Aynakol'un Dişleri

Firochromis

Daimi Üye
Tepki
234
İsim
Fırat Çıngı
Bisiklet
Diğer
Merhaba,

Yeni aldığım bisikletimin aynakolunda bugün farkettiğim bir şey beni tedirgin etti. En dış dişlideki dişlerin hemen hemen üçte birinin yenmiş olduğu farkettim. Bazıların 1mm bazılarında 2mm civarında bir kısalma var. Daha bisiklete 10km bile binmediğim için kullanımla ilgili bir şey olacağını düşünmüyorum. Konunun neyle alakalı olduğunu tam bilmediğim için satın aldığım yerin adını vermek istemiyorum ama tüm ayarları kendileri tarafından yapıldı ve ben herhangi bir değişiklik yapmadım.

Bu diş yenmesi neyle alakalıdır sizce?

Scudo

Firochromis

Daimi Üye
Tepki
234
İsim
Fırat Çıngı
Bisiklet
Diğer
http://img180.imageshack.us/img180/686/aynakolmk3.jpg

Bu da bahsettiğim yenmiş dişlilerden biri. Dikkat ederseniz resimdeki 7 dişliden 3 tanesi yenmiş durumda.

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
bence aldığınız yere hemen götürün bisikleti bu kdar çabuk yenme olmaması lazım çok garip..

Tepki
3
evet bu dişlide sorun ar senınle alakasıı yok ozaman bızde dişli denen bişi kalmazdıı:D

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
bence sorun yok..gerçi yakından görmeden kesin karar zor ama yineliyorum bence sorun yok.vites geçişlerini mümkün kılmak için kılavuz diş diyebileceğimiz sistem..

Firochromis

Daimi Üye
Tepki
234
İsim
Fırat Çıngı
Bisiklet
Diğer
Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Murat Bey, anladığım kadarıyla diğerlerinden kısa (ya da belkide uzun) olan dişlilere kılavuz diş diyoruz. Fakat bendeki dişlilerde bir düzen yok. Mesela bir tane normal, arkasından 3 tane yenmiş, sonra bir tane normal, arkasından iki tane yenmiş, sonra 7-8 tane normal diye gidiyor.

https://www.deltabisiklet.com/File/?_Args=ProductImage,1126,DeltaBisiklet

Bu fotoğrafta sanki bütün dişliler aynı büyüklükte gibi duruyor ayrıca.

Bir de yukarıdaki fotoğrafı eklerken farkettiğim bir şey de, 3 tane ön dişli çarkından sadece en büyük olanın (en dışarıdakinin) üzerinde FSA yazıyor. Diğer iki tanesinin üzerinde hiç bir şey yazmıyor ve dıştaki FSA yazılı olandan daha kaba bir malzemeyle yapılmışa benziyor. Bu da tuhaf geldi biraz.

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
yanılmıyorsam bu modelde diş uzunlukları ile değil perçin gibi bi malzeme ile kılavuzlama sağlanıyor.asıl kullandığım aynakolda da diş uzunlukları sabit. birazdan benim yedek aynakolumun fotoğrafını eklerim. sanırım tereddütlerinize biraz olsun çare olur :)

fotoğrafa tıklarsanız orjinal boyutta görenilirsiniz.küçültürsem görülebilmesi zorlaşacağı için önizleme fotoğrafı ekledim. dikkatle incelerseniz yıpranmış yada kırık gibi duran sıralı dişler göreceksiniz. yani bence sizin aynakolda da sorun yok..içiniz rahat olsun. diğer aynakol da bisiklet üzerinde ve arabanın bagajında, imkanım olsa onun da fotosunu eklerdim, perçinleri (yada punta, ne ise ismi :) ) görebilmek için....

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Aynakolların yaprakları genellikler farklı meteryallerden yapılır...Mesela çok kullanılan 2. yaprak çelikten en dıştaki aluminyumdan felan gibi ayrıca her yaprağın üstünde sadece xtr de ve xt de amblem olduğunu gördüm ne FSA nede TRUvativ de dikkatimi çekmedi ama bu bir sorun değildir.Zaten aynakolda yapraklar bitip değiştirilebildiği için önemli olan krankların rigitliği ve sağlamlığıdır ilk planda...

O kısa kalan dişlere gelince ise genelde aluminyumdan yapılan 3. yaprakta vites geçişi sırasında ani bir yüklenme ne biliyim takılma zorlanma felan olduysa zaten yumuşak olan malzeme zincir tarafından törpülenmiş yada sıyrılmı olabilir...Aynakolu çarpmış olabileceğinizi saymıyorum çünkü vuruk olsa sizde anlardınız ve resimdede zaten darbe hemen kendini gösterirdi...

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
(link)

linkinde göreceğiniz aynakolda da bahsettiğim perçinleri orta yaprak ve büyük yaprak üzerinde görebilirsiniz.küçük yaprak da ise kısa olan diş dikkatinizi çekecektir..

bu farklı diş boyları ve perçin gibi uygulamalar vites geçişlerini kolaylaştırmak için yapılmış olmalılar..

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Evet Shimano mesela vites geçişleri için perçinleri kullanırken truvativ ve Race face genelde yapraklar üzerinde dahili kendinden perçin varmış gibi dizayn yapıyolar demekki FSA da bu sistemi kullanıyomuş....

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
@Firochromis :

kusura bakmamışsındır umarım...yanlış yönlendirmek istemezdim çok detaylı bilgim yoktu sadece yardım etmek istedim böyle olduğunu bende yeni öğrendim...

Firochromis

Daimi Üye
Tepki
234
İsim
Fırat Çıngı
Bisiklet
Diğer
Ne kusuru forumdaşım, birlikte öğreniyoruz işte. :)

Yanıt veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: d.berkay

Firochromis

Daimi Üye
Tepki
234
İsim
Fırat Çıngı
Bisiklet
Diğer
Bu konuyu diğer forum üyeleri açısından da faydalı hale çevirmek için kafama takılan bir soruyu sorayım.

Çağrı'nın bahsettiği vites geçiş sistemlerinin belirli üstünlükleri/zayıflıkları var mıdır? Bisiklet alınırken ilk bakılan parça arka arttıcı ve frenlerdir herhalde ama kalan parçaların özellikleri gözardı ediliebiliyor. Örneğin çekiş sistemini oluştururken vites geçiş sistemini dikkate almaya gerek var mıdır yoksa pratikte pek fark yaratmayan bir ko mudur?

Bülent Onutkan

Forum Bağımlısı
Tepki
943
@Murat CER

Sankı bu ayna kolu bıyerden tanıyorum ama nerden oldugunu hatırlayamadım:rolleyes: Haaaaaaaaaaaa sımdı hatırladım bozdagda bıze surprız yapmıstı tabı yaaa:eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :D

murat52

Daimi Üye
Tepki
107
merhaba benmurat o dişlinin öyle olması gerekiyor çünkü zincirin vites atarken takılmamasıiçin benimkide aynı çünkü