Aydın Sultanhisar Nysa Antik Şehri Tarih Turu

Yunus Emre POLAT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.230
12 Nisan Pazar günü gezimize başlamak için Nazilli'den ayrılıyoruz. Amacım bu tarafa yolu düşen arkadaşlar için hem yol güzergahını anlatmak hem de Nysa Antik Şehri'nin doğayla kucaklaştığı bu mevsimdeki görünümünü paylaşmak. İlk yerleşim yerimiz İsabeyli. Yolda karşılaştığım bir amcamıza İsabeyli'ye kadar eşlik ediyorum. Kendisi fırsat buldukça Nazilli-Atça arasında pedal çevirirmiş. İkinci yerleşim yerimiz çileğiyle ünlü Küçük Paris Atça. Resme dikkat ederseniz, örümcek ağı gibi bir şehir planı vardır. Paris'in şehir planıdır bu. Her yol şehir merkezine çıkar. Türkiye'de kent yerleşimi üzerine ender bir çalışma.

Atça giriş ve çıkışında, yerel tatlara (özellikle çileğe) ulaşabileceğiniz birçok satış yeri var. Uğramadan geçmeyin derim. Üçüncü yerleşim yerimiz, aynı zamanda Nysa Antik Şehri'nin olduğu Sultanhisar. Sultanhisar girişinde bizi efeler karşılar. Malgaç Baskını anısına yapılan heykellerin altındaki notu bir görev bilerek size de gösteriyorum. Sultanhisar şehir merkezi ayrımından dönerek 3km daha pedal çevireceğiz. Sultanhisar ilçe merkezinden bir görüntü. 2 km lik yokuşun başlangıcı. Pedala kuvvet diyoruz ve başlıyoruz rampa çıkmaya. Bu rampa çıkışı sonrası bizi romantik görünümlü Nysa karşılar. İlk girişte Gymnasium (gençlerin spor eğitimi yaptığı yer) bize hoş geldiniz der. (Bu arada yokuş çıkışı sonrası, tarihten gelen alkış seslerini duyarak övünüyorum)

Görüldüğü gibi kent gayet iyi korunuyor. Giriş 3 TL) İlk durağımız Efes'teki ünlü Celsus kütüphanesinden sonra Anadolu da en iyi korunmuş ikinci antik devir kütüphanesi. Halen, tüm bilgisini bize sunmak ister gibi ayakta. Zeytin yapraklarının arasından manzarasını cömertçe sunan 10.000 kişilik Nysa tiyatrosu. Şehrin altından geçen ve halen işlevini yerine getiren su tünelleri. Görüntü ve ses olarak sizi kendinizden geçirme garantili Nysa deresi. Suyun giriş yaptığı su tüneli. (cesareti olan içeri girsin) Tiyatrodan bir görüntü daha..
Dükkan sıraları. Pazar yeri ve Meclis binası yolu. Meclis toplantı yeri. Hello hello diyerek yanıma gelen ve "Ben Türk'üm teyze" dediğimde, "Anaa bu gavur Türkçe de biliyor kıııııızzz" diyerek beni dumura uğratan yörem insanları. Muhteşem sütunlarıyla Agora (Pazar yeri). Şu fotoğrafların içinde kim yer almak istemezki? Bu kadar teri başka nerede temizleyebilirimki. Tabiiki Roma Hamamı. Halen toprak altında kaldığı için sadece tabelasını gösterebileceğim.

Ve dönüş vakti. Yolu buradan geçen her bisiklet sevdalısının kesinlikle uğraması erektiğini düşündüğüm Nysa Antik Kenti gezisi sonrası sıra geldi annemi ağlatan yokuştan intikam almaya. Süper bir iniş bizi bekliyor. Askerliğimi Sultanhisar'da yaptığım için, o günden kalan dostları bulup vakit geçirdikten sonra Aydın'a doğru pedal çeviriyoruz. Sırasıyla Köşk, Ovaköy, Beyköy Umurlu ve Aydın'a ulaşıyoruz. Bir dahaki Tarihe Yolculuk Gezimizde buluşmak üzere bol pedal çevirmeler.)

