Bacakların traş edilmesinin etkileri üzerine bir test

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Specialized bu soruya el atmis, ve ruzgar tunelinde test etmisler.

(link)
Haberin devamina linkten ulasabilirsiniz.

Vakti olmayanlar icin;
40km suruste, sadece bacaklari almak 70 saniye avantaj sagliyormus...

Scudo

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
Hadi toplu agda gunleri baslatalim :)

Kullanmaya usendigimden turkce karakterler yok ama bunlar hep tepetolk!!!

Barış Onur

Aktif Üye
Tepki
65
Sözde test olmuş. Sadece konuşup "evet hızlandırıyor!!", "inanılmaz hızlandık!!!" deyip durdular.
Neler, ne şekilde, ne koşullarda test edilmiş anlatılmıyor.

70 saniyenin 5, 10 saniyesi belki gerçekten aerodinamiden geliyordur. Ama kalanı plasebo ya da rahatlama+azalan ısınmadandır.

Ekleme: Daha doğrusu sadece anlatılıyor. Testin ne şekilde yapıldığını baştan sona görmem lazım benim inanmak için. Bunu bunu yaptık, sonuçta bu oldu. E peki arada ne oldu? Niye inanayım direkt size?

GurkanSamet

Aktif Üye
Tepki
109
Bisiklet
Cannondale
Aynı elemanların önceden yaptıkları benzer videolar var,küçük değişikliklerin baya büyük farklar yarattığını öğrendim sayelerinde.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@Gökhan Toros

Gokhan sen inandin mi 40 km de 70 saniyeye cok merak ettim.senin inanip inanmaman daha onemli benim icin :)

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Barış Onur

Ayni videoyu mu izledik emin degilim...
Ruzgar tunelinde yapilmis bir test. Ayni kisiyi tras etmeden once ve sonra test etmisler. Plasebo olacak bir sey de yok ortada. Cunku kisinin orada tek yaptigi pedal cevirme hareketi. Onun da ayni olup olmadigini kameralar ile kontrol ediyorlar. Ayni pozisyonda durup durmadigini...
Ek olarak testin hangi sartlar altinda yapildigini, nasil yapildigini, hangi verinin baz alindigini falan da soyluyor.

@Ferhat Köse

Inansam da inanmasam da aliyorum ben zaten bacaklarimi. Benzer testlere ihtiyacim yok benim kendimi kandirmam icin.
Fakat boyle bir testin olmasi, bence oldukca guzel. Yillardir tartisilan bir konuydu cunku.

GurkanSamet

Aktif Üye
Tepki
109
Bisiklet
Cannondale
Bu ekip genelde insanların sıklıkla sorduğu veya sürekli tartışmaların yaşandığı konuları açığa çıkarmak için bu videoları yapıyor.

40 km'lik bir mesafede üstünüze bol olan bir forma ile vücudunuza tam yapışan fit bir forma arasındaki fark 91 saniye olarak belirlenmiş.Bu fark için insanlar ciddi miktarda para yatırıp karbon jant setleri vs alıyor.Bunların hepsini bir araya getirdiğimiz zaman sinekten yağ çıkarmak veya plasebo olmadığı anlaşılıyor.Tabiki küçük farklar ama birleşince ciddi kazanım sağlayabilir.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@GurkanSamet

Bu testler genelde 40km ve 1 saat icin yapiliyor. Yani 40km/h ortalama icin.
60dk'da biten bu testte surucunun sadece daha dar bir forma giymesi ve bacaklarini tras etmesi 160 saniye ediyor.
Bu sekilde ortalamamiz 41.88km/h'e cikti.

Duz borulu kadro ile aero kadro arasinda 70 saniye var diyorlar. Ayni sekilde aero jantlar da yanlis hatirlamiyorsam 80 saniye gibi bir seydi.
Ofisteyim simdi videolari izleyemiyorum.
150 saniye de buradan gelse mesela;
43.76 oldu ortalama. %10'a yakin hizlandik.

Aero kask vs ekleyerek ortalama boyle yukari cekilebiliyor.
Tabii ki sizi goturen yine bacaklariniz... Ama 2014 yilinda da Amish gibi yasamaya gerek yok. Teknolojiden yararlanalim biraz degil mi...

