Balkan Bisiklet turu 17/6 - 3/7/2016 10. gün : Mostar-Saraybosna

five

Part time turcu
Tepki
3.954
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
10. Gün : Mostar – Saraybosna
Sabah açık bir gökyüzü karşıladı bizi. Yolumuz, Adriyatik kıyısından ayrıldığımızdan beri yanyana olduğumuz muhteşem Neretva Nehrinin vadisinde devam ediyordu. Zaman zaman genişleyen zaman zaman daralan vadide sıkıştığımızda imdadımıza tüneller yetişiyor ve bizi bir sonraki genişliğe ulaştırıyordu. Hava kapattığında bir benzinlikte mola veriyorduk ama bilemezdik ki bu benzinlik önümüzdeki 2-3 saat bizi yağmurdan koruyan bir sığınak olacaktı. Hatta doludan… :) Çünkü o şiddetli yağmur kısa sürede doluya çevirmişti ve gözlerimizin inanamayacağı büyüklükte dolu parçalarını görünce “Ya yolda olsaydık ve bu doluya yakalansaydık.” diye düşünmeye başladık. Bir süre sonra tekrar yağmura döndü ve uzun bir süre sonra da dindi ama önümüzde hâlâ uzun kilometreler vardı Saraybona’ya… Toparlanıp yola çıktık. . Yolumuz önce Konjic’e çıktı. Padişah IV. Mehmet’in yaptırdığı köprüyü gördük. Sağ salim ayakta duruyordu o vakitten beri. Korunmuş, bakımlı… Bir de bizdekileri düşününce… Neyse…
Önümüzde 17 Km.lik bir yokuş vardı ve her zamanki gibi eğim giderek artıyordu. Bu yokuşun zirvesinden sonra ise Saraybosna’ya kadar iniş vardı neredeyse… Ama hava kararmaya başlamıştı ve yol otobana bağlandığında ara yollardan gidecektik merkeze. Bu arada Gökalp, bir telin daha kırılmış olduğunu gördü arkajantta. Saraybosna’nı merkezine doğru pedal çevirirken trafiğin son derece hızlı aktığını ve araçların yanımızdan çok hızlı geçtiklerini fark ettik. İlerleyen noktalarda araçlar bize korna çalmaya başladılar. Bizim yoldaki varlığımızdan, yoğun trafiği de göz önüne alırsak, pek memnun değillerdi. Ama korna konusu beni rahatsız etmişti. Şu ana kadarki yolların hiç birinde böyle taciz eder şekilde çalınmamıştı kornalar. (Arnavutluk’ta bizi korkutmaya çalışan serseri hariç :) ) Ama sonra fark ettik ki o kornalar taciz değil uyarıydı ve bizi kaldırımdaki bisiklet yoluna yönlendirmeye çalışıyorlardı. Kısacası “Yolda ne işiniz var ? Bisiklet yolundan gitsenize.” kornasıydı bunlar. Yolda bir iki tane büyük bisiklet mağazası gördük. “Servis” yazısı görünce de ertesi gün buraya gelmeye karar verdik jant teli tamiri için.
Merkeze vardığımızda yine kalacak yer bulma konusu gündeme gelmişti ama yol boyu baktığımız yerler, hatta telefondan bulduğumuz yerlerde ya fiyatlar çok pahalı ya da yer yoktu. Gökalp, üzerinde çok büyük harflerle “1993 yetmedi mi ?” tadında bir slogan yazan hostelin kapısından girdi. Gelmesi epey zaman aldı (ki bu konuda bir sabıkamız da vardı :) ama açıkçası pek gözüm tutmamıştı orasını. Biraz daha ilerleyip ara sokakta bir yer bulduk. Gökalp içeri girip bu sefer daha çabuk döndü ve “Abi harika bir yer.” dedi. Fiyat da uygundu bize. Bisikletleri de yerleştirdik. Odaya yerleşip duş aldık. Geç saat de olsa çıkıp bir şeyler yemek istiyorduk. Apart otelin sahibi zarif bir hanımefendiydi. Wifi’e erişmek istediğimizde bağlanacağımız erişim noktasının adının “Kenan” olduğunu gördük. Ben “Aaa Türk ismi” dedim. Dediğim anda da uyarıyı aldım hanımefendiden. “Hayır Türk ismi değil. Kenan Boşnak ismidir.” Kadının adı da Nermin’miş. Ben de olayı uzatmadan “Türkiye’de de çok var bu isimlerden.” deyip konuyu kapadım. Dışarı çıkıp yakındaki restoranda “Cevapi”lerimizi yedik. O anki açlığımıza tam bir cevap oldu. :)
10. Gün Mostar-Saraybosna
Mesafe : 130 km
Yolda geçen süre : 09:00 saat
Ortalama hız : 14:36 km/s
Maksimum hız : 42.09 km/s
Ortalama eğim çıkış : %3
Maksimum eğim çıkış : %10
Ortalama eğim iniş : %-3
Maksimum eğim iniş : %-9

(link)

Günün ilk saatlerinde hava harika

Yağmurdan kaçarken doluya tutulduk. :)

