BB30 nedir?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
OSBB kadroya direk Shimano monte edilyor diye biliyorum. Yada ben düz mantık düşünüyorum, Allez in elite ve diğer modellerinde shimano kol var benimkinde ise FSA Gossamer o yüzden sıkıntı yok diye düşünüyordum acaba yanlış mı düşünmüşüm ? Bana çevirici adaptör gerecek mi dönüşüm yapacak olursa.

Scudo

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Yanlış bilmiyorsam OSBB, PF30'un değişik isimlisi.
Onun için de yine bir adaptör gerekecektir ;).

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Göbek çapı farklı olması lazım.

Şöyle bir şey gerekiyor;
(link)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Tabi bu Praxis göbeği aldıktan sonra ayrıca göbek almıyoruz hem dönüştürücü hem göbek olmuş oluyor. Fiyat olarak daha pahalıya gelmiş oluyor fakat başka çözüm yoksa tabi mecburen ürün alınmak zorunda tabi başka markada dönüştürücü yoksa.

PF30 sadece değişik isimlisi ise şu ürün de aynı görevi yapmıyor mu ?

BB30 da göbek genişliği 42 mm iken PF30 da ise göbek genişliği 46mm, fakat kullanılan aynakol mil kalınlıkları aynı.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Hasan Saylık
OSBB kullanmadım hiç, biraz baktım internetten, sanırım OSBB ile PF30 arasında milimetrelik farklılıklar var.
Bu yüzden OSBB için olanı almak daha doğru sanırım, hatta verdiğim bağlantıdaki "Sorular" bölümünde de sorulmuş :)

Evet, bunu aldıktan sonra bir daha göbeğe gerek kalmıyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
(link)
Şu sitede Bottom Bracket olayına güzel değinmiş, açıklamalar, parçalar uyumluluk, dönüştürücüler gayet güzel açıklamış. Her model BB için açıklama, takma-çıkarma araçlar ve karşılaştırmalarda mevcut.
Örnek olarak BB30-PF30 karşlılaştırması (link)

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
OSBB, BB30 ile aynı. Rulmanlar direkt kadrodaki yuvalarına presleniyor. PF30 farklı. Rulmanlar plastik yuvaların içine monte edilmiş durumda. Bu plastik yuvaları kadroya presliyorsunuz. O yüzden ölçüleri farklı. Bu yüzden linkteki PF30 adaptörünü OSBB kadroda kullanamazsınız.

24mm krankları (Shimano, FSA vs.) BB30 kadroda kullanmak için bir çok adaptör mevcut. Çalışma prensipleri genelde kadroda hali hazırda presli olan rulmanların içine monte edilerek 30mm çapı 24mm'ye düşürmesi ve dışa taşan yapıları ile daha uzun olan aynakol milinin boşluğunu almaları. Bence pek tercih edilmemesi gereken bir uygulama. Esnemezlik üzerine kurulu sistemin dinamiklerini tamamen değiştirmiş oluyorsunuz bu uydurma parçalar ile.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Berk Karaca

Şunun gibi bir şey var sanırım ;

OSBB = BB30 (Alüminyum kadrolarda)
OSBB = PF30 (Karbon kadrolarda)

Takıp çıkarırken karbon kadroya zarar vermesin diye araya bir katman koyuyorlarmış, bu da PF30'a benzerlik gösteriyor...

Yahu arkadaş, şunun bir ortasını bulun da herkes aynı şeyi kullansın ne olacak...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Demek istediğim Rulmanları yani göbekleri de değiştirmek isteyerek başka bir aynakol sistemi kullanmak mümkün müdür ? Sonuçta Shimano ile kullanılan tüm göbeklerde dışarı taşan kısım zaten var . Yani diğer kadrolarda Hollowtech sorun yapmıyorda OSBB kadrolarda sorun mu yapacak ?
Edip beyin dediğine katılıyorum göbeklerin hepsi aynı tip olsa ne olacak ? Demek ki göbekler arasında dağlar kadar fark yok ki kimse BB30,BB90,Bb386 , UltraTorque yada Shimano herhangi bir göbeği kötülemiyor ve her göbek kullanılıyor.

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
@Edip Dinçer

Tam olarak değil aslında. BB30 karbon kadrolarda da kullanılıyor ama dediğiniz gibi yuvanın içini çıplak karbon olarak bırakmıyorlar. İnce bir katman alüminyum kaplıyorlar, rulmanları bu yüzeye presliyorsunuz.

@Hasan Saylık

Aslında aynı kadroda göbekleri değiştirerek farklı tip (farklı marka demiyorum; farklı tip) aynakol kullanmak teorik olarak mümkün değil. BB30 kadroda Hollowtech göbek kullanamazsınız. BB30 veya OSBB dediğiniz şey 2 adet çıplak rulmandır ve direkt kadroya preslenir. Hollowtech'de ise kapalı tip vidalı yuvaların içinde rulmanlar bulunur ve bunları kadroya "vidalarsınız". Yani preslenmez.

