Bel ağrıları

Tepki
0
yaklaşık beş senedir bisiklete biniyorum.ve son zamanlarda yaşadığım bir bel ağrısı ile alakalı sizden yardım istiyorum.son bir ay kadar zaman zarfında yaklaşık hergün kızıltoprak kartal-pendik arası antreman yapıyorum.kalçamda pedal çevirirken şiddetli ağrılar yaşıyorum ve ağrıları yaşadıkça üzerine gidiyorum fakat yanlış yapıyor olabilirim.tavsiyeleriniz neler ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.kolay gelsin:)

Scudo
Tepki
2
bel ağrısı çeken tüm hastalara yüzme ve yürüme tavsiye edilir... bence yaptığın sporu çeşitlendirip yürüme ve yüzme ekleyebilirsin antrenmanlarına...

Tepki
0
teşekkür ederim.fakat yüzme hariç uzun yürüyüşler zaten yapıyorum.yürüyüşlerim esnasında bu problemi yaşamıyorum.yinede saolun:)

bukettti

Üye
Tepki
1
aynı sekilde benimde belimde korkunc bi agrı oluyo.gece uyuyamıyorum.yürüyüşlerin benim için zararlı oldugunu düşünüyorumç

Tepki
2
dogrusunu isterseniz bisiklet sporu vucuttaki tüm kasları calıstırıyor ama bır kas haric. o da bel kasları. bel kaslarını güçlendirici egzersizler yapılmadıgı sürece belde zayıflama oluyor. Yüzme bisiklet sporu yapanlar icin kaslarda ters etki yaptıgı icin kramplara yol acıyor.

Tepki
2
bel kaslarını guclendırıcı agırlık calısabılırsın aynı zamanda ters barfıks ve ters mekık calısarak sırt kaslarını calıstırabılırsın.

Tepki
1
Slm! Arkadaşlar bel ağrısı uzun bir süre devam ederse doktora gitmekten başlka çare yoktur çünkü çok önemli bir problemdir! Kısa süreli yaşanan bel ağrıları yirmili yaşların sonunda ve ileriki yaşlarda hastalık olarak tekrar size dönebilir! Yer cimnastiği/yüzme/yürüyüş önerilmekte spor adamları ve doktorlar tarafından ancak bunun ne şekilde yapılacağını spor konusunda uzman birisi karar verebilir yani kendiniz değil (fizyoterapist gibi vs.)! İşin hastalık boyutunu geçtiğimizde bisiklet sporunun aşındırma sporu olduğu bilinen bir gerçek. Siz bisiklet üzerindeyken çalışan kaslar omuz/göğüs/kol/karın ve bacak kaslarıdır fakat bisiklet sürüşü esnasında sabit bir gerimle kalmaktadır, yani uzun bir süre ayakta kalmak gibi (ki ayakta durmak yürümekten yorucudur)! Sırt kaslarını güçlendirici egzersizler şarttır. Eğer ağrınız net bir şekilde pelvis (leğen kemiği) kaynaklı ise (çünkü bel ve sırt ağrıları karıştırılabilir yada ağrı sırtta iken belde hissedilebilir) bacak grubu kaslar ile ilgili probleminiz var demektir. Üçüncü şık ise omurga problemleridir. Lütfen en ufak problemde bel-sırt-kalça bölgesi için doktora gidiniz çünkü gerçekten yaşlanma başlangıcında ciddi problemler yaratabilir!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

• Beğen
Tepkiler: Özgür Dilaver

Özgür Dilaver

Forum Bağımlısı
Tepki
305
Bisiklet
Kron
arkadaslar güzel bir konuya deyindikleri için tesekkür ederim

ymgirgic

Üye
Tepki
115
Herhangi bir sağlık sorununda tabiki en bilinçli hareken öncelikle dr. a görünmek. ancak buna fırsat bulana dek bisiklete binmeye devam edeceksen sana bir kaç önerim olabilir.
1. bisiklete binmeden önce veya ilk bindiğin dakikalarda önce kaslarını ısıtman.
2. bisikletle gezmeyi bitirince mutlaka esneme(germe) hereketleri içeren kültürfizik egzersizleri yapman. zira spor sonrası çok kullanılan kasların boyları yaklaşık 1-2 cm kadar kısa(kasılmış) kalıyor.
3. selen yüksekse biraz indirmen. alçak sele diz ağrısı, yüksek sele ise bel ağrısı yapıyor.
4. beline kuşak vb. ile destek bağlayarak bisiklete binebilirsin.
5. spor sonrası beline kas gevşetici anti enflamatuar(antiromatizmal türü) jeller sürdürerek masaj yaptırabilirsin.
6. eğer seçme şansınvarsa çift amortisörlü bisikletini kullan
7. sana bel ağrısı olanlar içintavsiye edilenve sırta destek veren selesi olan bisikletlerden de tavsiye edilebilir belki ama bu tür bisikletler ehlikeyf (keyfinedüşkün) gezi yapmak isteyenlere uygun. seni pek açmaz sanırım..

