Aynakol yalpalıyor

Tepki
1
Merhabalar,
Birkaç gün önce Giant Snap 24 bisiklet aldım. Bisikleti evde kurdum ve dışarıda denemek için turlarken, aynakolun orta mile (galiba adı bu) somunlanmadığını farkettim. Bisikletle yürüyerek bisikletçiye gittim ve aynakolu somunlattım. Fakat gelirken farkettim ki aynakol ara ara ön attırıcıya sürtüyor, sebebinin aynakolun yalpalaması olduğunu farkettim ve tekrar bisikletçiye götürdüm. Bisikletçi olayın normal olduğunu söyledi ama normal olmadığına eminim. İnternette biraz araştırdım ama çözüm bulamadım. Sorunumun çözümünü burada bulabileceğimi düşünüyorum. Biraz uzun oldu ama okuduğunuz için teşekkürler...

Scudo

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
@Egemen.K

Eğemen öncelikle orta göbeğini kontrol et belki montaj esnasında diş kapmış ve o şekilde sabitlenmiştir. Sonrasında da milini ve ayna yaprağa bak bunun dışında başka bir sorun olmayacağı gibi bu üçünden bana en yakını yaprak ya da orta göbeğin diş kapmasıdır gibi geldi.

ilker çelikcan

Daimi Üye
Tepki
218
Büyük ihtimalle aynakol sıkılı değilken biraz yerinden kaymış, sıkılınca da o şekilde sabitlenmiştir..
Aynakolu çıkarıp düzgün ve dengeli şekilde yeniden takarsanız düzelecektir.

Tepki
103
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
aynı sorun bende de oldu, birkaç gün önce kron xc150 aldım, yolda giderken aynakol her turda bir kez sürtüyordu ön aktarıcıya. ben de yalpa yapıyor diye aldığım yere geri götürdüm, bisikletçi normal olduğunu "index" teknolojisi olduğunu söyledi. performansı arttırmak için kimi dişler içe kimi dişler dışa kimi dişler uzun kimisi kısa falan filanmış. ön 1 iken arkayı 1-2-3, ön 2 iken arkayı 4-5-6, ön 3 iken arkayı 6,7'de kullanmamı söyledi. öyle yapıyorum bir sorun yok şimdilik. performansında da bir sorun çıkmadı. sizinki de böyle bir şey olabilir.

Osman Selman

Forum Demirbaşı
Tepki
405
montaj hatası olabilir, eski bisikletimde bisikletçi o hatayı yapmıştı. dişli kaçırmış ve dişliler ayna kolu yemişti. garantiye falan da almadılar. 2. gün bisikletten soğutmuşlardı beni. 1 ay sonra sattım tekrar.