BB30 nedir?

Tepki
18
İsim
emrah girgin
Bisiklet
Specialized
sizdeki specialized tarmac expert mi neden bb30 göbek almıyorsunz yeniden birde bb30 performansı nasıl bendede tarmac comp var gödeği shimano. ayna kolu falan herşeyi ulteğra tecrübelerinizi paylaşırmısınız

Scudo

ufuk şen

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Specialized
@hızlı pisikletçi üzerindeki FSA sisteminden hoşlanmıyorum, bundan önceki sistemlerimde hep ultegra ve 105 kullandım ve shimano odaklı gitmiştim. 1 senedir bu üzerinde bu , gerçi üzerindeki standart bir ürün olduğu için (fsa) shimanonun üeürnlerine kıyasla biraz daha alt seviyede kalıyor olabilir.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@ufuk şen Bulduğunuz parça işinizi görecektir ;).

ufuk şen

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Specialized
@Edip Dinçer Teşekkürler.

@Edip Dinçer bey ondan vazgeçtim sadece orta göbeği değiştirmek istiyorum benim 2015 tarmac için bu göbeklerden hagisi uygun sice ? (link)

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@ufuk şen
Bisikletinizdeki orta göbek de aynakol da BB30 değil mi? Öyle ise sadece şunun gibi bir çift rulman değiştirmeniz gerekli:

Web sayfalarında göremedim, ancak aktifpedal Specialized markalı rulmanları getiriyor.

FSA olmasını istiyorsanız yurt dışından set olarak mesela şurdan alabilirsiniz:
(link)

ufuk şen

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Specialized
@Murat B. Teşekkürler.. Bu BB30 ve diğer modellerle olan karmaşa hiç bitmeyecek sanırsam ilk BB30 macerası 2009 larda başlamış , 2015 yılında aldığımız bisiklette hala BB30 olmasıda ilginç.

Ben bu işi anlayamadım çorbaya döndü iyice..

Tepki
55
İsim
Muhammet Erarslan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
illa bisiklet sitelerinden almanıza gerek yok herhangibir rulmancıdan da alabilirsiniz modeli 6806 bazı markalarda da 68066 diye geçiyor
ben geçen sene skf rulmanların çiftini 80tl ye almıştım

• Beğen
Tepkiler: calhanre

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@ufuk şen Arkadaşlar söylemiş, BB30'da orta göbek yok. 2 rulman ve rulmanları yerinde tutmak için 2tane halka zımbırtı var. O zımbırtıları karga burun gibi bir şeyle çıkarıp, rulmanları da orantılı bir kaba kuvvetle çıkarmanız gerekiyor.

Cenk Yiğit

Daimi Üye
Tepki
53
Bisiklet
Merida
@Murat B. Yeni konu açmak istemedim kusura bakmayın , BSA ingiliz tipli bir göbeğe sahip kadrom var bu arada ultregra 6800 hallowtech 2 aynakol kullanıyorum. Şimdi BB86 tipi bir kadroya geçiş geçiyorum . (link) bu göbek benim işimi görür mü veya eski göbeğim ve 1-2 pul ile bu işi çözebilir miyim ?

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Cenk Yiğit
Mevcut göbeğiniz BSA gibi vidalı bir model ise pressfit (geçmeli) bir kadroya geçerken pul ekleyerek falan çözmeniz mümkün değil; yeni göbek almak zorundasınız.

Almanız gereken göbek, linkini verdiğiniz gibi birşey olmalı ancak BB86 değil de BB72 diyor olması kafamı karıştırdı. Sonuçta PF86 kadro ile hallowtech aynakol kullacanksanız alacağınız göbek pressfit, genişlik 86,5mm, dış çap 41mm, iç çap 24mm olmalı.

