Aynakol ve ruble değişimi hk.

Tepki
12
Bisiklet
Merida
Selamun Aleykum, Herkeze merhabalar
Aranızda yeni olarak ve yeni bir bisiklet meraklısı olarak bir kaç sorum olacak, aşağıdaki parça değişimlerini yaparak bisikletimi (merida matts v10) hızlandırmak istiyorum.
Kilometre sayacımın düz yolda gördüğü max hız olan 43km/saat aşağıdaki değişimlerden sonra 62km/saat'e çıkacak teorik olarak hesaplamamda bir yanlış yok ise.
42/14=3 dişli oranı değişim sonrasında 48/11=4,36 dişli oranı olacak
4,36*43/3=62,5km/saat (yeni dişli oranı * max hız / eski dişli oranı)

Değişim yapmayı düşündüğüm parçalar ve eski parçların kodları aşağıdadır. Zincir : KMC Z50 7s
Crankset - 170mm (3*7 vites)
Shimano M131 42-34-24 - Shimano M131 48-38-28
Cassette
Shimano MF-TZ21 14-28 - Shimano CS-HG-41-7s ( 7 vites uyumlu imiş)
Başka bir parça değiştirmeye ihtiyacım olur mu? Örneğin zincir, arka arttırıcı, ön arttırıcı vb.

Bir diğer sorum 7vites 11 dişli zor bulunuyormuş, 8vites 11 diş alsam (8li vites kolu abimde var boşta) arka arttırıcıyı değiştirmek gerekir mi? Zincir değiştirmek gerekir mi? Başka neleri değiştirmem gerekir?
Yani nelerin değişmesi gerekir. Şimdilik başka bir değişiklik yapmayı düşünmüyorum, aynakol ve ruble 80TL gibi tutuyor değişim için ne kadar öderim onu bilmiyorum. Forumda yaptığım araştırmalarda ciddi parça değişimi yerine MTB'den yol bisikletine geçiş tavsiye edilmiş. Bisikleti değiştirmeden uygun bir ücrete biraz hızlandırabileceğimi düşünüyorum.

Konu hakkında yardım ve görüşlerinizi bekliyorum.

Scudo

Ercan Cebeci

Forum Demirbaşı
Tepki
251
Bisiklet
Scott
Öncelikle teorik olarak hesapladığınız 62 km hız reelde çok mümkün değil(düz yolda). dişli oranlarındaki artış ile +hız sağlayabilmeniz için mevcut dişli oranınız ile düz yolda pedalları neredeyse boşa döndürecek kadar hızlı çevirebiliyor olmanız lazım. Bunun içinde kuvvetli bacaklar şart. Kondisyonunuz bu kadar iyi ise dişli oranlarındaki artışla hız artışı sağlarsınız. Aksi takdirde pek bir şey fark etmeyecektir.

Sistemle ilgilide 7 li sisteme uygun parçalar alırsanız montajını yapıp kullanırsınız. 8 li dişli alırsanız, zincir(vites sayısı yükseldikçe zincir daralır), arka attırıcı, ruble aslında komple vites sistemi değişmesi gerekir. Arka göbeğinde yeni sisteme uyumlu olması gerekli. Ayrıca ön aktarıcınız da 48 li aynakola uyumlu olmayabilir.

Tavsiyem; mevcut sitemdeki dişli oranı artık hafif geliyorsa, 7 li sistemde Aynakolu 48li yapıp(ön aktarıcı kapasitesine dikkat ederek), rubleyi 12 li almanız olur. Bu şekilde de teorik olarak 57,3km hız yapabilirsiniz. Zaten mtb ile bu hıza bile çıkmak oldukça güç bu yüzden fazlasıyla yeterli olur. Böylelikle yapacağınız masrafta daha az olur.

