Aydın,Ödemiş,Birgi,Tire,Selçuk,Kuşadası,Güzelçamlı (25-28 Eylül 2013)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Fikret Öztürk tarafından paylaşıldı.

 1. Fikret Öztürk

  Fikret Öztürk Kıdemli Üye

  Yaş:
  50
  Kayıt:
  8 Mart 2010
  Mesajlar:
  352
  Beğeniler:
  551
  Şehir:
  BİLECİK
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  2013 yılı için planladığım "Büyük Menderes" havzasından "Küçük Menderes havzasına doğru mini bir tura çıkmak ancak 25 Eylül 2013 Çarşamba günü nasip oldu. Bu yıl bazı kişisel problemlerden dolayı turu biraz geç ve kısa tutmak zorunda kaldım. Bu tur geçen sene Ankara'dan Aydın'a geldikten sonra yaptığım ikinci tur oldu. Rota olarak pek fazla forum sitelerinde rastlayamadığım bir güzergah seçmeye çalıştım. Aslında 3 gün olarak planladığım bir rota olmasına rağmen 4. gün Güzelçamlı' da bu yıl son kez düzenlenen ve 500'e yakın bisiklet severin katıldığı "Güzelçamlı Bisiklet Festivali"ne de katılmaya karar verdim. Bu festival ile ilgili görüş ve fotoğraflara da bu makalede yer vereceğim.
  Tur Rotası (248 km):
  1.Gün: Aydın - Ödemiş (83 km.)
  2.Gün: Ödemiş - Birgi - Tire : (52 km)
  3. Gün: Tire - Selçuk - Kuşadası - Davutlar - Güzelçamlı : (80 km)
  4.Gün: Güzelçamlı Bisiklet Festivali ve Milli Park Turu (33 km)
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  1. GÜN:
  Birinci gün turun en zorlu etabı rakım 50 metreden başlayıp 950 metrede Küre geçidine kadar sürüyor.Aslında Aydın'ın kuzeyinde bulunan dağların tepe noktası 1830 metreyi buluyor.Ancak yol 950 metreye kadar çıkıyor.Daha sonra da 123 metre rakımlı Ödemiş'e kadar iniyoruz. Toplam 25 km lik uzunluğunda rampaların yaklaşık 15 km sinde bisikletimi taşımak zorunda kaldım. Bu arada rotanın tamamında yollar asfalt olduğunu belirteyim.
  Sabah 25.09.2013 Çarşamba günü Saat 10.30 da tura başladım.Birinci etap Büyük Menderes Havzasında bulunan Aydın'dan başlayıp kuzeyde bulunan Aydın dağlarını aşıp Küçük Menderes Havzasına inip Ödemiş'te noktalanacak. Aydın - Denizli karayoluna çıkıp 10. km de Umurlu 17. km de Beyköy kavşağından sola Ödemiş istikametine döndüm. Ödemiş'e gitmek için bu güzergahtan başka üç farklı güzergah daha olduğunu belirtelim.
  [​IMG]
  Kavşaktan dönünce ilk köy Kuyucular karşımıza çıkıyor.Kuyucular köyünden Ödemiş 65 km.Yaklaşık 25 km kadar rampa var.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Yol boyunca sık sık çeşmelere rastlanıyor. Su sıkıntısı çekmezsiniz.
  [​IMG]
  Yol güzergahında Kuyuculardan sonra Akçaköy,İlyasdere,Koçak,Çayırköy,Hamamköy,Küçüköre n, Küre,Çamlıca,Bozcayaka,Konaklı,Ovakent ten geçip Ödemiş'e varıyoruz.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Eğrikavak köyü yol ayrımında bir alabalık üretme çiftliği karşıma çıkıyor. Burada isterseniz bir alabalık ziyafeti çekebilirsiniz.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Zirveye yakın bir yerde yol kıyısında etrafı taşlarla çevrilmiş ve üzeri çalı çırpıyla kapatılarak gölge yapılmış bir küp dikkatimi çekiyor. Anadolu insanı burada çeşme olmadığı için içi su dolu bir küpü yanında tasıyla birlikte buraya koymuş. Hatta küpün yanında yine toprak küçük bir kapa hayvanların içmesi için bile su konulmuş. İşte dejenere olmamış gerçek Anadolu insanının insan ve hayvan sevgisini en güzel şekilde yaşatan karelerden biri. Tıpkı geçmişte ecdadın kuşların faydalanması için taş köprülerin, kervansarayların köşelerine yaptığı kuş evleri gibi. İşte Anadolu insanının farkı.
