Aynakoldan gelen ses

Tepki
8
Bisiklet
Kron
Arkadaşlar merhaba benim bisikletimin aynakolundan 2 ay önce ses geliyordu.20 KM/H'nin üzerine çıktığımda ses kesilmişti.Pazar günü 25 kilometrelik turda cırt cırt sesi yeniden gelmeye başladı.Son 70 kilometreden beri ses geliyor sizce problem nedir?

Scudo

Tunakan Önen

Forum Bağımlısı
Tepki
273
Bisiklet
Salcano
Bendede ona benzer bir sorun var 35-40 KMH geçtiğim zaman her pedal çevirişimde dınk dınk ses geliyor

Mert Bağcılar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.214
Bisiklet
Cannondale
Aynakol demişsiniz ama ben size ihtimalleri sayayım

1- sorun vites ayarlarınızda olabilir, ön vites yanlış vites seçiminden veya ayarsızlıktan doalyı zincirle sürtünüyor oalbilir
2- aynakol gbeğindeki boşluk da bu sese sebebiyet verebilir
3- pedalınız arızalı oalbilir, pedal göbeği bitmiştir.Pedaldan gelen ses ritmiktir ve genelde üstüne ağırlık binince gelir.
4-Ön vites en büyük dişlideyken aynakol ön vitesehafiften çarpıyor olabilir.

Aklıma gelenler bunlar, bunları kontrol edin. Çözülmezse düşünürüz yine :)

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Kadro, aynakol, göbek bilgisi. Ek olarak sorunun hangi durumlarda, nasıl geldiğini söylerseniz daha kesin bir bilgiye ulaşabiliriz.

Ya da en kolayı;
göbek sökülüp yeniden takılacak. Aynakol yeniden takılacak. Yaprak vidaları kontrol edilecek. Pedallar kontrol edilip yeniden takılacak.

Tepki
8
Bisiklet
Kron
Bisikletimin vites sisteminde sıkıntı yok.Ses 2 ay önce bi gelmişti.Ondan sonra ilk kez pazar günü geldi ve 70 kilometredir normal kullanımda da arazi kullanımında da devam ediyor.

phrygian

Halaybaşı
Tepki
559
İsim
Ali Burak
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
sesin yüksek hızlarda gelmesi üstünde zıplamanızdan dolayı sele ve sele borusu kaynaklı da olabilir, eski kadromun çıtırdamasını aynakoldan sanıp söküp takmışlığım var fakat sorun sele borusundanmış, temizleyip çok hafif gresleyince bir daha olmamıştı.

Tepki
8
Bisiklet
Kron
Ben bisikletle yüksek hız yada hareket yapan biri değilim.Sadece arada grupça toplanıyoruz.

phrygian

Halaybaşı
Tepki
559
İsim
Ali Burak
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
yüksek hızdan kastım 20km/s üstü, zıplama ise hareket değil de yüksek kadanstan dolayı sele üzerindeki zıplama.

ilkcan çağdaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Alpin kardeş bahsettiğin sorun orta göbekteki parçalardan kaynaklanıyor ve büyük ihtimalle orta göbeğindeki bilyaların gres yağı istiyordur veya aynı bilyalardan bir ve/veya birkaçı kırılmıştır.
Sonuçta:eek:rta göbeği söktürün ve bütün parçalarını kontrol edin.

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.909
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar hortlatıyorum,

Bir süredir aynakol kısmından çıtırtı sesi geliyordu. Aynakolda yalpalama olduğundan göbeği bozmuş olabileceğini düşünüyordum. Bisikletçi aynakolu iyice sıktı, pedalların ses yaptığını söyledi, pedalları daha sağlam olanlarla değiştirdik ancak çıtırtı devam ediyor. Aynakolu söktüğümüzde göbeğin uzunluğunun uçtan uca 128 mm olduğunu hesapladık.

Soru şu, göbeğin değişmesi gerekirse 128 mm karemil göbeği nereden bulabilirim? Piyasada en fazla 122 - 123 mm gibi ölçüler görüyorum. Bunlardan kullanmamın bir sıkıntısı olur mu?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
pedallar ilk takıldığında zamanla bir miktar boşluk olur. ondan kaynaklı olabilir. ayna kol göbeği bilyeli ise, o bilyelerden de olabilir.

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.909
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mehmet Metin Levent

Peki bilyeli ise söktüğümüzde tekrar toplama imkanı olur mu? Toplanamazsa daha kısa yeni göbek takılabilir mi?