Basketbolcular yardım

Mehmet_Gürsoylu

Forum Bağımlısı
Tepki
381
Arkadaşlar ben lise 2 de okul takımındayım yaşım 16 boyum 1.68-69 falan kilom ise 55 okulda benden 2 cm daha kısa olupta benden daha fazla zıplayan bir arkadaşım var hemde hiç çalışmadığı halde sadece oda okul takımında.Ben dışardaki 2.00-2.10 cm lik potaya asılamazken o asılıyor bu doğuştan bir şeymidir ilk sorum bu.İkinci sorum ise ben air alert 3 diye bir program yapıyorum bu programı yapıpta faydasını gören yada zararını gören varmı en önemlisi ise bisiklet performansını etkilermi?.Yardımlar için şimdiden teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: Gokhan Arikan
Scudo

KIVANC YILMAZTURK

Daimi Üye
Tepki
183
Ben yaklasık 6 sene KSK'da profesional olarak oynadım fakat trafik kazasından sonra bıraktım basketi air alert öyle düz yapılcak bir program değildir onun için cok iyi proteyin alman gerekiyor cok düzenli yapman gerekiyor hiç sıkılmadan yapman lazım ve tam anlamıyla yapman lazm öyle saçmalamadan ciddi ciddi air alert ilk 3 - 6 ay arasında zıplamanı daha cok düşürcek bunu söyleyim ama o yandaki ince kasların cıkıcak o kaslar cıkmaya başladıktan sonra her ay daha fazla artacaktır fakat dediğim gibi bu program öyle 3 - 5 aylık bir program değil basket hayatın boyunca her gün buna 2 saat en az ayırman lazım ve cok iyi açma germe hareketlerini yapman lazım ve mümkün olduğunca 2 eline top al ve ileri geri seri bi sekilde sür cross over yapmaya çalış seri ve hızlı şekilde bu bileklerini ve bacaklarını serileştirecektir sakın ama sakın ayaklarına kum torbası takıp air alert yapma herkes daha iyi der fakat aksine daha kötüdür ben olsam air alert + bileklerimi serileştirmeye inceltmeye bakardım cünkü daha iyi zıplama potansiyelin ortaya cıkar biraz uzun oldu daha cok teknikler var fakat simdi onları yazarsam buraya destan olur simdilik bu temel olayları uygulaman yeterli olur...

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
Kıvanç' ın dediklerine ilaveten, squad zıplamaya oldukça etki eden bir harekettir. Bunu yaşın ilerledikçe farklı şekillerde de yapıyoruz, ağırlık salonlarında bacak basılan farklı platformlar var buralarda birer gün arayla komple tabanla ve sadece ayak parmaklarıyla itme hareketleri sıçramaya oldukça etkendir.
Ancak boyunun uzamakta olduğu bir dönemdesin sıçramaya çok takılıp da kaslarını aşırı sertleştirme henüz. Kıvanç' ın belirttiği gibi açma germe hareketleri ile oldukça esnek olmalısın. Fiziğin itibariyle guard mevkiinde olman muhtemel bu yüzden esnekliğini artırıp yere mümkün olduğunca yakın drive etmeye bak. Çok sıçrayanlara farkı buradan at şimdilik, senin artın da bu olsun. Ama sıçrama çlışmalarına devam etme demiyorum tabii, hafif ağırlıklı antrenmanlar, dikine sıçrama çalışmaları yine olumlu etkiyecektir.
Biz zamanların efsanelerinden Marko Milic gibi kütleli kasların olup esnekliğini kaybedeceğine fundamentalı geliştirip seri bir oyuncu ol bence. Esnek bir oyuncu her zaman daha iyi sıçrar

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
doğuştan gelmez bacak gücüyle ilgilidir mesela ben 40 cm gibi bişey zıplıyorum bizim sınıftakilerde genellikle 20-30 cm zıplıyor air alert çok etkilidir ancak ağır gelebilir bence aşağıdakini uygula
(link)

çağrı ilter

Aktif Üye
Tepki
61
Bisiklet
Scott
Aksine doğuştan da gelir diyorum ama üzerine senin de çok fazla koyman lazım. Ben 14 yaşındaydım ilk kez smaç vurduğumda ve hiç düzenli bir sıçrama programıyla çalışmamıştım. Ancak aradan 7 sene geçmesine rağmen, o günlerde de düz smaç vuruyodum şimdi de aynı. Yani üzerine gidip de çalışarak bi gelişme göstermedim. Yani ben zaten doğuştan iyiyim diyen arkadaşların da yan gelip yatmaması gerek. Üstüne bir de nasıl olsa atletik bi adamım deyip o bana yeter deyip oyunumdaki bazı eksik yönlerimi de geliştirmeye çalışmadım.