  [​IMG]
  Güzergahtaki diğer kareler
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Bozcayaka'ya girdiğimde hava kararmıştı. Ödemiş'e gece vardım.
  [​IMG]
  ÖDEMİŞ:
  İzmir'in 110 km. güney doğusunda yer alan ilçenin yüzölçümü 1082.6 km² rakımı 123 m. İlçe merkezinin nüfusu ise: 75.577 kişidir. İlçenin kuzeyinde 2157 mt. rakımlı Bozdağ ile güneyinde 1646 mt. rakımlı Aydın dağları uzanır.Ödemiş bu iki sıra dağların arasında kendi adı ile anılan ovada kurulmuştur.İklim olarak akdeniz iklimi görülür.Yani yazları sıcak ve kurak kışları ise ılık ve yağışlıdır.
  İlçede kimyasal ve zehirli atıkla üretim yapan herhangibir tesis bulunmadığından doğal çevresi,ni en iyi koruyabilmen ender ilçelerden biridir. Tarım ve özellikle hayvancılık bu bölgede çok gelişmiş. Yol kıyılarında büyükbaş hayvanların yetiştirildiği büyük besihanelere sık sık rastlamak mümkün.Sanırım anayol güzergahından biraz dışında olmasından dolayı turizm fazla gelişememiş. Sadece ilçe sınırları içersinde yer alan Bozdağ,Gölcük ve Birgi kasabasında turizm adına bir hareketlilik gözleniyor. Birgi yolu üzerinde bölgeye ait arkeolojik eserlerin teşhir edildiği bir de müze bulunuyor.
  Ulaşım: Karayolu ve demiryolu ile ulaşım sağlanmaktadır, ilçe merkezinden ve İzmir otogarından sabah 05'ten akşam 21:00’e kadar yarım saat ara ile karşılıklı otobüs seferleri düzenlenmektedir. Ayrıca ilçe merkezinden Alaşehir-Salihli-Selçuk-Kuşadası’na karşılıklı seferler vardır. Ödemiş-Torbalı-İzmir demiryolu hattından günde 5 kez karşılıklı seferler düzenlenmektedir.
  Ödemiş Videosu için TIKLA
  Sanal Ödemiş Turu için TIKLA:
  Ödemiş'te daha önce bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine "Güven otel"e gelerek burada bir gece kaldım. Turizm Bakanlığından 3 yıldızlı Yatırım Belgesine sahip Güven otel İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün karşısında bulunuyor. Gördüğüm kadarıyla Ödemiş'teki en iyi otel. Çift kişilik odada tek başıma bir gece kaldım ve 80 TL ödedim. Kahvaltı açık menü olup fiyata dahil. Kimse reklam yaptığımı zannetmesin ancak gerçekten temizliğiyle olsun, personelinin ilgi ve alakasıyla olsun aldığı ücreti sonuna kadar hak eden bir otel olduğunu özellikle belirtmek isterim.Oda servisi,internet vs hizmetleri de var. Ertesi gün otelden aşağıdaki fotoğrafları çekiyorum.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Bu da otelden Ödemiş Manzarası
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Bu arada kendi sitem olan "www.bisikletgezginleri.com" ile "www.bisiklet forum.com" site üyeleri için bir pazarlık yapmayı da ihmal etmedim. Bu iki siteye üye olanlar bir gün yolları Ödemiş'e düşer ve Güven Otel'de konaklamayı tercih ederlerse iki kişi tek odada kalmaları halinde % 25 iskonto uygulanacağı sözünü aldım.
  Telefon : 232 509 09 09-545 30 00
  WebSitesi : http://www.otelguven.com

