aynakolun önemi çok büyük müdür?

Atahan Akıllı

Forum Bağımlısı
Tepki
647
bisikletimi tam zevkime göre topladım. yanlız son olarak aynakol kaldı. şimdilik seri dışı bi model kullanıyorum. acaba dişimi sıkıp lx,xt gibi bir modelmi alayım yoksa fazla zorlamadan hakkını rahatlıkla verebileceğim(deore) bir aynakolmu seçeyim. ha bide aynakollar hafiflik dışında, üst modeller için söylüyorum,hızı etkilermi? saygılarımla:)

Scudo

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Öncelikle hayırlısı olsun.. Güzel günlerde sürmeni dilerim.

Para sıkıntısı yaşamayacaksan en azından LX iki parçalı aynakol al. Bence daha şık görünür. Hemde uzun zaman boyunca değiştirme gereği duymazsın. Bende öyle yapacağım. Alacağım bisikletin üzerinde iki parçalı olmayan bir seri dışı aynakol var ve görüntüsü hoş değil. Seri dışı olanın yerine LX aynakol konduracağım.

• Beğen
Tepkiler: Atahan Akıllı

Atahan Akıllı

Forum Bağımlısı
Tepki
647
aslında lx de benim için güzel bir seçenek. teşekkürler.

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
2008 FC-M542 (ve 543) modelleri incelemenizi öneririm.

http://cycle.shimano-eu.com/media/images/cycling/products/bikecomponents/FC/FC-M542-large_v1_m56577569830614765.jpg

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
LX-XT-XTR olması hız açısından öyle fazla bir fark oluşturmayabilir.
Sınıflar sadece hafiflik açısından oluşturulmaz ve fiyatlarda sadece hafif oldukça artmaz sınıfların oluşturulmasında rijitlikte göz önünde bulundurulur.
Ama eğer bisikletin sınırlarını zorlayacağım diyorsan esnemezlik açısından XT'yi öneririm.Aslında XTR daha iyidir ama fiyatı fazla uçuk.
Bu arada topladığın sistemde hayırlı olsun...

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
hızı sadece aynakolun genişliği ve diş sayısı arttır.rublede ise tam tersidir.

ayna kolda LX kullanmanı öneririm.çünkü xtr ve xt hafifilik için üretildiği için yani yarış kompetenti olduğu için önermem .eğer maddi durumunuz elveriyorsa LX ayna kolu tavsiye ederim.

Barış Kılınç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
Bisiklet üzerindeki dönen parçaların ağırlıkları önemlidir. Moment yaratarak sürüşü etkileyen bu parçalardır; jant, göbekler, ruble, aynakol, pedal gibi. Aynakol'un esnemezliği ve hafifliği bu açıdan önemlidir.

• Beğen

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Genel donanımına uygun bir model seçmeye özen göstermelisin.

Ayna kollarda model yükseltikçe ağırlık düşer ve esnemezlik artar. Bu da gücün tam olarak zincire aktarımını sağlar.
Fakat bu demek değil ki en esnemez ayna kol senin için en iyi olandır. Bisikletin kalanını bilmiyorum fakat Gürol Abi'nin önerisini dikkate almalısın.

Firochromis

Daimi Üye
Tepki
234
İsim
Fırat Çıngı
Bisiklet
Diğer
Dünya da sadece Shimano yok :) FSA ve Truvativ'i de incele. FSA V-drive megaexo kullanıyorum ve kaliteli bir ürün.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@Firochromis

FSA Türkiye'de bulmak güç, belki bir iki tane fakat bir distribütörü yok.

Truvativ iyi bir alternatif olabilir, bütçe dahilinde ise Firex kesinlikle önerilebilir, hatırlatma için teşekkürler :)

Firochromis

Daimi Üye
Tepki
234
İsim
Fırat Çıngı
Bisiklet
Diğer
:)

Şöyle bir ipucu vereyim. Corratecler üzerinde FSA aynakol olan model sayısı epey fazla. Belki marka pek bilinmediğinden belki de Shimano düşkünlüğünden dolayı üzerinde FSA olan bir Corratec satın alındığında kullanıcılar bazen hiç kullanmadan onu başka bir markayla (hangisi olduğunu tahmin ediyorsunuz) değiştiriyor. Bu yüzden özellikle FSA arayanlar, Corratec marka bisiklet satan bisikletçilere telefonla sorarak bilgi alabilir. Örneğin, internet sitesinde adı geçmese bile Delta Merkez şubede bir iki model FSA aynakol satıldığını biliyorum.

erhana

Aktif Üye
Tepki
72
@HaliliOzturk

Bi arkadaşta da Truvativ Stylo olacaktı. Nasıl, memnun mu acaba?

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@erhana

Çok memnun Erhan Abi :) Büyük dişliyi değiştirdi o arkadaş, hala kullanıyor. Hatta üzerine 2 kadro değiştirdi ama ayna kolunu değiştirmedi :)

erhana

Aktif Üye
Tepki
72
@HaliliOzturk

Ne mübarek malmış o öyle :) Kaç bin kilometre yaptın o aynakolla? Yatakları ne durumda? Değiştirme gereği oldu mu hiç? Geçenlerde benim XT aynakolu şöyle bir temizleyip cıvatalarını falan sıkayım diye dağıttığımda sol yatağın pek rahat dönmediğini keşfettim. Acaba yenilemek gerekir mi diye düşünüyorum.

Atahan'a da tavsiyem, şu anda kullandığı aynakol belirgin bir şekilde düşük performansa sebep olmuyorsa eskiyene kadar onu kullanması, geçen zaman içinde de zorlanmadan bütçeyi denkleştirip ortanın üstü sınıftan iki parçalı bir aynakola yatırım yapması şeklinde olur.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@erhana

Erhan Abi ayna kol kaç bin tur döndü bilmiyorum, ancak göbeklerim hala ilk günki tazeliğinde dönüyor :) Arada açıp gresliyorum, senin kulaklarını çınlatıp geri kapatıyorum :)
Bu arada Shimano göbekler kolay bulunuyor, eğer bir dengesizlik varsa düşünme, değiştir derim.

yighitjan

Forum Bağımlısı
Tepki
292
bende truvativ blaze modelini aldım öyle ağırlıgı xtrdan az olması dikkatimi çekti.Acaba rigitliği nasıl, bisikleti toplayınca görcez:)

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Yiğit hevesini kursağında bırakmak istemem ancak Blaze'in XTR'dan hafif olması çok doğal. Ağırlığa orta göbek dahil değil...

Atahan Akıllı

Forum Bağımlısı
Tepki
647
anlaşılan şimdiki aynakolumu kullanmaya devam edicem. karneleri bi alınca ailemi gaza getirip artık allah ne verdiyse xt,xtr,noir:D alırım bi tane inşallah. yardımlarınız için teşekkürler.
bu forumu seviyorum:rolleyes:

NightHawk

Aktif Üye
Tepki
128
Delta'daki FSA AfterBurner MegaExo'yu ben aldım. Güzel kol, vites değişimleri çok akıcı ve yük altında alt dişliye geçirebiliyorum. Görüntü olarak da bence dandik siyah boya değil. Bir de seramik rulman takarsam süper olacak.