Batı’dan Doğu’ya, Orta Anadolu Turu…

Necati Bilgen

Daimi Üye
Kayıt
28 Temmuz 2005
Mesaj
337
Tepki
803
Şehir
Bakırköy, İstanbul
1.Gün Bakırköy Yalova, Orhangazi, İznik
3 Ağustos 2006, Perşembe

Sigarasız, alkolsüz, sporla içiçe yaşayan 68 yaşındaki bir insanın, bisiklet üstünde Anadolu yollarındaki serüveni…

Kahvaltı sonrası evden çıkışım 08.10 - ısı 26,2°… Gemiye yetişememe endişesi ile kuvvetli pedalla Sirkeci'ye geliyorum. Neyse bilinçli bir korumanın Kabataş’tan kalkıyor demesiyle oyalanmadan iskele meydanından çıkarken, içeri girmek istiyen bir aracın bana dokunmasıyla soluma düşüyorum. Kalktığımda sol dizimin derisi sıyrılmış kanıyor, başka yerimde ve bisikletimde bir şey yok.

http://i81.photobucket.com/albums/j221/ssatir/necatibey/1-13.jpg
İstanbul Sarayburnu'nda, bayrağımın altında yola çıkış...

Gemi Kabataş'tan 09:15’te kalkıyor, onbeş dakika var. Sirkeci'de trafik kilitlenmiş durumda. Yılan gibi aralarından zorlukla geçip, Köprü'ye ulaşıyorum, buradan Kabataş’a vardığımda beş dakika varken, kendimi gemiye atıyorum. 09:15’de gemi hareket etmiyor. Bir yük arabasıyla yaşlı bir kadını iki kişi gemiye bindirmeleri on dakika sürüyor ve 09:25'te kalkıyoruz. Bu arada dizimi yanımdaki ilk yardım çantamdaki malzemeyle tedavi ediyorum.

http://i81.photobucket.com/albums/j221/ssatir/necatibey/2-11.jpg
Kabataş'tan şehirhatları vapuruyla ayrılırken yukarıdaki gemiyi görüyorum... Kendi kendime soruyorum; hangisiyle yolculuk yapmak istersin? Tabii ki BİSİKLETİMLE... Ya siz?..

Yalova’ya 11.35’te iniyoruz evden Kabataş’a 17.13 km. 50 dakika. Pedal ve Asya kıtasında ANADOLU yollarında besmeleyle pedal basmaya başlıyorum. Hava iyice ısınmaya başlıyor. Orhangazi’ye kadar iki uzun tırmanışta iki sefer üç dakikalık dinlenme ihtıyacı duyuyorum . Geçen yıllarda geçtiğim bu yolda durmadan çıktığımı hatırlıyorum. Bugün 68. yaşıma girdiğim bir yıl daha yaşlanmanın tesiri mi var?

http://i81.photobucket.com/albums/j221/ssatir/necatibey/3-11.jpg
İznik yolu üstünde, ılıcadan akan sıcak sular... Buradan Fikret Alb., Süleyman Bey ve Alaattin Bey'le son geçişimizde, Nisan ayıydı ve hava çok yağmurluydu... Buhardan göz gözü görmüyordu...

Tırmanış sonunda hızla Orhangazi’ye inerken en yüksek hızımın 58 km.h olduğunu okuyorum. Saat 13.00, 39,48. km’deyim… Yemeği İznik kavşağına yakın bir lokantada yedikten sonra çıkışım 13.30, ısı 40,8°… İznik yoluna girdikten sonra ağır araçlar burada yok, yol sakin binek otoları da çok hızla yanımdan geçiyorlar. Etrafımda yeşil meyva ve zeytin ağaçları yerleşimi olmayan düz bir yol, sağ yanımdaki sulama kanalındaki akan suyun hışırtısı ile uzun bir ilerleyiş.

http://i81.photobucket.com/albums/j221/ssatir/necatibey/4-5.jpg
Boyalıca köyüne hafif meyilli, uzun tırmanış...

Bu arada şiddetle ÇAY ihtiyacı duyuyorum. Biraz ileride Eniştenin Çay Bahçesi’ni görüyorum ve hemen dalıyorum, bol ağaçlı göl kenarında bir yer, fakat bizde çay demlikle diyorlar. Yine yola koyuluyorum. Boyalıca’ya geldiğimde saat 15.03, km. 60, daha evvelki üç geçişimizde burada çay molası vermiştik.

Hemen demli bir, iki, üç çay içiyorum. Garson benim tiryakiliğimi fark edip, üçüncüyü daha demli getiriyor. İyice kafayı bulup yola devam ediyorum. Göl buradan sonra sağ tarafımda çok güzel sakin bir şekilde görünüyor. İkinci köy Çakırca; burada güzel bir cami var ve tanıdık yüzler olması lazım. Durunca karşıdan birinin davetini duyuyorum, burası serin buyrun diyor…73. km’deyim…

http://i81.photobucket.com/albums/j221/ssatir/necatibey/6-3.jpg
Çakırca köyünde geçen gelişlerimde beni tanıyan Göçmez Cafe'nin sahibiyle...

