Bakanlığın ücretsiz dağıttığı bisikletleri öğrenciler satışa çıkardı

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
Haberlerde gezerken gördüğüm ve çok şarşırmadığım bir olay bu konu hakkında da yorumlarınızı merak ediyorum.

Sağlık Bakanlığı'nın bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla ücretsiz dağıttığı bisikletleri öğrenciler internette satışa çıkardı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın FATİH Projesi kapsamında öğrencilere ücretsiz dağıttığı tabletlerin ardından Sağlık Bakanlığı'nın fiziksel aktiviteyi teşvik ve bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla ücretsiz dağıttığı bisikletler de internette satışa çıkarıldı. Öğrenciler, "Okul verdi. Temiz, rahat ve kullanışlıdır. Alana hayırlı olsun." diye not düştükleri bisikletleri internette pazarlanıyor. Fiziksel aktiviteyi teşvik ve bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla Sağlık Bakanlığıtarafından Halk Sağlığı İl Müdürlükleri üzerinden ücretsiz dağıtımı yapılan bisikletler, 'sahibinden', 'gittigidiyor' ve 'Letgo' gibi internet siteleri ile sosyal paylaşım sitesi 'facebook' üzerinden açılan ikinci el sayfalarında yurdun dört bir yanında satışa çıkarıldı.

"TEMİZ, RAHAT VE KULLANIŞLIDIR. ALANA HAYIRLI OLSUN"
Ücretsiz dağıtılan bisikletlerin en çok satışa çıkarıldığı illerin başında Diyarbakır gelirken, okullarda dağıtılan bisikletlerden alan öğrenciler; "Okul verdi, 3 günlüktür 21 vites ve temiz, rahat ve kullanışlıdır. Alana hayırlı olsun" diye internette pazarlıyor. Öğrenciler, bisikletleri, internetteki satış sitelerinde birçok yönden çekilmiş fotoğrafı ve özelliklerini anlatan notlarla satıyor. Markası, modeli gibi özellikleriyle ilgili bilgilendirme de yapıyorlar. Öğrencilerin, alıcılara, 'Garantisi yok ama temiz' uyarısı yapmayı da ihmal etmiyor. Bisikletler, 100 TL ile 200 TL arasında satılıyor.

http://img.haberler.com/haber/496/bakanlik-ucretsiz-dagitti-ogrenciler-satisa-5-8468496_x_o.jpg

"DİYARBAKIR'DA 5 BİN 466 ADET BİSİKLET DAĞITIMI YAPILDI"
Konuyla ilgili Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkilileri, dağıtımın ve verilecek kişilerin kendileri tarafından belirlenmediğini, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğüarasında imzalanan protokol kapsamında uygun görülen 22 okula bisiklet dağıtım yaptıklarını ifade ederek, "Şu ana kadar 5 bin 466 adet bisiklet dağıtımı yaptık. Bakanlık gönderiyor, biz de protokol gereği milli eğitime gönderiyoruz, onlar dağıtıyor." dediler.

http://img.haberler.com/haber/496/bakanlik-ucretsiz-dagitti-ogrenciler-satisa-2-8468496_o.jpg

"HEDİYEDİR, İSTER BİNER, İSTER SATAR YAPACAK BİR ŞEY YOK"
Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise verilen bisikletlerin kime verileceğini, söz konusu dağıtımın yapıldığı okullardaki kurulun karar verdiğini belirtti. Bisikletlerin hediye olarak verildiğini de hatırlatan yetkililer, "Bir şart ile verilmiş değil. Öğrencinin kendi tasarrufudur ve ister biner, ister satar, yapacak bir şey yok." diye konuştular.

Scudo

anon

Daimi Üye
Tepki
253
İsim
Emir Taha KENAR
Bizim okuldada verildi birkaç arkadaşa,ihtiyacı olmayanlar satmak yerine bisikleti olmayan arkadaşlarına hediye etti.Açıkcası satmalarını pek doğru bulmuyorum.Eğer gerçekten maddi anlamda sıkıntıdaysa bişey diyemem tabi.Sanırım aynı olay okulların dağıttığı tabletler için de olmuştu.

