Bahar mevsimi ve yol bisikleti için giyim

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
Yazın sıcak günlerde bisiklet sürerken ne giyeceğimize karar vermek çok kolay; bir tayt veya şort ve kısa kollu bir forma. Kışın da uygun kıyafetler çok daha kalın olsalar da ne giyeceğimiz büyük ölçüde belli. Havaların ısınmaya başladığı bu günler ise doğru kıyafetin seçimi açısından en zor mevsim. Bunun nedeni, hem günler arası hem de gün içi sıcaklık değişimlerinin çok fazla olması. İki gün önce harika hissetmenizi sağlayan kıyafetler ile bugün üşüyebilirsiniz veya sabah evden çıktığınızda mükemmel olduğuna inandığınız giysiler öğlene doğru havaların ısınmayısla aşırı terlemenize sebep olabilir. Dolayısıyla hem hastalıklardan uzak durmak hem de sürüşlerden azami keyif alabilmek için bu mevsimde giyime çok dikkat etmek gerekiyor.

Doğru giyim tercihi; sürüş sırasındaki en yüksek sıcaklıkta bile rahatsız etmemeli, en soğukta bile üşütmemeli, ayrıca rüzgara ve olası yağmura karşı da yeterli koruma sağlamalı. Bu dengeyi değişken hava şartlarında kurmanın yolu da çıkartıp cebimizde taşıyabileceğimiz kıyafetlerden geçiyor. Önce bunlara kısaca göz atalım...

Yelek: Yeni başlayanlar için en kafa karıştıran kıyafetlerden birisi. Soğan zarı kadar ince kıyafet ne işe yarar? 20 Liraya da 500 Liraya da yelek var, hangisini almalı? Ve bunlar gibi pek çok sorunuz olabilir. Öncelikle şunu söylemeliyim, asıl fonksiyonu sıcak tutmak değil de rüzgarı ve yağmuru kesmek olduğu için çok ince oluşunun hiç bir olumsuz yanı yok. Yeleğin altındaki forma ve içlik bu mevsimde gereken sıcaklığı fazlası ile sağlıyorlar. Fiyatlardaki farklılıklar ise büyük ölçüde kullanılan kumaşlardan kaynaklanıyor. Ucuz olanlarında genelde nefes almayan kumaşlar kullanıyor ve bu yüzden genelde sadece kısa süreli kullanıma uygun oluyorlar. Kiminin çeşitli yerlerinde nefes alabilsin diye boşluklar oluyor fakat bunlarında etkisi sınırlı ve boşluklardan su da girebildiği için kısa süreli sağanaklar dışında yağmurda kullanıma pek uygun değiller. Fiyatlar arttıkça kullanılan kumaşların nefes alabilirliği artıyor, farklı yerlerinde farklı kumaşlardan paneller kullanılması da hem rahatlığı hem de aerodinamiği arttıran ikinci bir faktör.

Rüzgarlık: Dışardan bakıldığında görüntü olarak kışlık ceketlere benzese de aslında yeleğin kolları da olanı gibi düşünebilirsiniz. Avantajı yağmurdan çok daha iyi koruyor olması, dezavantajı ise giyip çıkartmasının daha zor olması ve cepte biraz daha fazla yer kaplaması.

Kol ısıtıcısı: Kollarınızı sıcak tutarak biraz daha düşük sıcaklıklarda da üşümemenizi sağlıyorlar. Ayrıca yağmura karşı da bir miktar koruma sunuyorlar. Kışlık olmayan uzun kollu formalar yerine bunlardan almanız hem bütçe hem de gardırobunuzda az yer kaplaması açısından çok daha avantajlı.

Bacak ısıtıcısı: En kullanışlı bisiklet kıyafetlerinden. Sadece bahar aylarında değil, kışın da kısa tayt ile sürüş olanağı verdikleri için her bisikletçinin sahip olması gereken kıyafetlerden.

Bunların dışında bir de sürekli üzerimizde olan kıyafetler var:

İçlik: İçliğin sadece soğuk havalar için olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz, forma ile teniniz arasında terinizi emen bir katmanın olması hem daha rahat hissetmenizi sağlar hem de üzerinizdeki terin aniden soğumasını engeller.

Kep: Kaskın altına takılabilen bisikletçi kepleri hem güneşten hem de rüzgardan korudukları için özellikle de benim gibi az saçlı sürücüler için çok faydalı. Sürüşün sonunda kahve için durdup kaskınızı çıkardığınızda kepin güneşliğini bu abiler gibi yukarı kaldırmayı unutmayın.
RDV_et_Merckx_1974.jpg

Scudo

Soner H. Arslan

Aktif Üye
Tepki
217
Bisiklet
Focus
Abi Buff bir de. Sirma sacli her bisikletcinin elinin altinda, kafasinin cevresinde, boynunda bogazinda bulunmali. Saclilar da kullanabilir. Ben alisamiyorum kep' e mesela. Sezonluk giyim hususunda insanlarin kafasi hep karisik zaten, yerinde olmus bu konu.