GurkanSamet

Aktif Üye
Tepki
109
Bisiklet
Cannondale
@Gökhan Toros

Aynen orasını yanlış söylemişim,dediğiniz gibi götüren bacaklar fakat aynı eforla kilometrelerce daha uzağa gidebilmek ciddi bir kazanım.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@Gökhan Toros

Zamana karsi yaris tek basina cok farkli bir psikoloji bende aliyorum bu sene yarislardan once ama saniye avantaji degil serinletici etkisi hosuma gittigi icin.geleyim zaman avantajina.bu seneki turkiye sampiyonasi icin yaptigim antremanlarda sampiyonadan cok daha zor parkurda daha sert ruzgarda 40-42 ortalama cikarabilmeme ragmen sampiyinada ne olduysa 39 ortalamayi cok buyuk acilar ile verdim.nabzi hic dusuremedim konsantrasyonu hic saglayamadim.o kadar fazla etken varki duzeni bozan bir saniyelik bir kafa dalginligi sizi 42-45 ile giderken bir anda 38-40 lara indirip tekrar yukseltmenizi 5-20 saniye uzatabiliyor tabi sadece 1 saniye dagitip aninda topladiginizda boyle.isin icine nabiz yukselmesi ters ruzgar filan girdiginde toparlamak cok daha zor.bana gore faydasinin oldugu muhakkak ama bu saniye ile olculemez her an degisebilecek birsey.kesin olan bacaklarin sogumasina faydasi oldugu tabi buda benim sahsi fikrim.deger mi degmez mi kisiye kalmis :)

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Ferhat Köse

Tabii ki butun degiskenler bu sureleri etkileyecek. Hic bir zamana karsi sadece duz yolda olmuyor. Isin icine yokus, ruzgar, konsantrasyon girecek. Agirlik girecek. Asfalt kalitesi girecek. Inis girecek.
Bunlarin hepsi sonuclari etkileyecek.
Bu videonun gosterdigi sadece aerodinamik avantaj. Geri kalan butun degiskenler devre disi birakilmis, saf.

(Bu arada abi sana zahmet basligi duzeltir misin? Ofisteydim, sacma sapan bisey yazmisim :) )

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@Gökhan Toros

Bende onu diyorum bu testte hersey stabil bile olsa bisikletin uzerindeki insanin psikolojisi stabil olamaz sirf sonuc boyle ciksin diye daha konsantre basmis olabilir.insan beyni cok garip bir guc cozebilene ask olsun :)

sezer_57

Forum Demirbaşı
Tepki
68
İsim
Sezer Şentürk
Bisiklet
Trek
Velhasîl kelam bacaklari almaya gerek yok hm killarin gorevini unutmamak lazim hemde bir erkegin bacak almasinin ne kadar günah olduğunu unutmamak :) tabi yine kisiye kalmis

samsung galaxy s4 ten tapatalk ile gönderdi.

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Gökhan Toros
Gökhan, hayatinda 1 saatte 40 kilometre yol almamis insana(bisikletle) bunlari anlatmanin,aciklamanin pek manasi yok. Bu olay zaten isi bu kadar ciddiye alip, ciddi sonuclar arayan kisiler icin!Yoksa günü birlik 50-60 kilometrelik tur yapanlar icin üzerine kafa yoracak bir konu degil.
Bacak killari alma konusunda ben sadece sunu söylemek isterim. Bu isi spor olarak yapanlarin, özellikle gurup icerisnde binen, düsme tehlikesi yüksek olanlara yaralanma tehlikesi olan bölgeleri traslamalarini tavsiye ederim. Sadece yaralarin cabuk iyilesmesi acisindan, az aci cekme acisindan cok yararlidir. Ama ben düsmem, yaralanmam diyenlere bir sey diyemem. O düstükten sonra belli olur. Bu sadece bir tedbirdir. Isin aerodinamik tarafi, bu forumda kimseyi cok baglamaz kanimca! :)

sezer_57

Forum Demirbaşı
Tepki
68
İsim
Sezer Şentürk
Bisiklet
Trek
@Seyit Hacı KÖKSAL
Kardesim google denen bi muthis icat var arastirip oyle yazmani isterdim onada inanmiyosan Yüce kitabimiz Kuran-ı kerimi acip bakmani öneririm. Allaha emanet

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
@sezer şentürk

nihata hoca ya soralım bunuda boşuna kazanmasın paraları

sezer_57

Forum Demirbaşı
Tepki
68
İsim
Sezer Şentürk
Bisiklet
Trek
Sorabilirsin tabi zaten sorulari cevaplamaya cikiyo :) konu dısi tamamen tarafsiz olarak soyluyorum sanatcilar sahnelerden trilyonlar kazabiyo kimse bisey demiyo adam orda vaaz veriyo kanalin ona sunmuş oldugu parayi alinca( ki o da dogrumu degilmi belli degil ) hemn herkez ayaklandi neyse konumuz bu degil sadece bu cevabina yanit vermek istedim. Ama arkadaslar erkeklerin belli bi saglik sorunu yoksa killarini almak büyuk gunah bilginiz olsun. Gerisi size kalmiş . Bol pedallamalar