Batum'dan Samsun'a... 3. Gün

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Tamer KAMIŞLI tarafından paylaşıldı.

 1. Tamer KAMIŞLI

  Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

  Kayıt:
  5 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  1.194
  Beğeniler:
  832
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  1. ve 2. güne ulaşmak için; https://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=103757

  Dünkü Ayder yorgunluğundan sonra bugün birde Uzungöl performansımız olacak. Sabah erken çıkıp bir an önce yola koyulalım diyoruz ve çadırları toplamaya başlıyoruz. Sabah uyanma vakti 06.30. Genelde 1 saatte toparlanıyorduk ama bugün çamaşır yıkamıştık onları toplaması vs derken yola çıkmamız saat 8i buldu :)

  [​IMG]

  Ayder inişindeki kazadan sonra selem kırıldı, turda insanın başına herşey gelebiliyor ve herşeye karşı hazırlıklı olmak gerekiyor gerçekten. Yeni sele almaya kalksam muhtemelen mahalle bisikletçisinden idareten birşey alıcaktım ve daha rahatsız edici olacaktı. Plastik kelepçeyle tutturmayı tercih ettim. Yol boyu pek sıkıntı çıkarmasa da sele açıları değiştiği için bazen bir takım ağrılar oluşturdu.

  [​IMG]

  Çayeli çıkışında Emre abiyle bir dinlenme tesisinde kahvaltı molası için duruyoruz. Gerçekten turun ilk günlerinde çok har vurup harman savurmuşuz :) Kahvaltımızı yaparken yolun karşı şeridinden geçen 2 tane bisikletli görüyoruz, onlara yetişebilmek umuduyla kahvaltıyı hızlıca bitirip yola koyulduk ama ne yazık ki yetişemedik. Yada yaklaşık olarak 8-10 km yetişemediğimizi düşündük.

  Rize tabelası önünde fotoğraf çekilmek için durduğumuzda gördük ki arkamızdan 2 tane bisikletli geliyor :) Onlarda simit almak için bir yerde mola vermişler ve bizi görmüşler, arkamızdan yetişmek içinde baya gayret göstermişler. Tabela önünde birlikte fotoğraf çekilip sohbet ediyoruz.

  Dostlarımız Frank ve Martje ile böyle tanışıyoruz kısacası. Onlar Rize'den Trabzon'a doğru devam edecekler, biz ise Of'tan yukarı Uzungöl'e doğru tırmanıcaz. Frank ve Martje şuan dünya turundalarmış, Rize'de karşılaştık ve neredeyse Rize - Samsun arası yolun yarısını birlikte pedalladık denilebilir. Turlarına Avustralya'dan başlamışlar ve Hollanda'da bitireceklermiş. Dediklerine göre Avustralya'da maaşlar oldukça yüksekmiş ve 3 aylık çalıştığınızla 9 ay kadar bisikletle gezebiliyormuşsunuz. 2 kişi için yıllık 10.000 € civarı bir masrafları oluyormuş. Kışları ülkelerine geri dönüp, yazları kaldıkları yerden turlarına devam ediyorlarmış. Amaçları 5 Ağustos gibi İstanbul'da olmaktı. Martje'nin babası da bisikletle Hollanda'dan İstanbul'a geliyormuş ve İstanbul'da buluşacaklar, baba şuanda Bulgaristan'da :) İstanbul'da ki buluşmanın ardından beraber Hollanda'ya pedallanacak.

  [​IMG]

  Martje'nin anlattığına göre ailecek (Anne-Baba-4 kardeş) daha 13-14 yaşlarındayken bisikletle Hollanda'dan Barcelona'ya gitmişler. Onlarda bisikletçilik çocukluktan itibaren başlıyor kısacası. Of'a kadar beraber pedallamak üzere anlaşıyoruz ve yola koyuluyoruz. Yolda bir yerde çay ve soğuk içecek molası verdik orada 1 saat kadar sohbet etme imkanımız oldu.

  [​IMG]

  Birlikte Sarayköy 2 ve Sarayköy 1 tünellerini geçiyoruz.

