Bel-Sırt ağrısı için aerobar

Tepki
10
Merhaba,

Uzun süreli(bana göre) bisiklet sürüşlerimde bel-sırt bölgesinde ağrılar oluşuyor, sürüş zevkimin içine ediyor. Yol bisikleti olduğu için farklı tutuş şekilleriyle sırt-belin bazı bölgelerini dinlendirebiliyorum ama çok yeterli olduğu da söylenemez. dirseğimi gidona dayayıp aerobar varmış gibi düz yolda gittiğimde ağrı-sızı kalmıyor.

aerobar'ın böyle bir özelliği var mı? yoksa sırtımla alakalı bir durum mu söz konusu?
hafta sonu, bazen hafta içi binen, haftada 100km yol için ne kadar gerekli? belki bir süre sonra sırt-bel bölgesindeki kaslar geliştikçe ağrı-sızı da kalmaz..

Scudo

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
Sorunuzun cevabını vermişsiniz. İlk zamanlar ben de sırtımın ağrıdığını hissediyordum. Zamanla kaslarınız gelişip güçlendikçe ağrı kalmıyor.
Ayrıca aerobar kullanırken ani frenleme yapamayacaksınız. Sürdüğünüz yol trafiğe kapalı değilse başınıza kötü şeyler gelmesi mümkün.

• Beğen
Tepkiler: Ersin savaş

Sinan Uyar

Üye
Tepki
78
Bisiklet
Diğer
merhabe Onur ve Ugur,

Bir bisiklet surucusunun bisikleti onun butun vucut olculerine gore ayarlanmis olmalidir.
nedir bunlar;
bisikletin boyu
pedal ve koltuk yuksekligi
koltuk ve direksiyon ara uzunlugu
direksiyonun ve frenin durus acisi
koltugun su terazisinde durusu
ve benzeri...

aero bar kullanimi sport surus seklidir. bu surus biciminde bel agrisinin olmamasi bana koltuk ve direksiyon arasindaki uzunlugunun tekrar control ettirmen aklima geliyor.

benim bel fitigi rahatsizligi olmasina ragmen, haftada 3 defa antriman yapiyoruz. atremanlar +/- 100km ve club olarakta haftada bir defa etkinliklere katiliyoru. bunlar 130km ve cogunluk tirmanis.

Bisiklet analizini yapan kimsenin fizyoterapist olmasina özen gostermeni tavsiye ederim.

bol sans, selamlar
sinan

Tepki
10
Çok teşekkürler vermiş olduğunuz bilgiler için. pedal ve koltuk yüksekliği hakkında araştırmalara başlamalıyım o zaman..

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
Geçmiş olsun . Günlük hayatta bel, sırt ağrısı sorununuz yok mu? Sadece. bisiklet binerken mi? Anlamak için soruyorum. Ön bir düşüncem yok.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Bence standart sürüş pozisyonunuzu iyileştirmeye çalışın önce.

Şöyle bir soru sorayım ben de;
Belin alt kısmı mı yoksa üst kısmı (sırta doğru) ağrıyor?

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Bisiklete binmeden ve bindikten sonra şu hareketi yapın.

Ayakta dik dururken iki elinizi avuç içleri birbirine bakacak şekilde havaya kaldırın, kafanızı yavaşça arkaya atarak ters olarak geriye yaylanın. Bu hareket beli rahatlatacak.

Bu bir yoga hareketidir. Yoga yaparsanız bütün ağrılar geçer performansınız artar.

Tepki
10
@Gökhan Toros

Üst kısmı yani sırt ağrısı var.

@caner ünsal

Günlük hayatta neredeyse hiç çekmiyorum diyebilirim.

@Ali Uzel

Teşekkürler. Deneyeceğim..

ikola

Üye
Tepki
39
Bisiklet
Focus
bisikleti değiştirdiğimde bendede benzer ağrılar hatta bacaklarda uyuşmalar oldu bunuda gidonu biraz kaldırarak ve sele ile gidon arasındaki mesafeyi kısaltarak ağrılardan ve uyuşmalardan kurtulmuştum.

tzeybek

Aktif Üye
Tepki
180
İsim
Tamer Zeybek
Bisiklet
Cannondale
@Gökhan Toros

Bende 70-80 km ler den sonra kalça bitiminden hemen sonra sağlı sollu ağrı yaşıyorum.. Sürüş sonrası geçiyor.. Bazen kramp girer gibi ağrı yapıyor..