Aynakolu takarken bisikletçilerin dikkat etmediği küçük ayrıntı

Burak_Dingiloglu

Daimi Üye
Tepki
115
Bisiklet
Diğer
Göbek bakımı yapıldıktan sonra aynakolu takmak istediğimiz zaman gözden kaçan küçük bir ayrıntı var ;

(link)

Bu aşamayı ( 4:50'den sonraki aşama ) alyanla yapsak olur mu yoksa torku anahtarından temin etmemiz mi lazım?

http://www.mountainbikebitz.com/images/products/Torqwrench.jpg

Bisikletçiler bu son aşamayı alyanla yapıyorlar yani kitabına uygun yapmıyorlar mı anlamına geliyor?

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Alyanla bir daha açılmayacakmış gibi sıkarsanız sonuç : (link)

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Bisiklette en çok canımı sıkan 3 şey var:
İlki:jant akordu muntazam olmalı,bisikletçi gözümün önünde benim onayımı alana kadar ayara devam etmeli atlama,hoplama hasta ediyor fren esnasında,
2.Bu göbeklerin yerine takılırken bisikletçilerin zorlayıp diş sıyırması,
3.Vites Ayarları muntazam olmalı Tık Sesi Duymamam Lazım...

Burak_Dingiloglu

Daimi Üye
Tepki
115
Bisiklet
Diğer
@Özgür KK

Evet buna benzer birşey benim rötorları sökerken başıma geldi, elbet öyle böyle çıkıyor ama soluğu oto sanayideki tornacıda alabiliyorsunuz. O yüzden konumuza dönersek Shimano boşuna o etiketi yapıştırmamış diye düşünüyorum.

Kerim BEŞER

Forum Demirbaşı
Tepki
414
Bu tarz parçaların montajını yapmadan önce o bölgeleri iyice greslerseniz söküm işleminde bi sıkıntı yaşamazsınız.
Özellikle aynakol göbeklerinde.

Soner H. Arslan

Aktif Üye
Tepki
217
Bisiklet
Focus
@Burak_Dingiloglu
Kimilerine gore de o bir ayrinti degil montaj esnasinda uyulmasi gereken kesin bir kural. Yani nefes almak gibi birsey; Yaparsiniz ama bahsetmezsiniz. Bisiklet uzerindeki sikilabilir her parcanin bir tork degeri var ve bu degerlere uymak opsiyon degil mecburiyettir. Sorunuza gelince evet, temin etmeniz lazim.

Ayrica, bisikletinizi montaj/tamir icin goturdugunuz adam kafasina gore sikiyorsa somunu vidayi, o adam isinin ehli degildir. Turk kafasiyla is yapan, ustalik ibaresi uzerine toplu igneyle tutturulmus alelade bir insandir. O adama verilecek her kurus cope atilmis para demektir.

Ozellikle bu memlekette, bisikletle icli disli olan herkesin tork anahtarina (hatta anahtarlarina) sahip olmasi gerekiyor. Tork anahtari, bisiklet hobiniz icin yapabileceginiz en verimli yatirimlardan biri bana kalirsa.

• Beğen
Tepkiler: Burak_Dingiloglu