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Etik olarak satmaları doğru değil. Zimmetlenip satmamak şartıyla verilseydi keşke. O çocuklar adam diyorsunuz da evet iyi aile çocukları var fakat ilköğretimde koskoca başkentte ağzında sigara dolaşan kişiye ben öğrenci de demem adam da demem. Eskiden hiç olmazsa korkup tek tük gizli saklı içerlerdi. Şimdi öğretmenler bile bana ne ben dersi anlatırım alan alır almayan kendi bilir deyip ilgilenmiyorlar çünkü laftan anlamıyorlar hafiften haydarı göstermek şart onda da hemen veliler şikayet edip öğretmeni sürdürüyorlar. Bu da yolsuzluğun başka çeşidi.

Not : Hayatımda sigara içmedim içmem de. Ağzında sigara ile iş yapan insanlardan da hoşlanmam. Arkadaşlarım arasında da bu tipler var. Bazen aşırıya kaçıyorum ama bir insan bu kadar da kendisine saygısız olamaz. İçki haramsa sigara da haramdır. Ben muhafazakar biri değilim ama akla-mantığa uyan herşeyi örnek alırım. Şu yaşımda sigara içilen bir ortama girmem yanımda içilirse sanki ben içmişim gibi zarar görmekten korkarım fakat bu öğrencilerin %60 ı içiyor arkadaş nasıl bir iş nasıl bir memleket. Hani en sevdiğiniz spor derlerse çoğunluk futbol der. O da takım tutmak maç seyretmek çoğunlukla. Başkasının yaptığı sporun sana faydası yok. Al devlet bisiklet veriyor. Bin tertemiz spor yap ruhun arınsın, kötü alışkanlıklara ihtiyaç duymazsın çünkü spor yaparsan mutluluk hormonu salgılanır. Vücüt bunun da bağımlısı olur. Ülke kurtulur aslında ama ya futbolcu olurlar yada güreşçi karateci. Akıl fikir kavga dövüş. İlkokul bebeleri bahçede oynuyor, kızından erkeğine hemen hemen hepsi vurdulu kırdılı. Sonra trafikte bisikletlinin üstüne sürerler : Şaka lan şaka; eşek şakası.

Alizee

Daimi Üye
Tepki
296
İsim
Ali
Millet ac arkadasim ac. ne yapsin? karin acken su borusundan bisikletin pedalini mi cevirsin?

Edit: Bu yorumumda ne satanlari savunuyorum ne de devleti. sunun ustune vurgulamak istiyorum ki, olay bambaska. yani temelden bitigiz ulke olarak. o yuzden insanimz bu kadar ac gozlu. ve o yuzden dagitilan 'hediye' satiliyor. lutfen alintilayip bana saldirmayin :D

bua

Daimi Üye
Tepki
362
İsim
Burak Akdağ
Bisiklet
b'Twin
işte.. bisiklet dağıtmaktan çok onun altyapısına ve temelden eğitimine odaklanmak lazım her ne kadar uzun vadeli bir şey olsa da. ha tabii bisiklet dağıtmak kötü mü? asla değil, hem iyi niyettir hem de en azından bu yönde bir çabadır. toplumdan hepimiz sorumluyuz kızamıyorum da kimseye.

sercansekkin

Daimi Üye
Tepki
171
Bisiklet
Carraro
@Alizee Sen de memleketi iyice Etiyopya'ya çevirdin :) Mübalağa etmeyelim lütfen. Benim bildiğim "hediye" satılmaz. Hoş görülmez yani. Bilemiyorum. Ben devletin yerinde olsam ilanı gördüm mü alırdım verdiğim bisikleti geri. İhtiyacı olana verirdim. Ya da gerçekten bisiklete binmek isteyen çocuklara. Ama bir arkadaşımız da yazmış işin iyi yanını görmek de lazım, bisiklete binmek yerine onu ucuza satıp gerçekten bisiklete binmek isteyen gençlerin bisiklet sahibi olması da bir bakıma güzel. :) Madem istemiyor binmesin kardeşim :D Zorla değil ya.