Göçmez Cafe’den Mehmet Bey, iki kuşburnu, biraz sohbet, fotoğraf yine yola devam. İznik’e varıyorum yollar çok güzel, dekoratif kilit taşlarla döşenmiş ve döşenmekte… Trafiği ikinci kale kapısına vermişler. İznik Öğretmen Evine girdiğimde, saat 16.50 olmuştu… Çaycı beni görünce tanıyor ve hemen odamı veriyor. Bisikleti çantarıyla odaya alıyorum.. Sıcak bir duş ve doğru yemeğe…

İstanbul’da olan bisikletli arkadaşlar, iki günlük bir gezi düşünürseniz, bu yol zorluk, kolaylık ve güzellikleriyle ideal… Dönüşü de gölün öteki kıyısından yaparsanız orası, daha güzel… Yalnız dönüşte, deniz otobüsü veya feribot saatini mutlaka ayarlayın…

Batıdan Doğu’ya, Orta Anadolu Turu…

1.gün : 3 Ağustos 2006, Perşembe
İstanbul Bakırköy - Kabataş - Yalova - İznik

Çıkış : 08:10 (Bakırköy)
Varış : 16:50 (İznik)
Yapılan km : 80,80
Bisiklet üstünde geçen süre : 04:23:56 saat
Ortalama hız : 17,91 km
En yüksek hız : 58 km

http://i81.photobucket.com/albums/j221/ssatir/necatibey/7-3.jpg
İznik girişi...

http://i81.photobucket.com/albums/j221/ssatir/necatibey/8-3.jpg
İznik şehir merkezine giriş...
 
Scudo

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Kayıt
27 Şubat 2006
Mesaj
2.661
Tepki
4.867
Şehir
Türkiye
Turun son nokatasındayım. Hep ilk günlerini merak etmişimdir. Necati Abi doğum gününde yoldasın. Ne kadar güzel yaa. Tek Başına bir uçtan bi uca. Helal olsun sayın abim. Pedalına kuvvet.

Küçük gezginden, büyük gezgine Sevgiler...
 

trinitrotoluen

Forum Demirbaşı
Kayıt
1 Ağustos 2006
Mesaj
555
Tepki
259
Şehir
Ankara Beştepe
Necati amca keşke herkes sizin yaşınızda bisiklete binse...

Benim babam 44 yaşında baba ben bisiklete bincem çıkıyorum diyince ya oğlum manyakmısın sen otur oturduğun yerde ne işin var diyo ama yinede çıkıyom :)
 

Hakan Kayisligil

Aktif Üye
Kayıt
8 Ekim 2004
Mesaj
180
Tepki
183
Şehir
Istanbul Kadıköy Ataşehir
Necati amca selam,
Pedalımıza kuvvet,
Bizlere azim, kararlılık, cesaret aşılıyorsunuz.

Teşekkürler

Hakan KAYIŞLIGİL
 

A.Bülent Yamaner

Forum Bağımlısı
Kayıt
6 Şubat 2005
Mesaj
1.173
Tepki
310
Şehir
İstanbul
Bisiklet
Scott
Necati abi, tebrikler.
Tek başına başladığın bu gezinin ilginç anlatımı ve resimleri içinde teşekkürler.
Sana sormak istediğim bir şey var,
Yalova Orhangazi arası Samanlı dağ geçişinde yolun emniyet şeridi olmaması nedeniyle bisikletler için çok tehlikeli olduğunu duymuştum.
Bu yakınlarda bir İznik turuda ben yapmak istediğim için bu yolun son durumu hakkında bilgi
verebilirsen çok sevineceğim.
A.Bülent Yamaner
 

Necati Bilgen

Daimi Üye
Kayıt
28 Temmuz 2005
Mesaj
337
Tepki
803
Şehir
Bakırköy, İstanbul
Sevgili Bülent bey Yalovadan sonra çift yönlü yol çok güzel tırmanışa geçiş başlağı yerden sonra yolun kenarından zaten yavaş gidiyorsun . Şimdiye kadar buradan dört kere geçtim hiç tehlikeyle karşılaşmadım. Yalnız dönüşlerde arkayı kontrol edip ağır vasıtanın olmadığı sırada dönüş yaparsan daha emniyetli olursun . Bazı araçlar buralardan sıfır geçebiliyor , bazılarıda beni görünce geniş alıyor. Sana iyi yolcuklar dilerim .
 
  • Beğen
Tepkiler: A.Bülent Yamaner

KevSerSeri

Forum Bağımlısı
Kayıt
2 Ağustos 2006
Mesaj
1.351
Tepki
3.365
Şehir
Ankara
Geçen buraya msj yazmıştım ama nedense şimdi göremiyorum. Yanlış mı hatırlıyorum yoksa hımmm. Necati Amca vallahi bravo. Hay maşallah, nazar değmez inşallah demek istiyorum sana... Ayağına, pedalına kuvvet. Yolun daima açık olsun...
 

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Kayıt
5 Haziran 2006
Mesaj
2.411
Tepki
3.957
Şehir
Antalya
Necati Abim merhaba

Nihayet , tamamen dinlendin galiba abi. Gezini yazmaya resimlemeye başlamışsın. Eline ayağına sağlık. Gezin , daha gemiye binmeye çalışırken yaralanma ile başlamış ama, iyi ki kötü bişey olmamış.
Senin gibi eski topraklar çok azaldı bu günlerde.
Sana neşeli, mutlu , sağlıklı yaşam diliyorum.
Hoşçakal abi.
 

fangornents

Aktif Üye
Kayıt
13 Temmuz 2005
Mesaj
126
Tepki
84
Şehir
gültepe / istanbul
Elinize, ayağınıza sağlık Necati abi. İnşallah bizlerde sizin gibi ileri yaşlarımızda pedal basabiliriz.
 
Yukarı Alt