bel fıtığım için ne tür yüzme yapmalıyım?

serhat1923

Üye
Tepki
3
herkese esenlikler dilerim.

uzun zamandır devam eden bel ağrılarım için MR çektirdim. L4 L5 S1 aralığımda bel fıtığı başlangıcı yani disk kayması var. Ayrıca yine L4 L5 S1 aralıklarındaki disklerin yükseklikleri azalmış. bunun ne demek olduğunu anlamadım.

3 farklı doktora gittim.

biri istirahat ve ilaç, biri fizik tedavi, biri ise yüzme ve bel egzersizleri önerdi. ben hepsini yapacağım.

size sormak isteğim şu: sırt üstü mü, yoksa düz sitilde mi yüzmek daha yararlıdır belim için?

ayrıca bir arkadaşım barfiks demirine asılmamı öneriyor. bu şekilde asılı kalmak disklerin aralığını açarak bel fıtığımın iyileşmesine yardımcı olurmuş. bana mantıklı geldi, siz ne düşünüyorsunuz?

yanıtlarınızı bekliyorum, teşekkürler..

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Öncelikle geçmiş olsun. Bel fıtığı sözünü ettiğiniz omurların yerlerinden kayarak omurlar arasında esneklik sağlayan yastıkçıkları yani diskleri sıkıştırması sonucu sinirlerin üzerine de baskı yaparak ağrı veya yanma oluşturur. Doktorların tavsiyesi çok yerinde. Ancak kendinizi barfikse asarak omurlarınızın arasını açma fikriniz tedaviden çok uzak olmakla birlikte sakatlığınızı arttırma riski de taşıyor. Yüzme bu tür sakatlıklarda çok tedavi edici bir yöntem. Su içerisinde ani hareket yapamadığınız için sakatlanma riskiniz de yok. Ancak aqua terapi de denilen su rehabilitasyonları biraz sabır gerektirir. Bu yüzden hemen sonuç almayı düşünmemelisiniz. En az ve hergün olmak koşuluyla 3 aylık bir program uygulamanızı öneririm. Bu arada fazla kilonuz varsa eğer bir an önce onlardan da kurtulun derim. Sağlıklı ve mutlu günler dileklerimle tekrar geçmiş olsun...Bu arada yüzme şekliniz kelebek stili hariç diğerleri tedavinize yardımcı olacaktır.

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
mümtaz abinin dediklerine birşey eklemek isterim ,salonlarda bununla ilgili makineler mevcut.bunlardan doktor onayınla yardım alabilirsiniz,her salonda olmayabilir.istereniz adres verebilirim,gidip danışabilirsiniz.geçmiş olsun.

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
Önemli olan dengeli bir şekilde karın ve bel kaslarını kuvvetlendirmektir esas olan..

Fazla kilolarınızı kesinlikle verin.. Sabah akşam yarımşar saatlik gölgede mtlak yürüyüş ve gün içinde hafif tempoda serbest yüzme yapınız..

Tabi kaslarınızı güçlendirdikten sonra yürüyüş hayatınızın bir parçası olmalıdır..

Geçmiş olsun..

Serap Erdogan

Daimi Üye
Tepki
216
@serhat1923

Ben sadece sırt yüzmenizi öneririm size ama öncelikle bir fizik tedavi uzmanından yardım almalısınız. Serbest ve kurbağlama, kelebeği söylemeye bile gerek yok sırtınıza baskı yapacağı için fıtık rahatsızlığı olanlara tavsiye edilmeyen sitillerdir. Çok geçmiş olsun umarım sağlığınıza kavuşursunuz.

M.Cilasun Bayülgen

Daimi Üye
Tepki
254
Herkeze merhabalar ve size de geçmiş olsun...

Mümtaz Bey gayet güzel tavsiyelerde bulunmuş bence de... Eski bir yüzücü olarak da Serap Hanım'ın tavsiyesine katılıyorum. Sırt üstü (yandan nefes alınmadığı için) belinizi hiç burmadan en az zeval verecek şekilde çalıştırır, yine de bir Fizik Tedavi Uzmanına danışın...