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Alizee Millet açsa gözünü açsın o zaman. Okulda eğitim sıfır, ailede eğitim sıfır, çalışarak üç kuruş kazananı ezmeye kalkarlar. Millette çalışmadan para kazanmak derdinde. Adam boş boş kahvede oturur, biri gelir iş var günlük elli TL, ıııhh o paraya çalışmam, elin Suriyelisi gelir çalışır sen de çoluk çocuğunun rızkıyla fayans döşe sigaranı iç.

aknorl

Daimi Üye
Tepki
848
İsim
akın oral
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Eğitim seviyesi yükseldikçe ihtiyaçların çeşitliliği ve sayısı artar. Bir de buna gelir seviyesi değişkenini eklemek gerekir. Yani ihtiyaçlar sıralamasında spor aracı olarak bisikletin biraz gerilere düşmesi doğaldır. Ya da belki bu çocukların zaten bisikletleri var ve biz boş konuşuyoruzdur...

sercansekkin

Daimi Üye
Tepki
171
Bisiklet
Carraro
@aknorl ben de demin ona vurgu yapmak istedim. Devlet bunu dağıtıyor ama nasıl dağıtıyor. Dediğiniz gibi ihtiyacı olan olmayan gözetimi belli ki yapılmamış, okul kurulları karar alırken neyi baz aldı bilmiyoruz ama iyi bir kriter değerlendirmesi yapılmamış :) Neyse elalemin derdi....bizi germesin diyorum ben :)

Groims

Forum Bağımlısı
Tepki
1.511
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Burası Türkiye. Onlar da haklı. Satınalma gücümüz gün geçtikçe eriyor ve bisiklet belki de onların istedikleri bir şey değil. Dolar oldu 3 TL, Ramazan geliyor kuru bakliyat, şarküteri fiyatları uçacak... Çocuk bisikletini satmış normal görüyorum.

• Beğen
Tepkiler: alper 76 ve Kazuya

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Şimdi üç-beş istisna dışında bir çocuğa bisiklet hediye edilse o çocuğun bisikletinin iyi birşey olmama olasılığı yüksek. Bu durumda her NORMAL çocuk eski bisikletini atıp/satıp yeniyi alır kullanır amaaa bakın eminim bunlar onu satıp cep telefonu ve sigara alırlar.
Bir iş arkadaşım koruyucu aile kapsamında bir ailenin çocuklarının eğitim masraflarından bir takım ev ihtiyaçlarına kadar karşılıyordu. Evin büyük kızı okulu bitirdi, üniversite zaten hak getire işe girdi ve ilk maaşı ile ne aldı bilin : Cep telefonu. Şimdi sen fakir bir ailesin, madem ihtiyaçlar önceliklere göre belirlenir cep telefonu neyine önce aç karnını doyur, kenara biraz para biriktir acil durumda dara düşme. Ha nasıl olsa bir enayi var besliyor, ha vatandaş beslemiş ha devlet beslemiş. Devlet bisiklet dağıtacağına o insanlara hakkıyla, hakederek para kazanıp ihtiyaçlarını karşılamaya yöneltse onlarda sıralama yapıp ihtiyaç yada zevk için bisikleti alsa.

Sonuçta o bisikletleri devlet veriyor ama parasını siz, ben, o ve diğerleri de veriyor. Ben para kazanıp kızıma bisiklet alıyorum bir de yetmezmiş gibi elin ... artık ne derseniz bisiklet alıyorum. İstemiyorum arkadaş benim paramla o tip adamlara yardım edilmesini istemiyorum.