Bedensel engelli bisiklet (paralimpik)

umittosun

Daimi Üye
Tepki
303
arkadaşlar öncelik ile merhaba ben denizliden ümit benim uzun zamandır yapmak isteyip ama ülkemizde olmadığı için bir türlü yapamadığım spor dalı olan bedensel engelli bisiklet yarışlarına (yol) katılmayı çok istiyorum hatta bu konuda paralimpik olimpiyatlarında ülkemizide başarı ile temsil edebileceğime inanıyorum bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz ben bu spor dalı için kime ne şekilde başvuru yapmam gerekli türkiyede bedensel engelliler için bisiklet dalı yok bisiklet dalınıda oluşturmak için ne yapmam gerekli şimdiden teşekkür ederim ..

Bisiklet
Bisiklet yarışları engelli sporcular için görece yeni bir spor dalıdır 1980′lerin başında ilk kez görme engelliler bisiklet dalında yarışmaya başladılar Beyin felci (cerebral palsy) ve ampute kategorileri ise 1984 Uluslararası Engelli Oyunları’nda yarışmalarına katıldı 1992 Paralimpik Oyunları’na kadar ayrı yarışan bu üç engelli grubu, 1992′de hem pist, hem de yol yarışlarında olağanüstü başarı gösterdiler
http://www.diliminucunda.com/images/paralimpik/paralimpik30.jpg
Bisiklet yarışları tekler ve takım (bir ülkeyi temsilen üç kişi) yarışları olarak yapılır Beyin felci kategorisinde standart yarış bisikletleri ve bazı sınıflarda üç tekerlekli bisiklet kullanılır Görme engelli sporcular, görme yetisine sahip bir takım arkadaşlarıyla iki kişilik bisikletlerde yol ve zaman (time trial) yarışlarına katılırlar Ampute ve kalıcı hareket bozuklukları olan sporcular ise ihtiyaçlarına göre yapılmış, özel bisikletlerle bireysel yol yarışlarına katılırlar

Scudo

Bulunmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
675
Bence duyurular yapıp, diğer engelli insanlarıda teşvik edip sonrada federasyona (gerçi federasyonmu ilgilenir tam bilmiyorum ama sanırım federasyon ilgileniyordur) dilekçeler fakslar mailler atarak yarış düzenlenmesini sağlayabilirsiniz yani..
Olimpiyat içinse, rakip gerekiyor..Yani yarış düzenlenecek kadar fazla olup, onların içinden sıyrılıp milli takıma girerseniz olimpiyata gidersiniz..
Tabi ben bu bilgileri kafamdan veriyorum..
Netice: kendin gibi seven insanları bul ve teşvik et sonra federasyon v.s. resmi yollara başvurursun yarış için..

umittosun

Daimi Üye
Tepki
303
@Bulunmaz

Haklısınız ama şöyle bir sorun çıkıyor ortaya benim kadar hafifi bir rahatsızlık geçiren ve bisiklet sporuna gönül vermiş kişileri bulmak inanın çok zor..

• Beğen
Tepkiler: çirkin

Bulunmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
675
Genede aramaya değer ha? Yani internetten v.s. çok kişiye ulaşılıyor..Bence bulabilirsin..Uzun sürer tabii ki zor olur ama bence bulunur..Bisiklete gönül vermesi önemli değil bence spor sevmesi yeterli..Bulduktan sonra ikna edebilirsin bisiklet konusunda ..:rolleyes:

umittosun

Daimi Üye
Tepki
303
@Bulunmaz

evet haklısın ben uzun zamandır bensel engelliler sitelerine duyuru yaptım gerekli yazıları yazdım bakalım umarım bir sonuç çıkar şayet çıkmıyacak olur ise yurt dışındaki takımlar ile irtibat kuracağım ..

