Aynakol Yapraklarını Boyama

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Merhaba arkadaşlar.

Bol çizikli, görsel özelliğini kaybetmiş aynakol yaprakları için kolay bir çözüm mevcut. @BF Okuru'dan öğrendiğim bir yöntemi sizlere aktarmak istedim. Boş vaktim de varken değerlendirmeye çalıştım :)

Öncelikle elimizde bol çizikli olmasa da, denek olarak kullanacağımız bir aynakol var :)
Vites geçişleri, zincir atmaları nedeniyle, büyük yaprak üzerinde çizikler oluşmuş durumda.
55938 dosyayı görüntüle
55940 dosyayı görüntüle

Bir de yaprağı söküp, tabi ki temizleyip, bakıyoruz yakından.
55941 dosyayı görüntüle

Yaprağın üzerinde küçük bir yazı var. Ayrıca bazı kısımları gri renkte, ben de bu kısımların orijinal görünümünü kaybetmek istemiyorum. Koli bandı ile, üzerine boya gelmesini istemediğim yerleri kapatıyorum.
55942 dosyayı görüntüle
55943 dosyayı görüntüle

Yazının üstü boyanmasın ve düzgün olsun istiyorum. Bu nedenle üzerine getirdiğim bantı iyice bastırıyorum, mümkün olduğunca bant ile yüzey arasında boşluk kalmasın.
55944 dosyayı görüntüle

Bantı iyice aralara doğru da bastırarak yapıştırıyorum, özenli şekilde.
55945 dosyayı görüntüle

Sonra bantların fazlalıklarını maket bıçağı ile dikkatlice alıyorum.
55946 dosyayı görüntüle

Yaprak üzerindeki yazılar, boyanmaması gereken köşeler; fazla bant saçağı kalmayacak şekilde ayarlandı.
55947 dosyayı görüntüle
55948 dosyayı görüntüle

Kullanacağım boya, Alman Motip firmasının Carat adlı ürünü. Akrilik ve hızlı kuruma özelliği olan bir sprey boya.

Şimdi ortamı hazırladık, bu uygulamanın evin içinde olmasını tercih etmedim açıkçası. Sonuçta boya ve ciddi bir kokusu var. Yaprağın altına bir adet poşet koyuyorum. İşe başlıyorum.
55949 dosyayı görüntüle

Boyayı aldığım arkadaşım @BF Okuru, yakın durmamamı söylemişti. Bu nedenle dikkatlice kullanıyorum boyayı. Kokusu da ağır zaten.

Bir kat boya atıyorum. Çok az sıkmak bile yeterli, ürün hemen metal yüzeye yapışıyor zaten. Az sıkınca boyanın akma problemi de olmuyor. Bir iki nokta da spreyi fazla kaçırdığım için, çok düzgün olmadı. Ön yüzeyi bir kat daha boya ile boyuyorum.
55951 dosyayı görüntüle

10-15 dakika kadar bekleyince, ince kat boya tamamen kurumuş oluyor. Kullanımı gerçekten pratikmiş.
55952 dosyayı görüntüle

Yaprağın iç yüzeyini de çevirip boyuyorum. Elim alıştı, bir kat boya yetiyor.
55953 dosyayı görüntüle

Şimdi bakalım yaprak ne durumda :)
55954 dosyayı görüntüle

Kusursuz değil ama başarılı bir işlem olduğunu söyleyebilirim. Boyanmaması gereken yerlere yapıştırılan bantları sökmeye başlıyorum.
55955 dosyayı görüntüle
55956 dosyayı görüntüle

Bisiklet üzerindeki tüm işlemler sonrası görünüm de bu şekilde oluyor.
55957 dosyayı görüntüle

Farklı ışıkta da bakalım.
55958 dosyayı görüntüle

Bu yöntemle aynakol yapraklarım görsel olarak sıfırlandı. Gözünüze hoş gelmeyen yerleri bu şekilde toparlayabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Scudo

Tweezer

Üye
Tepki
2
İsim
Fatih
Bisiklet
Ghost
Guzel calisma olmus elinize saglik. Benim de ayni islemi yapmam gerekiyor, boya gayet basariliymis. Aynisindan bulabilirsem bende o boyadan kullanirim.