Tepki
12
Bisiklet
Merida
Değişmeyi düşündüğüm aynakol M131 42'den M131 48'e vites shimano da M171 ile aynı PDF dökümanda yer alıyor ve ikiside Shimano EF51 - EZ Fire ön aktarıcı kullanıyor bende de bu mevcut. Dolayısı ile ayna kolu değiştirmede problem yaşamayacağımı düşünüyorum
ilgili PDF dosyası (link)
Fakat ruble ile ilgili bir değişim bilgisi bulamadım. Fakat yabancı bir forumda okuduğum kadarı ile 7 vites için olan tüm shimano parçaları birbiri ile uyumludur gibi bir ibareye rastladım. Bu bilgi ne kadar güvenilir. İnternette dediğim gibi 80TL'ye bu parçaları buldum.
(Kondüsyonu sordunuz öyle abartı bir sürüşüm yok hafta sonları 25-40km Avcılar sahilde bir ileri bir geri kullanıyorum. Geçen pazar (Silivri) Çantaköy-Çorlu-Çantaköy (55-60km) arasında bisikleti kullanırken pedallar bir çok kez boşa çıktı.
Yaa işin doğrusu çok keyifli bir şeymiş bisiklet kullanmak. Acayip haz alıyor insan ama acemiyim yeni başladım bisikleti Haziranda aldım, 400-500km yol yaptım şimdiden. Ve en son 20 yıl önce bisiklet kullanmıştım :) niye boşuna bu kadar sene beklediysem.)
Bu arada sizden gelen cevap sonrasında Merida ile irtibata geçip kendilerine mail gönderdim (birkaç ülkenin temsilciliklerine), gelen cevapta bir tamirciye götürüp derdinizi anlatın onlar yardımcı olur diyorlar. 2 ülke temsilcisi aynı şekilde dönüş yaptı. Türkiye temsilcisi Aslı Bisikletten konu ile ilgili bir dönüş olmadı.
Teknik anlamda bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Ercan Cebeci

Forum Demirbaşı
Tepki
251
Bisiklet
Scott
Ön aktarıcılar da, kimisi maksimum 42 diş kimisi 48 diş kapasiteli gibi özellikleri oluyor. Aktarıcının modeline göre kontrol edebilirsiniz. Aşağıdaki linkteki aktarıcıları inceleyebilirsiniz. Rublede 7 li olduğu sürece sorun olmaz. Hatta shimano olması bile şart değil. Shimano sistemde sram ruble kullanan bir çok insan var.

48 dişli kapasiteli
(link)

42 dişli kapasiteli
(link)

Tepki
12
Bisiklet
Merida
Anladım alacağım komponenette dikkat etmem gereken konu max.diş sayısı eğer benim ön aktarıcı sistemim 48 diş destekliyorsa sorun olmayacak. :) teşekkür ederim.
Gerekirse 1-2 bakla zincir ekleyeceğiz o kadar, birde belki vites geçişleri için ayar yapılması gerekiyor.

Tepki
12
Bisiklet
Merida
Ercan bey biraz önce eve gelip kontrol ettim Shimano Sis 42T yazıyor Tourney TY10 modeli 42 diş destekliyormuş,
48 diş kapasiteli bir ön aktarıcı almam gerekecek, bilgiler ve yardımınız için teşekkür ederim.

Sanırım başka değişecek bir parça yok, lastik değiştirmeyi şu an için düşünmüyorum.

S.Koca

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Bisiklet
Fuji
Yardımcı olan olursa çok makbule geçer bir hafta içinde yine yola düşeceğim.

Ruble-zincir ve aynakolu değiştirmem gerekiyor 5bin km yi geçtim. Sorum şu rubleyi 11-34 yapacağım aynakol 28-38-48 şu an bunu da düşürdüğüm takdirde ön aktarıcım sorun yaratır mı? Ayrıca zincir ve ruble alırken dikkat etmem gereken başka bir nokta var mı? Yardımcı olan olmayan herkese şimdiden teşekkürler, hayırlı cumalar.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@S.Koca

Selamlar,

Bir sorun yaratmaz. 11-34 ruble alacaksınız zaten. Zincir konusu Eğer vites 9'lu ise 9'lu zincir. 10'lu ise 10'lu zincir alın. Bunların dışında dikkat etmeniz gereken bir şey yok. Sizede hayırlı cumalar diliyorum.

S.Koca

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Bisiklet
Fuji
@BF Okuru Teşekkür ederim. Yokuş bol bulunduğum yerde aynakol için önereceğiniz oranlar nedir peki? Şu ana kadar başka bir bisiklette sürmediğim için kestiremiyorum ne kadar etki edeceğini. Şu ana göre biraz rahatlatsa yeter. Sorularım umarım sizi bunaltmıyordur.

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Şu an en büyük dişliniz 28 ise 34 çok net fark eder. 32 ise küçük bir fark yaratır.

Ben 28'den 34 'lü megarange'e geçtim gerçekten çok bariz fark oldu...

• Beğen
Tepkiler: S.Koca

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ruble degisiminde ozellikle rampalarda istediginiz sonucu alamazsaniz, ek olarak 48-36-26 aynakola gecin.
Ancak disli boylari (aynakol yenilesenizde buyuk disli boy degismeyecek ama rublede degistigini varsayiyorum) zincir boyunuzu kontrol etmenizde fayda var...