  [​IMG]

  Ardından Of'a vardığımızda ne yazık ki burada yollar ayrılıyor. Biz Uzungöl'e doğru dönerken onlar Trabzona devam ediyor. Ayder dönüşünde birde gözlüğümün sapı kırılmıştı, bir gözlükçü bulup onu yaptırıyoruz, gözlükçü sağolsun para falan almadı ve iyi dileklerini eksik etmedi. İsterseydim bisiklet gözlüğü bulabileceğim bir yere de yönlendirecekti ama tur bütçesini fazla aşmak istemedim.

  Uzungöl'e çıkış artık başlayabilir...

  [​IMG]

  Uzungöl yoluna dönükten yaklaşık 2-3 km sonra bir Çay fabrikası görüyoruz, yolun başından beri uğrama niyetimiz vardı aslında ama gerçekleştirememiştik. Fabrikalar hep yolun karşı şeridinde kalıyordu. İkram çaylarını içiyoruz ve çaylar gerçekten inanılmaz derecede güzel, Karadeniz Turuna çıkacak herkes bir çay fabrikasında çay içmeli.

  [​IMG]

  Çayları içtik burda birde dayıyla muhabbete başladık, biz anlattık o dinledi, o anlattı biz dinledik. (Genelde ikincisi oldu) İşletmede görevliymiş kendisi fakat adını öğrenmedik veya fotoğrafını çekmedik. Sohbetiyle beni memnun eden beni oldukça şaşırtan bir insandı. Fabrikayı da gezmek istedik ama fazla vaktimiz yok uzun bir tırmanış var önümüzde. Yarın dönüşte fabrikayı geziceğimizi söyleyerek ayrıldık ve yeniden düştük yollara.

  Uzungöl'e çıkışta aynı Ayder gibi. İlk 20 km kadarı hafif eğimle bir ilçeye uzanıyor, sonrası ise oldukça dik rampalı bir o kadar daha yol...

  [​IMG]

  Ben Emre abiyi çekiyorum, o da beni çekiyormuş :)

  [​IMG]

  Yol boyu sürekli yeşillikler içinden gidiyoruz, güzel de bir köprü var, tarihi değil ama benim çok hoşuma gitti.

  [​IMG]

  Zorlanmadan Dernekpazar beldesine geldik, buradan Çaykara'ya yaklaşık olarak 7-8 km falan var. Hava oldukça kapalı yağmur gelecek gibi duruyor.

  [​IMG]

  Çaykara'ya sonunda vardık, ilçe girişinde meyve sebze satan bir abiden yemek yenilecek yer tavsiyesi istiyorum. Doyurucu ve ucuz olması önemli. Sağolsun o da oldukça güzel bir yer tavsiye etti. Yemeklerin fotoğrafını koyardım ama güzel çıkmamış ne yazık ki. Kapıdan girince Lokanta sahibine direk olarak uygun fiyatlı ve doyurucu birşey aradığımız söyledik o da sağolsun kepçemiz boldur, fiyatlarımız da uygun dert etmeyin dedi. Gerçekten de kepçesi oldukça bolmuş :) Koca bir tabak dolusu patlıcan musakka ve pilavı mideye indirdik, lezzet konusunda 10 üzerinden 10 veriyorum. Fiyat olayı da iki kişi 12 Lira verdik ama 20 Lirada dese acımazdık açıkçası :)

  Yemekten sonra yola koyuluyoruz Uzungöl'e 18 km tırmanışımız var, hemde bu kez Ayder'deki gibi yüksüzde değiliz :) Dünün yorgunluğu ve + olarak yükümüz var :)

  [​IMG]

  Sağda bir köprü görüyoruz, hafif yorgunlukta var tabi. Maksat hem dinlenmek hem fotoğraf çektirmek :) Köprünün trabzanlarını tripod olarak kullanarak bir fotoğrafımızı alıyoruz.