  DEVAM EDECEK...
   
 2. #2
  Fikret Öztürk

  Fikret Öztürk Kıdemli Üye

  Yaş:
  50
  Kayıt:
  8 Mart 2010
  Mesajlar:
  352
  Beğeniler:
  551
  Şehir:
  BİLECİK
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  2. GÜN:
  Ertesi gün güzel bir kahvaltı yaptım. Daha sonra yaklaşık otelden 10 km. mesafede bulunan "Birgi'ye gittim. Birgi'den sonra tekrar geri dönüp Tire'ye gideceğim için ağırlık yapmaması için Bisiklet heybelerini dönüşte almak üzere otele bıraktım.
  BİRGİ:
  [​IMG]
  [​IMG]
  İzmir'e 120 km, Ödemiş'e yaklaşık 10 km uzaklıkta, Bozdağ'ın Küçük Menderes Ovasına indiği Güney eteğinde bulunan Birgi Beldesi özellikle Aydınoğulları ve Osmanlı dönemlerine ait mimari yapıları ile geçmişimize tanıklık etmekte.Birgi'nin eski konakları, süslü evleri, medreseleri, eskimiş kiremitleri, kararmış tuğlaları ile Osmanlı evleri halen ayakta dimdik durmakta, yıllara meydan okumaya çalışmakta.
  M.Ö 7. Yüzyılda Lidyalılarla başlayıp, roma, Bizans ve Osmanlı’ya kadar uzanan Birgi denizciliğiyle ünlü Aydın Oğulları beyliğine başkentlik yapmış, ortaçağda ise ulemalar yurdu haline gelmiş, bugün ise İzmir’in Ödemiş ilçesi sınırları içinde bulunan şirin bir kasabadır.
  Birgi çayının sağında ve solunda kurulmuş olup Bozdağlar ’ın Güney yamaçlarında yer alır. Birçok sivil mimari türde eserlerinde bulunduğu Birgi 1997 yılında kentsel sit alanı ilan edilmiş. Bu tarihten sonra yürütülen restorasyon çalışmaları ile Birgi deki tarihi doku korunmuş ve turizme kazandırılmış.Tarihi Birgi evleri, müze olarak işletilen ünlü Çakırağa Konağı, Ulu Cami, Mehmet Efendi Medresesi, Sultan Şah Türbesi, Aydınoğlu Mehmet Bey Türbesi, Derviş Ağa Cami, Kara oğlu Cami ve Çeşmesi ile Bizans döneminden kalma Kule gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor.
  Birgi Yemekleri; Kulak çorbası,Sini pidesi,Tonbaç kebabı,Kabak çiçeği dolması,Keşkek,Kestirme çorbası,Kalbur bastı (yöreye özel bayram tatlısıdır.),Yörük katmeri
  [​IMG]
  2012 yılında restore edilmiş Tülay & Adnan Kükrer'e ait ev
  [​IMG]
  Birgi'de gezilecek yerleri gösteren krokisi için TIKLA
  Çakırağa Konağı:
  Ege Bölgesi'ne özgü mimari üslubu günümüze kadar korunmuş ender konaklardan birisidir. Konağın inşaatının 1761 yılında Şerif Aliağa tarafından başlatılmış. Ancak konağın zengin, renkli ve süslemeli stili, tezyinatının 19. yüzyılın ilk yarısında yapılmış.
  18. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilen ve resim stilinden de 19. yüzyılın ilk yarısında tezyinatının yapıldığı anlaşılan konak özellikle ahşap işçiliği ve panoramalarıyla dikkati çekmektedir. Bu süslemeler hiç bozulmadan günümüze kadar ulaşmıştır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Pazartesi hariç 08.30-17.30 saatlerinde ziyaret edebilirsiniz.
  Çakırağa konağı 3D sanal tur için TIKLA
  Çakırağa Konağı video için TIKLA
  Aydınoğlu Mehmed Bey (Ulu)Camii:
  Aydınoğlu Mehmet bey tarafından 1312 yılında yaptırılmış. Bunu belirten iki kitabe caminin kuzey ve doğu giriş kapıları üzerinde bulunmaktadır. İzmir ili Ödemiş ilçesi Birgi Bucağı'nda bulunan Birgi Ulu Camisi medrese, hamam ve türbeden oluşan bir külliye olarak yapılmıştır . Birgi'nin simgesi durumundaki bu cami, şehrin ortasından geçen derenin sol tarafında, hafif eğimli bir arazi üzerinde yapılmıştır. Mihrabı gemetrik firuze ve patlıcan moru çinilerle kaplıdır.Ahşap minberi ise ustası tarafından kündekari tekniği ile on yılda tamamlanmış tam bir sanat eseridir. Yıldız ve geçmelerden oluşan minberde boya olarak altın varak ve zümrüt toz haline getirilerek kullanıldığını duyunca hayranlığım daha da arttı. Bu mihrap her yıl taşbaskı zeytin yağı ile yağlanmak suretiyle bakımı yapılıyormuş.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Camiye dışarıdan girerken önce merdivenlerden çıkıp sonra cami kapısından içeri girerken tekrar aşağı doğru ve biraz daha dik merdivenlerden inmemiz dikkatimi çeken ilk şey oldu. Bunun sebebini cami imamı İrfan bey'e sorduğumda giriş kapısının karşısında bulunan kemerin üstünde 'Esma ül Hüsna' isimleri yazılı olduğunu o isimlere hürmet ve edeben her camiye girenin merdivenlerden inerken başını önüne eğerek camiye girmesini sağlamak için bu şekilde inşa edidiğini söyledi.
  Caminin bir başka özelliği de her pencerede bulunan ahşap kepenklerde bulunan desenlerin farklı farklı motiflerle işlenmiş olması.Bunun sebebi caminin pencerelerini minberi yapan ustanın öğrencileri tarafından ayrı ayrı yapılmış olması. Ahşap ancak bu kadar güzel işlenebilir .Şimdiye kadar Selçuklu ahşap sanatının en güzel ve en iyi korunmuş örneklerini bu camide gördüm.
  [​IMG]
  [​IMG]