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Bedensel engellilerin daha kolay sponsor bulacağına inanıyorum .Bedensel engelliler spor federasyonuna mutlaka başvurunuz . Çabalarınız sonuç verecektir.
Bizi de gelişmeler hakkında bilgilendiriniz. Sonuçta hepimiz engelliyiz

Alex Zanardi , Formula 1 'de kaza geçirdikten sonra paralimpik bisiklete merak sardı .İtalyan milli takımına seçilmeye çalışıyor

http://i47.tinypic.com/ev6o78.jpg

http://i50.tinypic.com/xpnaef.jpg

Kullandıkları bisikletlerin pek ucuz olduğunu sanmıyorum. En büyük sorunda bu olsa gerek

Serap Erdogan

Daimi Üye
Tepki
216
@umittosun

Ümitt Dünya küçük, bisiklet forum büyükmüş. :D

Ben profesyonel değil tabikide sadece aşık'ıyım.:D Paralimpik olimpiyatları için TESYEV Başkanı Yavuz Kocaömer ile irtibata geçmegeçmelisin. Türkiyede engelli sporu denince ilk akla gelen isimdir kendisi. Tanışıklığımız ve telefon numarası var bende.:D

Beni bu işlere bulaştırmayacağına söz verinsen hemen özel mesaj ile telefonunu verebilirim. :D Yeni maceralara atılmak için çok yorgun ve yaşlı hissediyorum kendimi. :)

Tepki
17
merhabalar,bende ortopedik engelliyim.benim sağ bacağım yok,ve tek ayakla ,özel tertibatı olmayan,sağlam insanlarımızın sürdüğü bisikleti sürebiliyorum.hemde her türlüsünü.
tek ayakla,tam pedal çevirerek,hiç dinlenmeden 50 veya 60 km rahatça gidebiliyorum.

diyeceğim şuki,ben bu durumu bisiklet fedarasyonuna defalarca yazdım.ama her nedense hiç biri dönüş yapmadı.buda gösteriyorki bisiklet fedarasyonu ne kadar duyarlı.

eğer böyle engelli yetenekli arkadaşlarımız varsa lütfen iletişime geçelim,.

çirkin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.364
Çabanız çok harika. Umarım bürokrasi veya benzeri sıkıntılardan yılmaz ve istediğinizi elde edersiniz. merhabalar,bende ortopedik engelliyim.benim sağ bacağım yok,ve tek ayakla ,özel tertibatı olmayan,sağlam insanlarımızın sürdüğü bisikleti sürebiliyorum.hemde her türlüsünü.
tek ayakla,tam pedal çevirerek,hiç dinlenmeden 50 veya 60 km rahatça gidebiliyorum.

diyeceğim şuki,ben bu durumu bisiklet fedarasyonuna defalarca yazdım.ama her nedense hiç biri dönüş yapmadı.buda gösteriyorki bisiklet fedarasyonu ne kadar duyarlı.

eğer böyle engelli yetenekli arkadaşlarımız varsa lütfen iletişime geçelim,.

Özel tertibatı olmayan dersekn SPD yok mu. Biraz zor olmuyor mu tam turu tamamlamak. Sadece merakımdan sordum. Yazarsanız memnun olurum. :in:

Tepki
17
kesinlikle hiç bir şekilde özel tertibat kullanmıyorum.pedalı ise ,petala en üsteyken basıp,tam aşağıdayken ayağın tam ortası gelecek şekilde sıkıştırıp yukarı kaldırmak,olay bu.ama şunu belirteyim çok zor öğrendim.

öğrendiğimde 14 yaşında idim,yine engelliydim,sizler bilirsiniz,eskiden çift kadro dedikleri bisikletler vardı :) o emektarlarda öğrenmiştim.

ilk olarak yarım pedal la sürebildim,pedala basıp tekrar yukarı kaldırmak seri şekilde,bi baktımki tamirciden çıkmıyorum,pedal ve ayna kol göbeği çok çabuk dağıtıyor,bende büyük uğraşlar sonucu ,tam çevirmeyi sonunda başardım :)

benim için bisiklet demek hayat demek.

çirkin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.364
Etkinliklere katılmak isteyen herkese kapımız sonuna kadar açık. Biz bu pazar Bisikletliler derneğinin düzenlediği geziye katılacağız. (link) sizi de bekleriz. Tanışmış oluruz. Sonrasında kanlıcada yoğut ve çengelköyde çay planlıyoruz kendi aramızda.

ermanatasoy

Forum Bağımlısı
Tepki
778
Arkadaşlar merhaba..

5 dakikanızı ayrın lütfen...

(link)