ama son iki önerim biraz pahalıya mal olacak gibi. en iyisi vakit kaybetmeden doktor kontrolü yaptırman. gerekirse doktorundan röntgen kontrolü yaptırmasını iste. eğer bu bel ağrıları uzun süre ayakta durduğunda falan da oluyorsa sakralizasyon denen doğuştan omurga varyasyonu da olabilir. ama üzülme psoas kası denen omur kasları kuvvetlendirilirse bu ağrıları azaltabilirsin. bir de meslek olarak neyle meşgulsün. bu ağrıları provake eden (kışkırtan) başka yanlışlar da yapıyor olabilirmisin acaba.. neyse belki biraz daha açıklayıcı bilgi verirsen konuyu biraz daha açabilirim. hiç birşey sağlıktan daha önemli değildi. spor ise sağlığın sağ koludur. sporsuz sağlık olmaz. sağlıksız spor olmaz. bu problemini çözene dek yanındayız. bisikleti bırakma...

"Doktora görünene kadar, alınması gereken önlemler" başlıklı açıklamaya minik ilave yapmak istiyorum.
bel (kalça) ağrısı için dr. a gidene dek.
yesilbisiklet.com adresinde "ergonomik ayarlar" konusunu okuyup, bisikletinin ayarlarını kontrol etmeni tavsiye ederim.

Bir de günlük hayatında özellikle bel omurlarını soğukken aşırı zorlayacak ağır eforlardan kaçınmalısın.(belden öne eğilerek ağırlık kaldırma gibi) omurlar arası disklerinden birini zorlamışsan, kalçandaki ischiadicus denen sinirini sıkıştırıp ağrılara yol açmış olabilirsin. belki bu ağrı sadece bisiklete binince aşikar duruma geliyordur ve sende ağrının sebebini yanılgıyla bisiklete bağlıyorsundur belki??

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
ymgirgic

bu faydalı bilgiler için çok tşk ler..sağolun..

bikergrrl

Forum Bağımlısı
Tepki
763
ymgirgicin soylediklerine katiliyorum bir iki ufak oneri getirmek istiyorum.. dr. konusunda hemfikirim baktirmak gerekir, en ufak onemsiz gibi gorunen bir agri bel, sirt ya da boyun bolgesinde cok ciddi sorunlarin baslangici olabilir. gozunuzu korkutmak gibi olmasin ama sinir sistemi ve omurga enteresan olaylar, sakatlayana kadar anlamiyorsunuz onemlerini

eger agriniz siyatik ise, (ymgirgicin bahsettigi sinir sIkIsmasi benim okudugum kadariyla siyatigin tanimi gibi geldi) ya da beynelminel bir kas tutulmasi ise o zaman tiger balm'i siddetle tavsiye ederim. ya da halk arasinda "yaki" diye tabir edilen, isitici kremler. agri kesicileri cok tavsiye etmem cunku semptomu gecici olarak ortadan kaldirip spasmi cozmuyorlar. ama isitan kremler bolgede kan dolasimini artirdiklari icin kasin gevsemesine yardimci oluyorlar.

ama eger soz konusu bir yirtik ya da eklemlerde bir zedelenme ise o vakit tam tersi soguk tedaviye ihtiyaciniz var. bunlarin belirlenmesi icin de doktora gitmeniz sart.

eger disk kaymasi soz konusu ise o vakit kremler merhemler maalesef sizin isinize hic yaramaz. tek sansiniz fizyoterapi. ama kalca bolgesi demeniz bu ihtimali zayiflastiriyor.

