Aynakoldaki vites sistemi ne ifade ediyor

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aynakol da 9 lu 10 lu 11 li sistemler var. Öteden beri bunun ne gibi bir farklılık yarattığının anlamamışımdır. Rubledeki vites farklılığı tamam, zincirdeki vites farklılığının da anlamak güç değil. Ama 9 lu aynakolun 10 ludan farkı nedir bilmiyorum. Diş sayısı farkı desen değil, kol uzunluğu desen oda değil. Yaprak sayısıyla da alakası yok. Bilen biri bilgilendirirse öğrenmiş olacağız. Şu nedenle bisikletin üzerinde 9 vites sistemli bir sora aynakol var. Soradan hiç verim alamadım bunun yerine tiagra veya 105 e dönmek istiyorum. Ama onlarda 10 vites seçeneği var. 9 vitesli aynakol yerine 10 veya 11 li aynakol alsam uyum sorunu olurmu. Teşekkürler.

@Serkan Mıstınoğlu allahını seversen şu soruma bir el at. Biliyorum okumuş adamsın, bilirsin böyle şeyleri.

@ToffieBoi sende süpersin bu konularda senide gördüm sağ şeritte ne dersin.

Scudo

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.299
Bisiklet
Salcano
Aynakolun her dişlisinde karınca yuvaları bulunur aslında. Siz ne kadar çok dişli ( yani karınca yuvası içeren aynakol ) içeren çark alırsanız o kadar çok çalışırlar. Böylece düz yolda daha az yorulursunuz. Ne demişler dünya kadar malın olacağına, karınca dostların olsun :)

Mehmetsunu affına binaen :)

mehmetsunu

Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Atilla G. bisikletçi dostum daha önce kullandığım aynakol shimano sora fc-3550 50/34 9 vites dandik aynakoldu. Şimdi aynısından alıyım diyorum yok. Sanki yer yarıldıda içine girdi. Bende bir 50/34 dişli bir tiagra veya 105 alıyım diyorum. Ama bunların hepsi 10 vites deniyor. yani benim sormak istediğimde tamda bu. 10 V aynakol 9 V sitemli bisiklete olurmu ki bisikletin üzerindeki bütün sistem 9 lu.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
@mehmetsunu 9'lu sete 10'lu aynakolu sorunsuz şekilde kullananlar var. Bir problem yaşamazsınız muhtemelen. Grup setlerin, özellikle 11'li grup setin en büyük farklı daha ince bir zincir kullanıyor olması. Çünkü 10'lu ruble ile aynı genişliğe 11'li ruble sığdırdı adamlar. E zinciri biraz incelttiler haliyle :)

mehmetsunu

Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Teşekkürler @Serkan Mıstınoğlu. Bu soru ile diğer bisikletçilerde zamanla karşılaşabilirler. Çünkü piyasadaki grup setlerin büyük kısmı 9 Vites en dandik sistemler vede yedek parçası pek yok.

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
@mehmetsunu 8-9-10-11'li aynakolların farkı temel olarak yapraklar arasındaki mesafe farklılığıdır. Zincirlerin kalınlıkları değiştiği için bu yaprakların birbirine olan uzaklığı da değişir. Bu sebeple ön aktarıcıların çekme mesafeleri de az biraz farklıdır. 9'lu zincirle 10'lu aynakol ince ayar ile çalışır ama zincirde sürtme problemi yaşarsınız. Küçük aynadayken rublenin yukarıdan ikinci-üçüncü dişlisine geldiğinizde, zincir kalın olduğu için büyük aynanın iç tarafında sürtmeye başlar. Vites geçişlerinde ise iyi bir ayarla fazla problem yaşamazsınız.

mehmetsunu

Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Berk Karaca. teşekkürler. Bisiklet üreticilerinin ticari cinlikleri yüzünden 2*9 luk sora sistemi olan bisiklet çöpe atılır hale geldi.

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
3 yaprak arasındaki mesafe mm olarak değişiyor sadece fakat çok büyük problem teşkil etmez. 9-10 vites arasında farkı hissetmezseniz, sistem uyum sağlar fakat 7-10 arasında hissedersiniz.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

ibryldz

Üye
Tepki
11
O
@Berk Karaca

Konu ve açıklama güzel.. Daha önceki bilgilerim ve bu açıklamadan anladığım sorunun daha çok zincir kaynaklı olduğu. .

Biraz geliştirelim soruyu..

10 lu aynakol, 10 lu zincir, 9 lu ruble..
Veya 10 lu aynakol, 11 li zincir, 11 li ruble
Çalışma sorunu olur mu?

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
@ibryldz Ruble ve zincir uyumu, aynakol ve zincir uyumundan çok daha önemli. Ruble kaçlı ise zincir ona uygun kullanılmalı.

Yazdığınız ilk kombinasyon problemli olur ancak ikinci kombinasyon rahatça kullanılabilir. 10'lu aynakolların 11'li zincirle kullanımı oldukça sorunsuz oluyor genelde.

ibryldz

Üye
Tepki
11
@Berk Karaca Hızlı cevabınız için teşekkürler...
Asıl olan tabii ki her grubu kendi içinde kullanmaktır. 10 lu ve 11 li zincirlerin farkı zincir kalınlığı. Dolayısı ile 11li zincir 10 lu rubleye oturma noktasında sorun yaratmayacaktır diye düşünüyorum.
Arka aktarıcı ön aktarıcı gibi zinciri kenardan itmeyip hareketle rubleye oturtuyor. Sanki burda da sorun oluşmaz gibi ama emin değilim.. Tecrübe sorun olur diyor ise olacaktır.
Benim asıl merak ettiğim sorunun nerden kaynaklandığı..