Omurların arasındaki disklerin yüksekliğinin azalması, yaş ile beraber olağan bir durum, bu yüzden yaşlanınca kısalıyoruz ancak şu an ne derecede olduğu önemli... Bir de denememiş olmakla beraber pilatesin çok faydalı olduğunu bir çok yerde duydum...

serhat1923

Üye
Tepki
3
yanıtlarınız için teşekkür ederim. Genç yaşta bu hastalığa yakalanmam canımı sıktı açıkçası. Tavsiyelerinizin hepsini uygulayacağım. Her gün yüzme şansım olmasada haftada 3 gün yüzmeye başladım. Bugune kadar düz yüzüyordum, şimdi sırt üstü yüzeceğim. Mesleğim postacılık olduğu için zaten günde 8-10 km yürüyorum. Eskiden 10-12 kilo yükle yürüyordum, şimdi artık 3 kilodan fazla taşımıyorum.

Bir de şunu öğrenmek istiyorum.

Bu tedavi yöntemleri acaba sadece ağrıları mı azaltıyor, yoksa aynı zamanda bel fıtığınıda iyileştiriyor mu?

Yani disklerimin tamamen düzelmesi mümkün müdür?

serhat1923

Üye
Tepki
3
@Fırat Dizman

teşekkürler.

benim arada sırada uğradığım bir spor salonu var. İsim olarak bilemiyorum ama makinaların resimlerini buraya ekleme şansınız varsa o hareketleri yaparım.

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@serhat1923

Makina düşündüğünüz gibi aktif çalışılan vücut gelişitirmede kullanılan birşey değil. Aslında çok basit,ama adamlar yapmış.Birde yanlız yapma şansınız yok.Başınızda işi bilen bir kişinin olması gerek.Bunu teorikte aletsizde yapabilirsiniz ama tavsiye etmiyeceğim için nasıl olduğunu söylemiyeceğim.Siz bence uzman sporla ilgilene bir fizyoterapist ile uygun yüzme tekniğini çalışın.Yere düşen bir bozuk parayı nasıl alacağınızı,yolda nasıl yürüyeceğinizi,koltukta nasıl uturacağınızı,yatakta nasıl uyuyacağınızı,spor yaparken yapmanız ve yapmamanız gerekenleri bir gözden geçirin ,daha rahat bir hayat sürebilme şansınızı arttırın.

M.Cilasun Bayülgen

Daimi Üye
Tepki
254
@serhat1923

Ağrılarınızı azaltır ve hastalığın ilerlemesini durdurur/yavaşlatır... Diskleriniz tekrar eski haline dönmez... Er ya da geç hepimizin diskleri kısalacak öyle...

serhat1923

Üye
Tepki
3
@Fırat Dizman

acı tecrübeler sonucunda nasıl eğilip kalkmam gekektiğini öğrendim. artık yerden kaldıracağım eşya 50 gram bile olsa diz çökerek, yani bel kaslarımı değil üst bacak kaslarımı kullanarak alıyorum, araba kullanırken veya koltukta sandalyede otururken bel ve sırtımın boşlukta kalmamasına bir dayanağı olmasına dikkat ediyorum, yatağımı değiştirdim, ne vaziyette yatmam gerektiğini öğrendim.

keşke bunları daha önceden öğrenseydim diyorum ama yine da zararın neresinden dönsek kardır.

• Beğen
Tepkiler: Fırat Dizman

serhat1923

Üye
Tepki
3
geçen yıl ekim ayına dek 80 kiloydum. önce menisküs, sonra bel rahatsızlığım çıkınca kilomu düşürdüm, şu an 72 kiloyum, boyum 1,80

bir doktor yüzme ile birlikte pilates önerdi. pilates sanırım vücuttaki tüm eklemleri esnetme germe amaçlı bir spor olsa gerek.

merak ettim, bahsetmiş olduğunuz bel sakatlıklarını ve omiriliğinizi sadece spor ile mi düzelttiniz?

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@serhat1923

birincisi,benim şu an iyi durumda olmam bir genelleme olamaz,bana iyi gelirken başkasına felaket getirebilir.Bunu sadece bir noktaya bağlamamak açısından söylüyorum.Benimki bel fıtığıda değil.Size gelirsek pilates veya plates,çok yönlü bir çalışma sağlar.bu evde yapıcağınız basit yer veya toplu hareketlerden salonlardaki binlerce dolarlık makineler ile yapılanlara kadar uzar.Bir genel durum varki: az kilo,doğru duruş ve hareketler, kuvvetli sırt ve karın kasları sizi rahatlatıcaktır.

• Beğen
Tepkiler: serhat1923