aynakol sorunu!

by_fatih

Daimi Üye
Tepki
23
mıllet bı bısıklete bindiğim zaman pedalda bı acayiplik oluyo yamuk dönüyo acaba sorun nerde aynakoldamı kadrodamı pedaldamı.bide dıelımkı bı aynakol alsım her kadroya uyumu var mı dır yanı her kadroya her aynakol uyarmı şimdide teşekkürler...

Scudo

by_fatih

Daimi Üye
Tepki
23
bide aynakol takılan yere bı mıl gıbı bışey takılıyo ona her aynakol takılırmı numarası fılan var mıdır???

cek1905

Üye
Tepki
2
kardeş sorun aynakolda olabilir ama bi araştır yalama yapmış olabilir

• Beğen
Tepkiler: by_fatih

by_fatih

Daimi Üye
Tepki
23
bisikletçiye götürdüm çekiçle bi yerine vurdu aynakolun kadroya gelen noktaya yamukluk duzeldı ama adam pek anlamadı sorunu...

swat

Aktif Üye
Tepki
31
Açıkçası görmeden bişey söylemek zor..Birçok şeyden olabilir.Aynakolun kadroya bağlandığı noktadaki bilyaların dağılmasından da olabilir.Bu tarz bişey başıma gelmişti.Bilyaları değiştirerek sorunu halletmiştim.

• Beğen
Tepkiler: by_fatih
Tepki
3
İsim
Ertuğrul Mustafa Demirtaş
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Konuyu hortlatıyorum kusura bakmayın :). Yeni aldığım bisikletin aynakolu hafif yamuk aynakolu 3.vitese aldığımda sağ pedal yukarıya gelirken sürtme başlıyor aşağı inerken sürtme bitiyor. İnceledim son yaprakta sıkıntı yok, tüm yapraklar aynı açı ile yamuk. 180° şeklinde. Ben bu aynakolu çekiçle vurarak düzeltebilir miyim?(2 üstteki mesajdaki gibi yoksa komple söküp en baştan düzgün bi şekilde takmam mı gerekir?

Not: Servise götürdüm. Ondan bişey olmaz, o kadar yamukluk olur falan dedi. Rahatsız olduğumu dile getirince ön aktarıcıyı penseyle gerdi! Servise götürmek istemiyorum...

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.665
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Konuyu hortlatıyorum kusura bakmayın :). Yeni aldığım bisikletin aynakolu hafif yamuk aynakolu 3.vitese aldığımda sağ pedal yukarıya gelirken sürtme başlıyor aşağı inerken sürtme bitiyor. İnceledim son yaprakta sıkıntı yok, tüm yapraklar aynı açı ile yamuk. 180° şeklinde. Ben bu aynakolu çekiçle vurarak düzeltebilir miyim?(2 üstteki mesajdaki gibi yoksa komple söküp en baştan düzgün bi şekilde takmam mı gerekir?

Not: Servise götürdüm. Ondan bişey olmaz, o kadar yamukluk olur falan dedi. Rahatsız olduğumu dile getirince ön aktarıcıyı penseyle gerdi! Servise götürmek istemiyorum...
Göbek mili yamuk olabilir. Penseyle-çekiçle olmaz tabii o işler.
Benim Legarda'da 2mm sapma vardı, yeni olduğu için çözmelerini istedim. Servis ısrarla normal dedi. Bir süre boşverdim. Sonra başka bir bisiklet yenilerken Legarda'ya yeni aynakol alıp ondakini yenilenecek bisiklete taktım, Legarda'nın aynakolu onda düzgün, yeni aynakol da Legarda'da yine yamuk olunca göbeği de değiştirdim, şimdi zerre sapma yok.
Bu arada sele borusu kurtuldu herhalde.

Tepki
3
İsim
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Göbek mili yamuk olabilir. Penseyle-çekiçle olmaz tabii o işler.
Benim Legarda'da 2mm sapma vardı, yeni olduğu için çözmelerini istedim. Servis ısrarla normal dedi. Bir süre boşverdim. Sonra başka bir bisiklet yenilerken Legarda'ya yeni aynakol alıp ondakini yenilenecek bisiklete taktım, Legarda'nın aynakolu onda düzgün, yeni aynakol da Legarda'da yine yamuk olunca göbeği de değiştirdim, şimdi zerre sapma yok.
Bu arada sele borusu kurtuldu herhalde.
Aynen kurtuldu 😊 biraz hırpalandı ama olsun.
Anladım. Aynakol göbeğini söksek bile yamuksa düzeltilemez yeni göbek almak gerekli.
Büyük ihtimalle bununda göbeği yamuk çünkü aynakolun iki tarafıda tam oturmuş

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Mustafaspero Aynakol - mil bağlantısı gevşemiş olabilir. Bu bağlantıyı sağlamlaştırdıktan sonra yalpa devam ediyorsa @Spartiat 'ın dediği olasılık kalıyor, mil eğrilmiş. Mil eğrilir zaten, gayet normal. Kare uçlu millerde kranklar milin iki karşı köşesine takılır zaten dönüşümlü olarak. Böylece yalpa düzeltilir. Söylediğim şeyin video hali burada :

Tepki
3
İsim
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Mustafaspero Aynakol - mil bağlantısı gevşemiş olabilir. Bu bağlantıyı sağlamlaştırdıktan sonra yalpa devam ediyorsa @Spartiat 'ın dediği olasılık kalıyor, mil eğrilmiş. Mil eğrilir zaten, gayet normal. Kare uçlu millerde kranklar milin iki karşı köşesine takılır zaten dönüşümlü olarak. Böylece yalpa düzeltilir. Söylediğim şeyin video hali burada :

Anladım. Arızayı net tespit edebilmek için söküp bakmak lazım. Yamukluğun tersi yönde çekiçle vurarak olmuyor 😂 (YouTube de bi videoda görmüştüm de, galiba o videodaki bisiklette kol yamulmuş onu düzeltmiş)
Teşekkür ederim

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Mustafaspero Kare milde gerek olmuyor. Krankı milin karşı karşı köşesine takarak eğilme bertaraf ediliyor. Çekiç operasyonu kamalı aynakolda var :)

Tepki
3
İsim
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Mustafaspero Kare milde gerek olmuyor. Krankı milin karşı karşı köşesine takarak eğilme bertaraf ediliyor. Çekiç operasyonu kamalı aynakolda var :)
Tam anlayamadım galiba. Ben sadece aynakolu sağlı sollu sökerek, (milin sabit olduğunu varsayıyorum) sağı aşşağı bakarken solu yukarı bakarken söküyorsam; takarken sağı yukarı, solu aşağı yönlü takarsam sorunun çözülme ihtimali var mı?

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Mustafaspero Evet, muhtemelen bu şekilde çözülür. Kare uç milin en büyük artısıdır bu olay.

Tepki
3
İsim
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur