Bel fıtığı ve bisiklet

portakallimon

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Carraro
Bende yaklaşık 5 yıldır bel fıtığı rahatsızlığı mevcut. Bisiklet sürmeye uzun ara verip tekrar sürmeye başladığımda, kaslar alışana kadar, sürüş sonrası yorgunlukla beraber bir ağrı oluşuyor, katlanılamaz değil tabi ki. Fakat sürmeye alıştıkça bu ağrı artık hiç olmamaya başlıyor.
Tabi ki kişideki fıtık durumuna ve derecesine bağlı bu değişkenlik gösterebilir. Bendeki iki kemiğin tam arasında boşlukta oluşmuş, ani hareket, ağır kaldırma vb... beli zorlayan bir hareket yapmadığım sürece, hiçbir ağrı ve zorlayıcı bir durum yaşamıyorum. Belki bu yönden bu rahatsızlığı yaşayan diğer kişilere göre daha avantajlı durumdayım.
Ani hareketlerden, darbelerden, farkında olmadan ayağınızı çukura düşürmekten (bu bisiklet için de geçerli), ağır kaldırmadan, yamuk oturmaktan, yumuşak zeminde yatmaktan kendinizi sakınmanız gerekir. Geçmiş olsun.
Çok teşekkürler. Ağrısı ve teşhisi çok yeni olmasına rağmen bendeki fıtık ileri görünüyor. O yüzden ben de deneyimleyerek göreceğim. Sanırım fizik tedavi ve pilates ile biraz güçlenene kadar uzun süreli bisiklet denememeliyim.

Scudo

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Güncel bilgi almak istedim. Bel fıtığı olup da bisiklet kullananlar var mı? Benimki daha 2 hafta önce ortaya çıktı, o yüzden tecrübem yok. Teşekkürler.
Başlangıç seviyesinde vardı. Fıtık menıskus ikiside olunca ucuz olsun diye giriş seviye aldım. Belini üşütme terleyip soğutma bunun içinde bısıkletr uygun uzun elbiseler giy sorun olmaz. Şuan 3 bisiklet var. Sorunum yok dikkat etmezsem 1 hafta 1 ay gibi bi süre boyunca, ara sıra ağrılar ufaktan başlıyor. Ara sıra hafif egzersiz yapıyorum bisikletten uzak kaldığımda oda yoğun degıl

necmeddin

Acemi Balıkçı
Tepki
12.807
İsim
necmeddin
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Güncel bilgi almak istedim. Bel fıtığı olup da bisiklet kullananlar var mı? Benimki daha 2 hafta önce ortaya çıktı, o yüzden tecrübem yok. Teşekkürler.
Ben 2014 te bel fıtığından operasyon geçirdim. İlk iki yıl zorlu geçti. Sonrasında vücut ağrıya alışıyor. Terleme ve üşütme olaylarına dikkat et. Sürüş bitince rüzgar almayacak ince bir yelek olur giyisi olur bulundurursan sorun olmuyor.
Hatta bisiklet üzerinde rüzgara alışınca vücut hissetmiyor bile. Ne zaman ağrı sızı hissetsem bisiklete çıkarım. Sürüş sonrası vücudum daha da rahatlıyor. Bel için egzersizler var. Yazın çok lazım olmasada kışın Bel kaslarını ısıtmadan sürüşe çıkmıyorum.
Kişiden kişiye acı ve ağrı eşiği değiştiği için ısınmadan sürüşe çıkma derim. İyi bir doktordan bilgi alırsan daha verimli olur. Bisiklet kas sistemlerinin hemen hemen bütününü çalıştırdığı için bel fıtığının ilacı diye bilirim. Çok geçmiş olsun. :harika:

• Beğen
Tepkiler: portakallimon

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.112
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bende hem bel fıtığı hem bel de kanal daralması hem de skolyoz var fakat bana çok engel olmuyor, evet ağrı mevcut lakin beni aktivitemden soğutacak kadar da değil. Sürüşe çıkmadan önce 5dk açma germe hareketleri yapıyorum.

• Beğen

CengoCenk

Daimi Üye
Tepki
1.163
İsim
Cenk
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Benim 2014 de bir bel fıtığı ameliyatım var. Ameliyat sonrası fıtık tabi ki geçmedi. Sadece etkisi azaldı. Sağ bacakta kısmi güçsüzlük devam ediyor.
Ayrıca boyun fıtığım da var. Ayrıca motor kazası sonrası sol bacakta ve sağ kolda platinler de var. Kaza sonrası sol bacakta his kaybını da unutmayalım. Koşu, zıplama içeren sporlar hayatımda yok artık.