• Beğen

S.Koca

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Bisiklet
Fuji
@Ozan k. 32 den 34 e geçeceğim aynakolu da değiştirmem daha iyi sonuç verir o zaman. Eğim %10 üzeri olunca 1 km den uzun yokuşlarda sorun yaşıyorum. Molalar sıklaşıyor.

@suat akman zincirde aşındığı için onu da değiştireceğim zaten. Sadece aynakol değişiminde Ön değiştirici ile herhangi bir uyum sorunu yaşar mıyım bu noktada rahatlatamadım kendimi. Neye dikkat etmem gerekiyor bu noktada max:48 olan bir değiştirici aynakol 42 ye düşünce sorun olmazsa en mantıklısı bu gözüküyor bana. Ne de olsa 25 üzeri gitmeyi sevmiyorum.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@S.Koca
Diyelim 3 lu aynakolunuz var ve capi farkli ruble ve zincire uyumlu yeni 3'lu aynakol aldiniz.
On aktarici degistirmeniz gerekmez!
Sadece disli capi degistigi icin ve calismanin verimli olmasi icin on aktaricinin kadrodaki konumunu biraz asagi indirmeniz gerekebilir.

• Beğen

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
32'den 34 bir vites kadar fark ediyor. Sonuçta hissedilir bir fark ancak dediğiniz gibi size yetmiyorsa ayna kolun en azından en küçük yaprağını birkaç dışlı düşürmek iyi fikir olabilir

• Beğen

S.Koca

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Bisiklet
Fuji
@suat akman Çok teşekkür ederim siparişleri verebilirim artık.

@Ozan k. Dostum yetmediği zamanlar oluyor, şöyle ifade edeyim en basitinden hızlı giremediğim için sıkıntım olmadı hiç, ama 10 km civarı tırmanışlar oldukça yıprattı herkes aheste aheste pedal çevirip çıkarken ben ilk başlarda önde olsam da dişlilerden dolayı daha çabuk yorulup en geriye düşer oluyordum.

MicCheck

Üye
Tepki
0
İsim
Ali
Merhaba
Bisikletim'de 7'li kaset ruble var en büyük dişlisi yokuş çıkarken pek işimi görmüyor 8'li bir ruble alsam bir diş eksilterek 7'li uyumlu kaset e montajını sağlayabilir miyim?

cenkefe09

Üye
Tepki
2
İsim
Cenk
Bisiklet
Salcano
Kardesim aradan seneler gecmis ama yinede yardimci olmak istedim bende salcano nova 26hd var bisiklet 17kg mtb bisiklet bende de seninki gibi ruble en kucuk dis 14 aynakol en buyuk dis 42 ydi fakata aradaki fark ben ayni oranlarla 51km hiza cikabildim :) sonradan bu hiz benim icin yeterli olmadi ve 27 vites sistemine gectim en kucuk disli 11 aynakol dislisi en buyugu 48 olan bi sistem yaptim maximum ulastigim hiz 68km saate cikti tabiki aldiigm ilk gunde olmadi bu hiz 1 ay boyunca sisteme alistim ve son hiz denememde ulastigim hiz 68 oldu yani baya fark var. Burdan belki sistem degisicek arkadas varsa umarim yardimci olmusumdur

Hkiray

Üye
Tepki
6
İsim
Hakan
merhabalar arkadaslar hız delısı degılım ,yokus tırmanırken rahat ettırecek bır set almayı dusnuyorum buldugum bırıncı sette ALIVIO FC-M4050 crankset(40-30-22T) HG400-9 cassette(11-32T) ıkıncı ıse ALIVIO FC-T4060 crankset(44-34-22T,170mm,black) HG400-9 cassette(11-32T) hangısını secmelıyım veya sızın bır tavsıyenız varsa memnun olurum,yokusu rahat cıkmak ıcın dıslı sayılarında ne onemlıdır cok tesekkur ederım

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
@Hkiray iki setin de dişli oranları yokuş için aynı. T4060 olan düzde biraz daha hızlanabilir 44 dişliden dolayı.
Bu arada 22/32 kombinasyonuyla yokuş çıkmak nasıl olur diye düşündüm, insanlar sizi yürüyerek sollayabilir :D Pedal başına 1.33 metre gideceksiniz!
:snzdglsn: İnip yürüyün bence