Bedava bisiklet ve bisiklet ekipmanları - kaçırmayın- sınırsız

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında AykutÇ. tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. AykutÇ.

  AykutÇ. Forum Demirbaşı

  Yaş:
  28
  Kayıt:
  16 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  402
  Beğeniler:
  444
  Şehir:
  Bolu
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Başlık vesilesiyle sanırım dikkati çekebilmişimdir buraya. Öncelikle hakkınızı helal edin. Bedava bisiklet de ekipman da yok. Olsa da verebilsek keşke.

  Forumda ve forum dışı her yerde olan bir sıkıntımıza, bir eksikliğimize dair hatırlatma ve düzeltme gayreti içerisindeyim sadece.

  O da şu ki; noktalama işaretleri ile yazım ve imla kuralları.

  Lütfen biraz daha dikkatli olalım. Hem Türkçe'mizi korumak için, hem de ne demeye çalıştığımızı karşımızdakilere anlatabilmek ve yardım alabilmek için.

  Bazı mesajlar oluyor, okuyup anlayana kadar harcadığım süreyi ilim kitaplarına versem, evrenin sırlarını keşfederim, Da Vinci'nin şifresini çözerim, Dünya barışını bile getirebilirim belki. Şaka bir yana, 6-7 satırlık, 7-8 cümlelik mesajlarında tek bir noktalama işareti, büyük harfle başlama vb olmadığı oluyor. İlk başta okumaya anlamaya çalışıyor insan ama bir yerden sonra "Amaaa koyver gitsin, ne okuyacağım böyle saçma bir mesajı" diyor ve doğal olarak da o mesajı yazan kişi sorusunda aradığı cevaba ulaşamamış oluyor.

  Türkçe, dil bilgisi, yazım kuralları, noktalama işaretler vb unsurlar sadece ÖSS'de yüksek puan almamızı sağlayacak olan, sadece yazılılarımızdan geçer not almamızı sağlayacak olan dersler değildir. İnsanlarla verimli bir şekilde iletişim kurabilmek için olmazsa olmaz bir yoldur.

  Eminim hepimiz gayet iyi biliyoruz bu kuralları ama üşengeçliğimizden dolayı dikkat etmiyoruz. Yine de hatırlayamadığımız yerler olursa diye, kuralları hatırlatacak 1-2 adres paylaşmak istedim.

  http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_content&view=category&id=50

  http://www.tdk.gov.tr/index.php?opt...:Noktalama-Isaretleri-&catid=50:yazm-kurallar  Başlıkla alakasız konu için herkesten özür diliyorum. Kurallara aykırı ise başlık yönetim tarafından silinebilir, veya başlık değiştirilebilir.

  Sevgi, saygı ve selamlarımla...


  geçen gün arkadaşlarla bisiklet sürüyorduk ben en önde gidiyordum köpek çıktı karşımıza bir sürü en küçüğü boyum kadardı neredeyse bisikletten indik yanlarından yürüyerek geçerek gitmeye çalıştık ama olmadı o sırada oradan bir kamyonet geçiyordu onun kasasına yükledik bisiketleri can havliyle kendimizde atladık kasaya tam gaz gidiyordu kamyonet köpekler arkamızdan kovalıyordu bölgelerini tehdit ettiğimiz için sonunda uzaklaştık ve kurtulduk kamyonetin sahibine çok teşekkür ettik oradan da ekvatora gitmeye karar verdik kuzeye çevirdik rotamızı dimdirek gidip kuzey kutbunu aşıp bayır aşağı vurdurup ekvatora kadar gidecektik ki adını bilmediğimiz bir okyanus veya deniz bize engel oldu bisikleti deniz bisikeltine çevirdik altına bir iki alet taktık vurdurmaya devam ettik aşağı doğru vurduruken yukarı doğru rüzgar vardı mecburen pedala yüklenik ama nafile rüzgar aldı götürdü bizi kendimizi maldivlerde bulduk o sırada üzerimizden alçak uçuş yapan devasa bir uçak geçti sanırım malezya hava yollarının kayıp olan uçağıydı o 8 marttı çünki tarih o uçak da ogün kaybolmuştu uçağı gördüğümüze dair twitler attık facebookta paylaştık ama bize deli dediler bisiklet süren adam delidir ve uçak muçak görmemiştir dikkat çekmek için yapıyor soytarılar dediler bizde amaan dedik napak bari eve geri dönelimde derdimizi anlatacak birilerini bulalım döndük tr ye yetkililerle konuştuk ama kimseye derdimizi anlatamadık sonra bisikletforumda anlatalım dedik ama kimse anlamadı bizi meğerse yazım kuralları ve noktalama işaretlerini umursamayıp cahil gibi anlattığımız içinmiş onuda forumdaki bir başlıktan anladım zibidinin birisi beleş bisiklet ve ekipman dağıtacağını söylemiş ama alakası yok boşuna ümitlendirdi bizi buda böyle bir anımdır.
   
