Bayramın 3. günü Uludağ yolu Jandarma tırmanışı ve inişi

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
Bayramın 3. günü yani Cumartesi sabahı, iş yoğunluğu dolayısıyla bu aralar pek zaman ayıramadığım bisikletimle hasret gidermek için ufak bir tırmanış yapmaya karar verdim. Çekirge tarafından Uludağ Jandarma'ya kadar (belki de daha ileri) tırmanıp, Tophane tarafından inerek Valilik önünde turu sonlandıracağım. Sonrası muhtemelen güzel bir öğle yemeği olacak :) Katılmak isteyen arkadaşlar için kısa bilgiler:

* Yol çok uzun değil, tırmanış kısmı 7,5 km. Ancak bu yolun tamamı tırmanış olduğu için, oldukça uzun bir 7,5 km olacak. Neyse ki yiyeceğimiz rakım sadece 412 metre; yani tam ısındık derken bitecek gibi. Halimiz olursa Jandarma'dan hemen Tophane'ye doğru dönmeyip, zirveye doğru da bir miktar ilerleyebiliriz. Sonuçta iniş daha uzun ve zevkli olur ;)

* Aslında bu tura çıkmamın asıl amaçlarından biri de, yeni balatalarımı açmak. İyice bir ısınıp kendilerine gelmeleri için, normalde kesintisiz frenle yavaş yavaş inmem gerekiyor. Ama ben bunun yerine hızlı bir iniş yapmayı düşünüyorum. Tur arkadaşım bana yetişemeyip de beklemek zorunda kalırsam, o arada biraz da fren açmış olurum. Hızlı inersek de birlikte eğleniriz. Yani her ihtimal işime gelir.

* Ramazan boyunca kondisyonu düşüp, normal formuna kavuşmak isteyen; ve de biraz tırmanış tecrübesi bulunan herkes için bu tur gayet uygun.

* Bayramın 3. gününün herkese uymayacağı gerçeğini de göz önünde bulundurarak, fazla bir katılım beklemiyorum. 1 kişi de olsa bana yeter; 3-4 kişi olursak çok daha eğlenceli olur. Ciddi şekilde katılmak isteyip de günü uymayanlar için turu Pazar gününe de kaydırabilirim. Diğer haftasonu ise zaten Yeşil Pedal'ın kahvaltı etkinliği var, onlara alternatif tur yapmak abes olur. Ama o turu ısınma olarak kabul edip, öğleden sonra tırmanmak isteyen olursa ona da uyarım. Hava daha sıcak olur ama yine de atla deve değil, tırmanılır.

* Tırmanırken değil ama, inerken kesinlikle kask öneriyorum. Ayrıca yine iniş için, rüzgardan iyi koruyan bir gözlük şart. Bir de yedek tişört getirirseniz iyi olur; tırmanırken terden sırılsıklam olmuş bir tişörtle iniş yapmayı kimse istemez.

Son olarak bir de teknik bilgiler için tur rotasını paylaşayım:

(link)

Olay bundan ibaret. Katılmak isteyenler buyursun...

Scudo

alperen_69

Forum Bağımlısı
Tepki
305
Bisiklet
Giant
çok isterdim ama yemiyor :) , ilk önce ufak denemeler ile uludağ deneyecem inşallah ,kondisyon geliştikten sonra inşallah size kolay gelsin ,bu arada bayramın 2. günü bir grup çıkacaktı diye duymuştum

