Bartın-Konya-Adana turu

Tepki
53
Bisiklet
Scott
https://www.bisikletforum.com/a/img526/7739/bartinadana.jpg

Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık 6 ay önce bisiklete başladıktan sonra ilk ciddi turuma çıkıyorum arkadaşlarla birlikte... Kafamda birazcık "Acaba nasıl olacak?" sorusu olsa da başlangıç günü yaklaştıkça yerimde duramaz olmaya başladım :)

29 Eylül Cumartesi günü Bartın Pedaldaşlar grubundan 4 arkadaş Bartın'dan yola çıkıyoruz ve yaklaşık 8 günlük bir turun ardından hedefimiz Adana.. Dördümüz için de ilk uzun tur deneyimi olacak ve bu nedenle rota tercihini memleketlerimize doğru yapmaya karar verdik. Hazırlıklar hemen hemen tamam, sadece ufak tefek eksikler kaldı, onları da kalan 1 hafta içerisinde toparlarız.

Tur katılımcıları: Ümit Bakay, Şahin Baydar, Muhammet Keleş ve bendeniz Ramazan Kılınç :)

Turun etapları da tahminen şu şekilde olacak:

1. gün / 29 Eylül => Bartın-Yedigöller Milli Parkı: 161 km
2. gün / 30 Eylül => Yedigöller Milli Parkı-Kızılcahamam: 125 km
3. gün / 1 Ekim => Kızılcahamam-Ankara: 82 km
4. gün / 2 Ekim => Ankara-Polatlı: 77 km
5. gün / 3 Ekim => Polatlı-Ilgın: 171 km (burada ben ayrılıyorum ekipten)
6. gün / 4 Ekim => Ilgın-Konya: 91 km (burada Muhammet ayrılıyor)
7. gün / 5 Ekim => Konya-Ereğli: 151 km
8. gün / 6 Ekim => Ereğli-Adana: 202 km

Ben ve Muhammet yol üstünde memleketlere vardığımızda turu sonlandıracağız. Şahin ile Ümit ise turun son noktası Adana'ya kadar pedallayacaklar.

Bu rota üstünde belli yerlerde bizimle birlikte pedallamak isteyenler olursa her daim bekleriz. Tabii ki Kızılcahamam, Polatlı ve Ereğli'de yaşayan arkadaşlardan bizleri misafir etmek isteyen arkadaşlar olursa da memnuniyetle kabul ederiz tekliflerini :)

İletişim:

Ramazan Kılınç --> 0532 179 7842
Ümit Bakay --> 0544 206 7137

Scudo

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Arkadaşlar yolunuz açık olsun... Turunuzun belli bölümleri oldukça zor... Özellikle birinci ve ikinci günler çok zor... Allah kolaylık versin ne deyim.... Gece sürüşlerinde yanınıza gerekli ekipmanı almayı ihmal etmeyin...

• Beğen
Tepkiler: Ramazan Kılınç

ulaş kaya

Forum Bağımlısı
Tepki
405
Bisiklet
Cannondale
Yolunuz açık olsun.

Yol üstü değilim ama olsam szileri ağırlamaktan mutluluk duyardım.

selamlarımla.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Diğer yolları bilmediğim için bişey diyemicem ama ilk 2 gün baya zor olmuş. yol şartları ve yükselti farklılıkları düşünüldüğünde ilk 2 günü tekrardan gözden geçirmenizde fayda var diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepki
53
Bisiklet
Scott
Teşekkür ederim yorumlar için.. Evet ilk 2 gün biraz zor olacak gibi görünüyor, ama yaparız diye düşündük.. Tırmanışlara zaten Bartın'da biraz alışmış durumdayız, ki burada 1-2 rota haricinde düz yol yok. Ayrıca 3-4 günlük bir esneklik payımız da var planda, eğer çok çok zorlanacak olursak arada bi yerlerde ekstra kamp atabiliriz..

Mecbur kalmadıkça gece sürüşü yapmayı düşünmüyoruz. Ama yolcunun işi belli olmaz misali aydınlatma ekipmanlarımız da yanımızda olacak..

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
beyler bu günlük km.'lerin bazıları çok fazla değil mi?

Yani 1 hafta pedal çevirip bir de son gün 200 km. bana hiç gerçekçi bir hedef gibi gelmedi...