  Cami nin diğer videoları
  Video 1
  Video 2
  Camii içi3D sanal tur için TIKLA
  Aydınoğlu Mehmed Bey Türbesi:
  Birgi ulu camiinin iç avlusunda, camiinin batısında yer alır. Giriş kapısındaki kitabeden hicri 734 yılında tamamlandığı yazılmaktadır. Kare planlı dört duvar üzerine sekizgen kasnaklı kubbesi bulunan türbe içerisinde dört mezar bulunur. Mezar taşlarında sadece isimler vardır.Türbede Aydın oğlu Mehmet Bey ve oğulları İsa, Bahadır ve Gazi Umur Beylerin mezarları yer alır. Yapı toplama malzeme ile yapılış olup, inşaatından tuğla, kesme taş, ve mermer kullanılmıştır.
  [​IMG]
  Kral Kızı Mezarı:
  Birgi Ulu Camii avlusunda Aydın oğlu Mehmet Bey türbesinin hemen ön tarafında bulunur. Yarı lahit yarı mermer sütunlu yapılan mezar Bizans tekfurunun kızı Anastasia’nın mezarı olarak bilinir. Efsanelere göre ise Babasına Bizans-beylikler savaşlarında hainlik yapan Bizans tekfur kızı Anastasia’nın öldürülmesi için babası askerlerine emir verir Bu emri duyan Anastasia kaleden atlayarak intihar eder Anastasia kalenin yanına gömülür. Mezarın başucunda bulunan ayak izleri ise Anastasia’nın ayak izleri olarak bilinir.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Dervişağa Camii:
  1074 yılında Derviş Ağa tarafından yaptırılan Derviş ağa camii, kesme taştan kare planlı olup, üzeri pandantifli merkezi bir kubbe ile örtülüdür. Dört paye üzerine oturan sekizgen kasnaklı kubbe köşe kuleleri ile takviye edilmiştir. Caminin yanındaki minaresi kesme taş kaide üzerinde, yuvarlak gövdeli ve tek şerefelidir. Evliya çelebinin de yazıtlarına göre, caminin yanında 70 hücreli Derviş Ağa Medresesi ile 200 dükkân, iki han ve bir de hamam bulunuyordu. Giriş kapısı üzerinde de kitabesi bulunmaktadır.
  [​IMG]
  Hızır Bey Andacı-1934
  Kahire’de kalavun Hastanesi’nde başhekim iken Aydın oğlu İsa beyin daveti üzeri Birgi’ye gelen hekim Celalüddin Hızır (1335- 1423) burada hekimlik yapmış ayrıca tıp, mantık, kalem ve tefsir konularında onun üzerine kitap yazmıştır. Halkın anlayacağı bir dille yazdığı ilk Türkçe tıp onun, kendi insanın tıp bilimiyle tanışmasını sağlayan bir çalışması olmuştur. Hacı Paşa diye de anılan hekim ,halk tarafından çok sevildiği için yaşadığı ve defnedildiği yere Hıdırlık adı verilmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında (1934) anısını yaşatan bir andaç dikilmiştir. Her yıl düzenlenen 14 Mart tıp Bayramı’nda anılmakta ve kabri ziyaret edilmektedir.
  [​IMG]
  Bıçakçı Çeşmesi (Koca Çeşme):
  Bıçakçı ESSEYYİD HACI ALİ AĞA tarafından 1807 yılında yaptırlmıştır. Tuğla ile yapılmış köşe silmeleri üstte kirpi saçağına dönüşür. Çökertme içine alınan çephesinde oluşturulan sivri kemerli yüzeyi de çökertilmiş olup, kabartma bezemeli mermer çeşme aynası vardır ve üzerinde lüle deliği yer alır.Yapı kitabesi vardır.Roma döneminden kalma girlandlı, boğa başlı mermer lahit taslağı da köşesinden delinerek yalak olarak kullanılmıştır. Pişmiş topraktan yapılmış su künkleri ise çeşme içerisinde bulunmaktadır.
  [​IMG]
  İmam Birgivi(ks):
  [​IMG]
  [​IMG]
  İmam-i Birgivi 27 Mart 1518′de (Hicri 929) Balıkesir’de doğmuştur. Dedesi İskender Efendi’dir. Babası Pir Ali Efendi adında, âlim, fazıl bir zat olup müderris bir kişidir. İlköğrenimini babasının yanında yapıp, daha sonra İstanbul’a gelerek Küçük Semseldin Efendi’den, Rumeli Kazaskeri Abdurrahman Efendi’den, o devrin meşhurlarından olan Ahizade Mehmet Efendi’den çeşitli dersler alarak ilmini tahsil etmiştir. Bundan sonra İstanbul medreselerinde ve Birgi’de müderrislik yapmıştır. Yasadığı dönemin sayılı alimlerinin arasına girmiştir.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Imam-i Birgivi elli iki yasında veba hastalığına yakalanarak vefat etmiş. (Hicri 981, Miladi 1573) ve Birgi’de defnedilmiştir.Genç denilebilecek bir yaşta vefat etmesine rağmen Arap dili grameri, ahlak, tasavvuf, fıkıh, akaide, tefsir, kıraat ve hadis gibi sahalarda, çoğu Arapça, birkaçı Türkçe olmak üzere altmışa yakin eser yazmıştır.