eger eklemlerde genel olarak sorun yasiyorsaniz, gnc tarzi magazalardan, ya da yurtdisina gitme sansiniz varsa ozellikle uzakdogu ya da avrupadaki homeopatik dukkanlardan alacaginiz joint lubricant adi altinda satilan haplari tavsiye ederim. ben daha onceki sakatliklarimda onlar sayesinde ayaga kalktim. bunlarin ozunde bilgimiz dogal jelatin var, o yuzden eger boyle bir sansiniz yoksa bol bol paca yemenizi oneririm :) bu konuda ciddiyim :)

vucut enteresan bir mekanizma. bir cok organi guclendirmek icin o organi yemeniz gerekiyor, karaciger icin karaciger, bobrek icin bobrek, vs vs.. sakat at makat at ama gel de AB'ye gir simdi.. onlar olmasa tedavimiz kimyasallara kalacak ;)

tiger balm demisken bunu simdilerde hemen heryerde istanbul'da bulabiliyorsunuz. Ozellikle beyazini alin eger secme sansiniz varsa. Eger bulamazsaniz bu kremin asli camphor'dur. herhangi bir aktar'da sizin icin hazirlayabilmeleri lazim. tek dezavantaji berbat kokmasi :)

her neyse gecmis olsun! biran once baktirin, sebebini ogrenin ona gore tedaviye baslayin derim. terzi kaslarimdaki yirtiklardan birisini ben yuzde seksenlik kopma seviyesine, egzersiz acar mantigiyla getirdim, ortopedistim beni muayehanesinden kovaliyordu gorunce :D

neyse, son oneri: fizyoterapi'de homeopatik yontemleri pek onermem. akupunktur vs evet yardimci oluyor, ama olayi cozmuyor maalesef, ve cok buyuk oranda geri donus, tekrarlama oluyor. o yuzden parayi kiyip adam gibi bir yere gitmenizi tavsiye ederim is bu raddeye varirsa.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
yo reklama girmiyor..size de çok teşekkürler bizleri aydınlattığınız için...

blanca

Üye
Tepki
6
Hemen hemen hergün 1,5 - 2 saatlik düz yol sürüşleri yapıyordum (akşam üzeri, iş dönüşü). Her sabah muazzam bir bel ağrısı başladı. Öğleden sonra azalıyor, ben yine biniyorum ve biniş esnasında rahatsız olmuyorum. Şu an 2 haftadır binmiyorum ve hiçbir gün belim ağrımadı, tıbbi veya tecrübeden kaynaklı bir tavsiye bekliyorum, teşekkürler. (Kadro boyuma göre ve sele ayarına dikkat ediyorum onda bir hata yok bence belki gidon yüksekliği?)
O bel ağrıları binişle alakalı mıdır? Umarım değildir çok sıkıntı oldu gün içinde çalışırken.

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
Ben bu sene fıtık olayını yaşadım. Birebir aynı olmasa da benzer şikayetlerim vardı ve ben hayatın yoğunluğu içinde umursamıyordum. Bir gün yattım ve kaldım.

Tavsiyem bir an önce uzmana görünmeniz ve bir MR çektirmeniz.

AtilaF

Forum Bağımlısı
Tepki
924
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
selamlar,
bircok sebep olabilir valla. bisiklete bindikten sonra terin üzerinde soguyor ve tutulma oluyor olabilir. bisikletinin kadro boyu uygun olmayabilir. yattığın yatakla bile alakası olabilir.

yapacagın en mantıklı şey, bir hekime görünüp onun kararları doğrultusunda hareket etmen.

geçmiş olsun

melihcavas

Üye
Tepki
45
Geçmiş olsun, çok kötü bir ağrıdır bilirim. geçtiğimiz martta bel fıtığından ameliyat oldum. olana kadar 6 ayım zehir oldu. meğer içte fıtık patlamış. ama ameliyatı olduğum gün yürüdüm, 3 gün sonra araba kullandım, 1 hafta sonra işime döndüm,1 ay sonra spora devam. Kesinlikle ama kesinlikle nöroloji uzmanına görünmelisin. gerçekten teknoloji çok ilerledi, mr ile kesin ve doğru tanı konuluyor. bir de unutmaman gereken şey böbrek ağrısı ve bel ağrısının hemen hemen aynı olduğu, belki de böbreklerde bir sorun (üşütme) olabilir. Ameliyatımdan sonra kontrolde doktorun bana spor için ilk tavsiyesi bisiklete binmek oldu, bildiğim kadarıyla bisiklete binmek bel sağlığı için en doğru sporlardan biri. yeniden geçmiş olsun...

blanca

Üye
Tepki
6
herkese çok teşekkürler ilk iş yeni bir yatak, yeni fark ettim bayaa rahatsızmış yatağım sonra bakarız, sağolun

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@blanca

Bisikletin sorumlu olmadığına sevindim ancak, aşağıdaki mesajda söylenilenlere de kulak vermekte fayda var.

@Tuonela

Geçmiş olsun. Cevap yazanlara da teşekkürler.