  [​IMG]

  Tırmanışa devam ediyoruz ama yüklerden midir nedir, enerjimiz neredeyse bitiyor çıkamıcak duruma geliyor. Ha gayret ha gayret derken 8 km tırmanmışız, Bayburt yolayrımını geçiyoruz, Uzungöl'e son 10 km kaldı tabelasını geçiyoruz :) Fakat enerjimiz gerçekten bitmiş durumda, artık yukarı çıkan pick-up araçları gözlemeye başlar olduk yol kenarında :) Birkaç tanesine el yaptık ama duran olmadı (Durmayanların hepsi 61 plakaydı) En son bir tane 34 plaka Nissan Navara'yı durdurmayı başardık. Yüklü bisikletleri zorda olsa kasaya yükledik ve bizde kasaya geçtik :) Son 9-10 km pick-up tepesinde de olsa Uzungöl'e çıkıldı :)

  Uzungöl'ün etrafında ufak bir tur atıyoruz bisikletlerle :) Acaba burda mı kalsak yoksa yine aşağı mı insek? Saat 17.50 civarı, eğer ki insek geç olacak mecbur burada konaklıcaz :) Ama havada yağıcak gibi, benim çadır da su geçirir diye tahmin ediyoruz. Ya Emre abinin çadırda 2 kişi yatıcaz yada yatıcak kapalı biryer bulmamız gerekiyor :) Neyse önce göl turumuzu tamamlayalım.

  Turda belki de benim için en çok anlam ifade eden fotoğraflardan birisi bu :) Bisikletforum'da sık sık karşılaştığımız bir konu, tur bisikletleri narin olur her yola gelmez :) Aşağıdaki fotoğraf herşeyi özetliyor bence, ağır arazi ve bol çamur haricinde MTB'nin girdiği her parkura giriyoruz :)

  [​IMG]

  Uzungöl kenarında kareler;

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Fotoğraf işide bittiğine göre artık kalacak yer bakabiliriz. Tur esnasında bir cafe ve yan tarafında da çardaklar görmüştüm. Gittik adama çardakları sorduk ve 10 Liraya anlaştık. Çadırımızı çardakların içine kurduk, artık yağmur sıkıntımız yok :)

  [​IMG]

  Çadırlarımızı da kurduktan sonra Uzungöl etrafında kısa bir yürüyüşe çıktık ve yemek yedik. Dün Ayder'e çıkarken Muhlama yemiştik bu kezde Guymak yiyoruz. Guymak ve Muhlama arasındaki farkı sorduk; Muhlama da tel peynir ve tereyağı, guymakta ise tel peynir yerine başka bir peynir ve mısır unu kullanıyormuş.

  Son olarak Emre abinin makinesinden çıkan güzel bir Uzungöl fotoğrafıyla bugünü bitirelim :)

  [​IMG]

  Rota;

  [​IMG]


  Tur Verileri:
  Toplamda Geçilen Tünel Sayısı: 16
  3. Günde Katedilen Kilometre: 76,90
  3 Gün Sonunda Katedilen Toplam Kilometre: 317,89
  Ortalama Hız: 16,03
  Bisiklet Üzerinde Geçen Zaman: 5 saat 4 dakika
   
 2. Atilla.C

  Atilla.C Aktif Üye

  Kayıt:
  5 Haziran 2012
  Mesajlar:
  177
  Beğeniler:
  97
  Şehir:
  Pendik/İST
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  Harika ya ayaklarınıza sağlık. Paylaşım için teşekkürler.
   
 3. #3
  Tamer KAMIŞLI

  Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

  Kayıt:
  5 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  1.194
  Beğeniler:
  832
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Vakit ayırıpta okuduğunuz için teşekkürler :)
   
 4. Emre Aslan 1981

  Emre Aslan 1981 Aktif Üye

  Kayıt:
  23 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  170
  Beğeniler:
  147
  Şehir:
  Tokat - Kayseri
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Ellerine sağlık Tamer, okudukça tekrar hatırlıyorum, tam da geçen hafta bugündü Uzungöl'e tırmanışımız.
   
