Badybulding VS Bisiklet :D

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında sameducar tarafından paylaşıldı.

 1. sameducar

  sameducar Üye

  Kayıt:
  21 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  62
  Beğeniler:
  14
  Şehir:
  İstanbul/ümraniye
  Seviye:
  Arkadaşlar size bisiklet sporuna başlamamada sebeb olan bir deneyimimi aktarmak istiyorum. Uzun süredik farklı spor dallarıyla uğraşan sporun topla oynana harici her türünü seven biri olarak işim münasebetiyle spora ara vermemeden ve evlilik dolayısıyla fazla yemek, düzenli yemek, güzel yemek, televizyon karşısında cips tüketmekten ötürü kilo aldığımın fakına vardım ( daha doğrusu göbeğim ikaz etti ) tartıya çıktığımda normalde 78KG geçmeyen biri larak 87,6 kg olduğumu görünce eski spor salonuma başladım. 2 ay kadar devam ettim. Beden eğimi öğretmenli okuyan spor hocamın salonda hiç idman yapmadığın görünce gayri ihtiyari formunu nasıl koruduğunu sordum verdiği cevap çok ilginç aynen aktarıyorum -- Uzun süre bady yaptığını bu sebepten bel fıtığı başlangıcının olduğunu ve formunu düzenli olarak bisilete binmeğe borçu oluğunu söyledi. Nerde biniyorsun dedim. Solondaki diğer spor branşlarının hocalarıyla gezi yapıyorlarımış :) Ay bitiminde bady bıraktım ve çocukluğumun gözde sporu olan bisiklete başladım. Sonuç Şuan 79 KG geliyorum ( aç karnına ) :) Ve Salonda yaptığım spordan çok daha fazla zevk alıyorum. Daha güzel, temiz ve değişken ortamlara spor yapıyorum. Şimdi tek sıkıntım Kışın Bisiklete binemeyecek olmam... Okuduğunuz için teşekkürler sağlıcakla kalın :) :D
   
  akifberkant bunu beğendi.
 2. serkan saygın

  serkan saygın Aktif Üye

  Kayıt:
  11 Kasım 2011
  Mesajlar:
  159
  Beğeniler:
  83
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  hem özel bir spor salonunda persenel tranier olarak çalışıyorum,hemde bisiklet sporu ile uğraşıyorum.yani isterseniz ikisinide aynı anda yürütebilirsiniz.;)
   
  sameducar bunu beğendi.
 3. ilker çelikcan

  ilker çelikcan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  14 Eylül 2010
  Mesajlar:
  323
  Beğeniler:
  220
  Şehir:
  aydın / izmir
  Seviye:
  Uygun kıyafetle kışın da bisiklet kullanabilirsiniz.
  Yaz sıcağında kullanmaktan çok da zor değil.
  Sadece ter - ısı dengesini sağlamak biraz uğraştırıyor.
   
  sameducar bunu beğendi.
 4. Cem Unden

  Cem Unden Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.461
  Beğeniler:
  5.563
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Evet , badybulding ;) faydalıdır .
   
 5. Ferhat Köse

  Ferhat Köse Onursal Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  13 Şubat 2010
  Mesajlar:
  6.463
  Beğeniler:
  9.196
  Şehir:
  Eskişehir'de yaşıyor
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  badybuilding uygun dozda faydalıdır, vucudunuzdaki kas kitlesini aşırı arttırırsanız uzun soluklu bisiklet turlarında kesinlikle sıkıntı yaşarsınız.Uzun turlar için vucutta yağ bırakmanız şiddetle önerilir.Aşırı bacak çalışmanız da bisiklette sıkıntı yaratabilir. çünkü ağırlık ile elde edilen kas ve hacimin bir kısmı bisiklete uyum sağlamıyor sprint kuvvetiniz artıyor ama yine uzun soluklu binişlerde sıkıntı yaşıyorsunuz.Kısacası herşeyin fazlasından kaçınmak lazım :) kışın bisiklete binmenin keyfi başkadır tur anlatımlarıma bakarsanız kış mevsimli olanlara her şartta binilebiliniyor bisiklete ben bunu yol bisikletiyle yapıyorsam mtb ve tur bisikletiyle her şartta her yola gidilir diye düşünüyorum.Ayrıca yaklaşık 4 senedir kışın her şartta bisiklete biniyorum bu 4 kıştır grip dahil hasta olmadım çok şükür.yani kışın bisiklete binmek vucud direncini çok fazla arttırıyor.İlk sene biraz sıkıntı çekersiniz ama alışkanlık yaptıgınız an her kışı sapasağlam atlatırsınız gripsiz ve nezlesiz hatta griplerin yanına bile yaklaşsanız virüs size işlemiyor yada işlese de vucudu ele geçiremiyor hafif bir halsizlik ile 1 günde atlatıyorsunuz.
   
