Bakım ve Temizlik

Efecan UZUN

Daimi Üye
Tepki
72
Bisiklet
Corratec
@Birtan Kolburan

Verdikleri fiyata hizmet - malzeme ilişkisi koymuşlardır. Mesela bakımda neler kapsam içerisinde bunu sormanız lazımdı disk - balata - yağ değişimi , vites ayarları , jant akort ayarları vs. belki birisinde bir iki eksiltme vardır belki ekleme vardır değişebilir. Yıkama konusuna gelince kesinlikle yıkanır'ki şahsen her turdan sonra yıkıyorum ( amacım nasıl bulmak istiyorsam öyle bırakmak ) lastiklerinden jantına kadrosundan maşasına diskine kadar temizliyorum o şekilde odama koyuyorum. Mesela dün yıkamadan sonra kurumaya bıraktığım fotoğraf ->

(link)

Scudo

Emre Örsel

Aktif Üye
Tepki
41
İsim
Emre
Bisiklet
Salcano
uzun süredir kullanılmamış bir bisikletim var. yağlanabilir her aksamını yağlamak istiyorum (ön amortisör dahil). Zincirden başlayarak nereleri yağlamalıyım?

M.İhsan

Love Mountains!
Tepki
3.204
İsim
Muhammed İhsan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hort! :D Bugün heves ve heyecanla yeni yıkama ekipmanımı test ettim. Şans eseri BİM'de 70 tl ye 5 litre hacimli basınçlı su pompasını gördüm. Uzun zamandır aklımdaydı çünkü bisikletimi yıkarken hortumla su kullanma imkanım yoktu. Pet şişelerle bir şeyler yapmaya çalışıyordum fakat gerçekten işkence gibiydi. Hemen aldım ve yol bisikletimi yıkadım, yağladım. Hem sudan ciddi anlamda tasarruf ettirdi hem de büyük kolaylık sağladı. Hemen hemen her şey için 5 litre su yeterli geldi. Önceki tekniğimle yıkasaydım 15 litreye kadar çıkabiliyordu. Biraz plastik kalitesi düşük gelebilir ve attığı su az gibi gözükebilir fakat gayet yeterli. Benden tam not aldı. 20221111_135856.jpg20221111_153546.jpg20221111_153527.jpg

Tepki
75
İsim
Ali Kıymaz
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
images.jpeg
Bu tip bir ürün 5 litre bidon hattan bundan 2 tane birini köpükşü su temiz su tertemiz
Hort! :D Bugün heves ve heyecanla yeni yıkama ekipmanımı test ettim. Şans eseri BİM'de 70 tl ye 5 litre hacimli basınçlı su pompasını gördüm. Uzun zamandır aklımdaydı çünkü bisikletimi yıkarken hortumla su kullanma imkanım yoktu. Pet şişelerle bir şeyler yapmaya çalışıyordum fakat gerçekten işkence gibiydi. Hemen aldım ve yol bisikletimi yıkadım, yağladım. Hem sudan ciddi anlamda tasarruf ettirdi hem de büyük kolaylık sağladı. Hemen hemen her şey için 5 litre su yeterli geldi. Önceki tekniğimle yıkasaydım 15 litreye kadar çıkabiliyordu. Biraz plastik kalitesi düşük gelebilir ve attığı su az gibi gözükebilir fakat gayet yeterli. Benden tam not aldı. 296912 dosyayı görüntüle296913 dosyayı görüntüle296914 dosyayı görüntüle

M.İhsan

Love Mountains!
Tepki
3.204
İsim
Muhammed İhsan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Yol bisikleti
296915 dosyayı görüntüle
Bu tip bir ürün 5 litre bidon hattan bundan 2 tane birini köpükşü su temiz su tertemiz
İçine sabunlu su koyduğumda istediğim şekilde köpük atmıyor. Sanırım ucuna küçük bi modifikasyon yaparak "snowfoam" şeklinde atması sağlanabiliyor. Ben kovanın içine sabunlu su yaparak çözüyorum ama işi.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Merhabalar,

Aşağıda videoda 9:51’de bir sprey sıkıyor. O nedir acaba? Karbon bakımı için mi kullanılıyor?

karaomermustafa

Kozan Bisiklet ( KOZBİ)
Tepki
751
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)

