Başlangıç seviyesi bisiklet seçimi

mraymk

Üye
Kayıt
9 Nisan 2016
Başlık
1
Mesaj
1
Tepki
0
Yaş
32
Şehir
istanbul
İsim
Emrah
Merhaba arkadaşlar,
Bisiklet almayı düşünüyorum. Yeni olduğum için araştırıp ona göre almak istiyorum ama araştırdıkça daha da karışıyor. Bisiklet seçimi konusunda sizlerin de fikirlerini almak istiyorum.

boyum 1.80 kilom 76. İstanbulda yaşıyorum. Bisikleti daha çok şehir içinde kullanacağım. Ama arada belgrad polonezköy gibi gezilere de katılmak istiyorum. uzun yol olayı da var da onu hiç katmıyorum şu an için. ilk başta şehir bisikleti almak istiyordum fakat belgrad gibi yerlere de gitme fikrinden dolayı dağ bisikleti alsam daha iyi olacak diye düşündüm. forumda mtb mezarlığı gibi dağ bisikleti ile ilgili bazı yazıları okudum, ne almam gerektiğine emin olamadım açıkçası.

İlk defa bir bisiklet alacağım için de neyi ne kadar yapacağıma da emin değilim. O yüzden ilk etapta çok fazla para vermek de istemiyorum. 750-1000 civarında 2.el temiz bir bisiklet almayı düşünüyorum.

Bir de ağırlık konusu var. Arkadaşın önerisine göre kron xc500 ve kron xt500 e baktım. ağırlıkları 14kg civarında. Sedonalar var onlar sanırım daha hafif. Bu konuda da kafam karışık. Bir de bisikletlerin özelliklerinde ağırlık yazmaması ayrı bir sıkıntı tabi.

Okuduklarıma göre de hidrolik disk fren olması da rahatlık açısından daha iyi galiba.

Özet olarak bu isteklerime göre dağ mı şehir bisikleti mi almalıyım? Ağırlık konusunda ne düşünmeliyim. Bütçeme uygun hangi bisikletleri önerirsiniz? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
 

ogishelby

Üye
Kayıt
17 Mart 2016
Başlık
0
Mesaj
88
Tepki
86
Şehir
İzmir/Denizli
İsim
Oğulcan
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Çok tecrübeli değilim,ben de araştırıyorum yaklaşık 2 aydır.
Edindiğim bilgilere göre,ormanlık alana gidecekseniz disk fren daha iyi olmasını gerekiyor,ayrıca kilitli maşa olayı da var o da ağırlığı etkileyen bir etken ayrıca dağlık alanda avantaj sağlıyor.
Hem tur düşünüyorsunuz hem de bazen doğa ile iç içe olmayı planlıyorsunuz. Bence disk frenli bir şehir bisikleti işinize en çok yarayan olacaktır. Sedona 420 veya Carraro Sportive serisine bir bakmanızı öneririm. Bunlar sadece bir çaylağın düşünceleri,bir bilgi hatam varsa affedin. :)
 
Yukarı Alt