  İmam Birgivi(ks) kabri yanında bulunan mescit
  [​IMG]
  [​IMG]
  Birgi'den döndükten sonra otele uğrayıp eşyalarımı aldım. Saat 15.00 gibi bir sonraki durağım olan Tire'ye doğru yola çıktım.Tire'ye Ödemiş-İzmir karayolunu takip edilerek gidilebildiği gibi aynı yolda bulunan Bölge Trafiği geçtikten sonraki kavşaktan sağa Gökçen köyü istikametine dönerek te gidilebiliyor. Her iki yolda aynı mesafede sayılır. Ben Gökçen Köyü üzerinden gitmeyi tercih ettim. Gökçen köyünün ekmeği meşhurmuş. Köy ismini Gökçen Efe den alıyor.
  Gökçen Efe :
  [​IMG]
  [​IMG]
  1891 yılında dünyaya gelmiş. Sekiz yaşında annesini kaybetmiş, fakirliğin, annesizliğin acıları ile yoğrulmuştur. Küçük yaşlarda hayatın ilerideki zorlu görevlere yoğurduğu Gökçen Efe, fakirlikten dolayı çevredeki koyunları güderken ne yazık ki okuldan uzakta, hayatın bir başka bir yüzüyle karşılaşmış.
  Köylüler sarı-yeşil gözlerinden dolayı ona ‘’Gökçen’’ diye çağırırlardı. Küçük yaşlarda köylülerin çağırdıkları ‘’Gökçen’’ benzetmesi onun Türk kahramanlık tarihinde bir apoleti olacaktı.Nitekim onu kimse onu Hüseyin Efe olarak bilmez.
  Küçük yaşlarda haksızlığa tahammülü olmayan Gökçen, 12 yaşında para karşılığı çobanlık yaptığı yıllarda bir gün devrin güçlü ve korkulu efesi Çakırcalı gelir. Sürünün sahibi olan Hacı Mustafa’dan ‘’Şu Gökçen’in güttüğü sürünün kuzularından birini tut, gel yiyelim’’ dediğinde Gökçen, elindeki değneği Çakırca’lıya sallayıp 12 yaşındaki çocuktan beklenmeyen bir şekilde ‘’ Erkeksen sen gel tut.’’cevabını verir. Bu dik duruş Çakırcalının hoşuna gider. Gökçen efe 20 yaşına geldiğinde (1911)Çakırcalı Mehmet Efe Gökçen Efe nin karşısına gelir ve birlikte dağa çıkarlar.O zamanlar haksızlığa uğrayan yada bölgedeki hakim gücün baskısından, adaletsizliğinden bıkanlar tepki olarak dağa çıkarlarmış. Dağa çıkışından 14 gün sonra Çakırcalı Mehmet Efe’nin vurulması, ardından 3 yıl dağlarda lider efe olarak gezmiş.
  1914 yılında İttihad ve Terakki Cemiyeti’nin İzmir sekreterliği görevini üstlenmiş Celal Bayar’ın tavassutu, İzmir valisi Rahmi Bey ve Tire Jandarma komutanı Yüzbaşı Sarı Edib’in (sarı Efe) rızasıyla dağdan iner ve Fata (Gökçen’e) yerleşir. Yunan işgali öncesi başlayan süreçte Celal Bayar’ın bölgede milli mücadeleyi organize edişinde, başına ölü veya diri yakalanması için ödül konulan Celal Bayar’ı Fata’da (Gökçen’de) saklar ve onun güvenliğini sağlar.Daha sonra Yunan kuvvetlerine bölgede verdiği ağır zayiatlar ve düzenli orduların kurulmasına zaman tanıdığı gibi daha fazla zulüm yapmalarına ve ilerlemelerine de engel olur. 28 yaşında 16 Kasım 1919 günü Kaymakçı Göcen dağında 5 bin kişilik Yunan ordusu ile çarpışırken şehid düşer.

  DEVAM EDECEK...
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
 3. Tuğrul Tomba

  Tuğrul Tomba Kıdemli Üye

  Kayıt:
  8 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  271
  Beğeniler:
  318
  Şehir:
  AYDIN
  Adı:
  Tuğrul Tomba
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Merhaba Fikret Bey,
  ayağınıza sağlık, devamını bekliyorum.
  Sağlıcakla kalınız
   
  Fikret Öztürk bunu beğendi.
 4. hakan çelik

  hakan çelik Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  3 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  532
  Beğeniler:
  296
  Şehir:
  Çanakkale
  Adı:
  Hakan ÇELİK
  Seviye:
  Eğer bu tur bitmediyse daha Güzelçamlı da Meşhur bozdoğan pidecisinde yemek yiyin tavsiye ederim. Birde ordaki dükkanın fotolarını çekermisiniz geçen sene orada çalışmıştım :D
   
