Başbelamız olan konu: bisiklette ağırlık

Erhan Doğaner

Forum Bağımlısı
Tepki
63
peki 11 kg ve alti bir bisiklet ne kadara mal olur minimum sizce? ben 2000 eurodan başlar diyorum. bu fiyatı vermek her babayiğitin harcı değildir... sadece profesyoneller böyle bir işe kalkışabilirler... yanılıyor muyum?

Scudo

Erhan Doğaner

Forum Bağımlısı
Tepki
63
o halde yeni başlayan ve maddi gücü bu dediğim rakamlara yetmeyen gençlere bir tavsiye(ki bu tavsiye bu konuyu açmamın ve tartışılmasının esas sebebidir!)
sizler alacağınız bisikletin sadece normal olmasına, dayanalıklı olmasına ve 14 kg ı geçmemesine bakın! profesyonel arkadaşlardan ağırlık hesapları duyup 50-100 gramı düşünmeyin. vede sakın ama sakın marketlerden bisiklet almayın. sattığı bisiklete garanti verebilecek, malının arkasında duran "gerçek" bisikletçilerden bisiklet alın. bu hem sizin mantığınızı geliştirecek hemde doğru bisiklet ile bu spora başlamanıza yardımcı olacaktır.
Erhan Doğaner

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Ben şuan size 11kg altı ve 1500€ civarına bisiklet toplayabilirim... Bunu sizde toplayabilirsiniz.. AĞırlıkları gözünüzde fazla büyütmeyin... Tamam biyerden sonra fiyatlar abartı fazlalaşabiliyor fakat ben 1500€ ya 11kg altı bisiklet alabiliyorsam ve bütçemde buna yetiyorsa neden almıyım bunun hesabını neden yapmıyım... gezi kullanıcı olsam bile bir turda yokuş çıkarken 11kg bisiklet ile 12kg bisiklet arasında dünyalar kadar fark olacaktır.. Ve ikisninde fiyatı aynı olacaktır...

Ben 70 kg bir kullanıcı olarak 28mm boru çaplı sid kullanıyorum ve gayette memnunum hiç bir esnemsi yok gayette performansılı çalışıyo peki ben bu durumda aynı fiyatta ama 200 gr olan Reba yı neden alıyım...Ne gerek var... Bisikleti hafifletmek kolaydr alırsın parçayı takarsın... Ama zor olan fiyat-performans ağırlık üçgenin tam ortasında yer alabilmektir işin zor kısmı budur...Araştırırsın araştırırsın ve sana uygun olanı alırsın...

Ve eğer 80kg üstü değilsen bisikletin canına okuyacak kadar zor parkurlara girmiyorsan (mesela Adna yarış parkuru gibi, ki sid ordada muhteşem performanstaydı) Reba için boşu boşuna para vermişsin diyebilirim sana rahatlıkla...

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
Hakan abinin dediği gibi hafif bir bisiklete binmenin verdiği keyif tartışılmaz...

Çağrı da çok haklı bence ben de 80 kg altında bir kullanıcı olsam gider Sid alırdım..
Reba dan çok memnunum deli gibi çalışıyor... tavsiye de ederim yani herşekilde ;)

bence ilk başlanması gerekilen ağırlık 13 ün üstü olmamalı
çünkü bir gün bir arkadaşı hafif bir bisikleti ona al turda biraz dene dediği zaman farkı görecektir...

derdimiz sadece ağırlıksa 1000-1500 euro arasında hafif bir bisiklet toplamak mümkün ama Amortisoru rock shox olmayıversin biraz daha uygun fiyatlı 1600 gramdı sanırım RST megan air yanlış hatırlamıyorsam.. çok da pahalı değildi sanırım diye hatırlıyorum ;)

mesela kullanıcı hafif (80 altı) ise rigida xc420 jantlar çok hafif ve çok fazla zorlamazsa da sağlamdır...

örnekler çoğaltılabilir ama edoğaner senin dediğin gibi ilk başlayanlara bir tavsiyede bulunsak bile işleri gözünde büyütecek ve parça parça toplayamam ben diye gözü korkacaktır...

bisikleti alırken sadece arka attırıcı atıyorum XT olup da tüm malzemeleri deore olan ama deore XT diye satılan bisikletlerin (örnekler çoğaltılabilir) diğer malzemelerine dikkat etsinler.
sonra ise istemediklerini değiştirtirler..

Ve eğer kullanıcı forum üyesi ve biraz araştırmışsa almadan önce gidip konuşur satıcı ile şunları şu şekilde değiştirirsen fark ne olur diye sorar...