Turunuz planladığınız gibi gitmeyebilir, ciddi sağlık sorunları yaşayabilirsiniz, dikkat etmenizi öneririm...

Tepki
53
Bisiklet
Scott
@Nuh Can

Canım olmadığı yerde çadır atarız, ertesi gün devam ederiz biz de.. Bu çıkarılan tahmini bir plan, %100 plana sadık kalmak zorundayız gibi düşünmüyoruz; yorgunluk vs. gibi sebeplerle devam edemeyeceğimizi hissedersek, o noktada kampımızı atar, ertesi gün devam ederiz.. 3-4 gün kadar esneklik payı bıraktık bu tür sebeplerden dolayı...

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
maalesef öyle olmuyor...

İstediğiniz an istediğiniz yerde çadır atamıyorsunuz...

Bir mesafeye odaklanınca ara mesafeler görmemezlikten geliniyor...

Ortam veya saat müsati olmuyor... Gece karanlığına kalınca yerler iyi seçilemiyor... Bir an güvenlik endişesi duymaya başlıyorsunuz...

O nedenle mesafeler, kalınacak yerler, tahmini yerleşim merkezleri önceden seçilip, daha gerçekçi mesafeler tespit edilirse turun zevki artacaktır...

en önemli kural: 2gün yoğun tempodan sonra 1 gün istirahat veya düşük tempo (kısa mesafe) yapmaktır... Vücut kendini bir miktar toparlaması gerekir... Aksi halde hiç ummadığınız anda kaslarınıza kıramp girebilir, hatta bir yanmayla beraber kasınızın yırtıldığını (vücut ısısından dolayı) 1-2 saat sonra anlarsınız... Yırtık kasla da o 1-2 saati geçirmiş olursunuz...

Dehidrasyonu söylemiyorum bile... Özellikle bu mevsimde sıcaklık az olduğu için su içme isteği de azalır. Halbuki siz bisiklet üzerinde terlersiniz ama rüzgarın etkisiyle ısındığınızı ve terlediğinizi hissetmezsiniz... Su tüketimi de azalınca dehidrasyon, tansiyon düşmesi, baş dönmesi, baygınlık peş peşe gelir...

uzun lafın kısası: Uzun turlarda çok dikkat edilmeli ve planlama çok iyi yapılmalıdır...

• Beğen
Tepkiler: Cüneyt HOCAOĞLU
Tepki
53
Bisiklet
Scott
Evet, yarın sabah yola çıkıyoruz..

Kilometrelerde bir miktar değişiklik oldu. Yedigöller için Mengen üzerinden hesaplamıştım mesafeyi, ama daha sonra Bartın'dan gelirken Devrek üzerinden daha kısa ve daha kolay bir yol olduğunu öğrendik.. Yaklaşık 50 km kadar kısalıyor, ilk gün alacağımız mesafe 110 km civarında olacak..

Yapılan yorumlar ve uyarılar için teşekkür ederim..

• Beğen
Tepkiler: muhammet keleş

Cüneyt HOCAOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
Bisiklet
Trek
Ramazan kardeşim şimdiden kolay gelsin, güvenlik kesinlikle ön planda olsun, hayırlı yolculuklar dilerim. Resimlerinizi bekliyoruz.

• Beğen
Tepki
53
Bisiklet
Scott
Turumuz tamamlandı..

Çarşamba günü Ilgın'a ulaştık, orada bizim evde geceledikten sonra ertesi gün arkadaşları Konya'ya doğru yolcu ettim. Konya'da da Muhammet ayrıldı ekipten ve kalan 2 arkadaş cumartesi günü Adana'ya ulaştılar..

Ben de yenice Bartın'a döndüm.. En kısa zamanda fotoğrafları hazırlayıp paylaşacağım..

İyi günler..

• Beğen
Tepkiler: muhammet keleş

Cüneyt HOCAOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
Bisiklet
Trek
@Ramazan Kılınç

Ayaklarınıza sağlık.Umarım bir problem olmadan turu tmamlamışsınızdır. Resileri bekliyoruz.

muhammet keleş

Aktif Üye
Tepki
72
evet tur çok zevkli geçti ben ilk yorumları okuyunca biraz korkmuştum ama hiçte öyle birşey olmadı birdaha olsa tekrar yaparım. Kalın sağlıcakla