Bahçeköy+Gümüşdere+Kısırkaya+Çiftealan

Hakan Kayisligil

Aktif Üye
Tepki
183
Arkadaşlar selam,
Bu pazar kankam Avşar'la keyifli olmayan Belgrat ormanı odaklı bir tur gerçekleştirdik.

Her zamanki gibi arabamızı Bahçeköy'e park ederek ormana daldık.
Orman bildik orman, Biraz değişiklik olması adına Gümüşdere'ye bakan orman gözetleme kulesinden aşağıya Karadenize indik.
Buradan kıyıya paralel, batı yönünde Kısırkaya halk plajı(mezbele:( )önünden geçerek Kısırkaya'ya , buradanda Çiftealan denilen eski kömür ocaklarına pedalladık.

İnanın bu derece yağmalanıp ,katledilmiş bir topoğrafya daha görmedim.
Ortam ay yüzeyini andırıyor, her birkaçyüz metrede bir krater gölü (su dolu kömür ocağı çukurları), kömür yıkamada kullanılan dev yıkama havuzları, madende kullanılmış hurda araçlar ,metal binalar ve her ocak girişinde hurda bir kantar yanında izbe bir bekçi kulubesi, başıboş köpekler.

Toz toprak içersinde moralsizce kıyıdan içeriye ,sözde ağaçlandırılmış güney yönüne ilerliyerek önce Göktürk'e buradanda Belgrat ormanı yolu ile tekrar Bahçeköy'e döndük.

Her binişten sonra gülüp geyik yapar bira içerdik.
İnanın bu sefer pekde içimizden gelmedi.
İnsan o güzelim ormanın sınırlarını oluşturan kömür ocaklarını gördükden sonra sıranın eninde sonunda Belgrat ormanınada geleceğinide hissediyor.
(Üçüncü köprünün bağlantı yollarının, Sarıyer üzerinden Belgrat ormanı içinden geçeceği hemen hemen kesinleşmiş. )

Arkadaşlar Belgrat ormanına sahip çıkmalıyız, zira ormanın içindeki o ağaç sonsuzluğu hissi hiçde gerçek değilmiş.

Kat edilen yol :48km
Toplam süre :4 saat

Üzgünüm resim çekemedim ,birdaha o bölgeye gidersem,bölgeyi resimleyerek o talanı sizede göstereceğim.

Hakan KAYIŞLIGİL

Scudo

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
3. köprü yolunun nereden geçeceğini yüklü miktarda rüşvet verdikten sonra öğrenip bu bölgelerden arazi kapatan ve rant sağlamaya çalışanlar olduğunu duymuştum.
Emin olun rant için yapılıyor bunlar. yoksa 3 değil 5 köprünün istanbul trafiğini çözmeyeceğini herkes biliyor.
....................................
"Söz bitti."
"Türkiye iyilik adına savaşmanın anlamsız olduğu bir ülkedir"

ulas

Forum Bağımlısı
Tepki
9.754
Bisiklet
Geotech
@ataruh

Ben de yeni İstanbullu olduğum halde aynı fikirdeyim

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
geziniz için sizi tebrik ettikten sonra sözlerimi bir ata sözüyle noktalarım.
yaş kesen baş keser. yaş kesenlerin başı da bir gün ...... inşallah..

(kesmekten vazgeçerler de kurtulur inşallah:D ) demek istedim..;)

İLKER TAŞ

SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......
Tepki
794
İsim
İLKER
Bisiklet
Scott
istanbul gibi bir yerde kömür ocağı aklım almıyor doğrusu her yere doğalgaz verdiler bahce köyde yeni aldı doğalgazını innşallah orayı kaldırır lar keyifli geziler yaparız

otec

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Kısırkaya pilajına arada bi grup halinde, devamlı aynı yoldan da değil başka başka patikalardan gideriz. en son gidişimizde hafif iniş tatlı bi patikada kaptırdık gidiyoruz, patikanın sonu nasıl biliyomusunuz? :eek: :eek: uçurum :eek: :boese157: düşünsenize birden yol bitiyo!!:Skull-175 :46: :46:

ormanımıza sahip çıkalım amaa... nasıl?

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.807
Böyle ormanlarımızı çaresiz görünce her defasında üzülüyorum. Yazık ya. İnsanda insaf olacak. Nasıl kıydınız o ağaçlara. Mesut Abi ağzına sağlık atasözünü tam yerinde kullanmışsın.

Sevgiler...