Aynakol dişleri söküldü, yalama oldu

Uçmakdereli

Daimi Üye
Tepki
212
Bisiklet
Claud Butler
Göbek kısmına bakım yapacaktım ama aynakolun sağ tarafını çıkartamadım.
Aparatı tam taktım ama ne kadar çevirsem de aynakol çıkmadı böyle olunca da baya baya zorladım bir baktım aparat aynakoldan çıkmaya başladı ama aynakoldaki vida yollarını alıp da çıktı:)
Şimdi yalama olduğu için aparat bir fayda etmiyor, bu aynakolu en sağlıklı nasıl çıkartabilirim?

IMG_20150828_170722.jpg

Scudo

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@M. Mert Babayiğit
Yapilacak tek bir islem kalmis. Yere bez serin. Bir arkadasiniz bisikleti sikica tutsun. Pedalin aynakola baglandigi yere yakin bir noktadan pedal koluna cekicle guclu darbeler vurarak pedali oynatip cikarmaya calisacaksiniz.

Not: Pedal kolu cekic darbesi ile hasar gormesin, derin izler almasin diye pedala vuracaginiz noktaya bez sarabilir, bir tahta dayayarak tahta uzerinden vurabilirsiniz.

Bu arada bazi aynakol sokme aparatlari eklenti uclara sahiptir. Kare mil, hollow mil vb. icin farkli boyuttaki gobek millerinde, gobek miline dayanan ucun farkli yuzey alani olusturmasini saglar bu parcalar. Duruma gore uygun eklentiyi takar sokersiniz mile dayanacak uca.
Muhtemelen siz uyumsuz bir yuzey ucuyla aynakola girdiniz. Sonuc olarak aynakol sokme aparatinin ucu gobek mili yerine pedal yuzeyine dayandi ve asiri zorlamanizla aluminyum yivler deforme olarak fotodaki durum olustu...

Uçmakdereli

Daimi Üye
Tepki
212
Bisiklet
Claud Butler
Aparat diğer tarafı kolay çıkardı ama sanki burası çok sıkı kalmış, aparatla düzgün çıkmayınca baya zorladım o zaman da dişleri aldı geldi:(
10 dakikadır vuruyorum ama yok oynamıyor ,sadece göbekteki plastik kasanın yanı zarar görmeye başladı , dışarı çıkan kısım.
wd40 sıktım bekledim ama yok olmuyor :(
Ses gelmeye başlamıştı yağlayayım dedim ama çıkarmadım daha kolları.
Bir de eşek ölüsü gibiymiş, eski bisikletten plastik kol taksam mı diye düşünüyorum.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@M. Mert Babayiğit

Daha guclu vurmaniz lazim benim bildigim baska yolu yok :(
Bu arada gobek nasil hasar gormeye besladi? Cikarmak istediginiz pedal koluna vurmaniz lazim. Darbe sirasinda bisikleti duzgun sabitleyemiyorsaniz guc bosa gidiyor olabilir.
Eger butceniz yeterse hollowtec 2 alin, daha hafif ve verimlidir ;)

Yunus M.

Forum Demirbaşı
Tepki
287
Bisiklet
Diğer
maalesef başka yolu yok :( bende aynını yaptım tek başına sökmek çok zor çekiç ve keski ile baya bi vurarak çıkıyor. o yüzden aynakolu yeniledim.
biz şu şekilde söktük;
aynakolun kadro tarafından dibine ucuna bez sarılmış bir keski ile 20 defa falan sağlam çekiç darbeleriyle söktük..
kolay gelsin

alperen_69

Forum Bağımlısı
Tepki
305
Bisiklet
Giant
evet arkadaşlar arkadaşımın bisiklet o önce açmaya çalışmış bende iki tarafta ters diş diye hatırladığım için yanlış yaptık ve dişleri yalama yaptık , model deore fc m610 modeli bunun sade kol kısmını bulabilirmiyim , canım çok sıkıldı yardımcı olursanız sevinirim

