Aynakoldan veya kadrodan gelen gıcırtı

ozan ulutaş

Aktif Üye
Tepki
27
Evet arkadaşlar beni çok rahatsız eden bir problemim var.
Sanırım aynakoldan özellikle yokuş çıkarken ve zorlanırken her pedal bastığımda kapı gıcırtısı gibi sesler geliyor. Bisikleti çok falza sağa sola yatırırken de geliyor. Çok sinir bozucu bir ses.
Problemin nedeni nedir acaba bir fikriniz varmı?
İyi günler

Scudo

Murat İçlek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
o ses bı cok yerden gelebılıyor olabılır aynı sorun bendede vardı nerden geldıgını dusunurken megerse selenın altındakı vıdalardan gelıyormus az bı makıne yagı ıle yagladıkdan sonra sorun cozuldu dene bı ıstersen :)

• Beğen
Tepkiler: ozan ulutaş

ozan ulutaş

Aktif Üye
Tepki
27
@Murat İçlek
İlk başta bende öyle düşünüyordum ama ayakta sağa sola yatırırkende ses geliyor.

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
kardeşim sökeceksin orta göbeği bakacaksın içine, yok başka çare olsun şu link derdine çare.

(link)

• Beğen

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
@Murat İçlek

Bazen geliyorlar bana evet:D

sinan hoçur

Daimi Üye
Tepki
45
Bu sıkıntıdan en muzdarip olan biriside benim herhalde yapmadığım değişiklik yapmadığım ayar kalmadı pedaldan gelir diyenler var evet olabilir ama herkes te öyle olmuyor bazılarında özellikle göbek aynakol zincir gibi parçalardan geliyor...genelde sorun çekiş sistemini kullanıldımı veya biraz aşırı yüklenildimi olur..yani bayır çıkarken bu sorunla daha fazla karşılasırsınız insanı gıcık eder kulak çınlatan gıcık bir sestir...Bisikletteki en sorunlu yerdir ama bisikletin kalbidir.

Sorunun kaynağı olabilecek nedenler:

Aynakol göbege tam sıkılmamıştır/sıkılmıştır

Göbek aynakola tam takılmamıştır

Göbekte bir sorun vardır.Boşluk vardır.

Göbek yağlanmamıştır.

Pedal aynakola takılması yanlıştır.Tekrar greslenip takılması gerekir.

Zincir de bir sorun vardır.Yağlanmamıştır.Yanlış bağlanmıştır.
Halledebilen arkadaşlar foto koysun.Çözüm yollarını yazsın.

Ben octalink göbeğimi değiştiridim aynakol aynı pedalıda değistim ses yine devam etmekte şimdide başka bir aynakolla deniyeceğim ses yine dewam ederse zaman herşeyi göstericek bakalım bisikleti nerden aşağı atcam:)

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Bisiklet
Geotech
bence önce sesin nerden geldiğini bulmak gerekir yoksa boşuna bisikleti söküp takarsınız.sessiz bir ortamda sesin nerden geldiğini anlamaya çalışın ve o nokta için tamir yolu bulun.deneme yanılmadan daha az can sıkacaktır.

• Beğen

sinan hoçur

Daimi Üye
Tepki
45
Katılıyorum yukarıda yazanlar sorunun kaynağı bulunamadığında çözüm için gerekebilecek yollardır.%90 göbekten kaynaklanır...

• Beğen

ozan ulutaş

Aktif Üye
Tepki
27
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Ses büyük ihtimal göbeğin yağsız olmasından geliyordur. Bisikleti yazın başında aldım ve aynakol hiç açılmadı. İzmir e döndüğümde bakım şart ozaman.

iskender şerit

Forum Bağımlısı
Tepki
463
Bisiklet
Bianchi
En büyük ihtimal Aynakol ve biyel kolları tam sıkılmamıştır, boşluk vardır.

Onurcukur

Üye
Tepki
3
İsim
Onur Çukur
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ben de ayni sorunu yasiyordum. Adana da en bilinen bisikletci olan KUZEY BISIKLETE goturdum. Pedali aynakolu ve gobegi iyice sokup her tarafini temizleyip yagladilar. Sorun ortadan tamamen kalkti. Deneyebilirsin dostum