ürün bu sprey cila

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru

bilaltuna

Aktif Üye
Tepki
138
İsim
Bilal
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Herkese iyi akşamlar bugün başımdan geçenleri size anlatacağım.
Bisikletimi geçen günlerde ismi herkes tarafından bilinen eski bir esnafa bakım yaptırmak için götürdüm. Bakıma gitmeden önce telefonda hangi bakımları yapıyorsunuz dediğimde ön göbek , arka göbek , orta göbek , akort , fren ayarı , full genel temizlik vs yapıldığını dile getirildi.fiyat konuşuldu ve bisikletimi bisikletçiye götürdüm.Ertesi gün teslim aldım . Bana bütün bakımlarının yapıldığı söylendi. Aradan 3 -4 gün geçti. bisiklete hiç binmemiştim.bisikleti bi inceleyim dediğimde bisikletimde orta göbeğin hiç sökülmediği , eski yağların aynen durduğunu fark ettim.Eski yağların durduğunu nasıl farkettin derseniz , bakıma girmeden 1 gün önce orta göbekten ses geliyor diye ters çevirip orta göbeği dikkatlice incelemiştim.eski üzerine tozlar yapışmış yağıda görmüştüm.Resimleri ekleyeceğim.
Üstelik benden bu şirket ekstra arka göbek bilyasi bozuk diye 150 tl para aldı.ekstra hidrolik fren yağın az diyede 150 Tl para istedi toplamda 600 tl ödedim.şimdi arkada göbek bilyasının değişip değişmediği bile meçhul.Para kesinlikle benim için Son etaptadır.

Soruyorum size Gerçekten güvenebileceğimiz esnaf yok mu ? Biz bukadar mı bittik ? İnsanları salak yerine koymak neden bukadar kolay ? İnşatta hile , oto bakımda hile , bisiklet bakımında bile hile be ! Yazıklar olsun. Ben artık dürüst ahlaklı işini gerçekten düzgün yapan esnaf istiyorum !

Dosyalar

Son düzenleme:

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Bisikletimi geçen günlerde ismi herkes tarafından bilinen eski bir esnafa bakım yaptırmak için götürdüm. Bakıma gitmeden önce telefonda hangi bakımları yapıyorsunuz dediğimde ön göbek , arka göbek , orta göbek , akort , fren ayarı , full genel temizlik vs yapıldığını dile getirildi.fiyat konuşuldu ve bisikletimi bisikletçiye götürdüm.Ertesi gün teslim aldım . Bana bütün bakımlarının yapıldığı söylendi. Aradan 3 -4 gün geçti. bisiklete hiç binmemiştim.bisikleti bi inceleyim dediğimde bisikletimde orta göbeğin hiç sökülmediği , eski yağların aynen durduğunu fark ettim.Eski yağların durduğunu nasıl farkettin derseniz , bakıma girmeden 1 gün önce orta göbekten ses geliyor diye ters çevirip orta göbeği dikkatlice incelemiştim.eski üzerine tozlar yapışmış yağıda görmüştüm.Resimleri ekleyeceğim.
Üstelik benden bu şirket ekstra arka göbek bilyasi bozuk diye 150 tl para aldı.ekstra hidrolik fren yağın az diyede 150 Tl para istedi toplamda 600 tl ödedim.şimdi arkada göbek bilyasının değişip değişmediği bile meçhul.Para kesinlikle benim için Son etaptadır.

Soruyorum size Gerçekten güvenebileceğimiz esnaf yok mu ? Biz bukadar mı bittik ? İnsanları salak yerine koymak neden bukadar kolay ? İnşatta hile , oto bakımda hile , bisiklet bakımında bile hile be ! Yazıklar olsun. Ben artık dürüst ahlaklı işini gerçekten düzgün yapan esnaf istiyorum !
Hidrolik yağına bi çoğu eksik olunca "bizden olsun" diyor. 150tl biraz parayı sevebileceklerını düşündürdü ama ısteselerde neden istedi denilemez. Gobekler rulmanlı sistem galiba. Dış kısmındaki kir çamur temızlenmemıs olabilir ama rulman içindeki yağ temizlenip yağlanmış olabilir. Ses gelmeye devam ediyor mu