Yukarıda söylendiği gibi air alert 3 hem çok sağlam bir disiplin ve düzen ister, hem de onu yapabilmen için zaten belli bir seviyede olman lazım.ilk haftaları çok önemli o programın çünkü insanı bezdirdiğine şahit oldum. o sancılı dönemi atlatırsan devamını da halledersin diyorum. ama dediğim gibi sadece sıçrama gibi tek yönlü çalışma. etrafına bak, takımının genelinde eksik olan ne varsa onu sen yapmaya çalış böylece forman garanti olur. En basit örneği, "kimse pek savunma yapmayı sevmiyorsa eğer, savunmaya sen önem ver" gibi... Başarılar şimdiden :)

Gokhan Arikan

Aktif Üye
Tepki
157
Herkesin vücut yapısı ,esnekliği ,atletikliği farklıdır.Nba'den örnek vereyim, 170 ve 175 boylarında smaç şampiyonları var.Bu sıçrama konusunu kompleks yapmaya gerek yok.
Basketbol harika bir oyundur...Sen kendi oyununu oyna ,keyfini çıkar ,gerisini boşver.

Muhammet Galata

Forum Demirbaşı
Tepki
155
Bisiklet
Giant
merhaba mehmet;

zıplama dedin de eski zamanlarım aklıma geldi bundan 9-10 sene öncesi
air alert programı çok disiplin ister benim gibi sabırsızsan eğer biraz sıkıcı olabiliyo, bi an önce bir an önce bitirsemde rahatlasam diyosun ama acı çekmeden olmuyo mehmet, biraz da doğuştan gelen bir yetenek olması lazım

benim oynadığım zamanlarda kullandığımız potanın boyu 2.95 ti vede benim boyum 1.80 sürekli smaç basmaya çalıştım günde en az 50 kere smaça kalkardım yıl 2000, yorgunluktan yığılırdım bir kenara ki eskiden sürekli tek pota oldukça çekişmeli maç yapardık zıplamayı ben böyle geliştirdim 1 sene sonunda nizami 3.05 potaya hiç zorlanmadan smaç basabiliyodum

birde kas fibril çeşitleri var beyaz fibril ve kırmızı fibril eğerki beyaz oranı fazla ise kısa zamanda hızlanabilirsin ve zıplamanda daha fazla olacaktır

gel gelelim söylemediğim bir konu var karın kaslarını çok geliştirmen lazım ayrıca kalf kaslarını aynı şekilde geliştirisen faydası olacaktır, bir gün salonda nizami potaya yan çizgden smaç bastığımda nasıl yapıyorsun dediklerinde karın kaslarımı göstermiştim bunun gibi, resimleri de face imde hala mevcut sabırla çalış mehmet olacaktır

Mehmet_Gürsoylu

Forum Bağımlısı
Tepki
381
Arkadaşlar bilgiler için çok teşekkürler.Hepinize katılıyorum ama air alert beni hiç zorlamıyor nedense.sadece o hareketleri yaptığımda biraz acı çekiyorum eve gelip 10 dk dinlenince acı denen bişey kalmıyor.Belki bacak kaslarım kuvvetlidir.Bisikletten dolayı üst kaslar baya sağlam ama onların fazla etkisi yok zıplamaya alt baldır daha önemli diye biliyorum.Birde air alert önce zıplama düşürür demiş kıvanç bey.Bu çok kötü bişey eğer düşürüp air alerti bırakırsam öyle kalırmıyım acaba.Şu anda air alertin 2. haftasındayım karın kaslarım baya sağlam baklavalar yerinde yani :) Her gece 300 tane farklı şekilde mekik çekiyorum bir programa uyarak.İlk başlarda okul potasının panyaya değemezken şimdi çembere değebiliyorum fakat air alerti yapmamın amacı smaç basmakdan ziyade pota altı atışları kaçırmamak.Çünkü pota altı kötü 3 lük çizgisinde süper bir oyuncuyum.Guard pozisyonunda oynuyorum takımda.Fakat bu yeteneğimi daha iyi zıplarsam pota altında da ilerletip iyi bir oyuncu olmayı istiyorum.Bide smaç vurdukmu deymeyin keyfime :) Bu programı yapan arkadaşlar zararını veya faydasını net olarak gördümü yardımcı olurmusunuz ?

Tepki
0
İsim
Uras Ulaşoğlu
Bisiklet
Diğer
Dostum oncelikle ben air alerte baslamadan once panyaya bile deyemiordum.smac basmak benim icin hayal otesi gibi bir sey idi.Ondan sonra air alerti gordum basladim ilk 5 jafta 0 gelisme oldu moralim bozulu fakat birakmadim.sonra 10.haftaya geldigimde smac vurmaya basladim.Sevincten aglicak duruma geldim boyle bir sey imkansiz dedim jendime.aa aslinda calisinca her sey oluor.Air alertebaslammadan once ve sonraki durumumu wp den atabilirim tel no nu atarsan.Iyi gunler