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
tek başıma giderim diye düşünüyordum bayramda hatta telefonundaki navigasyon da yol u bile belirledim amaç zirve bakacak tabi kondisyon sıfır ramazan dan 1 ay kadar önce aldım bisikleti araya ramazan girince olan kondisyon da gitti düşüncem bacaklarimin gittiği ciğerlerimin yettiği kadar gidip geri dönmek tek başıma olacağım içinde yavaş gidiyorsun diye şikayet eden olmayacağı için yavaş yavaş bazen yürüyerek giderim diyordum amaç hedef zirve diye düşünüp bir kaç saatte olsa mutlu olmak.
sizinle gelmek isterdim ama muhtemelen Size ayak bağı olurum bisikletim Sedona 721 sizinki ne bilmiyorum ama daha iyi olduğundan eminim

bu arada navigasyon yolu bisiklet le en kestirme olarak heykel civarından gösteriyor haritadan tam anlamadım ama devlet hastanesi ne doğru sanki yolu ben bilmiyorum arabayla giderdik hep arabada kamyonet olunca heykele çıkması yasak Başka yerden gidiyorduk hep uzun lafın kısası navigasyon u takip edecem o nereyi gösterirse

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
@alperen_69

ufak denemelerden kastın kaç metre rakıma tırmanmak mesela :)

2. gün tırmanan grup zirveye mi çıkacak? ben de onlara katılmayı isterdim, ama sülale geniş maalesef; 1 günde bitmiyor bayram ziyaretleri :D

Ertuğrul Mengi

Daimi Üye
Tepki
238
Bisiklet
Merida
Biz bayramın 2. günü İstanbul-Yalova'dan gelip zirve yapmayı planlıyoruz. Benim ilk Uludağ deneyimim olacak, bakalım nasıl olacak :)

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
@Ahmet Can Yakışır
Ben yanlız değilim ama cuma günü abim geliyor istanbuldan küçük gemi bileti aldım bisikleti almazlar belki diyordu ısrar ettim sordu sorun olmaz demişler bisikletinide getiriyor yalovadan sonra 2 saat pedal çevirecek dürdane yokuşu biraz zorlar ama hiç çıkmadığı yer değil orası

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
@Ertuğrul Mengi

benim için bayramın 2. günü bisiklete binmek imkansız, gezilecek bir sürü akraba var. aranızda olmayı çok isterdim ama yapacak bir şey yok artık, size iyi eğlenceler diliyorum...

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
cumartesi sabah gitmeyi düşünüyoruz abimle ulu dağa heyecandan uyuyamıyorum

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
Kazasız belasız pedallamanızı dilerim.

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
Teşekkür ederim, Bursa'da iseniz bir gün birlikte pedallayalım ;)

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
@Ahmet Can Yakışır

abime sormam lazım. işin ustası o yolda bizi neler bekliyor bilmiyorum siparişleri verdi enerji verici yiyecekler, hararet kesici içecekler
sabah hava serinken Yola çıkarız dedi zirveye çıkmak 4 saat sürer diyor eğer başarabilirsem (o başarır istanbul da hafta sonları 160 km lik turlar yapıyorlar iş arkadaşlarıyla) ordan derelere ineriz dedi. Benim evden zirve 45 km ve rampa google Earth den baktık eğime.

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
@mustafa genç

Epey bilimsel çalışıyorsunuz anlaşılan, size yetişebilir miyim bilemedim şimdi :) saat tam olarak kaçta yola çıkmayı düşünüyorsunuz?

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
abim sabah çıkarız dedi tam saatini sormadım yarın akşam burda olur 500 ml lik şişeye ayran koy ve sade sodanın yarısını dök difriz at lazım olur sana diyor muzlar da benden. Bu aksam bi tur yaptım evden botanik parka ordan heykele sonra teleferik Zümrüt evlerde birini ziyaret ettim eski fakülteye indim eve döndüm 30 km
not teleferik yokuşunu çıkarken epey zorlandım birazda yürüdüm.

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
@mustafa genç

Beslenme işini falan da epey geliştirmişsiniz siz... Şu an uygulamakta olduğunuz sporcu disiplinine hayran kaldım ;) Teleferik yokuşunda zorlanmanız kötü olmuş, Uludağ'a tırmanırken yolun önemli bir kısmı aynı diklikte olacak. Bu arada abinizin ismi neydi? Genelde hangi grupla pedallıyor?