Shimano aynakol ile kullanılan tüm göbeklerde dışarı taşan kısım yok aslında. Mesela Shimano'nun BB86 göbekleri pressfit göbeklerdir ve kadroya preslenerek takıldıklarında dışarıda parçası kalmaz. Bkz: (link)

Evet, her göbek kullanılıyor fakat kadroya göre kullanılıyor. Yani uydurma uygulamalar olmaksızın, farklı standartlardaki aynakolu, göbeği, kadroyu vs. bir arada kullanamazsınız.

• Beğen
Tepkiler: Ali Demir

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Berk Karaca Demek istediğim aşağıda ki resimde ki dura-ace kol ve göbek gözüküyor ve göbeğin dışarı taşan tırnaklı kısmı aslında olmaması mı gerek ? Yani şu kullanılan sistemde mi uydurma sistem ? Shimano uyumu kadro da o kısımda olmuyor mu demek istiyorsunuz ?

hqdefault.jpg

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
@Hasan Saylık

Anladığım kadarıyla siz tüm kadroların göbek kısmının aynı yapıda olduğunu, kullanılacak aynakol tipini buraya takılacak orta göbeğin belirlediğini düşünüyorsunuz. Mevzu öyle değil. Mesela yukarıdaki fotoğraftaki kadro 24 mm krank uyumlu ve vidalı tip (BSA) göbek kullanan bir kadro. Bu kadrolar ikiye ayrılır. Pressfit göbek kullananlar (benim yukarıda linklediğim foto) ve vidalı tip göbek kullananlar (sizin gönderdiğiniz foto). BSA olanlarda göbek kısmının içinde yivler vardır, pressfit kadrolarda yoktur. Bu fotoda kadronun tipine göre doğru göbek kullanılmış. Dışarı taşan kısım normal. Rulmanlar orada zaten.

BB30 tamamen başka bir hikaye. Bir defa vidalı tip bir sistem değil. İkincisi, ölçüleri tamamen BB30 sistemine has. Kısaca; Shimano'nun kendi kranklarına göre ürettiği göbekleri BB30 bir kadroya takamazsınız. Tasarım olarak, ölçü olarak uymaz. Ancak farklı firmaların ürettiği standart dışı alternatif çözümleri kullanarak 24 mm bir krankı BB30 kadroya takabilirsiniz. Bu da uydurma olur işte. Daha nasıl açıklayabilirim bilemiyorum.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Hasan Saylık

Adaptörle oluyor.
Adaptörsüz olmuyor :).

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ben de BB30 kullanıyorum göbekleri söküp,takmışlığım var içerde ne var ne yok biliyorum, her kadrounu da belli bir model aynakola uygun üretildiğini de biliyorum. Her göbek üretildiği amaca göre daha kolay kullanılır bunun da farkındayım. Çevirici adaptör hatta eski model bisikletlerde göbek genişliğini değiştirenlerde gördüm, tek öğrenmek istediğim şu bu adaptörler verimleri düşürüyor mu ? Bu düşürme oranı % 1 gibi küçük bir oran mı yoksa %5 gibi daha büyük bir rakam mı ?

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Ben çok bir şey farkedeceğini sanmıyorum.
Belki esneklik konusunda kaybın olur bir nebze. Bir de adaptör olduğu için bakım aralığı artacaktır..

ufuk şen

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Specialized
@Edip Dinçer selamlar, bende specialized tarmac mevcut bu BB30 Kullanıyor kendi standart FSA ile , yanlız bunun ömrünü doldurdu ve ben yeni ultegraya geçmek istiyorum, bu adaptörlerde uyum sorunu olmadan geçiş nasıl olacak ? birkaç mesaj okudum ve bu konuda sıkıntı yaşayanlarda mevcut.Adaptör konusunda nasıl bir adaptör tercih etmeliyiz ? ayrıca hallowtech2 göbekler adaptör ile berabermi takılıyor ? (bu konuda pek bilgim yok)

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@ufuk şen Merhaba,

Adaptör kullandığınızda bir daha Hollowtech göbek kullanmıyorsunuz. Adaptör, göbek görevini de üstleniyor (bkz. (link)). Ancak tabii ki belli bir standart için üretilen bir ürünü, başka bir standartla kullanma işlemi sorun çıkarabiliyor. Ben de bir ara bakmıştım, genellikle paslanma ile ilgili sorunlardan bahsetmişlerdi insanlar.

Ömrünü doldurdu dediğiniz aynakol dişlileri ise, sadece dişlileri; göbek içindeki rulmanlar ise, sadece rulmanları değiştirerek daha ucuz bir yenileme yapabilirsiniz.

NKurtuldu

Forum Bağımlısı
Tepki
1.205
Bisiklet
Canyon
Frame BB - Crankset ilişkilerinin ve olası adaptör ihtiyaclarının tablosu.

(link)

• Beğen
Tepkiler: ufuk şen

ufuk şen

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Specialized
@Edip Dinçer Bilgiler için Teşekkürler bu benim işimi görürmü acaba, araştıra araştıra bunu buldum (link)