 2. Mustafae

  Mustafae bekleyen seyyah

  Kayıt:
  10 Mart 2014
  Mesajlar:
  648
  Beğeniler:
  277
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
  Güzel bir noktaya değinmişsiniz. Fakat imla kurallarından ziyade forumun forum olabilmesi için her açılan konunun da onaylanmaması gerekiyor. Biraz daha nitelikli konular açılmasında fayda var. Mesela araştırmadan konu açmamak gerekiyor. Cevabı zaten forumda mevcut iken insanların bencillik yapıp 'benim soruma cevap versinler!' kafasından da artık vazgeçmeliyiz. Bunlar benim düşüncelerim.
   
 3. Gökhan Toros

  Gökhan Toros Onursal Üye

  Kayıt:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  4.518
  Beğeniler:
  7.618
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  [​IMG]
   
 4. Cenk Yiğit

  Cenk Yiğit Kıdemli Üye

  Kayıt:
  17 Mart 2014
  Mesajlar:
  250
  Beğeniler:
  81
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Yazdıklarınıza hak versem de ne yazık'ki yapabileceğimiz ve bu durum için elimizden gelen bir şey yok. Bisiklet her yaştan,her eğitim seviyesinden,her meslek grubundan kişilerin etrafında toplandığı sosyal bir olgu. Bu kadar insan çeşitliliğini barından çok fazla spor dalı yoktur. Bu durumda'da herkesten aynı ilgi,alaka,özveri beklemek çok ütopik olur
   
 5. Cem Ç

  Cem Ç Onursal Üye

  Kayıt:
  1 Kasım 2013
  Mesajlar:
  2.206
  Beğeniler:
  1.300
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Burası cbf türkiye org değil. Cümle sonuna nokta koymadın diye banlıyorlardı.
   
 6. MeTaLioNs

  MeTaLioNs Kıdemli Üye

  Kayıt:
  22 Mart 2012
  Mesajlar:
  341
  Beğeniler:
  205
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Dediklerinize katılmamak mümkün değil. Bu uyarının bir şekilde yapılması ve herkesin kendine pay çıkarması gerektiğini düşünüyorum.

  Cenk bey, bence dediğiniz kadar ütopik bir durum yok ortada. Kullanılacağı yeri, yaratacağı anlamı bilen kişi noktalı virgül,iki nokta üstüste, tırnak işareti vs vs kullansın. Bundan memnun oluruz. Ancak bahsettiğiniz "her eğitim seviyesi"nin görece alt seviyelerine mansup kişilerin de, en azından, nokta ve virgül kullanabileceğine inanıyorum. Bence, hiç kimse o kadar da dilden bihaber değildir.
   
 7. Özgür R

  Özgür R Karanlık Taraf

  Kayıt:
  17 Haziran 2014
  Mesajlar:
  1.112
  Beğeniler:
  3.200
  Şehir:
  Aydın
  Seviye:
  Aykut arkadaşımız güzel bir konuya değinmiş.Bu konuda bize düşende neden böyle olmadığı yada olamayacağı üzerine yerine, nasıl olacağı veya olabileceği konusunda kafa yormak olmalıdır diye düşünüyorum.Mesela en basitinden herkes buna yaptığı yorumlarda en azından nokta işaretini kullanarak başlayabilir.İlla herkes tırnak işaretini, noktalı virgülü kullanmak zorunda değil aşama aşama gidelim böylece en azından belli bir gelişme gösterebiliriz.Yani yola bir çıkalım önümüze çıkan sorunları da yolda çözmeye çalışalım..Ben bu konuyu açtığı için Aykut'a teşekkür ederim..
   
 8. ouzoo

  ouzoo Aktif Üye

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  10 Ocak 2014
  Mesajlar:
  149
  Beğeniler:
  79
  Şehir:
  Istanbul
  Adı:
  Oğuzhan
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Merhaba,

  madem açtınız başlık çöpe gitmesin. Elimde M boyda bianchi aspid sf kadrosu var. Yanında, gidonu, gidon boğazı, v brake fren kolları ve 8*3 shifter'ları da mevcut. Para pul istemiyorum. Üstüne bir de çay ısmarlıyorum. İhtiyacı olan varsa Büyükçekmece de teslim edebilirim. Sağlıcakla :)
   
