Bel ağrısının nedeni ve çözümü nedir?

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar ben 4 haziran günü salcano 210 v aldım.Günlük olarakta yaklaşık

şirinevler -ataköy-bakıköy-basın sitesi-şirinevler

Ortalama bu yolu izliyoum.Bun gün akşam 2. gün bisikletteyken bel ağrısı hissettim.

boyum 1.78-180 arasın bacak arası boyumudur nedir ölçmedim daha bisikletim 18 inç kadrosu var.

Sele ile gidon neredeyse aynı hizada.

Bu sizce yeni başladığım içinmidir? Yani bir süre sonra geçecek olan birşeymi?
Yoksa ileriki zamanda bel problemleri açacak bir ağrımı?Gidonu yükseltmelimiyim?

Scudo

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Buradan alacağınız tavsiyeler sağlığınız ile ilgili kararlar vermenizde tek başına yeterli olmamalıdır.
Lütfen "bel ağrısı" gibi ciddi bir sorun için yetkin kişilere danışınız.

Geçmiş olsun.

cihan celik

Aktif Üye
Tepki
62
cuma gunune kadar gecmezse haftasonuna girmeden doktora gidin bence.

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
Selenin pozisyonundan kaynaklanabilir..Siz bisikletinizin resmini buraya yüklerseniz daha net yorumlar yapabiliriz belkide..

Mehmet_Gürsoylu

Forum Bağımlısı
Tepki
381
Arkadaşım sorunun cevabı basit.Bisiklete ilk başladığım tecrübesiz günlerimde bu rahatsızlığı bende çektim.Eğer bisikleti sürerken pedala ayağının ortasıyla basıyorsan bu beline şiddetli bir ağrı yapar.Pedala basarken tarak kemiğinle basman lazım.Yani parmakların ayak ile birleştiği yerle.

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
Mehmet arkadaşım teşekkür ederim.Ben pedallara ayağımın ortasıyla basıyorum.Artık önüyle basarım ama yüksek devirde çevirirken ayak kayması gibi bir sorun yaratır.Bununda çözümü illaki spd midir?

Arkadaşlar sele ile gidonun pozisyonları bu.Şimdi resimlere bakınca selenin sanki biraz yıkarı doğru bakık olduğunu gördüm siz ne dersiniz.

Ağrıyı biraz abarttım herhalde .Ufak bir ağrı var belimde.

Mehmet_Gürsoylu

Forum Bağımlısı
Tepki
381
Lütfü bey yardımcı olduysam ne mutlu.Pedal kaymasının sorunu da illa ki spd değil tabiki.Eğer ayağı iyi tutan bir pedal alırsanız bu sorunu da çözebilirsiniz.Örneğin beni freeride pedalı kullanıyorum hem geniş yüzeyli hemde yüzey üstünde çivi biçiminde çıkıntılar var bunlar ayağı çok iyi tutuyor ve hiç kayma yapmıyor.Fakat dikkat edin sprinte kalkarken de ucuyla basayım demeyin düşersiniz sprintte ortasıyla basın bir rahatsızlık vermez belinize :)

Sele boyu gayet uygun sen dediğim gibi basma şekline dikkat et :)

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar kusura bakmayın şimdi hatırladım bu bel ağrısının nedeni büyük ölçüde bisiklet değil.Çünkü sabah bisiklet sürdükten sonra ağrım yoktu.Bir arkadaşımın evinde yere direk uzanınca bide göbek ufaktan eğim yapınca ağırmış olsa gerek.Ama yinede Mehmet arkadaşım önerin için teşekkürler önerini dikkate alacağım.

Recep Volkan ÇETİNCEVİZ

Forum Bağımlısı
Tepki
180
Bisiklet
Scott
Bel sırt boyun ağrıları için ufak egzersizler yaparsan gündelik hayatında fayda sağlayacaktır. Bir çoğumuz bilgisayarda uzun vakit geçirdiğimizden saatlerin ne kadar çabuk geçtiğini anlayamıyoruz ev veya ofis ortamlarında bilgisayar başında 30 dakikada bir çeşitli omuz hareketleri ile hem kan akışı hemde hareket ile dik durma sağlarsın ayakların sırtın 90 derece olacak şekilde omuzların çok hafif geride durmalısın uyku vaktinde sırt üstü ayaklarını bükerek uyuyabilirsin yan vaziyetde ise dizler içeri bükülmüş şekilde tekrar sırtın dik şekilde uyuyabilirsin

Bunları neden yazdım bel ağrısı duruş bozukluğundan geldiği içindir belki ufak nedenle ağrı yapmışda olabilir sırt ve karın kaslarını kuvvetlendirerek bu sıkıntılardan kurtulabilirsin.

• Beğen
Tepkiler: Lütfü Ekşioğlu