Deore aynakolun o kısmını bilmiyorum. Grx aynakolda o kirli gözüken kısım yok. Direkt göbeğe giriyor keskin bir geçiş var dişliye/ilk yaprağa . Tam anlatabildim mi bilmiyorum

bilaltuna

Aktif Üye
Tepki
138
İsim
Bilal
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Hidrolik yağına bi çoğu eksik olunca "bizden olsun" diyor. 150tl biraz parayı sevebileceklerını düşündürdü ama ısteselerde neden istedi denilemez. Gobekler rulmanlı sistem galiba. Dış kısmındaki kir çamur temızlenmemıs olabilir ama rulman içindeki yağ temizlenip yağlanmış olabilir. Ses gelmeye devam ediyor mu

Deore aynakolun o kısmını bilmiyorum. Grx aynakolda o kirli gözüken kısım yok. Direkt göbeğe giriyor keskin bir geçiş var dişliye/ilk yaprağa . Tam anlatabildim mi bilmiyorum
Göbek Hallowtech denilen sistem.Bu sistem sökülüp bakımı yapıldığında dışındaki eski yağın , çamurun temizlenmemesi imkanı yok çünkü çıkarttığınızda muhakki elinize gelecek sileceksinizdir.Bisiklete binmediğimden ses olayına tam olarak bakamadım.

Benim üzüldüğüm olay temizlenip temizlenmemesi bakımının yapılmaması değil aslında tam olarak.Bu esnaf arkadaşla şöyle birde sohbetimiz olmuştu bu bisikleti 2.el aldığımı söylemiştim.Alırken eski sahibi bana bütün bakımlarının yapıldığını söyledi demiştim.
Gerçekten bakım yapılmış mı diye sorduğumda hayır daha önce bakım yapılmış gözükmüyor demişti.iş bittiğinde. Bende ne yalancı insanlar var demiştim. Esnaf arkadaşta onun suçu yoktur belki bakım yap dediği bisikletçi bakım yaptım diye kandırmış olabilir demişti.

Şimdi aynısını kendisinin yapıyor oluşu , beni bi
Başkasını salak yerine koyuyor oluşu üzdü

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Göbek Hallowtech denilen sistem.Bu sistem sökülüp bakımı yapıldığında dışındaki eski yağın , çamurun temizlenmemesi imkanı yok çünkü çıkarttığınızda muhakki elinize gelecek sileceksinizdir.Bisiklete binmediğimden ses olayına tam olarak bakamadım.

Benim üzüldüğüm olay temizlenip temizlenmemesi bakımının yapılmaması değil aslında tam olarak.Bu esnaf arkadaşla şöyle birde sohbetimiz olmuştu bu bisikleti 2.el aldığımı söylemiştim.Alırken eski sahibi bana bütün bakımlarının yapıldığını söyledi demiştim.
Gerçekten bakım yapılmış mı diye sorduğumda hayır daha önce bakım yapılmış gözükmüyor demişti.iş bittiğinde. Bende ne yalancı insanlar var demiştim. Esnaf arkadaşta onun suçu yoktur belki bakım yap dediği bisikletçi bakım yaptım diye kandırmış olabilir demişti.

Şimdi aynısını kendisinin yapıyor oluşu , beni bi
Başkasını salak yerine koyuyor oluşu üzdü
Göbeği biliyorum bende 3 tane var 5-6 defa söktüm geçenlerde ses geldiği için :). Aynakolu direk söküp kenara koydu ise diye dedim ben.

Cızdıgım yerde parlak kısımdan siyah kısıma geçiş grx de keskin. Sizdeki aynakolda yumuşak bir geçiş var ise direk söküp kenara koyarken dikkat etmemiş özen göstermemiş olabilir. Gördüğüm kadarıyla kır o kısmın üzerinde. Evde olmadığım için yakın foto çekemiyorum

IMG_20230312_234952.jpg

Edıt: tekrar baktım fotoya. Kir göbeğin plastik siyah kapağında gibi. Temizleyip orayı öyle bırakması imkansız gibi. Sıvı gres sıkıp geçmiş olabılır en fazla ama oda ise yaramaz zaten

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.112
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur

Bu konuda yalnız değilsiniz. Bir kaç ay önce genel bakıma götürdüm bisikleti orta göbekten ses geliyor diye orta göbek değiştirdi ve ses hala devam ediyor. Buna rağmen onarmayı kabul etmiyor kendileri sonuçta *yeni* göbek taktı. Ön ve arka göbek bakımınıda yapmasını istemiştim sözde yapmış... lakin ne hikmetse arka göbekte hala çok hafif boşluk var. Başka bisikletçiye götürsem yine aynı sorunlar mevcut. İstanbul caddebostan daki trek mağzasına götürmüştüm bir ara, orada ki teknik servis bile ön aktarıcıyı onarmamıştı ve hafif yamulan rotoru düzeltmemişti.