  Fikret Öztürk bunu beğendi.
 5. #5
  Fikret Öztürk

  Fikret Öztürk Kıdemli Üye

  Yaş:
  50
  Kayıt:
  8 Mart 2010
  Mesajlar:
  352
  Beğeniler:
  551
  Şehir:
  BİLECİK
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  TİRE:
  [​IMG]
  [​IMG]
  Tire, İzmir'in güneydoğusunda yaklaşık 80 km uzaklıkta yer alan bir ilçesidir.
  Deniz seviyesinden yüksekliği 96 metre olan Tire'nin, Kuzeyinde Küçük Menderes Ovası ve Bayındır, doğusunda Ödemiş, batısında Selçuk ve Torbalı ilçeleri, güneyinde ise Aydın Dağları ve Aydın ili ile çevrelenir. "Yeşil Tire" olarak anılır,
  Göl olarak ise en yakın Tire-Selçuk yolu üzerindeki Selçuk'a bağlı Belevi Beldesi yakınındaki Belevi Gölü bulunmaktadır.
  İlçenin yüzölçümü 792 km²'dir. Bir beldesi (Gökçen) ve 64 köyü bulunmaktadır. 2011 Yılı TÜİK genel nüfus verilerine göre toplam nüfusu 78.975`tir. Bu nüfusun 43.938`i merkezde, 35.037`si belde ve köylerde yaşamaktadır.
  Tire salı günleri kurulan pazarı ile ünlüdür, bu pazar Türkiye'nin en büyük açık pazarlarından biri olma özelliği taşımaktadır.
  İlçe sınırları içerisinde bulunan Güme Dağları 1646 m. yüksekliğindedir. arımsal ürünlerin çeşitliliğinde ilçenin tek akarsuyu olan 175 km. uzunluğundaki Küçük Menderes ırmağının da önemli rolü vardır.
  Tire'nin meşhur yemekleri; "şiş köfte" adlı köftesi de(Tire Köfte olarak da anılır),keşkek başta olmak üzere çeşitli ot yemekleri de çokça yapılır.Buna örnek olarak karışık iç karması, karışık ot kavurması, sarmaşık kavurması,kabak çiçeği dolması verilebilir. Ayrıca heybeli çorba da Tire'ye has yemeklerden dir. Hamur işlerine örnek olarak da lalengi (gıylangı) verilebilir. Lalengi yöresel olarak pisi pisi ve patlıcan balığı olarak da anılmaktadır. Mustafa çorbası yöreye ait tatlardan dır. Ayrıca tatlı olarak 'Karadutlu Lor tatlısı' yöreye özgüdür.

