Aynakol 3'lü mü 2'li mi?

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
En güzeli tek yaprak aynakol :D

Scudo

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
@Akupunto masraflı olur, aktarıcı ve STI kol da değişmeli. Zincir uzunluğu da değişmeli.

@Lotusan ruble en küçük diş 17 gerçekten kötüymüş, yaprağı 52 almanız iyi olur. 52/36 öneririm. Fakat 52/36 dişlide zincire 16 bakla artıyor. Oysa mevcut 50/39/30 sisteminde 20 bakla artıyor. 4 bakla almanız gerekecek zincirden. Arka aktarıcıda sorun yaşar mısınız kestiremiyorum ama sorun çıkmaz gibime geliyor.
Aynakolu 2’liye çekince ön aktarıcıyı ve vites değiştirme kolunu da (STI kol dediğim şey) değiştirmeniz gerekecek.
Ben ayarlarım, hallederim, 2’li aynakolu 3’lü vitesle kullanırsın diyen esnaflar da oluyor ama randıman vereceğini sanmam, daha doğrusu bunu denemedim.

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.914
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Serkan Mıstınoğlu

Ben de bir hortlatayım konuyu...

Tourney 3x7 sistemde (Vites-fren kolları, ön arka aktarıcı ve ruble) farklı markalı 3'lü aynakolu sıkıntısız kullanıyorum. Tourney 50-34 aynakol taksam mevcut vites kolları ve ön aktarıcı ile sıkıntılar yaşar mıyım? Çözümü 2'li vites kolu ve 2'li ön aktarıcı mıdır?

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
Şunu şuraya bırakayım. Mükemmel bir linktir:

(link)

İş sadece dişli sayısına bağlı değil, tekerinize ve pedal boyunuza (crank length) bağlı.

Buraya yazın çizin hepsini, karşılaştırın, ne "kazanç" oranları çıkıyor, ne kadarı size uygun karar verin.

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.914
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mert E.

Kendimi yanlış ifade ettim sanırım. Uyum sorunu olur mu diye sormuştum. Yani 3'lü vites kolu ve/veya ön aktarıcı 2'li aynakol dişlileri arasındaki geçişlerde sorun yaşatır mı? Tourney oldukları için sorun yaşanmayabilir, ancak emin olmak istiyorum.

bariss.t

Daimi Üye
Tepki
313
İsim
Barış T.
Bisiklet
b'Twin
Eğer bisiklete bagaj-römork bağlantısı yapıp uzun turlara çıkıyorsanız 3'lü aynakol çok fark ediyor. Rubleyi de 11~34 mega range ile değiştirince şahane vites oranları oluyor.

Triban 500'de 30/34 ayna/ruble oranlı 1. Vitesim var. akdeniz coğrafyasının birbirinden güzel dağ geçitlerinde faydası tartışılamaz bile.

Sıkı rampalar haricinde bende çoğu zaman 2. Aynakolla yol alıyorum. 1. Aynakol dişlisi bir nevi takviye vitesi gibi.