Aynakol sökme problemi

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
aynakolum kırıldığı için çıkartmam gerekiyor fakat daha önce sürekli gevşeme yaptığı için iki vidayıda japon yapıştırıcısıyla yapıştırdım ve öyle sıktım. fakat şuan dişlinin olduğu taraftaki vida açılmıyor.üzerine ayağımla dahi yüklendim fakat vida gevşemiyor. bu vidayı nasıl çıkartabilirim?

birde aynakol sökme(octalink) aparatım olmadığı için sol kolu çıkartamıyorum. onu nasıl çıkartabilirim? aynakol ve orta göbeği ileride kullanmayı düşünmediğim için hertürlü vurdulu kırdılı yöntemi uygulayabilirim (kadroya zarar vermeden) ama ne yapacağımı bilmiyorum. yardımınızı bekliyorum ...

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Gürkan, ayakla hic asilma. Eski bir gidonu alyan anahtarin ucuna tak (yani kuvvet kolunu uzat) ve yüklen. Celik epoksi kullanmadigin sürece acilacaktir, japon falan dinlemez...

Madem aynakol ve göbegi kullanmayacaksin, bisikleti ters cevir, eline bir düz ve genis agizli bir turnavida al, bir de cekic. Kolun arka tarafindan, dengeli bir sekilde vura vura cikartabilirsin. Ama dikkatli ol!

Ama en garantisi, git bir bisikletciye 5 dk'da söküversin ;)

yunus koç

Daimi Üye
Tepki
88
Bende aynakolumu Halil abinin dediği gibi söktüm.Ama yinede aynakola zarar vermek istemiyosan kullandığın (tornavida,çekiç vs)aletlerin ucuna bez gibi bişey sar ben öyle yaptım hiç te zarar görmedi.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
aynakol gördü göreceği kadar zarar. kırıldı daha ne olsun :D

Halil abi vidayı çıkarttım ama aynakolu çıkartmakta pek başarılı olmadım. Şuan elimde normal aynakollar(UN göbek)ı sökme aparatı var. bununla yapabileceğim bişey varmı yoksa çekiçtornavida ikilisiyle devammı edeyim ??

sol kol çıktı :) ama diğeri hala duruyor. birde orta göbeğin plastik parçasını çıkattım. tornavidayla aynakola vurmaya devam edersem orta göbeğin takıldığı yerdeki dişler zarar görürmü ??

murat52

Daimi Üye
Tepki
107
slm anahtarın yoksa azı düz bir murç ve birtane çekiçlle hertarafından eşitbirşekilde vurarak çıkarabilirsin göbeğin içerisine metal bişey sokma sakına geçen haftasenin sorunlarını yaşadım ve dediğim şekilde çıkartım kolay gelsin

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Kare mil ayna kolu sökebilecek cektirme apatarin varsa eger, iceri saglam bir kac pul koyarak Octalink'i de cikartabilirsin sanirim. Ama dikkatli olmakta fayda var.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Teşkkürler Halil abi dün çıkarttım aynakolu. tornavida işe yaramadı sağ tarafta. bende zaten kırıldı kırılacağı kadar diyip sadece çekiçle vurdum uzun uğraşlar sonucu çıktı.

kingoffuh

Üye
Tepki
105
İsim
Oğuz
Bisiklet
Merida
benim aynakol shimano m131, doğa bisiklette iki aparat mevcut bunlar uyumlu mudur model için, eğer farketmeyecekse uygun olanı almayı tercih ederim, fikrinizi almak istiyorum

(link)

(link)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
İkinci linktekindw octalink de sökülebiliyor o yüzden daha pahalı...

kapluj

Daimi Üye
Tepki
161
İsim
Yusuf Mucur
Bisiklet
b'Twin
IMG_4585.JPG
böyle bir market bisikletim var, bunun aynakolunu nasıl sökerim?

Yusuf !!WOW!!

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
İsim
Yusuf
Altıgen şeklindeki kapağı düz tornavida ile çıkarın. Vida o kapağın altında. Sonra aynakol çektirmesi ile çıkarırsınız.

• Beğen
Tepkiler: kapluj

Uçmakdereli

Daimi Üye
Tepki
212
Bisiklet
Claud Butler
Hazır konu güncellenmişken benim aynakol da diş yemiş, aparat tutmuyor artık.
Çekiç ile kırılacak seviyeye kadar vurdum yok yemedi(sağlam izler çıktı),
tornavidayı geçtim kalın keski ile çekiçledim yine yemedi...
Zaten çok gereksiz ağırlıkta (sr suntour aynakol) yeni hafif aynakol alana kadar
dokunmama kararı aldım yine de orta göbek bakımı için varsa tavsiye alabilirim.
( pedala basınca çok hafif boşa dönüyor + ses sorunu var bunun harici ağırlık dışında sorun yok)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Shimano FC M131 aynakolumu sökmek için gerekli anahtarı aldım ancak ne kadar uğraşsam da sökemedim. Aynakol ilk defa sökülecek, sökemeyince biraz yağ da damlattım ama yine de işe yaramadı. Karemil aynakolu sökebilmek için bir püf noktası var mı? Göbeğe baskı yapıp kolu sökecek anahtar belli bir yerde sıkışıyor ve daha fazla döndüremiyorsun. Bu konuda ne yapılabilir?

Fatih.acar

Forum Demirbaşı
Tepki
1.134
İsim
Fatih
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aynakolla ilgili bir görsel varmı?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bildiğiniz karemil göbekli aynakol. Vidayı 8'lik allenle söktükten sonra aynakol çektirme anahtarı denilen anahtarı aynakola vidalayıp içeride hareket edecek parçayı ters yöne doğru döndürüyorsun sen döndürdükçe içeride hareket eden parça göbek miline bastırıyor dolayısıyla da aynakolu dışa doğru ittirip sökmüş oluyorsun. Youtube de videolar var. Karemil konusu aratılınca çıkıyor.

Doğanay07

Aktif Üye
Tepki
94
İsim
Doğanay Ç.
Bisiklet
Mosso
@Özgürpedal wd 40 ile biraz kaynayan yeri açmaya çalışabilirsiniz. somunlarda işe yarıyordu

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Özgürpedal aynakol çektirme yi bağlamadan önce karemil göbeğin oraya bir civata koyun daha sonra adaptörü takıp deneyin

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Arkadaşlar ben de bir şey soracağım;
Aynakolun göbeğindeki alyen (sanırım 8 lik) aşırı sıkılmış mıdır. Ben bayağı asıldım gevşemedi, aynakol koruyucu kapak takacaktım.
acaba yanlış yöne mi zorladım, aynakola dik açı ile baktığımızda saat yönünün tersine açmaya çalıştım olmadı