  Ödemiş-Tire-Selçuk yol güzergahında yolun sağı ve solu zeytin bahçeleriyle dolu.Yol boyunca kamp atacak uygun yerler oldukça fazla. Rakım Ödemişten başlayıp Tire ve oradan Selçuk'a doğru yavaş yavaş düşüyor.Yani aşağı doğru hafif bir eğim söz konusu.Ancak tek olumsuz yanı asfaltın tek geliş gidişli ve tırtıklı olması.Yolun sağ tarafında bisikleti güvenli bir şekilde sürmek için boşluk yok.Dolayısıyla yolun sağ şeridini mecburen kullanmak zorunda kalıyorsunuz.Yol dar olduğu için arkadan gelen araç karşıdan araç geliyorsa sizi sollayamıyor.
  Tire'ye geldiğimde ilk iş olarak ilçe merkezinde bulunan öğretmen evine gidip yer ayarladım. Daha sonra ikiside aynı yerde bulunan ve Ögretmen evine yakın olan İbn-i Melek ve Süleyman Şah Türbesini ziyaret ettim.
  [​IMG]
  Süleyman Şah Türbesi:
  Aydınoğulları Lideri, Mehmet Bey'in oğlu Tire Emiri Süleyman Şah ve aile bireyleri yatmaktadır.
  [​IMG]
  Süleyman Şah'ın 1333'lü yıllarda Tire Emiri olduğunu, İbni Batuta'nın Seyahatnâmesinden öğrenmekteyiz.
  Kare plânlı türbenin, özellikle kitâbesi ve kapı söve süslemeleri, ilginç örneklerdendir. Kapının çevresi, Tire’nin sembollerinden biri olan “Urgan motifleri” ile süslüdür. Kitâbesinden, Süleyman Şah'ın 1349 yılında öldüğü anlaşılmaktadır.
  İbn-i Melek Hz(Abdüllatîf bin Abdülazîz bin Emînüddîn (k.s)):
  Hanefî mezhebi fıkıh âlimlerinden olup asıl ismi Abdüllatîf bin Abdülazîz bin Emînüddîn’dir. Lakabı İzzüddîn’dir. Aydınoğlu Mehmet bey in ve oğullarının öğretmenliğini de yapmış olan İbni Melek hz.Tire´nin yetiştirdiği en büyük fıkıh, meal, tefsir alimi olmanın yanı sıra iyi bir hukuk adamıdır. Aydınoğullarının Başkent Kadılığını yapmıştır. “İbni Melek türbesinin içinde, ayrıca Mevlâna Seyyid Nizameddin Efendi, İbni Melek oğlu, Mehmet Efendi ve Alaybey ailesinden,Ali Efendi yatmaktadır.
  [​IMG]
  İbni Melek Hz. aynı zamanda Osmanlı Dönemi sultanlarının da hocalığını yapmıştır.İbn-i Melek Hz. nin yazdığı tüm tefsir kitaplarının adı hep “M” harfiyle başlamaktadır.Bu onun Peygamber Efendimiz’e (S.A.V)e olan sevgi ve muhabbetinden ileri gelmektedir. Zaten onun ilgi alanının büyük bir bölümünü de Hadisler oluşturmaktadır.
  Bu arada Birgi'de Ulu Camii'nin Mimber alınlığına işlenen Hadis-i Şerif yazısı, 1322 tarihili İbni Melek kaynaklı olup enfes bir belge niteliği taşımaktadır.
  O Hadis-i Şerif meali şöyledir;
  “Ey Allahım, faydası olmayan ilimden, Allah korkusu olmayan kalpten,kabul olunmayan duadan, doymayan nefisten İşte bu dört şeyin şerrinden,sana sığınırım ! .."
  İbni Melek ismi nereden gelmektedir?:
  İbni Melek Abdüllatif Efendi’nin bu isimle anılmasının nedeni: Babası Abdülaziz Efendi Hicaz’a giderken eşini hamile olarak bırakmış ve çocuğunu da Allah’a emanet etmiştir. Dönüşünde eşinin bir gün önce öldüğünü, çocuğunun da anasının karnında defnedildiğini öğrenmiştir. Bunun üzerine “Ben evladımı Allah’a emanet ettim. Onu Allah korumuştur” diyerek eşinin mezarını açtırmış. Abdüllatif Efendi’yi sağ elinin küçük parmağını emerken canlı olarak görmüştür. Bundan sonra da Abdüllatif Efendi’yi meleklerin koruduğuna inanılmış ve meleklerin koruduğu anlamına gelen İbni Melek ismi yakıştırılmıştır.
  İbn-i Melek Hz hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler aşağıdaki videoları izleyebilirler.