Bu kapsamda bisiklet sürmeye devam ediyorum. Çok da keyif alıyorum.
Unutulmaması gereken en önemli şey; Kişinin neresinde bir rahatsızlık olduğunun bilincinde hareket etmesi.
Ona göre davranıp yaşarsanız, o rahatsızlık min seviyede hayatınıza olumsuz etki eder.
Eğer rahatsızlığı unutup eskisi gibi yaşamaya çalışırsanız; işte o zaman sorun içinden çıkılmaz boyuta varır.

Zaten vücut öyle birşey ki; eğer sorun oluşuyorsa biryerlerde, bir şekilde alert ediyor. Sizin o alertleri iyi dinleyip ona göre tedbir almanız yeterli.

Sonuç olarak; Spor, hayat konforunu arttıran önemli birşey. Eskisi gibi olmayabilir belki. Ancak spor hep hayatta olmalı.

• Beğen

portakallimon

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Carraro
Çok teşekkür ederim arkadaşlar. İçimi rahatlattınız. Konuştuğum iki doktorumun bisiklet konusunda hiç tecrübesi yoktu, sizin tavsiyelerinizi ve tecrübelerinizi dinlemek iyi geldi.

İlk mesajı yazdıktan sonra epidural steroid enjeksiyon yaptırdım. Şimdi çıktım. Bundan sonrası fizik tedavi ve iyileşme zamanı. Özellikle de hep başlayıp bıraktığım pilates gibi ağırlıksız vücut güçlendirici aktivitelerle başlayacağım.

Teşekkürler tekrar.

• Beğen
Tepkiler: CengoCenk
Tepki
50
İsim
Faruk.t
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Bende 2 yıl önce bel fıtığı ameliyatı oldum, bisiklete binmeyi çok istiyorum .Yüzme ve fizik tedavinin verdiği hareketleri yapıyorum an itibariyle.

cenkgultekin

TREK MADONE SLR 7
Tepki
93
İsim
Dr. Cenk Gültekin
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Eğer bisiklet ayarı doğru yapılırsa son derece binebilirsiniz.

RmzBurak

Forum Bağımlısı
Tepki
1.462
İsim
Remzi Burak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şuan bende fıtık yüzünden sorunlar yaşıyorum. Ameliyat olmadım. Olmayı düşünmüyorum. Yaşım 32. Hastaneye gitsem dışarı salmazlar muhtemelen. Bisiklet kullanıyorum ve kendimi çok yormuyor kasmıyorum. Bisiklete bindikçe rahatlıyorum.
Düzeltme: Ayar önemli. Bikefit yaptırdım. Gerek yok deseler de ben bel konusunda sorunlar yaşayan bir insanım. Fit beni 1 tık daha rahatlattı.

gezgino28

Edirne-Kudüs turu
Tepki
678
İsim
vizesizgezgin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bende fıtık başlangıcı var demişti doktor bundan 10 sene önce,bana koşma dedi, koştum, hareket verdi yapmadım, motorla uzun yol, bisikletle sahilden ege Akdeniz turu yaptım şimdilik aynı seyrediyor,ileride giricez artık 🤗onu da yaşadığım yıllara sayarım😇ne demiş Müslüm Baba,yaşanmadan geçen yıllar utansın

bisranos

Üye
Tepki
11
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yaklaşık 1,5 yıl kadar önce MR sonuçlarıma göre 3 adet fıtığım olduğunu öğrendim. 3 haftalık fizik tedavi süreci ve sonrasındaki egzersizlerle bir yere kadar durumu düzelttim sayılır. Tabii artık sonrasında bel fıtığınız olduğunu bilerek yaşamak gerekiyor. Hareketliliğimi artırmak, iş ve araba koltuklarıma ortopedik minderler almaktan tutun da ani hareketlerden kaçınmaya ve ağır kaldırmamaya kadar uzanan şeylere dikkat ederek yaşam tarzımı buna göre düzeltmeye çalıştım ben de.

Bisiklet konusunu da doktoruma sormuştum bu süreçte. Direkt olarak bir zararı olmayacağını ancak uzun süreli sürüşlerden kaçınmamı önermişti.