Tepki
358
İsim
ferhat
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Aynakolu çıkartmaya çalışırken vida yolunu yalama yapanlar kulübüne maalesef ben de katıldım. Çektirme anahtarı yamuk giriyor ve bir etkisi olmuyor. Keski ve çekiçle uzun süre vurdum yine işe yaramadı. Başına gelen arkadaşların başka bir bildiği yöntem var mıdır? Birde bu aynakolu sökünce o kadar çekiç darbesinden sonra iş görme ihtimali nedir ve tekrardan vida yolu açılır mı?IMG_20190520_184551.jpgIMG_20190520_184530.jpg

mhtozel

Forum Demirbaşı
Tepki
873
İsim
Mehmet
Bisiklet
Giant
@tahrefa
Bisikletçiler vurarak çıkarıyor ama yeni diş yolu açılır mı bilmiyorum

• Beğen
Tepkiler: tahrefa

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
@mhtozel
Sanayide torna işleri yapan yerlerde helicoil işlemi uygulatabilirsiniz. Bir de ben de aynakol sökme aletiyle hayvan gibi giriştim ama aynakolu sökemedim. Sonrasında orta göbek miline bastım wd-40'ı bastım wd'40 ı hem aynakoldaki delikten hem de aynakol ile göbek arasında kalan kısımdan, aynakol laaps diye geldi.

• Beğen
Tepki
358
İsim
ferhat
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@turbotx150
Teşekkürler, wd40 sıkmıştım az geldi galiba, dediğiniz gibi biraz daha sıkıyım madem. Binip pedal bile çevirdim ama tık yok. Biraz daha wd40 en olmadı bisikletçi yolu gözüktü bana.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Çöpe atin onlari

Tepki
358
İsim
ferhat
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@mariokaldato
Sökemediğim icin atamiyorum, bu gidişle bisikleti atacağım :)

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@tahrefa
Bisikletci soker onu döve döve merak etmeyin

• Beğen

boing

Üye
Tepki
281
Başlangıç
1960—61
Bisiklet
Diğer

Buna "çektirme" diyorlar. Orta göbeğin mil çapına göre iyi bir hırdavatçıda o ölçüye uygun mili olan bir çektirme alın. Kancaları aynakolun arkasına yerleştirip mili de vida deliğine sokup çevirin. Oldu bitti.

• Beğen
Tepki
358
İsim
ferhat
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@boing
Teşekkür ederim. Bu yöntemi duymamıştım, bu aleti bulabilirsem deneyeceğim.

yenhesa

Aktif Üye
Tepki
212
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Heat gun denilen ısı yabancaları var. Benim de başıma gelmişti fakat denemedim. Başka bir şekilde halloldu. Fakat youtube da gördüğüm kadarıyla tereyağından kıl çeker gibi çıkıyor. Tabancayla kare mile gelmeyecek şekilde aynakolun merkezini ısıtıyorlar, genleşince çıkıyor kolayca.

OmerKa

Daimi Üye
Tepki
282
İsim
Ahmet
Bisiklet
Cannondale
Sıcak hava tabancası ile ısıtarak çıkarmayı deneyin fakat bu durumda yine arka tarafından azar azar vurmanız, tıklatmanız gerekecektir.Çok sert vurursanız yada ısıtmadan direk çekiç keski ile girişirseniz kuvvetle ihtimal göbeğide zedelersiniz.

Bu tür sorunların önüne geçmek için aynakolları aynakol sökme aparatı ile sökmelisiniz ve aparatı diş sonuna kadar sıkıp aynakola gömmeniz gerekiyor iki üç diş tutmasına güvenmeyin sıyırır atar.

• Beğen
Tepki
358
İsim
ferhat
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Cevaplar için herkese teşekkürler. Bugün bisikletçiye götürdüm, hiç çekiç işine girmedi, bende olandan daha kaliteli bir cektirme ucunu biraz uğraşarak sıktı ve havalı somun sıkma aleti ile çıkardı.

• Beğen
Tepkiler: yenhesa