Cenk Yiğit

Daimi Üye
Tepki
53
Bisiklet
Merida
@Murat B. Evet isim konusunda haklısınız bayağı kafa karıştırıcı ürün özeliklerinde yazan detaylar aslında dediğiniz ölçüleri tutuyor

Shimano BB72 Press Fit Road Bottom Bracket, for use with 86.5mm frames
  • Complete Ultegra level press-fit bottom bracket assembly for Shimano HollowTech II road cranks
  • Cups are made from fibre reinforced polymer material which reduces the risk of frame noise and damage
  • Set includes left and right hand cups, inner cover, and inner O-rings
  • Sealed cups keep out dirt and water
  • Maintenance free
  • Compatible with 86.5 mm shells
  • 41 mm cup diameter
  • Easy press-fit installation
Sanırım Shimano isim konusunda biraz hata yapmış

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Cannondale'nin kullandığı BB30A asimetrik olduğu için sol tarafı normal BB30 dan 5 mm daha uzun. Sram Force grupsetle caad12 toplama planım var, yabancı forumlarda kimisi uyar kimisi uymaz yazmış. Caad12 yi red veya force aynakol ile kullanan var mı, varsa direkt oldu mu yoksa spacer gibi ek bir parça gerekti mi?

Bir başka sorum da caad12 de powermetre kullanmak istesek nasıl bir çözüm üretebiliriz? Aklımdakiler;
1- Sram force aynakola quarq dzero spider takmak (force aynakol kadroya uyar mı bilmiyorum)
2- Garmin vector 2 ( tutarlı değil ve kilit mekanımasıyla ilgili problem yaşayanlar olmuş)
3- Hallowgram krank koluna SRM spider takmak (en iyisi ama aşırı pahalı)

Kadir KARADEMİR

Forum Demirbaşı
Tepki
952
İsim
Kadir KARADEMİR
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba Arkadaşlar. Çin'den bir karbon kadro sipariş verip üzerine 105 set dizmeyi düşünüyorum. Alacağım kadro ile grup setin orta göbekleri uyum sağlar mı?

Kadro şu :

(link)

Alacağım 105 sette bu :

(link)

sipariş verdikten sonra geri dönüşü olmayacağından nacizane yardımlarını bekliyorum.

cckaraduman

Aktif Üye
Tepki
280
İsim
Çetin Can Karaduman
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Sıradan Çinko Pil Ben bu forumdaki Çin'den gelen karbon gidonun dandikliğiyle ilgili başlığı gördükten sonra Çin karbon ürünlere hiç güvenemiyorum :) Bayağıda bir para vereceksiniz. İyice araştırmışsınızdır herhalde tabi almaya karar vermeden önce. Ama yine bende hep bir kuşku bir güvensizlik... :D

smnoyan

Üye
Tepki
0
İsim
Sami Noyan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar merhaba.
Cannondale cad 10/105 set bisikletin üzerindeki FSA50/34 aynakol,Shimano Aynakol ile yarış öncesi mecburiyetten bisiklet Tamircisi tarafından değiştirilmişti.Şimdi Yeni aldığım FSA 53/39 gossamer BB386 N/10-11 aynakolu takabilmem için adaptör göbek mi gerekiyor.Bir de Krank mil uzunluğu 10cm.Kadro yuvası ise 7cm.Bu 3cm lik fazlalık sorun yaratmaz mı.Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.600
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Arkadaşlar merhaba.
Cannondale cad 10/105 set bisikletin üzerindeki FSA50/34 aynakol,Shimano Aynakol ile yarış öncesi mecburiyetten bisiklet Tamircisi tarafından değiştirilmişti.Şimdi Yeni aldığım FSA 53/39 gossamer BB386 N/10-11 aynakolu takabilmem için adaptör göbek mi gerekiyor.Bir de Krank mil uzunluğu 10cm.Kadro yuvası ise 7cm.Bu 3cm lik fazlalık sorun yaratmaz mı.Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
BB30 göbek yuvalarının uzunluğu 68mm, çapı 42 mm oluyor. BB386 göbek yuvalarının uzunluğu 86.5mm, çapı 46mm. BB386 aynakolu, BB30 göbek yuvasına takabilmek için adaptör gerekli.
(link)

• Beğen
Tepkiler: smnoyan

smnoyan

Üye
Tepki
0
İsim
Sami Noyan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet