Aydos, 11 Ağustos pazar

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Murat Ekmekçi tarafından paylaşıldı.

 1. Murat Ekmekçi

  Murat Ekmekçi Kıdemli Üye

  Kayıt:
  30 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  394
  Beğeniler:
  202
  Şehir:
  Maltepe - İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Bisiklet sürerken vefat eden arkadaşlarımızın anısına.....

  Öncelikle yazımla alakalı dış ve iç basından başlıklar

  NY Times -" WTF? This is terrible " - yani diyor ki muhteşem olmuş.
  Nihat Hatipoğlu -"Bu yazı gusül gerektirmez,caizdir"-

  Eveet, 11 Ağustos pazar günü yaptığımız Aydos gezimiz sağ salim sonuçlansa da olaysız geçmedi tabiki. İlker ve bendeniz Murat'ın çıkış noktası gene Bakireler tapınağı idi. Soner'in Atalar sahilden, Adem'in de Kumcular'a yakın bir noktadan bize katılması ile Aydos tırmanışını ve orman içi gezimizi tamamlamış olduk. Tur bittiğinde km saatim 55km'yi gösteriyordu. Arkadaşların affına sığınarak geçirmeye başlıyorum :)
  Tur esnasında rüzgar olacağını zaten not olarak geçmiştim amma velakin bize bu kadar kini olduğunu belirtmeyi unutmuşum. Kuzeydoğudan esmesini beklediğimiz rüzgar biz hangi yöne doğru dönersek dönelim, oradan şefkatle esti! Soner'in aerodinamik kafası sayesinde, Adem'in ise 700x38 tekerli yol bisikleti sayesinde nispeten rahat çıktığı yollarda, İlker'in dodge fargo as250( Ümit Ravenger ) ve benim sedona 721xc'im biraz zorladılar ise de grup beraber hareket etti.
  Bir diğer faktör de sıcaktı. Sakar Şakir filmindeki bakkal Ali Şen'in dediği gibi "Yanıyorum Fatmaaa" kıvamında bağırttıran bir sıcak vardı. Saat 14:00 civarı 39.7 dereceyi gördük ama kaçamadık. Yol hep kabak gibi açıktı, orman içi biraz daha rahattı tabi ama oralara az sonra geleceğim.
  İşte tırmanışın asfalt bölümünden manzaralar.
  Kartal Sanayi caddesinden,saat 09:45 civarı, yollar bomboş
  [​IMG]

  Öteden Tofaş geldiğini görünce Bolu'ya kadar kaçıyoruz! Malum araba araba değil sanki katil araba Christine(Stephen King okuyan bilir, bi de espriye açıklama yaptırtmayın leeyn), bisikletçi görünce otopilot, taciz moduna geçiyor.
  [​IMG]

  Yolda su alırız nasıl olsa diye ümitlenen arkadaşlar susuz kalıyor, bugün seyyar satıcılar da tatilde ve 10 kmlik yolu o sıcakta mataralarımızdaki sıcak suyu paylaşarak gidiyoruz.
  Burada "aaaa bak manzara" ayağına dinleniyoruz. Solda Murat, sağda Adem.
  [​IMG]

  Asfalt tırmanışı bittiğinde kendimizi BİM'e attık.
  Soldan sağa Bilal İnci(Murat), Şaban filmlerindeki Gaffur(Soner), Erol Taş(İlker), Nuri Alço(Adem)
  [​IMG]

  Muhabbet tavan seviyede, İlker ve Sonerle daha 3.buluşmamız, Adem ilk defa geliyor, amma velakin herkes 10 yıldır tanışıyormuş gibi.
  [​IMG]

  İdeal erkeğin vücut bulmuş hali!!
  [​IMG]

  vee sonunda Aydos'un girişindeyiz. Daha girer girmez 15-20lik bir yokuş merhaba diyor. Yokuşun eğimi yetmezmiş gibi tırmanışı imkansız hale getirmek için çete halindeki köpekler, yokuşun ortasında bizi bekliyor, mesaj açık "S.... GİDİN, AYDOS BİZİM". Soldaki 2linin kafalarının arasından uzakta görünen çete, "Wild Dogs", haliyle bu yol tercih edilmiyor!
  [​IMG]

  Gençler göleti daha önce görmemişler, ben de onları o tarafa yönlendiriyorum. İstanbul'da merkeze bukadar yakın yerde ormanlık varmıydı yav diyen varsa, işte kanıtı.
  [​IMG]

  Bu da Aydos'da %25 lik eğim olmaz diyenlere cevaben,aydos'un değişik eğimlerinden enstantaneler, yakından görenlerin yüzü ekşiyor.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Ve göletin yanındayız,gölet lanetli galiba, çektiğim ya da başkasına verip çektirdiğim fotolardan hiçbiri çıkmamış,artık diğer gençler paylaşıversin.
  Soner almadığımız sucukların pişmanlığı ile uzaklara dalmış iken.
  [​IMG]

  ara yollardan bir örnek daha buralarda hava göletin ve ağaçların mikrokliması sayesinde serin sayılır.
  [​IMG]

  Işte gölet arkada, en fazla bu var elde, saçmasapan poz verelim diyoruz.Usain Bolt'tan okçu yapalım derken 70lerin disko figürlerine dönüyor.
  [​IMG]

  Adem henüz "ben nereye geldim lan, kim bunlar, ilk çıkışta kaçarım artık" modunda
  [​IMG]

  MalTeBe bebeleri
  [​IMG]

  Artık oyalanmayı bırakıyoruz ve doğuya doğru pedal sürüyoruz, şu an mahşerin 4 atlısı durumundayız ama daha mahşeri görmedik, henüz.
  Bazı yerlerde yolun durumu. Buradan bisiklet çıkmaz, eğimden öte tutuş yok, toprak kurumuş ,dağılıyor, Mars kumu gibi.
  [​IMG]

  Ama bizim gençler yokuşa, Rohirrim'in Pelennor düzlüklerinde Orclara saldırdığı gibi saldırıyor(bkz. LOTR: return of the king, sinema tarihinin en epik sahnesi, bak şimdi bile tüylerim diken diken oldu)
  [​IMG]

  Komple yalan, işte gerçeği
  [​IMG]

  Bu da yalanın belgesi, Soner'in turuncu dili sıcaktan ve eğimden dışarı çıkmış vaziyette
  [​IMG]

  Bu da gecelerin kadını filminden bir kare; Banu Alkan önde, Faruk Peker ve Kenan Kalav arkada, fotoyu da Erol Atar çekti zaten.
  [​IMG]

  Okadar Aydos'a geldim ama hiç kaleye çıkmadım, demek ki sebebi buymuş. Sürekli tırmanmaktan ve bozuk yollardan ama özellikle sıcaktan dolayı bu son düzlüğü yürüyerek çıkıyoruz. Osmanlı burayı Bizans'dan alırken askerimizin birbirine ne dediğini tahmin edebiliyorum. "Bu ne hacı, bura çıkılmaz, ben Kadıköy'e gidiyom, yeni bi mekan açılmış, YeniCherry".
  [​IMG]

  Aslında bu bölgeye girmek yasak. Millet define var diye kazmaya kalkmış. Halen restorasyonda. Temmuz 2014'de halka açılacak. Tarihe ilgim yüksektir. Antik kent, müze felan çok gezmişliğim vardır Türkiye genelinde. İlk işim restorasyonu değerlendirmek oluyor. Normalde Türkiye'de bu işler rezil edilir, çok örneğini gördüm ama iyi örneklerini de gördüm. Burası tabana kadar yıkılmış ve ormanla kaplanmış haldeydi. Halil İnalcık hocamızın da katkıları ile kontrollü olarak orada bulunan kalenin taşlarından eski harç metodu ve inşaat tekniği ile yapılmış.Normalde foto da yasak ama güvenlikçi Ömer arkadaş ricamızı kırmıyor. Her yerde kamera var. Ömer'e de selam olsun. Pamukkale'de yamaç paraşütü yapmaya gidecekti onun da damarlarında belli ki kan yerine benzin var.
  [​IMG]

  İşte bana göre turun en iyi fotosu, tam boyband olmuşuz, albüm kapağı fotosu, ama bu albüm de en fazla 4 satar. Grubun adı "The Hillbillies", çıkış şarkısı "mtb'min göbeğinden ses geliyor aneeey, shimano göbeğe elli tl veremem amaan"
  [​IMG]
  [​IMG]

  ve süratle dönüyoruz, her çıkışın bir inişi vardır ya da Soner'in deyimi ile "ulan okadar çıktık, dönerken de çıkıyoruz, ben anlamadım bu işi"- malum sıcaklar :)
  [​IMG]

  bu da bana göre turun en iyi 2.fotosu, tek eksiği benim. Bu sayede simetri yakalanıyor!!! Adem birazdan bizden kurtulup Sarıgazi'ye kaçacak.
  [​IMG]

  O kadar sıcak vardı ki 17" kadroya sahip bisikletim genleşerek 18" oldu(he oldu oldu)
  [​IMG]

  Sadece üçümüz kaldık, Kartal sahildeyiz. Bisikletler turun yorgunluğunu atarken.
  [​IMG]

  The Hillbillies'den ayrılma kararı verdim, ilk solo çalışmam için albüm kapağı fotosu, Murat Fos
  [​IMG]

  Soner ve İlker, sıcak ve yorgunluğun etkisi ile çimlerde, üzerine basılmış karton tetrapak kutular gibi yayıldılar.fotonun üst köşesinde gördüğünüz o turuncumsu kırmızımsı hat, ünlü bisiklet yolu; hani ara ara arabalarla, cam kırıkları ile, sökülmüş direklerin vida yatakları ile en çok da nereye koştuğu belli olmayan başıboş çocukları ve fonksüyonsuz ana babaları ile uğraştığımız, buyüzden anayola çıktığımız, orada da tacize uğradığımız mekanlar. Arada el bombası da sallıyorlar o derece yani.
  [​IMG]

  Ama manzarası bu
  [​IMG]

  bu da son foto, bukadar boş olduğuna bakmayın. İstanbulda yaşamayanlar için şöyle söyleyeyim, Sahildeki bu çim alan yer yer 20 metre kalınlığı geçiyor. Kartal'dan Caddebostana kadar olan 20kmlik alanda bir yaz pazar gününde metrekareye 3-4 kişi düşer herhalde. gördüğünüz sahil tarafındaki bisiklet yolu ise, yanyana 2-3 hatta 4 kişi yürüyen, arkasına birkez dahi bakmayan, izin istediğinde ise bin nimet kenara çekilen bir güruhla doludur. Aynı güruh trafikte araba kullanırken canımıza okuyan gürühun çocuğudur, babasıdır, kardeşidir hatta kendisidir. Doluyum ulen, Pazar günü buldozer gibi açıcaz 2 yolu da, çoluk çocuk genç yaşlı, mangal semaver demeden, 2000 demir atlı her savaşın rengini değiştirmeye yeter. "Freedooooooooom"
  [​IMG]

  Neyse kendi gerçekliğimize dönersek, dönüş yolunda delifişek İlkerin manzaranın güzelliğine kendini kaptırıp 4 metrelik yolda tam arkamdan gelmesi, yavaş gittiğimi görmemesi ve bana çarpması ile sağımdan uçması bir oldu. Yavaş çekimde güzeeeelce taklasını attı Sedona'mın alüminyum park ayağını, ortasından 90 derece eğdi o denli vurdu yani ama bende sıkıntı yok, airbag var arkamda! İlker bu manzara nelere kadir.
  Yeni turlarda daha kalabalık olmak dileği ile. Kalp kırdıysak affola,
  Peace, Out, Murat
   
 2. Ozan Duran

  Ozan Duran Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  16 Eylül 2012
  Mesajlar:
  680
  Beğeniler:
  751
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Anlatım çok güzel, zevkle okudum. :)
  Ayaklarınıza sağlık.
   
 3. ulaş kaya

  ulaş kaya Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  564
  Beğeniler:
  361
  Şehir:
  Karaman
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Zevkli anlatım güzel bir tur .

  Paylaşım için teşekkürler Murat keyiflendirdin bizi:)
   
 4. Muskulpesent

  Muskulpesent Aktif Üye

  Kayıt:
  27 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  174
  Beğeniler:
  35
  Şehir:
  İstanbul - Maltepe
  Bisiklet:
  Ümit
  Seviye:
  Ya murat abi harika olmus her seferinde kendini aşıyorsun bu gezi yazilari konusunda :) Okumadan once kas gevseticimi aldigim iyi olmus cenem kilitlendi gulmekten :D Ellerine saglik tekrardan. Yine yeniden en az bu kadar harika ve eglenceli bi turda gorusmek umidiyle :)
   
 5. #5
  Murat Ekmekçi

  Murat Ekmekçi Kıdemli Üye

  Kayıt:
  30 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  394
  Beğeniler:
  202
  Şehir:
  Maltepe - İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  ayrı ayrı teşekkür ederim.
   
 6. Soner sevinç

  Soner sevinç Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Haziran 2013
  Mesajlar:
  206
  Beğeniler:
  30
  Şehir:
  İstanbul-kartal-atalar
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  gülmekten :hasta: (kustum)
   
 7. A.Aşkar

  A.Aşkar Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  9 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  429
  Beğeniler:
  329
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  Çok eğlenceli ama bi o kadarda çileli geçmiş bi tura benziyor :D Nice turlara :p
   
 8. Adem Demir

  Adem Demir Aktif Üye

  Kayıt:
  6 Şubat 2013
  Mesajlar:
  134
  Beğeniler:
  19
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Haha tur gibi yazı ve fotolarıda çok güzel olmuş :) Eline sağlık Murat abi En kısa zamanda yeni bir turda görüşmek üzere ( Yarın aranıza katılacağım büyük ihtimalle)
   
 9. orhan0911

  orhan0911 Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  11 Eylül 2012
  Mesajlar:
  561
  Beğeniler:
  179
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  süper olmuş uleynnn bende çok istiyordum kaleye kadar gitmek nasip delilmiş pazar biraz erkenmi çıksak ?
   