 5. #5
  Tamer KAMIŞLI

  Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

  Kayıt:
  5 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  1.194
  Beğeniler:
  832
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Eyvallah abi, evet tam 1 hafta olmuş :) Zaman hızlı geçiyor, bi tur daha mı yapsak? :)
   
 6. thomisus lx

  thomisus lx Onursal Üye

  Kayıt:
  25 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.003
  Beğeniler:
  2.159
  Seviye:
  mükemmel, tebrik ediyorum
   
 7. #7
  Tamer KAMIŞLI

  Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

  Kayıt:
  5 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  1.194
  Beğeniler:
  832
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Teşekkürler Mehmet Bey
   
 8. adem er

  adem er Kıdemli Üye

  Kayıt:
  10 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  344
  Beğeniler:
  148
  Şehir:
  konya - antalya
  Seviye:
 9. Gökhan Ö.

  Gökhan Ö. Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  15 Eylül 2010
  Mesajlar:
  513
  Beğeniler:
  272
  Şehir:
  Samsun
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  bravo...

  hem tur hem anlatım çok güzel olmuş :)
   
 10. tshalil_61

  tshalil_61 Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  28 Nisan 2012
  Mesajlar:
  430
  Beğeniler:
  6
  Şehir:
  Eskişehir
  Adı:
  halil ibrahim tok
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Oy çaykara çaykara dört dağın arasında :) felaket özendim ya özledim memleketimi...
   
 11. #11
  Tamer KAMIŞLI

  Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

  Kayıt:
  5 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  1.194
  Beğeniler:
  832
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Hepinize teşekkürler arkadaşlar :)
   
 12. bülent samsunlu

  bülent samsunlu Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  19 Şubat 2010
  Mesajlar:
  462
  Beğeniler:
  475
  Şehir:
  İstanbul/Pendik/Samsun
  Bisiklet:
  KTM
  Seviye:
  bu turlara bir belgesel yapılmalı...ntv,cnn,iztv falan haber vermek lazım bence.. :)
   
  Erdinç ALTINÇEKİÇ bunu beğendi.
 13. #13
  Tamer KAMIŞLI

  Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

  Kayıt:
  5 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  1.194
  Beğeniler:
  832
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Bülent hocam teşekkürler :) Belki gelecek turda öyle bir organizasyonda yaparız (:)
   
 14. Ferhat Köse

  Ferhat Köse Onursal Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  13 Şubat 2010
  Mesajlar:
  6.463
  Beğeniler:
  9.206
  Şehir:
  Eskişehir'de yaşıyor
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Tamer forumda başka bir sıkıntı vardı 2 gündür onunla uğraşıyorum senin bu mükemmel turun ile ilgilenemedim.Cidden çok güzel kareler izliyoruz, senin hayalin gerçek oldu bizlere yeni hayaller eklendi. inşallah bu rotada birgün pedallamak bana da nasip olur.Olur da bende oluşan bu hayal planlama aşamasına gelirse rota hakkında çok soru gelecek yaşadıklarını unutma :) günde 50 -100 km olarak bu rota hesaplandığı taktirde çadır kurmadan kalabileceğimiz pansiyon-otel-orduevi -öğretmenevi cinsinden konaklama mekanları mevcut mu.kafamdaki plan günde 50-100 km yol yapıp sağlam bir konaklama mekanına yerleşip günün diğer kısımlarında yürüyerek gezmek fotoğraf çekmek .Bu noktada özelden yada buradan bilgilendirirsen çok mutlu olacağım.Bir de yağmur yemeden bu turu yapabilecek mevsim hangisi biliyormusun :)
   
  Tamer KAMIŞLI bunu beğendi.
 15. #15
  Tamer KAMIŞLI

  Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

  Kayıt:
  5 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  1.194
  Beğeniler:
  832
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Abi çok teşekkürler, evet bir hayalimi gerçekleştirdim ama bu turculuk öyle bir illetmiş ki turu bitirince bir süre bisiklete binmem derken şimdi yeni tur planları yapmak istiyorum :) Yani banada yeni hayaller çıkıyor :) Rota konusunda da makaleler zaten yardımcı olacaktır onun haricinde de istediğin soruyu sorabilirsin abi mutlaka yardımcı olurum elimden geldiğince. Bahsettiğin turda çok şahane olur, dolu dolu gezmiş olursun gerçekten. Biz turda Uzungöl haricindeki ufak çişeleseme haricinde hiç yağmur yemedik ama tamamen şans diyebilirim :) Derya abi ile konuştuğumda karadenizin en az yağış aldığı zaman olarak Haziran ayını önermişti bana. Sanırım en mantıklısı bu olacaktır. İlçelerin hemen hemen hepsinde öğretmenevleri mevcut, orduevi nerede var nerede yok bilmiyorum ama araştırıp bulunabilir, kaliteli ucuz pansiyonlarda araştırma sonucu bulunabilir diye düşünüyorum. Mesela Trabzon'da bisikletçilere özel fiyat yapan bir otel bulduk adam başı 15 TL, temiz bir yatak ve duş imkanı da var :)
   
  Ferhat Köse bunu beğendi.
 16. Tolga Günsezer

  Tolga Günsezer Bisikletkolik

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  19 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  1.264
  Beğeniler:
  1.137
  Şehir:
  Manisa / Sarıgöl
  Bisiklet:
  Whistle
  Seviye:
  Tamer pedalına sağlık çok güzel bir tur olmuş. Yeni gidonun da çok yakışmış keyifli turlarda kullan. En çok da Şehir / Tur bisikletlerinin nerelerde sürülebildiğini gösteren fotoğraflarınıza bayıldım.
  Ama tabi ülkemizin yolları, asfaltları malum MTB alalım değil mi? Zaten siz de bu turu başka ülkede yaptınız :)

  Ayağınıza sağlık tekrardan....
   
  Erdinç ALTINÇEKİÇ bunu beğendi.
 17. #17
  Tamer KAMIŞLI

  Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

  Kayıt:
  5 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  1.194
  Beğeniler:
  832
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Teşekkürler abi, evet aynen öyle biz bu turu başka bir ülkede yaptık :) Şaka bir yana biz bu turda bisikletlerimizi onca bozuk yolda da kullandık. Çakıllı, mıcırlı, arnavut kaldırımı vs. ve inanın hiçbir sorun yaşamadık. Sadece çok çok ağır arazi koşullarında hoplayıp zıplamak ve bol çamurlu yollarda sürmek bu bisikletlerin kimyasına uymaz o kadar. Sırf yollarımız bozuk diye, asfaltta kullanıcak insanların MTB alması bana kalırsa enayilik.
   
  Tolga Günsezer bunu beğendi.
 18. Erdinç ALTINÇEKİÇ

  Erdinç ALTINÇEKİÇ Kıdemli Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  24 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  386
  Beğeniler:
  209
  Şehir:
  Bursa
  Adı:
  Erdinç A.
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  harika bir fikir bence... yaban tv'de saatlerce geyik avı, yaban koyunu avı izleniyorsa, ben eurosport'ta saatlerce giro d'italia, le tour de france vb. etaplarını izliyorsam turcuların, dağcıları çektiği "kaliteli" filmlerin yayınlanacağı bisiklet temalı bir kanal bile olur bence... BFTV mesela ;)

  Tamer Bey, kalemine sağlık arkadaş... okuması da izlemesi de zevkli sizleri
   
 19. #19
  Tamer KAMIŞLI

  Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

  Kayıt:
  5 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  1.194
  Beğeniler:
  832
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Teşekkürler Erdinç Bey :) izlemeye devam edin diyelim o zaman :)
   
 20. ulaş kaya

  ulaş kaya Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  564
  Beğeniler:
  363
  Şehir:
  Karaman
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Pedallarınıza kuvvet.

  Bu güzel turu böyle güzel anlattığınız için teşekkürler.
   
  Tamer KAMIŞLI bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

7.png
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...
upload_2015-12-31_14-6-53.png
@Cyclist999, müsaadenle Joe Friel'ın antrenman programının uygulanmasıyla ilgili güzel sorularını özelden değil de buradan yanıtlamaya çalışayım. Forumda yarış koşan ve benden çok daha deneyimli...
rub-down.jpg
Merhabalar, Bicyling.com'un güzel bir makalesini paylaşıyorum :) Alıntı yapılan metin; 8 Quick Recovery Tricks to Get You Back on the Bike Bisiklet üzerine tekrar çıkmanızı hızlandıracak 8 püf...