• Beğen
Tepkiler: bilaltuna

bilaltuna

Aktif Üye
Tepki
138
İsim
Bilal
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Göbeği biliyorum bende 3 tane var 5-6 defa söktüm geçenlerde ses geldiği için :). Aynakolu direk söküp kenara koydu ise diye dedim ben.

Cızdıgım yerde parlak kısımdan siyah kısıma geçiş grx de keskin. Sizdeki aynakolda yumuşak bir geçiş var ise direk söküp kenara koyarken dikkat etmemiş özen göstermemiş olabilir. Gördüğüm kadarıyla kır o kısmın üzerinde. Evde olmadığım için yakın foto çekemiyorum

301478 dosyayı görüntüle

Edıt: tekrar baktım fotoya. Kir göbeğin plastik siyah kapağında gibi. Temizleyip orayı öyle bırakması imkansız gibi. Sıvı gres sıkıp geçmiş olabılır en fazla ama oda ise yaramaz zaten
Göbek milini takarken ayna kol o orta göbek boşluğuna sürdüğünü yağın bir miktarını geri dışarıya atıyor hocam. Kir plastik kapağın tozluk dediğimiz yerin dışında kalıyor.Parlak mil olan yer içeriye giriyor.Eğerki orta göbek bakımını yaptıysa bu kirin temizlenmemesi imkansız.

Hakkımı helal etmiyorum

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Bu konuda yalnız değilsiniz. Bir kaç ay önce genel bakıma götürdüm bisikleti orta göbekten ses geliyor diye orta göbek değiştirdi ve ses hala devam ediyor. Buna rağmen onarmayı kabul etmiyor kendileri sonuçta *yeni* göbek taktı. Ön ve arka göbek bakımınıda yapmasını istemiştim sözde yapmış... lakin ne hikmetse arka göbekte hala çok hafif boşluk var. Başka bisikletçiye götürsem yine aynı sorunlar mevcut. İstanbul caddebostan daki trek mağzasına götürmüştüm bir ara, orada ki teknik servis bile ön aktarıcıyı onarmamıştı ve hafif yamulan rotoru düzeltmemişti.
Gobeklerde hafif boşluk bırakılıyor forumda bununla ilgili tartışmalar vardı.

Bisiklet bakımı için şuan tek eksiğin akort sehpası kaldı benimde. Haricinde hemen herşey var. Ben iki şehirde bu işi yaptım (bisiklet kullanma) Kırşehirde kullanıcı yoktu neredeyse 1 arkadaşıma dedim yanasmadı kırıkkalede de aynısı. Tamir malzemeleri pahalı olduğu için ortaklaşa alma fikrini sunduklarım kabul etmiyor bende kendim tamamlayabıldıgım kadarını tamamladım. Tamırcılere genel olarak bende güvenmiyorum. İşını yapanların bile çoğu ozenmeden yapıyor çünkü. Mesela 1 ay önce göbek anahtarını yaptım dremel ile birde motorez yağ aldım 800 gr. Küçük şehirlerde esnafın size çok uzak olmaması hemen her suruste uğrama imkanı sağlıyor. Kırşehirde malzemelerım yok iken ondan alır kendim dükkan içinde tamırını yapardım :)

• Beğen
Tepkiler: bilaltuna

bilaltuna

Aktif Üye
Tepki
138
İsim
Bilal
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Artık bu saaten sonra benim için bisikleti bisikletçiye götürüp bakım yaptırma devri kapanmıştır. Alet elevatlarımı internetten bakıp kendim yapacağım. Dürüst esnaf bulmak çok zor çünkü.

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Göbek milini takarken ayna kol o orta göbek boşluğuna sürdüğünü yağın bir miktarını geri dışarıya atıyor hocam. Kir plastik kapağın tozluk dediğimiz yerin dışında kalıyor.Parlak mil olan yer içeriye giriyor.Eğerki orta göbek bakımını yaptıysa bu kirin temizlenmemesi imkansız.