örnek arkadaşım yetkin scott scale 60 aldı maşayı sid team yaptı jant setini de crossmax xl yaptı bisiklet bence gayet güzel şık ve hafif oldu ;)

Erhan Doğaner

Forum Bağımlısı
Tepki
63
yetkin arkadaşla benim de muhabbetim olmuştu birkaç kez. onda expert aldı üzerine skareb platinium aldı sonra o bisikleti erkut a sattı:) şimdi erkut kadro arıyor. bende erkut un kullandığı expert in aynısı var. 2 ay önce aldım üzerine bide Rock Shox reba sl alıp(dün aldım:)) 700 gram hafiflettim çok memnunum. bakın 700 gram az bir rakam değildir ki verdiğim para 700 ytl civarıydı. peki ya performans??? reba ya 100 üzerinden 100 veriyorum. şimdilik 20 km kadar kullandım ama ağırlığın dışında bir şey oluştu bisiklette: performans! ki bu kda ağırlık kadar önemlidir. :) o paraya değdi.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Bende diyorum ki 80 kilo ve üstü değilsen o paraya Sid team alıp 900 gr hafifletip aynı performansı alabilidin bisikletinden...

Bunlar hep araştırma ve gene araştır yapmanın sonucu...

Erhan Doğaner

Forum Bağımlısı
Tepki
63
76 kiloyum ve normalin çok üzerinde spor yaptığım için(günde bisiklet dışında minimum 1 saat koşu+kondisyon) bu kiloya düştüm 8 ay önce. sid alarak hem geleceği bir kenara bırakmış olucaktım(ya kilo alırsam diye) hemde aklım maşaya çok gidicekti birşey olurmu acaba atlayışlarda diye... ben sağlamlık ve kilom için uygun olanı yaptığımı düşünerek 250 gramı bir kenara bırakmayı tercih ettim:)

boreas

Forum Demirbaşı
Tepki
159
@hakan 48

foruma hoşgeldiniz.
böyle bir tartışmanın içinde olmak sizi korkutmasın:D yok işiniz hiçte zor değil. sid almayı mı düşünüyordunuz yoksa:D bilemem ama sizi rahatlıkla taşıyacak çok maşa ve kadro var

hakan 48

Üye
Tepki
14
hoşbulduk.Çocuklar corratec x-vert S02 aldım.Umarım beni taşır :)))

Erhan Doğaner

Forum Bağımlısı
Tepki
63
taşır abi hiç merak etme. aşırı sağlam bir kadrosu var. 2150 gram ağırlığında ve çok hoş bir tasarım. artık üretilmiyor. bende expert kullanıyorum(gerçi baya bir modifiye oldu kendileri ama:)) aynı kadroyu kullanıyorum bende. bunun yanı sıra ömürboyu garantisi olan bir kadrodur. o kadarını söyleyebilirim yaani.:) senin arkana bir tane daha adam binsin onuda taşır... :)

boreas

Forum Demirbaşı
Tepki
159
s02 2007model bir bisiklettir. ayrıca kadro ağırlığı 18inch için 1900gr.dır. corratec ağırlıklar konusunda oldukça dürüst davranır. bisikletin toplam ağırlığı 12,6-12,8 civarındadır. ayrıca oldukça sağlam bir bisiklettir. freeride bile yapabilirsiniz.
oldukça iyi bir seçim yapmışsınız sizi kutlarım hakan abi...

hakan 48

Üye
Tepki
14
tesekkür ederim boreas.Ayrıca S02 nin ağarlı 11.6 kg.2007 modeli.Yani benim aldığım.
KULLANICI TIPI : MTB

KADRO : X-Vert GEOMETRY SUPER LIGHT FRAME ALLOY 6061

ÖN AMORTİSÖR : MANITOU SILVER SUPER Lockout

ARKA AKTARICI : Shimano XT

ÖN AKTARICI : Shimano LX

VİTES KOLLARI : Shimano DEORE RAPIDFIRE

RUBLE : SHIMANO

ZİNCİR : SHIMANO

AYNAKOL : SHIMANO

ORTA GÖBEK : SHIMANO

FREN ÖN / ARKA : MAGURA JULIE 180/160mm

FREN KOLLARI : MAGURA JULIE

ARKA GÖBEK : SHIMANO 32 delik

ÖN GÖBEK : SHIMANO 32 delik

PEDALLAR : VP

GİDON : CORRATEC

BOYUN : zzyzx 7°

FURÇ TAKIMI : FSA

SELE : Selle Italia XR

SELE BORUSU : CORRATEC

SELE KELEPÇESİ : zzyzx

JANT : CORRATEC DISC

JANT TELLERİ : DT Champion 1.8

LASTİK : corratec Ground Grip 2.3/2.1

JANT EBATI : 26"

VİTES SAYISI : 27

MATARYEL : Alu

AĞIRLIK : 11,6 kg

SIZE : 2/3, 4, 5

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Toplam tartı ağırlığı değil o onun üstüne binen bazı ıvır zıvır ağırlıklar var çok ufak ama toplandığında büyük olan ağırlıklar :D:D:D

Erhan Doğaner

Forum Bağımlısı
Tepki
63
hakan abi bizzat şahitim benm bisikletin ağırlığı 13,3 yazıyordu eve geldim tarttım 13,2 çıktı. ben corratec e o konuda güveniyorum sitesinde ne yazıyorsa o dur bence. 11,6 ise süper bir ağırlık güle güle bin:)

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
@edoganer

O minik farklar da kadro boylarından kaynaklanabilir zaten.. Firmalar genelde orta boyların ağırlığını yazar.. Ayrıca tartılar dijital bile olsa hata payı 100 gramları bulabiliyor..