 9. Cenk Yiğit

  Cenk Yiğit Kıdemli Üye

  Kayıt:
  17 Mart 2014
  Mesajlar:
  250
  Beğeniler:
  81
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Haşim Bey; Dil bilgisi ve imla kurallarından elbetteki zorunlu temel eğitimi almış olan herkesin ne kadar dikkat etmese bile kulaktan dolma bilgilere sahip olduğunu su götürmez bir gerçek. Asıl kanayan yara ise ne yazık'ki buradan sonra başlıyor aldığı bilgileri tatbik edeceği ilerleteceği gazeteleri,kitapları,dergileri kaç kişi sürekli olarak takip ediyor ? Daha'da acı olanı ise televizyonlarda sürekli insanlara dikte edilen dildeki yozlaşmayı kaç kişi fark ediyor ? geliom,ordamısın,naber, gibi günlük hayatımızda sürekli olan kullandığımız kelimelerin acaba doğru yazılışını kaç kişi biliyor ? Aslında bu hataya düşen insanlara kızmakta yersiz Türk Dilini yani dilimizi koruması gereken kurum olan "TDK" selfie'ye kılıf uydurmak için harcadığı çabayı neden faydalı işler için kullanmıyor ? Bence yaşadığımız ve ilerde başımıza gelecekler ütopikten ziyade facia'dan başka bir şey değil
   
 10. Oğuzhan Kabaçalı

  Oğuzhan Kabaçalı Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Mart 2014
  Mesajlar:
  132
  Beğeniler:
  43
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Yaklaşık 6 senedir böyle şeylere dikkat etmeye çalışıyorum. İlk başlarda bana da zor geldi ama insan bir süre sonra tamamen alışıyor. Hatta öyle ki büyük harfle başlayıp nokta koymayınca ellerim kaşınıyo. Aslında çabuk alışılabilecek bir durum. 'İnsanlarımız neden böyle yazıyor' sorusunun cevabını kendimce düşününce toplumun ve arkadaş çevresinin 'yaa nedn nkta kyrak yzıyosn trip atmsana bana' gibi konuşmalardan kaynaklandığı geliyor aklıma. Çünkü bana da böyle oldu ama kimseye trip attığımız filan yok. Kimseyi terslemiyoruz da. Hatta ve hatta sizin için iyi şeyler yapıyoruz da farkında değilsiniz. Lütfen insanlar ne der diye düşünmeyin, ileride ne konuşacaz onu düşünün. Çünkü Türkçe böyle böyle kemiriliyor.
   
 11. Tahsin Y.

  Tahsin Y. Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  24 Haziran 2014
  Mesajlar:
  757
  Beğeniler:
  155
  Şehir:
  İstanbul/Acarkent
  Seviye:
  N ddn anlmdm hc bsi??
  Phoff nlrle ugrasoruz yhaa ??!
   
 12. Defne Deniz

  Defne Deniz Yeni Üye

  Kayıt:
  18 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  11
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  Adana
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Türkçe'yi düzgün kullanmak çok çok çok önemli bir şey.Hatta şu hayatta yapabileceğimiz en iyi şey dili iyi kullanmak bence.İnsanlık tarihiyle aynı anda gelişen bir şeyi korumaktan kolay,önemli ve gurur verici bir şey var mı?
   
 13. YüzSürKoş

  YüzSürKoş Onursal Üye

  Kayıt:
  24 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  2.274
  Beğeniler:
  2.922
  Seviye:
  Biri de gereksiz açılan konular hakkında başlık açsa da daha çok kişi bilinçlenmiş olsa .Sadece, 'Bisiklet sürerken lastiğim dönüyor ne yapabilirim? ' diyen olmadı .Bunun dışında her türlü gereksiz konu mevcut.
   
 14. Raşit S

  Raşit S Bisikletkolik

  Yaş:
  45
  Kayıt:
  3 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.161
  Beğeniler:
  1.452
  Seviye:
  Hiç birisine katılmıyorum.

  Dil bir iletişim aracıdır. Forumların kendine özgü dili vardır, tabletle telefonla mesaj yazarken bir de gramere dikkat etmek olacak iş değil.

  Buralarda tek tük Türkçe bilen insanlar var, onlarla konuşurken ben, anlayabilsinler diye bozuk konuşuyorum, tam konuşsam anlamayacaklar çünkü. Yaşasın dili kurtardım ama adamla anlaşamadım.
  İşte burada ben aynı konumdayım. Yarım yamalak ruscamla yazışmalar yapıyorum, telefonda müşterilerimle konuşuyorum, bir tanesi de demedi ki o öyle denmez ve ben "özür dilerim ruscam iyi değil" deyince, "yoo hayır gayet yeterli rahatlıkla anlıyoruz" diyorlar. Ama biliyorum ki bir sürü hata yapıyorum.

  Onlarca yabancı dil bilen adamın ilk öğüdü şuydu, "gramerden uzak durun", yoksa öğrenemezsiniz. Al işte 3 yıl ortaokul, 3 yıl lise gramer ağırlıklı yabancı dil öğretisi, kim konuşabiliyor düz lise mezunu?

  Bazen Yılmaz Özdil yazıyor hani, sesli harfleri kullanmadan. Beyin tamamlıyor sessizlerin yerini. Valla benim beynim ayrı yazılması gereken -de leri ve -ki leri kendisi ayırabiliyor.
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.