Biltekin

Aktif Üye
Tepki
166
İsim
Biltekin KARAKAŞ
Bisiklet
Salcano
Güzel olmuş ellerine sağlık:harika:

ercst0rm

Forum Demirbaşı
Tepki
694
İsim
Ercüment
Bisiklet
Specialized
@BF Okuru
ustadim bu tarz bi calismayi akcali mat spreyle yapsak nasil sonuc alabiliriz sizce

ercst0rm

Forum Demirbaşı
Tepki
694
İsim
Ercüment
Bisiklet
Specialized
tesekkurler bilgilendirmeniz icin faydali bilgilerinize bir yenisini daha eklemis oldum:)

Harun ÇEVİK

Forum Bağımlısı
Tepki
989
İsim
harun çevik
Bisiklet
Diğer
Çok güzel olmuş. Emeğinize sağlık. Yaza ben de kadro boyamayı düşünüyorum. Bu boya çok hoşuma gitti. İnşallah becerebilirim

Mert S.

Daimi Üye
Tepki
224
Bisiklet
Carraro
1-2 kat da vernik atsaydınız çok daha güzel olurdu :harika:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Eline sağlık denizciğim geçenlerde bende mat akrilik boya ile boyadım sonuç süper oldu.

Mehmet Çınar

Aktif Üye
Tepki
262
İsim
Mehmet ÇINAR
Bisiklet
b'Twin
Boyadıkran sonra vernik atarsaniz cok daha dayanikli olur. Bende gidon gidon bigazi yaprak sele borusu ve masayi boyamistim masa haric bicbiryere vernik atmadim masa 0 gibi diger parcalar da cok az surtunmeden dolayi atma var.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Tweezer
Teşekkürler :) Ucuz da bir boya imiş, Geziniyo'nun yalancısıyım :)

@beci
Teşekkürler :)

@Edip Dinçer
Teşekkürler yorum için :) Farklı projelerde tabi ki yapılır stencil. Bu orijinale uygun olmalıydı hocam :)

@BF Okuru
Fikir ve destek için ne kadar teşekkür etsem azdır :)

@katran
Kadro boyamak için iyice temizlemek lazım eski boyayı, hassas iş :) Kolay gelsin şimdiden :)

@tuna ünüvar

@Mert S.
Vernik olmazdı, orijinal rengi de pek parlak değil. İstediğim sonucu elde ettim :)

@Alphavilla
;)

@m17999
Parlak olmaması lazımdı, en az uğraşla en veimli sonucu hedeflemiştim. İstediğim renkte de oldu :) Teşekkürler yorum için de :)

Mehmet Çınar

Aktif Üye
Tepki
262
İsim
Mehmet ÇINAR
Bisiklet
b'Twin
Mat verniklerde var aklinizda bulunsun :D birdahakine isterseniz kullanabilirsiniz. :D:D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@m17999
Merak etmeyin bilgi sahibiyim bu konuda. İhtiyacım yok verniğe. Ayrıca onu almaya gerek yok ki :) Bu boya bile Geziniyo'dan geldi, kendim denedim.

Harun ÇEVİK

Forum Bağımlısı
Tepki
989
İsim
harun çevik
Bisiklet
Diğer
@BF Okuru hocam şöyle bir sorum var. Normal sprey boyalarla boyama işlemi yaptığımda yüzey nokta nokta pütürlü oluyor. Bu kullandığınız boyada da aynı şey oldu mu? Veya olmaması için me yapmak gerek?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@katran
Hiç öyle bir sorun olmadı. İnce püskürtmek lazım. Fotoğraflarda göründüğü üzere hiç hata yok. Boyanın kalitesi, tipi, işçilik önemli.

Harun ÇEVİK

Forum Bağımlısı
Tepki
989
İsim
harun çevik
Bisiklet
Diğer
Evet kullandığım boya pek de kaliteli değildi :) Bu arada scandium kadrom var. Zımpara tavsiye eder misiniz?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@katran
Kadro boyama konusunda fazla bilgi sahibi değilim, yanlış yönlendirmede bulunmak istemem. Farklı yöntemler var, forumdaki restorasyon veya boyama konularına bakabilirsiniz :)