  Muskulpesent bunu beğendi.
 10. #10
  Murat Ekmekçi

  Murat Ekmekçi Kıdemli Üye

  Kayıt:
  30 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  394
  Beğeniler:
  202
  Şehir:
  Maltepe - İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Soner seni önceden uyarmıştım, üstelik daha asıl video'yu yüklemedim, o filmi buraya koysam Kadıköy'den Pendik'e herkesi siteden kovarlar!
  O ata binişler, İlkerin arkadan yaklaşımı felan(konuya arkadan yaklaşım!!)
   
 11. orhan0911

  orhan0911 Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  11 Eylül 2012
  Mesajlar:
  561
  Beğeniler:
  179
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  murat varmı bugün organizasyon ulan ne zor bir cümle oldu :)
   
 12. #12
  Murat Ekmekçi

  Murat Ekmekçi Kıdemli Üye

  Kayıt:
  30 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  394
  Beğeniler:
  202
  Şehir:
  Maltepe - İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  dostum yanlış başlıkta sormuşsun, Maltepe'den Selamlar başlığı altında sorarsan bugün sürmek isteyen 2 genç arkadaş vardı, ayrıca Soner gelebilirim diyordu. Orayı bir dene istersen ama madem burada sormuşsun, ben bu akşam müsait değilim, bir de deli bir rüzgar çıktı sıcak yağmur felan neyse de evet yağmur dedim akşam üzeri hafif bir yağmur yağabilir dedi cnntürk.
   
 13. Soner sevinç

  Soner sevinç Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Haziran 2013
  Mesajlar:
  206
  Beğeniler:
  30
  Şehir:
  İstanbul-kartal-atalar
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Bizim burda fırtına kopuyor sahili düşünemedim şimdi
   
 14. Soner sevinç

  Soner sevinç Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Haziran 2013
  Mesajlar:
  206
  Beğeniler:
  30
  Şehir:
  İstanbul-kartal-atalar
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Arkadaş çocukluk hayalimi ne hale getirdiniz :confused:
  Ayrıca sen foto çektin diye hatırlıyorum videoyamı aldın sen onu :evil:sın :D
   
 15. #15
  Murat Ekmekçi

  Murat Ekmekçi Kıdemli Üye

  Kayıt:
  30 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  394
  Beğeniler:
  202
  Şehir:
  Maltepe - İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Foto olsa koyardım da, video ama ne video, 25 saniyelik şaheser, haftaiçi onu öyle bir hale getireceğim ki altın ayı, altın boğa, altın öküz nekadar ödül varsa toplayacak!
   
 16. Muskulpesent

  Muskulpesent Aktif Üye

  Kayıt:
  27 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  174
  Beğeniler:
  35
  Şehir:
  İstanbul - Maltepe
  Bisiklet:
  Ümit
  Seviye:
  Bence bu konuyu aramızda konuşup halledebiliriz murat :) sonuçta sıcaktı, güneş tepemizdeydi ve 50 km yol gitmiştik anlayışlı olalım, delete this video yapalım :D :D
   
 17. Soner sevinç

  Soner sevinç Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Haziran 2013
  Mesajlar:
  206
  Beğeniler:
  30
  Şehir:
  İstanbul-kartal-atalar
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Ben o gün şehir dışındaydım. Şahitlerim var :rolleyes:
   
  Muskulpesent bunu beğendi.
 18. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.873
  Beğeniler:
  4.945
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Anlatım süper.. :) Kaza geçiren arkadaşımızada geçmiş olsun... Ayak halledilir, kendisinde birşey olmasında...
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-8-24_10-53-8.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...
5e5bb4d61700a7c23b5abfe47263a288.jpg
Sürüşlerimizdeki ortalama hız, ne durumda olduğumuzun iyi göstergelerinden biridir. Yol bisikletine ilk geçtiğimdeki ortalama hız hedefim 25 km/h olurdu hatırlıyorum :) Zamanla daha da yükseldi....
upload_2016-10-26_9-55-33.png
Emre Üçüncüoğlu geçen yılın Aralık ayında 2016 hedefleri başlığıyla bir konu açmıştı. 2016 hedefleri Kışa doğru yaklaştığımız bu günlerde, 2017 hedeflerimizi şimdiden belirleyip, buna göre plan...