bakım yapılmamış 99 judy xc

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
99 yılında aldığım aşırı zorlayıcı arazi koşullarına maruz kalmamış, körüklü koruması olan RS judy maşama hiç bakım yapılmadı. bu konuda danıştığım bisikletçi maşanın kaliteli olduğunu ve bu durumu kaldırabileceğini, bakıma kalkışılması halinde muhtemelen uygun conta bulunamayıp maşanın tekrar toplanamayabileceğini söyledi. bisiklet hep kapalı ortamda saklandı. sizce bu durum güvenlik açısından sorun yaratır mı? ya da bakım yaptırmaya kalkarsam parça bulma açısından sorun yaşar mıyım?

Scudo

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Parca bulabilirmisin bilmiyrum ama Rockschox juddy masaniz varsa bozulmasina izin vermeyin, önce jontalari ve gereken malzemeleri bulun alin ve o sahane masayi bir serviden gecirin. Inanin elinizdeki masa belki 99model ama esiz bir masadir. Insallah malzemeleri bulursunuz bulamasaniz bile yavas yavas almanyada sitelerinde arayin kesin bulursunuz. Size basarilar dilerim.:in:

• Beğen
Tepkiler: ozgur908

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
ilginiz için çok teşekkürler. daha önce maşayı demonte etmeden basit yüzeysel bakım işlemleri yaptım. ama sanırım bazı parçalar kullanılmasa bile zamanla eskiyebiliyor. bu akşam biraz araştırınca amortisörüme "retro" yakıştırması bile yaptıklarını gördüm. yedek parça bulsam bile sıfır maşa kadar maliyet çıkaracak sanki. yine de araştırmaya devam edeceğim. parça kırılması gibi kazaya neden olabilecek aksiliklerden çekiniyorum ama bisiklet pert olana kadar herhalde aynı şekilde devam edeceğim. neredeyse 20 yıldır aynı bisikleti 15 yıldır da bakım yapmadan aynı maşayı kullanıyorum artık parça değişiklikliği yerine yeni bir bisiklet almam gerekiyor sanırım. asıl merak ettiğim konu maşayı bu şekilde kullanmaya devam edersem çok büyük bir risk alıp almadığım. işleyişinde herhangi bir sıkıntı yok, pistonlar körükle korunduğu için fazla kirlenmedi. tek kaygım malzeme yorgunluğu ve yaşlanması. o da kapalı bir sistem içinde kaldığı için bir bilinmezden ibaret. umarım bu şekilde kullanmaya devam ederek cahillik etmiyorumdur.