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Nispeten ince kalınlıktaki zinciri 1 üst kalınlıktaki kalın rublede kullanabilirsiniz. Yani 11li zinciri 10lu rublede kullanabilirsiniz. Fakat tam tersi önerilmez. Bu sebeple dediğiniz kombinasyonlarda sorun olmaz. Yani elinize ince zinciri alıp rubleye koyduğunuzda tam oturduğunu göreceksiniz. Hatta şöyle bir senaryo çizelim: Örneğin siz de 9lu ruble, 10lu aktarıcılar(ön+arka), 9lu aynakol ve 9lu vites kollarınız olsun. Bu durumda yine 10lu zincir öneririm. Sistem daha rahat çalışacaktır. 9lu zincir seçerseniz yine sorun olmaz fakat aktarıcılarda sürtme problemi yaşayabilirsiniz. Hatta ekstrem bir durum söyleyeyim, bazı bisiklet kullanıcıları 10lu zincirler pahalı olduğu için riske girip 10lu sistemlerinde 9lu kullanabiliyor. Yabancı forumlarda kullanan kişilerin yorumları mevcut.

Zincir kalınlığının tek espirisi aktarıcının genişliği ile ilgilidir. Bol vitesli aktarıcılar, ince zincirle çalıştığı için genellikle daha az genişliğe sahiptir fakat rubleye oturma uzunluğu değişmez. Arada ciddi kalınlık farkı olursa aktarıcıya sürtebilir. Örneğin 8-10'un hiçbir kombinasyonu önerilmez. 8-11'de çalışma şansınız yok gibi bir şey. Fakat 10-11 kombinasyonları kurtarır.

ardarda

Üye
Tepki
18
Bisiklet
Sedona
Merhaba benim bisikletim de Shimano 105 FC5703 aynakol 3 lü ruble 10lu sistem var. Ayna kolu ikili yapmak istiyorum. 105 R5800 11 li sistem uyumlu aynakol kullansam problem olur mu, neleri değiştirmeliyim.

TafLan

Keşfetmeye devam
Tepki
268
İsim
M. M. D
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Peki izninizle bende bir soru sorayım;
10-11 ruble destekleyen hub'a 9 lu Sora sistem takılır mı?
Jantları değiştirmek istiyorum ama en iyi jantlar (jant+hub) 10-11 destekli

• Beğen
Tepkiler: Kral İslam
Tepki
1
İsim
Muhammed islam Yüksel
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Cyclocross
@mehmetsunu şu anda kullanıyor musunuz Ben de almak istiyorum Fakat bu konuda takıldım Bir öneriniz var mı siz bu üründen buldunuz mu Shimano Sora FC-R3000 Aynakol 2x9V 50/34T 175mm bu ürün

mehmetsunu

Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mehmetsunu şu anda kullanıyor musunuz Ben de almak istiyorum Fakat bu konuda takıldım Bir öneriniz var mı siz bu üründen buldunuz mu Shimano Sora FC-R3000 Aynakol 2x9V 50/34T 175mm bu ürün
Ben ikili aynakol defterini kapattım. Sun an vites sistemini üclüye cevirdim. Bahsettiginiz aynakolu zor bulursunuz diye düşünüyorum. Piyasada nerdeyse 2×9 sistemi ortadan kalktı. Onun yerine 10 ve 11li sistemlere dönüldü. Dolayısıyla bu aynakolu ancak eski stoklardan aramak gerekiyor.

BEKİR Ç

Üye
Tepki
0
İsim
Ebubekir
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@TafLan

10-11 ruble destekleyen hub'a 9'lu Sora sistem takılır mı?
Cevabını bulabildiniz mi? Takılabilir mi?

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.749
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
@TafLan

10-11 ruble destekleyen hub'a 9'lu Sora sistem takılır mı?
Cevabını bulabildiniz mi? Takılabilir mi?
10'lu sistem yol tipi Shimano/SRAM uyumlu freehub'a doğrudan 8-9'lu kaset dişlileri takabilirsiniz. 11'li sistem hub için 1.85mm spacer kullanarak 8-9-10'lu yol tipi kasetleri ve 11'li mtb tipi kasetleri takabilirsiniz.

BEKİR Ç

Üye
Tepki
0
İsim
Ebubekir
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Spesifik 10lu sistem değil de parametre olarak vermiş. 10-11 speed shimano uyumlu freehub yazıyor. Buna yol tipi shimano sora 9lu kaseti takabilir miyim? Bu durumda kaç mm spacer gerekir/gerekmez?

Aybek Cihan

Forum Bağımsızı
Tepki
2.862
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@BEKİR Ç

Arka göbek spacer'ı deneme yanılma işi biraz. Bir tane 10s Shimano spacer alın (2mm civarı) ne olur ne olmaz dursun kenarda.