Bakım ve Temizlik

Birtan Kolburan

Daimi Üye
Tepki
235
Bisiklet
Specialized
Arkadaşlar merhaba bisikletime komple bakım ve temizllik yaptırmak istiyorum.Bir bisikletciye gittim bakım ve yıkama 45 tl dedi başka bir taneside sadece bakıma 90 tl dedi.Benim kafama takılan soru öncelikle bisiklet yıkanır mı? Birde neden iki bisikletci arasında bu kadar fiyat farkı var?

Scudo

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
bisiklet yıkanır tabikide. en azından ben yıkıyorum. en son banyoya soktum bisikleti duş ahizesinin tazzik ayarı vardı verdim tazziği pırıl pırıl yaptım.
annem köyden geldiği için banyoya sokamıcam o yüzden dışarı hortum salarak yıkıyorum. yada benzincideki tazzik le yıkıyorum.

ama o iki bisikletçideki farkı çözemedim. ucuz söyleyenin yeride ucuz bi yer miydi. belki bakım yapacam diye ayarlarını bozmasın sakın.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
Evet, yıkanır.

Bakımın kapsamı farklı olabilir; fiyata yansıtmak zorunda oldukları dükkan kirası gibi maliyetler farklı olabilir; birisi boş durmayı, diğeri mekanik işleri sevmiyor olabilir.

Birtan Kolburan

Daimi Üye
Tepki
235
Bisiklet
Specialized
evet ucuz fiyat verenin yeri ufak bir dükkandı diğeri piyasada tanınmış büyük bir mağaza bir başka böyle büyük tanınmış bisikletçiye götürdüğümde oda 80 tl demişti .Birde bügün o bakım ve yıkama 45 tl diyen yere vites ayarı yaptırdım resmen daha kötü bozdu ayarı vites 6 ve 7 ye geçerken önce 7 tekrar 6 ya sonra 7 ye geçiyor sonra ben kendim arka aktarıcıdan el ile ayar yaptım düzeldi sanırım 45 tl lil yere görütmiyeceğim .

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Birtan Kolburan
Böylece 80-90tl isteyen yerlerle 45tl isteyen yerin farkini görmüs oldunuz. Ben bu farki yazacaktim ama yanlis anlasilir diye yazmadim.

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
@Murat Cömez

Burası Türkiye 80-90 TL isteyen daha da kötü çıkabilir.

(link)

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Turan Babacan

Iste bu tür cevaplardan kortugum icin yazmamistim. Evet burasi türkiye ama benim yasadigim yerde almanya ve ayni olay almanyadada oluyor mesela 100€ isteyen yer 30€ isteyen yerden daha kötü olabiliyor.
Simdi ne olacak, aradaki fark nerede de hemen burasi türkiye deniyor. :)

Tabiki bu yazdigimda yanlis anlasilacaktir, buna eminim ama lutfen tartisma cikmasin.

• Beğen
Tepkiler: münferit vagon

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benzincide vur tazyikli suyu ardından yarım litre mazotla rubleyi ve zinciri temizleyin sonra bir de yağlayın 5 liraya işi bitirin.

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
benim düzenli gittiğim bisikletçi sadece zinciri temizlemek için 50lira istedi.. ben de kendi işimi kendim yapmaya karar verdim. yapımarketlerden birinden MASS denilen (würth muadili) temizleme spreyi aldım (6lira), bir adet de boya fırçası (2lira) aldım.. spreyi sıkıp fırçayla zinciri rubleyi temizleyince bütün kir pas yağ akıp gitti.. zinciri de bir bez ile güzelce sildim.. sonra bisikleti komple yıkadım kuruladım, finalde de zinciri yağladım on numara oldu..

Çağatay Y.

Forum Demirbaşı
Tepki
100
Bisiklet
Salcano
@Berke Kazankaya

Berke Hocam bana bir sorum hakkında yardımcı olabilirmisin?

Petrolde tazyikli su ile bisikleti yıkayacağım tinerle zincir ve ruble gibi aksamları temizleyeceğim yağ olarak ne ile yağlayabilirim?

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Çağatay Y.

(link)

Çağatay Y.

Forum Demirbaşı
Tepki
100
Bisiklet
Salcano
@Berke Kazankaya

Aynısını tavsiye ettiler bütçesi yetmeyen adam ne olacak abi :D

Cem Bayıll

Daimi Üye
Tepki
62
@Çağatay Y.

decathlonda btwin yağ vardı 10 11 lira gibi birşeydi onu almayı düşünüyorum bende denemekten zarar gelmez bisiklet için üretilmiş bir yağ sonuçta

Çağatay Y.

Forum Demirbaşı
Tepki
100
Bisiklet
Salcano
Neyse artık o yağlardan alıcam kuruma süresi ne kadar uzun dayanırmı.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Çağatay Y.

(link)

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Çağatay Y.

23 lira biraz pahalı belki ama 125 mililitre. her hafta yağlasanız bir yılda bitiremezsiniz o şişeyi.

Şu 30 ml olanın bile normal kullanımla uzunca bir süre gitmesi gerek:
(link)

@Çağatay Y.

"Kuruma süresi" ile neyi kastediyorsunuz? Yağ, uçup giden birşey değildir, kolay kolay çıkmaz zincirinizden.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat B.

Şu 10 liralık Btwin yağa ne diyorsun abi?

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Berke Kazankaya

Kötü olduğunu sanmıyorum, neticede bisiklet için üretilen bir ürün. Yalnız kuru ortam için mi, yoksa ıslak ortam için mi ona bakmak gerek.

Pahalı olan yağlar, daha iyi koruduklarını iddia ediyorlar; ben de onlara inanıp kullananlardanım. Bu iddiaları test etmek kullanıcı için imkansız, haftalar süren laboratuvar testleri gerek. Gerçekte aralarında fark olmasa bile birinin 125 ml'si 10 Lira, öbürününki 25 Lira. Fark % olarak çok büyük belki ama o boy şişeyi bitirmek için 20000 km falan yapmak lazım, 10 kilometrede 1 kuruş bile fark yok yani fiyatları arasında...

Çağatay Y.

Forum Demirbaşı
Tepki
100
Bisiklet
Salcano
@Murat B.

Murat Hocam kuruma süresi derken zinciri yağlıyacaksam zincirim kurumuştur yağsız kalmıştır yani bi daha ne zaman yağlarım anlamında :)

ARDA_645

Üye
Tepki
6
Ben bisikletimi özel cilalı şampuan ile yıkayıp pasta cila atıp ardından motorlar için olan spreyi sıkıyorum zincire gayet uzun süre de üzerinde kalıyor