  Alp Aslan, sameducar ve Yiğit Dikici bunu beğendi.
 6. bayramtok

  bayramtok Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Nisan 2012
  Mesajlar:
  169
  Beğeniler:
  137
  Şehir:
  Antalya/ Alanya
  Seviye:
  Benim sizden tek farkım genel olarak kilolu birisiyim ama evlilikten sonra işler daha da sarpa sardı. Bisikletimi bu yıl alamdan önce düzenli olarak haftanın 3 günü yarım saat yürüyüş arkasından sahanın en kenearında yaklaşık 6 tur koşuyor eve gelince de germe-esnetme yaptıktan sonra degişik agırlıkta dumbell ve barla agırlık çalışyordum. Bir de kapıya monte edilebilen direnç lastikleri ile çalışyordum, kısa sürede 4-5 kilo verdim. Sanırım kilomdan kaynaklı kaval kemiklerimde hep sorun yaşadım koşularımda. Bisikleti aldıktan sonra koşmayı bıraktım. bisiklet biniyorum, ama henüz uzun turlara çıkmadım, günlük bazen 10 baen 20 km gidiyorum. Akabinde evde diger aktivitelere devam ediyorum.Bisikletle şuan için 3 kilo gibi verdim. Önceki aktivitelerimden daha yavaş kilo veriyorum. Ancak çok daha zevk alarak spor yapmış oluyorum. Birde fiziksel olarak bir sıkıntı yaşamadan spor yapabiliyorum. :)
   
  sameducar bunu beğendi.
 7. #7
  sameducar

  sameducar Üye

  Kayıt:
  21 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  62
  Beğeniler:
  14
  Şehir:
  İstanbul/ümraniye
  Seviye:
  Siz baya baya evde spor salonu düzeni kurmuşsunuz :) Benim eve bisiklet eldiveni sokmam bile yasak anca haftanın bir günü yıkanması için izin aldım. :) :D Kaldıki eve spor aletleri alacağımı söylesem kesin kovulurum :) Şakası biryana maşşallah iyi azmezmetmişsiniz, belli bi disiplinde çalılşıyorsunuz. Açıkçası ben evde her akşam en azından mekik çekeyim diye hep düşünüyorum ama bir türlü faaliyete geçmiyorum. Bu açıdan tebrik ediyorum sizi :)
   
  bayramtok bunu beğendi.
 8. MuratHan

  MuratHan Bisikletkolik

  Kayıt:
  19 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.395
  Beğeniler:
  1.597
  Şehir:
  Alanya
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Spor salonlarını kişiyi ve vücudu belli bir disipline sokmaya zorladığı için seviyorum. Günde 1 saatlik çalışma insana çok şey katıyor. Bisiklet için üst bedeni geliştirmek çok faydalı, sırt, boyun, bel ve kollar salonu bu yüzden çok faydalı. Bisiklet üzerinde bacak kaslarınız özellikle uzun kaslar daha çok gelişiyor, salonda bacaklara yüklenmeye gerek yok gibi. Benim için kışın bisiklete binmek yazın binmekten çok daha zevkli, bunun için uygun bir giyim size bu spordan daha çok zevk almanızı sağlar.
   
  sameducar bunu beğendi.
 9. Cem Unden

  Cem Unden Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.461
  Beğeniler:
  5.563
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Önce bodybuilding ne demek , anlamını bilmekte fayda var . İnternette şöyle açıklanmış

  Sanırım fitness , core training ve hafif şiddette ağırlık çalışmayı ; body buildingle karışıtırıyorsunuz .

  Düşük yoğunluklu , az ağırlık çok tekrar ağırlık çalışması bisiklet için faydalıdır ama iş , kaslara hacim kazandırmaya gelirse kas miktarı artar ve vücut daha fazla oksijene ihtiyaç duyar . Çabuk tükenir . Bodybuilding'de vücuda hacim kazandırır. Body building'le ciddi ilgilenen arkadaşlarda kondisyonel dayanıklılık çok düşüktür . Bisiklete tamamen ters bir şeydir bu.

  Profesyonel bisikletçilere baktığımızda kaslara hacim değil güç kazandırmaya bakarlar . Çünkü bisiklette aynı hareket düşük düzeyde defalarca tekrar eder. Dayanıklılık , güç önceliklidir. Bunların dışında kalan yalnızca pist bisikletçileridir . Onlar kısa mesafe , sprint esaslı oldukları için daha yüksek güce ihtiyaç duyarlar ama dayanıklılık daha azdır.

  Bisikletçilerde body building yapmazlar . Fitness , core training , düşük yoğunluklu ağırlık çalışması (sezonbaşı) yaparlar . Body building çok daha farklı bir şeydir . Kavramları iyi anlamak gerekli bence . Söylemesi benden . Takdir sizin

  Saygılar
   
  Ferhat Köse bunu beğendi.
 10. medetkerem

  medetkerem Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  151
  Beğeniler:
  48
  Şehir:
  gebze
  Seviye:
  bende body building yapıyorum.ama sadece üst vücudumda hacim yapıyorum.bacaklarımda ise kondisyon çalışıyorum ve bunun bisiklete yararlı olcağını düşünüyorum
   
 11. akifberkant

  akifberkant Bisikletkolik

  Kayıt:
  3 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.181
  Beğeniler:
  1.285
  Şehir:
  -Kırklareli-İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
 12. Cem Unden

  Cem Unden Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.461
  Beğeniler:
  5.563
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Evet bunlara Pilatesi de eklemek lazım .