Aynakol sorunu.

S. Uzun

Üye
Tepki
59
Bisiklet
Salcano
Acemilik yaptım ve çok araştırmadan aynakolumu değiştirdim. Bisiklette Sr suntour xcm v3 22-32-42 dişli sayili bir aynakol vardı. Zamanla kullanımdan özellikle orta yaprak baya yamulmus. Bende yenileyip dişli sayısını buyuteyim dedim ve gittim Shimano fcm171 aldım. 28-38-48 dişli. Bu karara da mtb olan bisikletimle hep yol yaptığım için büyük dişli yolda daha iyi olur düşüncesiyle vardım. Fakat su an uyum sorunu yaşıyorum. Orta gobekte shimano kare rulmanli göbek. Sorum şu. Aynakol biraz disa alinmasi lazim. Bi 3mm kadar. Bunu göbek vasıtasıyla yapabilir miyim yoksa farklı bir tavsiye var mı?

Scudo

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Orta göbeğin değişmesi lazım, 110-113-115 şeklinde karemil orta göbekler mevcut.
(link)

S. Uzun

Üye
Tepki
59
Bisiklet
Salcano
Cevap için çok teşekkür ederim peki hangisini tavsiye edersiniz ?
Bu sefer kendi başıma iş yapmak istemiyorum

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu uzunluğu aynakolu takacak kişinin söylemesi lazım, yoksa yine problem yaşayabilirsin.

S. Uzun

Üye
Tepki
59
Bisiklet
Salcano
Sorun da orda basliyor iste. Bulundugum yerde iyi bi bisikletci bulmam zor hep eski nesil bisikletciler var malesef bi aynakol cektirme bulmak bile sıkıntı.

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.091
Bisiklet
Fuji
Shimano tech docs tan aynakolunun manuelini bul. Orada uyumlu göbek mutlaka yazar.

(link)

Hatta bu olması lazım

(link)
Bu da 122 mm karemil olması lazım.
Üstün körü baktım. Detayları siz kontrol edin.

S. Uzun

Üye
Tepki
59
Bisiklet
Salcano
Evet dediginiz gibi 120mm olan uyumlu gozkuyor. Fakat bu sefer de disliyi açarken sol kolu da acmis olcaz. Birde kadro uyum sorunu olur mu. Kadro Salcano astro 2012de aldim.

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.091
Bisiklet
Fuji
Kadro göbek yuvasının genişliğini ölçün. Yanılmıyorsam shimano manuelinde "Shell width" yazan bölümdeki genişlikle aynı olursa sıkıntı yok.

S. Uzun

Üye
Tepki
59
Bisiklet
Salcano
Yardımlarınız için cok teşekkür ederim. En kisa zamanda çözüp pedallamak istiyorum.

S. Uzun

Üye
Tepki
59
Bisiklet
Salcano
Sorun çözüldü. Bisikletimde 113mm lik orta göbek varmış. 121mm olanla değiştirdim. Şu an sorunsuz biniyorum. Tekrar çok teşekkürler.