Batı Erzincan Bisiklet Turu 1.Gün (Erzincan-Kemah)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Serkan Taşdelen tarafından paylaşıldı.

 1. Serkan Taşdelen

  Serkan Taşdelen Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Şubat 2006
  Mesajlar:
  2.692
  Beğeniler:
  5.220
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  BATI ERZİNCAN BİSİKLET TURU 1.GÜN (ERZİNCAN-KEMAH)

  Erzincanlıyım ama memleketimi bile henüz iyi tanımıyorum diyerek düştük yollara. Önce Erzincan’ın batısını tanıyalım ve tanıtalım istedik. Sloganımız ise “Erzincan’ı sahiplenmek için, önce Erzincan’ı tanı… !” Kemah’tan İliç’e oradan da Kemaliye’ye geçecek Doğa Sporları Şenliğine katılacak ve ardından tekrar İliç üzerinden Refahiye’ye geçerek Erzincan’a dönecektik. Tabi planlandığı gibi geçmese de çok eğlendiğimizi söylemek istiyorum.

  17 Haziran 2008

  Geceden başlayan heyecanım sabaha kadar beni uyutmasa da yarı uyur yarı uyanık sabah ediyorum. Tur arkadaşım Onur’da bizde kalıyor. Kaldırmak için içeri gidip ona bakıyorum ama mışıl mışıl uyuyor. Bir iki dürtüklemeden sonra o da uyanıyor. Kahvaltımızın ardından yavaş yavaş hazırlanıyoruz. Bisikletlerimizin çantalarını yerleştiriyoruz. Hareket noktamız olan Cumhuriyet meydanına gidiyoruz ardından.
  [​IMG]

  Saatimiz 10.00’u gösterdiği anda yola koyuluyoruz.
  [​IMG]

  Sakin yolda uygun bir tempoda ilerliyoruz. Tur arkadaşım Onur’un ilk kamplı turu oluyor bu arada. Onun için fazla yüklenmiyoruz pedallara. Erzincan’a yaz mevsiminin henüz yeni gelmesi ile her yer yemyeşil ve mis gibi toprak kokuyor. Beşsaray Köyünü geçtikten sonra Beytahtı Mesire Alanına girip küçük bir mola veriyoruz.
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Erzincan’a gelinipte görülmeden gidilmeyecek bir yer burası. Karasu Nehri sularında serinleme imkânınızda var.
  [​IMG]

  Tabi biz biraz soluklanıp, bir iki karede fotoğraf çekip yolumuza devam ediyoruz.
  [​IMG]

  Müthiş bir manzara çok geçmeden karşımıza çıkıyor. Karayolu, demiryolu ve Fırat Nehri eşliğinde ilerliyoruz.
  [​IMG]

  Demiryolu kâh sağımızda kâh solumuzda oluyor. Kemah’a 30 km yolumuzun kaldığını gösteren karayolları tabelasında küçük bir foto mola veriyoruz. Tam hareket edeceğimiz anda benim lastiğimin havasının indiğini fark ediyorum. Onur’a müjdeyi veriyorum ve hemen onarım çalışmalarına başlıyoruz. Yola çıktığımdan bu yana hep içimde patlayacakmış hissi sonunda oluyor. Nedeni ise lastiğimde kaçak bir yolcunun olduğunun farkında olmamdı. İç lastiğimi değiştirip dış lastiğimi kontrole geçtim. Kaçak yolcuyu bulmak zor olsa da yakaladım.
  [​IMG]

  Hain yolcu bira şişesinin kırılmış cam parçasıymış. Lastiğimi tekrar yerine takıp, havasını şişirdikten sonra 15 dakika ara verdiğimiz yolumuza devam ediyoruz. Virajlı yolda ilerlemeye devam ediyoruz ki sonuncusunu döner dönmez karşımıza çıkan manzara acımasız Pelitsırtı geçidinin siluetiydi. Çok uzun olmayan ama dik olan bir geçit burası. Geçidin yamacına geldikten sonra viteslerimizin değişim sesi yankılanıyor karşı dağlarda. Korktuğumuz kadar yormuyor bu geçit bizi. 2.5 yıl önce geldiğimde biraz yormuştu beni tabi normal olarak. Pelitsırtı zirvesinde bir geçidi geride bırakmanın vermiş olduğu mutluluk ile fotoğraf çekiyoruz ve birazcık soluklanıyoruz.
  [​IMG]

  İnişten sonra uzun ve düz yolda Alp köye varıyoruz. Alp köyünde çay içmek için bir köy kahvesi arasak da çabalarımız boşa çıkıyor. Bizde zaten şunun şurasında Kemah’a ne kadar yolumuz kaldı ki diyerek devam ediyoruz.
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Acemoğlu köprüsü öncesi tekrar bir rampa daha tırmanıyoruz. İnişe geçtikten sonra Acemoğlu Köprüsü ve Kanyonu ile buluşuyoruz.
  [​IMG]

  [​IMG]

  Köprünün hemen yanı başına, 22 Nisan 1996 günü saat 14.00’de göreve giden askeri aracın Acemoğlu Köprüsünden Fırat Nehrine uçması sonucu ölen 14 asker için anıt yapılmış. Buradan saygıyla anıyoruz. Buradan sonra “yedi dere, yedi tepe, yedi vadi” dedikleri bölgede seyredeceğiz. Bu şu anlama geliyor tabi. Bir inip bir çıkacağız. İnişlerde hızımızı alarak diğer rampanın bir kısmını çıksak da yüklü bisikletlerimiz yere mıhlanmış gibi hemen duruyor. Bir in bir çık iyice yoruluyoruz.
  [​IMG]

  Kemah’a 4-5 km yolumuz kala Soğuksular Mesire Alanı tabelasını görüyoruz. Girip biraz mola verip bir çay içelim istiyoruz. Çaylar bardak ile değil demlik usulü burada. İki kişilik bir demlik çay istiyoruz ve çok geçmeden geliyor. Çaylarımızı yudumlarken, pikniğe gelmiş bir teyze elinde bir tabak haşlanmış et ile geliyor. Teklifini kırmak olmaz diyerek kabul ediyoruz. İki çatal isteyerek yemeye koyuluyorum. Onur sevmediği için yiyemeyecekmiş bende ayıp olmasın diye zar zor yemeye çalışıyorum. Yarısını yedikten sonra kalkma zamanımız geliyor ve ben hesabı ödemeye gidiyorum. Saatimiz 3’e gelmek üzereyken Kemah’a giriş yapıyoruz.
  [​IMG]

  [​IMG]

  Belediye başkanımızı arayarak geldiğimizi haber veriyoruz ve belediyede beklediğini söylüyor bize. Kemah Munzur dağlarının yamaçlarına kurulmuş bir ilçe.
  [​IMG]

  Belediye başkanımız bizi karşılıyor ve odasına geçerek yorgunluk maden sularımızı içiyoruz. Hemen kısaca projemiz hakkında bilgilendiriyorum.
  Sultanmelik Türbesi,
  [​IMG]

  Kemah İstasyonu,
  [​IMG]

  Kemah'tan bir yapı,
  [​IMG]

  Tarihi Gülalibey Çeşmesi,
  [​IMG]

  Gülabibey Camii,
  [​IMG]

  Kemah'ta konakladığımız yerden Munzurlar,
  [​IMG]

  Gün Toplam Km: 67,0 – Ortalama Hız: 16,5

  En Yüksek Hız: 54,2 - Bisiklet Kullanma Süresi: 04.03.02

  Sevgi ve Saygılarımla...
   
 2. coşkun ayaz

  coşkun ayaz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Nisan 2007
  Mesajlar:
  253
  Beğeniler:
  719
  Şehir:
  kocaeli
  Seviye:
  Sevgili Serkan,
  Geziniz ve fotoğrafların çok güzel, yaptığın etkinlikleri ilgiyle ve gıptayla izliyorum.
  Senin gibi gençlerin örnek olması ve çoğalmasını diliyorum.
  Yolunuz açık olsun...
   
 3. bisikletseven

  bisikletseven Bisikletkolik

  Kayıt:
  6 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.040
  Beğeniler:
  1.817
  Şehir:
  Ordu----Artvin
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  serkan arkadaşım (hani yüzyüze tanışıklığımız yok ama o da olur işaallah) yapmış olduğun geziler çok güzel. mesela ben erzincan ı hiç böyle görmemiştim sayende gördüm ve hoşuma gitti inan fotolara 2 defa baktım bunun için de ayrıca teşekkür ederim Allah sağlık versin sen bol bol pedalla:) kal sağlıcakla
   
  Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 4. gatila

  gatila Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  9 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  667
  Beğeniler:
  963
  Şehir:
  çerkezköy
  Seviye:
  sevgili Serkan
  sen orda olursan sanırım bir gün geleceğim :)
  birlikte turlamayı çok isterim
  hele şu sistemin dişlilerinden kurtarayım da kendimi
   
  Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 5. sonerveozer

  sonerveozer Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  19 Haziran 2007
  Mesajlar:
  780
  Beğeniler:
  187
  Şehir:
  MANİSA
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  süper yerler*** 2. konuya yazmıştım tekrar helal olsun saygılarrr
   
  Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 6. #6
  Serkan Taşdelen

  Serkan Taşdelen Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Şubat 2006
  Mesajlar:
  2.692
  Beğeniler:
  5.220
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  Merhabalar Coşkun Bey,
  Gezimizi beğenmeniz beni çok mutlu etti. Çok teşekkürler.
  Bisiklet sporunu yapmak isteyen bütün gençlere kapımız açıktır.

  Sevgiler...

  Merhabalar,
  Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Memleketimi en iyisi ile tanıtmaya çalışıyorum. Şu bir gerçek ki ön yargıların hepsi yanlıştır. Ben bunu bizzat yaşayarak gördüm.
  Birgün bir yerlerde buluşmak ileği ile.

  Sevgiler...

  :) çok doğru abicim. Erzincan'a her daim bekleriz.
  Hayatın zorlu şartları herkes gibi izide incitiyor. Gün ola harman ola.

  Sevgiler...

  Çok çok teşekkürler.

  Sevgiler...