Azerbaycan'da Spor Hayatı

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında kafkas tarafından paylaşıldı.

 1. kafkas

  kafkas Üye

  Kayıt:
  21 Ekim 2014
  Mesajlar:
  63
  Beğeniler:
  70
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Hepinize iyi akşamlar arkadaşlar.

  Site yani forum gerçekten çok güzel. Geleli birkaç gün oldu ama sık sık ziyaret edip bilgi alıyor, fotoğraf ve videolara bakıyorum. Belli bir konuda forum olması çok güzel. Gereksiz muhabbet yok burada. Dikkatimi çeken bir konuyu sizlerle paylaşmak istedim. Canım Türkiye'm güzel olmasına çok güzel, şahane yerleri var ama bizlerin yapacak çok işi var. Örneğin spor. Maalesef ülkemizde spor denilince futboldan başka bir şey gelmiyor akla.

  Ben 11 yıldır Azerbaycan'da yaşıyorum. Burada Sovyet kültüründen de kalma özellikler var ama Azerbaycan da bunun üstüne her geçen gün bir şeyler ekliyor. Örneğin burada her şehirde ve birçok ilçede Olimpiyat Kompleksleri ve çok ucuz gerçekten. Bir bakıyorsunuz 4 5 yaşında çocukların ellerinden annesi, babası tutmuş onu spora götürüyor. Şu an Azerbaycan dünyada Güreş ve Bayan Voleybol'da oldukça iyi. En azından ekolleri var. Daha sonra yüzme geliyor. Aylık abonelik burada Bakü'de 180 tlye denk geliyor diğer şehirlerde ise bu rakam 100 tlye kadar düşüyor. Her 5 6 evin ortasında park ve koşu bantları var. Halk rahat rahat spornu yapabiliyor. Santranç ve müzik okulları da buna eklenince çok ufak yaşlardan itibaren her çocuk mutlaka bir spor ve bir de müzik konusuna belli bir seviyeye geliyor. Etrafta o kadar çok spor salonu varki. Judo, Tekvando, Karate ve Boks gibi sporlar da oldukça ilgi görüyor. Biz ise çocuklarımızı aman dersleri kötüye gitmesin diye bu tür şeylerden hep uzak tutuyoruz. Çok az bir bölüm hariç Türkiye'de insanların sporla uzaktan yakından alakası yok. Spor yapmak halı saha maçı değil maalesef.

  Bisiklete gelince. Daha yeni eve gelirken cadde üzerinde gördüm. Özellikle geçen yıl ki müsabakadan sonra bisiklete ilgi dah çok. Her yerde bisiklet satış dükkanları açılıyor. İnşallah ben de pazar günü Salcano'ma kavuşuyorum. Bakü'de bisiklet sürmek o kadar rahat ki arkadaşlar. İstanbul'da maalesef arabadan geçilmediğinden uzun parkur zor. Takılmadan gitmek zor. Paylaştığınız videoları görüyorum. Keşke buraları görebilseniz. Ülkemiz için gerçekten üzülüyorum. Bir Rusya'ya bir İspanya'ya bakıyorum. Adamlar gerek takım gerek bireyselde hakikaten çok farklılar. Spora para yatırıyor ve imkanları herkes için ulaşılabilir kılmaya çalışıyorlar. Kanada, Güney Kore, İtalya vs hakikaten bu ülkenin insanları çok şanslı. Ne diyelim darısı başımıza. Ama bu forum gerçekten ümitlendirdi beni. Ölen ölsün kalan sağlar bizimdir diyelim :) Keyifli akşamlar hepinize.
   
 2. Hüseyin Külcüoğlu

  Hüseyin Külcüoğlu Forum Bağımlısı

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  973
  Beğeniler:
  902
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
  Şu futbol hastalığından kurtulduğumuzda belki sporda bir tık üst seviyeye çıkabiliriz. Ama işte insanlar para gözüyle bakıyorlar. Boşuna dememişler ya topçu ya da popçu...
   
  Can_517 bunu beğendi.