Hakkımı helal etmiyorum
Doğru fotoğrafı iyice ınceleyınce gördüm bende. Göbek temizliği zor. Gresı iyice temizleyip arada kum kalmayacak şekle getirmek zor. Ben bisikletcılerın o kadar vakit emek harcayıp temızledıgını düşünmüyorum pek :D

• Beğen
Tepkiler: el Cezeri

bilaltuna

Aktif Üye
Tepki
138
İsim
Bilal
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Gobeklerde hafif boşluk bırakılıyor forumda bununla ilgili tartışmalar vardı.

Bisiklet bakımı için şuan tek eksiğin akort sehpası kaldı benimde. Haricinde hemen herşey var. Ben iki şehirde bu işi yaptım (bisiklet kullanma) Kırşehirde kullanıcı yoktu neredeyse 1 arkadaşıma dedim yanasmadı kırıkkalede de aynısı. Tamir malzemeleri pahalı olduğu için ortaklaşa alma fikrini sunduklarım kabul etmiyor bende kendim tamamlayabıldıgım kadarını tamamladım. Tamırcılere genel olarak bende güvenmiyorum. İşını yapanların bile çoğu ozenmeden yapıyor çünkü. Mesela 1 ay önce göbek anahtarını yaptım dremel ile birde motorez yağ aldım 800 gr. Küçük şehirlerde esnafın size çok uzak olmaması hemen her suruste uğrama imkanı sağlıyor. Kırşehirde malzemelerım yok iken ondan alır kendim dükkan içinde tamırını yapardım :)
Türkiye’de bu bisiklet sporunu profesyonel olarak yapanların zaten bakımla vs işi yok . Ses mi geliyor adamlar direk malzemeyi değiştiriyorlar. Bisikletçilerinde yüzde 80nine yakını gelen müşteriye bir bakıyor profesyonel değilse birazda anlamıyor gibi duruyorsa karşıdan , şalap şulap yapıyor , yada yaptım diyerek bizi kandırıyorlar. Ne demişler kötü komşu adamı mal sahibi eder. Kötü ustalar adamı bakımcı yapar sizin gibi.

• Beğen
Tepkiler: osmancan71

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Artık bu saaten sonra benim için bisikleti bisikletçiye götürüp bakım yaptırma devri kapanmıştır. Alet elevatlarımı internetten bakıp kendim yapacağım. Dürüst esnaf bulmak çok zor çünkü.
Bazılarını yapmak kolay göbek sökme için normal anahtarı yontma. Ruble sokumu için tahtadan zincirle tutma aparatı orta göbek için ayarlı pense( göbek sıkışmış ise pense yamultabılır çok zorlamamak lazım dikkatli kullanmak gerekiyor) zincır sokmeyıde el işi yapanlar var youtube'da. Tamir ve bisiklet toplama videolarını izleyin. Gravel g2 nin toplama videosu vardı çok uzun değil o yüzden sıkmıyor fazla. Ben o şekilde ve forumdan okuyarak öğrendim çoğunu

• Beğen
Tepkiler: el Cezeri

bilaltuna

Aktif Üye
Tepki
138
İsim
Bilal
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bazılarını yapmak kolay göbek sökme için normal anahtarı yontma. Ruble sokumu için tahtadan zincirle tutma aparatı orta göbek için ayarlı pense( göbek sıkışmış ise pense yamultabılır çok zorlamamak lazım dikkatli kullanmak gerekiyor) zincır sokmeyıde el işi yapanlar var youtube'da. Tamir ve bisiklet toplama videolarını izleyin. Gravel g2 nin toplama videosu vardı çok uzun değil o yüzden sıkmıyor fazla. Ben o şekilde ve forumdan okuyarak öğrendim çoğunu
Artık bu saaten sonra yavaş yavaş malzeme toplamaya başlayacağım. Dediğiniz gibi internetten youtubeden buradaki samimi arkadaşlardan yardım alarak bizde bakımcı adayıyız. Ha bu arada orta göbek sökme anahtarı üniversal mı ? Hallowtech için bende 3 -5 tane var demiştiniz. Eğer kullanmıyorsanız bana satarak bu işe başlamış olurum 😀