• Beğen
Tepkiler: Melih Muratoğlu

Muratdd

Üye
Tepki
41
İsim
Murat
Bisiklet
Sedona
Her konuda oldugu gibi bu konuda da tecrubeli arkadaslarin degerli yorumlarina ihtiyacimiz var. Tesekkurler..

Fatih ÇT

Forum Demirbaşı
Tepki
567
Bisiklet
Scott
Murat ellerine sağlık. Tam kanayan yaralara parmak basmışşsın, son yazılarında :)
Senden bahar ayları için kol ve kış ayları için bacak ısıtıcı tavsiye istiyoruz. Fiyat/performans ürünü olsun ama. Bir forma parası vermek mantıklı değil gibi.

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Şapka düşünenler, sıcaklarda başınızı hem güneşten koruyan hem de terletmeyen cap ve visor buff ları bir inceleyin derim. Kask altında da rahatça kullanabilirsiniz. Fiyatları geçen seneye göre maalesef bayağı bir artmış.

(link)

(link)

Serrchi

Daimi Üye
Tepki
769
İsim
Serhat Özcan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Cyclocross
Her hava koşulunda bikecap, hastasıyım. Herşeyden önce ruhu var, buffları kafaya geçirmeye pek ısınamadım hala, turcu havası katıyor ve hepsinden ziyade ne zaman görsem aklıma şarkıcı Alpay geliyor "var ya, aşkımı dağlara yazarım"

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.348
Güzel konu..Demek içliği yaz kış giymek zorundayız:rolleyes:

Batuhan Köksal

Forum Bağımlısı
Tepki
769
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konuyu hortlatıyorum, özür dilerim. 15-20 derecelerde ilk defa sürüş yapacağım için hangisi uygun olur kestiremiyorum. İçlik alıp üzerine yazlık forma giymek mi ((link)), yoksa yazlık forma üzerine rüzgarlık mı ((link))? Yazlık formam hali hazırda var.

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.347
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Konuyu hortlatıyorum, özür dilerim. 15-20 derecelerde ilk defa sürüş yapacağım için hangisi uygun olur kestiremiyorum. İçlik alıp üzerine yazlık forma giymek mi ((link)), yoksa yazlık forma üzerine rüzgarlık mı ((link))? Yazlık formam hali hazırda var.
15-20 derecelerde bence kısa kol forma ve rüzgar kesici yelek giyin.
Dediğiniz içlik, mayo, yelek üçlüsünü sabah ben kullandım. Aşırı değil ama yinede terledim. Hava "0" dereceymiş.😅

Cagdasa

Üye
Tepki
183
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu tarz havalarda baselayer+kısa kollu forma+rüzgar kesen bir yelek kesinlikle yeterli oluyor. Ek olarak arka cebe kol ısıtıcı alıyorum çünkü bahar aylarında hava önceden kestirilemez şekilde değişken olabiliyor. Üşürsem hemen takıp yola devam ediyorum. Aynı şekilde bacak ısıtıcı da giydiğim oluyor ama o turlara genelde sabah çok erken saatlerde başlarsam giyiyorum ve turun ilerleyen saatlerinde hava ısınınca çıkartıyorum. Ayrıca yağmur olasılığı varsa yine arka cebe velotoze ayakkabı kılıfı da alıyorum. En azından bir çok hava değişikliğine uyumlu hale getiriyorum.

Batuhan Köksal

Forum Bağımlısı
Tepki
769
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
15-20 derecelerde bence kısa kol forma ve rüzgar kesici yelek giyin.
Dediğiniz içlik, mayo, yelek üçlüsünü sabah ben kullandım. Aşırı değil ama yinede terledim. Hava "0" dereceymiş.😅
Abi tam anlatamamışım galiba, ikisinden birini seçeceğim 3 kat değil :) Yol bisikletine kış mevsiminde başladım o sebeple 0 tecrübeli olduğum bir sıcaklık. Softshell giyip atıyorum kendimi dışarı ama bahar mevsimi çok acayip, yazlık giysen giyilmiyor, kalın giysen giyilmiyor. Kıvıramadım işi bir türlü :D

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.568
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kısa tayt - termal içlik - yazlık kısa kollu forma yeterli

Xalil8

Aktif Üye
Tepki
98
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ben adanada sürüyorum sabah 8-10 arası, hava 15-20 derece arasında, kalın olmayan ter atan bir içlik ve yazlık formayla çıkıyorum şuana kadar bi sıkıntı yaşamadım terleme veya üşüme olmadı ama biraz rüzgardan dolayı göğüs bölgesinde ve boyunda ağrı oluyor. Benim rüzgar kesici yeleğim yok olsaydı içlik yerine onu tercih ederdim. forma + rüzgar kesici üşüyeceğinizi sanmam hemde rüzgardan korunmuş olursunuz.

Batuhan Köksal

Forum Bağımlısı
Tepki
769
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok teşekkür ederim, şimdilikk içlik+yazlık forma denemeye karar verdim. Yetmezse rüzgarlığı deneyeceğim

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.398
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Batuhan Köksal 15-20 derecelerde forma-rüzgarlık daha doğru olur diye düşünüyorum. Ben öyle giyiniyorum bu sıcaklıklarda. İçlik terletebilir. Üstelik hava rüzgarlı ise de hasta edebilir.