Scudo

shadowman3

Üye
Tepki
99
Bu güzel tarihi ve doğal güzellikleri paylaştığın için teşekkür ederim.
Nysa'yı tur listeme yazdım, havalar uygunken gitmek isterim.
Pedalına sağlık....

• Beğen
Tepkiler: Yunus Emre POLAT

Yunus Emre POLAT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.230
Rica ederim. Böyle bir turu gerçekleştirmek isteyen her arkadaşa eşlik etmeye çalışırım. Yeterki pedal çevirelim, dostluklar kuralım, özgür olalım. :)

Tolga Gürgün

Forum Bağımlısı
Tepki
2.142
Bisiklet
Pinarello
Yunus Bey Selam ,

O bölgelerin güzelliklerini paylaştığınız için çok teşekkürler . Ben Kuyucak'lıyım :) Oraları ayrıca çok özlemişim .

Tolga Gürgün

• Beğen

Sencer Kan

Forum Demirbaşı
Tepki
637
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
antik ve manzaralı bir tur olmuş.. tema olarak ta pek hoş...
Çapsız Amerika'lıların kıskanacağı türden...

İzmir çok uzak sayılmaz aslında ya oralara gelmeli ya da bir alternatifini bulmalı.. kıskandım vallahi ;)

• Beğen

cedrick41

Forum Bağımlısı
Tepki
1.390
"Sultanhisar girişinde bizi efeler karşılar. Malgaç Baskını anısına yapılan heykellerin altındaki notu bir görev bilerek size de gösteriyorum"

teşekkür ederim kardeşim!
güzel gezi ve tarihi içerikli olması farklı bir tat bırakıyor bizlerde!

• Beğen

AydınGünaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
1.381
Çok tanıtıcı bir gezi olmuş. gitmedigimiz yerler hakkında bilgi sahibi olduk.
Fotoğraflarda gezinin güzelliğini pekiştirmişti.
"Hello hello diyerek yanıma gelen ve "Ben Türk'üm teyze" dediğimde, "Anaa bu gavur Türkçe de biliyor kıııııızzz" diyerek beni dumura uğratan yörem insanları." bu na çok güldüm çok hoştu.
Ayaklarınıza sağlık. paylaşım için tşkler

• Beğen

Yunus Emre POLAT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.230
@Tolga Gürgün

Rica ederim Tolga Bey. Bilgi paylaştıkça güzeldir. Bu arada Kuyucak'a da bir gezi planlıyoruz. Selam söylememi istediğiniz kimse var ise götüreyim. :)

five

Part time turcu
Tepki
3.960
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Çok güzel ve yemyeşil bir gezi olmuş.

Çok teşekkürler ve kazasız turlar.

five

• Beğen

OrionForEver

Forum Bağımlısı
Tepki
857
Fotograflar ve guzel anlatımınız ile suslenen Turkiye'nin gecmisindeki zenginliklere cok guzel ısık tutan size ve emektarınız bisikletinize cok tesekkurler...

Size yakın baska guzel ve zorlu rotalarında fotograflarını yakında gormeyi umut ederim...

Cok teşekkürler

• Beğen

sado

Forum Bağımlısı
Tepki
1.061
Çok güzel fotoğraflar.
Rotaya eklenmesi gereken bir yer doğrusu.
Emeğinize sağlık.

• Beğen

Sencer Kan

Forum Demirbaşı
Tepki
637
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Daha bugün Isparta'dan İzmir'e dönerken..
Sayenizde Küçük Parisimiz ATÇA'ya Hoş geldiniz yazısında gülen iş arkadaşlarıma bilgi vermek nasip oldu..

Tematik turunuzu bir kez daha tebrik etmek istedim..

• Beğen

orhantozun

Üye
Tepki
67
vay be kendimi kınıyorum Nazilli'li olarak sizinle karşılaşmamaktan ötürü.
ilk fotografta uzaktan bizim ev gözüküyo:)
tebrikler...

• Beğen

alper15

Üye
Tepki
18
bende bir nazillili olarak sizleri tanımamaktan utanıyorum
nazillide pek sık olmaz aslında böyle şeyler ayarlamak lazım bir tur güzel gezi olmuş ellerinize ayaklarınıza sağlık :D memleketim beahh :D

• Beğen