Bisikletimi, selesini mümkün olduğunca yükseltmeden kullanıyorum. Yol bisikleti kullanmam pek mümkün değil haliyle. 30-45 dakikada bir bisikletten inip dik durarak esneme hareketleri yapıyorum. Tırmanışlarda limitlerimi zorlamıyorum. Sürüş sonrası terli şekilde rüzgara maruz kalmamaya özen gösteriyorum. Bir de bel kemeri aldım ama henüz sadece bir kere 40 km'lik bir sürüşte kullanma fırsatım oldu. Hem bel bölgesini sağlam şekilde kavrayarak ani hareketlerin/darbelerin yol açabileceği olumsuzlukları önleme açısından hem de rüzgardan koruyup sıcak tutma açısından faydalı olabileceğini düşünüyorum. Uzun vadede daha iyi yorumlayabilirim etkisini.

kimbell71

Aktif Üye
Tepki
103
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
4 ay önce beni yatakta çeviren şiddetli ağrı ile beraber doktorun deyişiyle "fıtığımın patladığını" öğrendim. 15 günlük fizik tedavi sonrası sol bacak %80 lerden %95 lere geldi çok şükür. 3 aydır bisikletle 300-400km yapmışımdır. Belimi üşütmemeye dikkat ediyorum. Tek seferde 90 km yol yaptım, belim hiç zorlamadı beni. Şimdilik devam.

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Bugün bende doktora gösterdim mr i. Beyin cerrahına gittim. Amelıyatlık değil bi kaç senede buraya gelme dedi (beyin cerrahına) istersen birde fizik tedaviye görün egzersiz önersin dedi. Bisikletı sorunca pek onermıyoruz bel fıtıgında dedi.

Aesert

Aktif Üye
Tepki
1.063
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bugün bende doktora gösterdim mr i. Beyin cerrahına gittim. Amelıyatlık değil bi kaç senede buraya gelme dedi (beyin cerrahına) istersen birde fizik tedaviye görün egzersiz önersin dedi. Bisikletı sorunca pek onermıyoruz bel fıtıgında dedi.
2 yıldır iki tane bel fıtığıyla bisiklet sürüyorum. 2022 yılında 10300km oldu. İlk zamanlar daha çok ağrım oluyordu, bike fit ile büyük kısmı geçti. şimdilerde de karın bölgesini güçlendirecek egzersizler ve haftada 2 gün yüzme ekledim. Kilo da verirken bu ağrım bisiklet üzerinde neredeyse yok denecek kadar az bir hale geldi.

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
2 yıldır iki tane bel fıtığıyla bisiklet sürüyorum. 2022 yılında 10300km oldu. İlk zamanlar daha çok ağrım oluyordu, bike fit ile büyük kısmı geçti. şimdilerde de karın bölgesini güçlendirecek egzersizler ve haftada 2 gün yüzme ekledim. Kilo da verirken bu ağrım bisiklet üzerinde neredeyse yok denecek kadar az bir hale geldi.
Çok güzel bendede iki adet var. Biri kuyruk sokumu hemen üzerinde diğeri 3-4 disk üzerinde. Yüzmeye bende başladım. Ağrılarım azalsada bırakmayacağım haftada 2-3 arası planlıyorum bende. Forumda 1-2 yorum okudum sırt üstü yüzmeyi öneriyorlar daha çok

RmzBurak

Forum Bağımlısı
Tepki
1.462
İsim
Remzi Burak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
2.derece fıtığım var.
Durumumu 2 özel 1 şehir hastahanesi beyin cerrahlarına gösterdim. Üçünün de bisiklet sürmenin bele hiçbir fayda ve zararının olmayacağıydı. Şaşırdım

nhtpkl

Daimi Üye
Tepki
461
İsim
Nihat
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Düzgün sele ayarı bikefit gibi çalışmalar ile zorlanmayı çok yapmadan (genelde düz rotalar) zararı olacağını düşünmüyorum

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.112
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bisiklete binmeye başladığımdan beri bel ağrım azalmıştı hatta hiç aklıma bile gelmiyordu. Kış geldiği için bir aydır bisiklete binmiyorum ve belim tekrardan ağrımaya başladı. Havalar ısınınca tekrardan iki teker üstüne çıkacağım.

Cihangir38

Üye
Tepki
241
İsim
Cihangir
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bisiklete binmeye başladığımdan beri bel ağrım azalmıştı hatta hiç aklıma bile gelmiyordu. Kış geldiği için bir aydır bisiklete binmiyorum ve belim tekrardan ağrımaya başladı. Havalar ısınınca tekrardan iki teker üstüne çıkacağım.
Aynı sikintilari bende birebir yaşıyorum.

• Beğen
Tepkiler: StanicEnemy