Sultan IV. Mehmet zamanında yapılan köprü

Bosna'da tanıdık (ama biraz modifiye edilmiş :) ) markalar

Gökalp'ten fotoğraflar

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@five İşten güçten fırsat bulup tur yazısı hazırlamak oldukça vakit alıcı ve zor oluyor sanırım ancak tur yazılarını takip eden biz bisikletliler için de araya giren günler olayın başını sonunu kaçırmamıza neden olabiliyor galiba. Oldukça nitelikli ve keyifli turlar yapıyorsunuz ancak tur yazıları arasına böyle günler girince yaptığınız tur gereken ilgiyi görmüyor sanırım. Elbet ilgi görmesi amaç değil ancak ilgiyi de hak ediyor yani bence :harika:

five

Part time turcu
Tepki
3.954
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Sayın @BF Okuru çok teşekkür ederim. Çok haklısınız. İş güç ve farklı konsantrasyonlar oturup yazmamı engelliyor. Ben de biraz tembellik ediyorum aslına bakarsanız. Ama bir şey yazmadan da tur yaptım diye yazmak istemiyorum.
Araya vakit girince unutuluyor ve yazı çıkınca diğerleri de okunabiliyor.. Bazen de benzer turları yapmak isteyenler arama yapıp ulaşabiliyorlar. Ben bu tür arama sonuçlarından ben de oldukça çok faydalanıyorum.

Tekrar çok teşekkür ederim.

Kazasız ve keyifli turlar

five

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

recep24ank

Forum Bağımlısı
Tepki
4.634
İsim
Recep Eşref ÇINAR
Bisiklet
Carraro
Özellikle fotoğraflar bir harika. Turunuza diyecek söz yok zaten. Bayıldım. Ayaklarınız dert görmesin

• Beğen
Tepkiler: five

five

Part time turcu
Tepki
3.954
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba fayf abi ;
Saraybosna en cok gormek istedigim yerlerden birisi abi insallah nasip olur :)
Harika yazilarin var

five

Part time turcu
Tepki
3.954
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@mariokaldato çok teşekkür ederim. Gidilesi, görülesi yerler.

• Beğen

mariokaldato

Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@five
Abi yazilarini inceledimde senin yeni bisikletin hakkinda bi inceleme-toplama yazisi yok. Eklersen detaylica seviniriz

five

Part time turcu
Tepki
3.954
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@mariokaldato bu konuda, sohbet kıvamında uzun bir yazı yazmak istiyorum. Bu başlığı Veloforum'da Cahit Akın'ın açtığı başlığa (Tur bisikleti) istinaden yazmayı planlıyorum. Buraya da aktarırım.

• Beğen

mariokaldato

Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@five
Iyi olur Fayf abi. Bilgi kaynagi niteliginde olur senin tecrubelerin esliginde

five

Part time turcu
Tepki
3.954
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bu konuda sohbet kıvamında uzun bir yazı yazmak istiyorum. Hem tecrübe hem de tercihler üzerine...

• Beğen

mariokaldato

Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Harika olur abi. Bende su an cocukluk arkadasima 1994 model bir cromoly atb kadroyu tur bisikleti olarak toplama aşamalarindayim. Insallah sonuca ermek nasip olur.
2017-10-19_11-29-45_HDR.jpg
aviary-image-1507921971432.jpeg

• Beğen

five

Part time turcu
Tepki
3.954
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@mariokaldato kolay gelsin. Çok zevkli bir süreç. İnşallah istediğiniz gibi bir bisiklete dönüşür.

• Beğen

drsalihsert

Aktif Üye
Tepki
243
İsim
Salih Sert
Harika yerleri harika fotoğraflar ve yazıyla bize ulaştırmissiniz ayağıniza sağlık :) gezi kitabı okur gibi okuyorum hepsini :)

• Beğen

orthomike

Aktif Üye
Tepki
195
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
çoğu fotoğraf silinmiş. video yapıp youtube a yüklense daha kalıcı olurdu. forumlar etkileşim yeri youtube gibi tek taraflı değil, ancak burada da gönderilerin kalıcılığı problem...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@orthomike Merhaba, bahsettiğiniz sorun bu forumda pek mümkün değil. Direkt forum sayfasına/sürücüsüne yüklenen fotoğraflar silinmiyor, kalıcı oluyor. Geçmişe dönük çok sayıda örnek konu/mesaj var bununla ilgili. Ama kullanıcılar genelde linklerle fotoğraf paylaştıkları için bir süre sonra linkler boşa düşüyor, dolayısıyla fotoğraflar da kayboluyor. İyi forumlar dilerim.

orthomike

Aktif Üye
Tepki
195
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@orthomike Merhaba, bahsettiğiniz sorun bu forumda pek mümkün değil. Direkt forum sayfasına/sürücüsüne yüklenen fotoğraflar silinmiyor, kalıcı oluyor. Geçmişe dönük çok sayıda örnek konu/mesaj var bununla ilgili. Ama kullanıcılar genelde linklerle fotoğraf paylaştıkları için bir süre sonra linkler boşa düşüyor, dolayısıyla fotoğraflar da kayboluyor. İyi forumlar dilerim.
teşekkürler ömer bey

five

Part time turcu
Tepki
3.954
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@orthomike merhaba,

Eskiden (epey eskiden :) ) foruma resimler yüklenemiyordu. Oradan kalan bir alışkanlıkla, internet ortamında host edilen resimlerin linkleri ile tur yazılarımı bu şekilde paylaşıyordum. Şu an resimleri görmek isterseniz imzadaki linkten görebilirsiniz. Resimleri yeniden upload etmek tur yazısı düzeninde tek tek yenilemek şu an uygun zaman bulamadığım bir konu. Topluca güncellemek için ciddi bir zaman gerekiyor. Elimden geleni yapmaya çalışırım.

Kazasız ve keyifli turlar

five