  İbni Melek Hz.nin kitapları, yüzlerce yıl, medreselerde ders kitabı olarak okutulmuştur. El yazmalarından bir bölümü de, Tire, Necip Paşa Kütüphanesinde bulunmaktadır.
  Necip Paşa Kütüphanesi :
  [​IMG]
  Klasik Osmanlı mimari üslûbunda inşa edilen Tire Vakıf Necip Paşa Kütüphanesi, 1826 yılında II.Mahmut dönemi devlet adamlarından Necip Paşa tarafından yaptırılmıştır. Köprülü ile başlayan müstakil kütüphane örneklerindendir
  Kütüphanede bulunan toplam kitap adedi 11,702’dir. Bunların 2,468 adedi eski harflerle yazılı Osmanlı dönemine ait eserler olup; 1,156 adet yazma, 1,312 adet matbu eserden oluşmaktadır. Geri kalan 9,234 adedi latin harflerle basılı Cumhuriyet dönemi kitaplardır.”
  Mevcut yazmalar arasında Fatih Sultan Mehmet tarafından istinsah ettirilen büyük İslam alimi İbni Sina'nın "Kitabüş-Şifa"sı, İbrahim Müteferrika tarafından basılan ilk matbu eserlerden Katip Çelebi'nin "Cihannüma"sı, İbni Arabi'nin "Şecere-i Numaniye"si Yine İbni Sina'nın H.555 / M.1160 yılında istinsah edilen "İşarat" adlı eseri, Tire’de yetişen büyük İslam alimi İbni Melek Hazretlerinin kendi el yazması "Şerh-i Menar"ı, Şeyh Bedreddin'in "Cami'u'l-Fusuleyn"i, Yazma Kur'an-ı Kerim'ler, tıp, astronomi, matematik, felsefe, mantık, coğrafya gibi pek çok ilim dalında yazılmış eserler kayda değer önemli eserlerdir.
  Akşam olunca şu meşhur tire şiş köftesi nasıl bir şeymiş bir öğreneyim dedim ve meşhur hacıoğlu isimli yere gidip bu merakımı giderdim.
  [​IMG]
  Tire şiş köftesinin özelliklerinden biri tereyağla yapılması. Yanında koyun yoğurdu ve piyazı da gerçekten enfesti.Meşhur olduğu kadar varmış gerçekten.Buradan ayrılırken aynı mekanda satılan karadut şuruplarından da iki şişe aldım (tavsiye edilir).
  [​IMG]
  Sizinde birgün yolunuz Tire'ye düşerse Yeni Mahalle Mektep Caddesi de bulunan restoranlardan birinde meşhur Tire şiş köftesinin tadına bakabilirsiniz. seçebilirsiniz.
  Bu arada öğretmen evi maalesef hiç hoşuma gitmedi.Ödediğim 48 TL yi hak ettiğini düşünmüyorum. 1934 te yapılmış bir ortaokulu misafirhaneye dönüştürmüşler.Bir daha gidersem mecbur kalmazsam orada kesinlikle kalmam.Ödemişteki Güven otelle kıyaslarsam çeyreği bile etmez.
  Tire'de daha çok görülecek yer vardı ancak vakit darlığı nedeniyle oraları gezemedim. Ancak siz gezmek isterseniz aşağıdaki liste işinize yarayabilir.
  • Tire Müzesi
  • Abdüsselam (Ali Efe) Hanı
  • Mehmet Bey Cami
  • Ali Baba Tekkesi
  • Molla Arap Cami
  • Ali Han Mescidi
  • Alamadan Dede Türbesi
  • Paşa Cami
  • Balım Sultan Türbesi
  • Sire (Sır) Hatunlar Mescidi
  • Buğday Dede Mescidi
  • Şemsi Mescid ve Ayazma
  • Çanakçı Mescidi
  • Tahtakale Cami
  • Eski Yeni Hamam
  • Tahtakale Çarşısı
  • Gucur Cami (Zaviye)
  • Tahtakale Hamamı
  • Hafsa Hatun Cami
  • Theos Mozolesi
  • Ulu Cami
  • Kara Hasan Cami
  • Yahşibey (Yeşil İmaret) Cami
  • Karakadı Mecdettin Cami
  • Kayıstiros Kaya Mezarları
  • Yalınayak Hamamı
  • Kurşunluhan (Bakırhan)
  • Yeni Cami
  • Kurt ve Doğancıyan Zaviyesi
  • Yeni (Mathius) Han
  • Kutu Han
  • Yoğurtluoğlu Külliyesi
  ve
  •Tire pazarı
  Makalenin bir sonraki bölümü turun üçüncü etabını oluşturan Selçuk,Kuşadası ve Güzelçamlı olacak.
  DEVAM EDECEK...
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
 6. #6
  Fikret Öztürk

  Fikret Öztürk Kıdemli Üye

  Yaş:
  50
  Kayıt:
  8 Mart 2010
  Mesajlar:
  352
  Beğeniler:
  551
  Şehir:
  BİLECİK
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Öğretmen evinden sabah saat: 08.00 gibi çıkış yaptım. Eşyaları bahçede duran bisikletin yanına getirdiğimde bisikletin ön tekerinin inmiş olduğunu fark ettim. Pompa ile tekeri şişirdim. Baktım ki fazla hava kaçağı yok kendim uğraşmak istemediğim için hemen eşyaları bisiklete yükleyip önceki gün bir kaç sokak ileride gördüğüm motosiklet tamircisine kadar götürüp patlak tekeri tamir ettirdim.Saat:09.00 gibi Selçuk'a doğru yola çıktım.
  [​IMG]
  Belevi:
  [​IMG]
  Tire'den Belevi Beldesine 2 kilometre kala Belevi viyadüğü nün yakınında yolun solunda büyük bir çitlembik ağacının dibinde bir yatır ilgimi çekti. Bisikleti yolun kıyısında bırakıp *yanına gittiğimde Işıl Kavaklı Hazretleri Türbesi yazılı tabelayı gördüm. Hakkında başkaca bilgi yoktu. Birkaç fotoğraf çekip tur bitiminde yaptığım araştırmada ilginç bir bilgiye rastladım. İzmir-Aydın otoyolu ile Selçuk Tire karayolunun ortasında bulunan*Işılkavaklı Dede*türbesi karayolu yapılırken yol güzergahının değişmesine neden olmuş. Karayolu yapılırken iş makinası türbenin yanı başında duran bu büyük ağaca dayandığında arızalanıyormuş. Bunun üzerine yetkililer yolu türbenin yan tarafından geçirmek suretiyle yolu tamamlamış.Maalesef bu bilgi dışında Işılkavaklı Dede*hakıında daha fazla bilgiye ulaşamadım. Ancak önemli bir şahıs olduğuna hiç şüphe yok.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Bu arada Belevi beldesinde Cibe Boğazı Kavaklar Mevkii Yosunlu Taş karşısında*Pıynar ağacının altında "Sinan Dede" ve Belevi Beldesinin doğusunda çevre halkı tarafından pek bilinmeyen "Öksüz Dede" isimli türbeler de varmış.
  Vakit darlığından dolayı gidemediğim ancak yolu bu taraflara düşüp uğramak isteyenler için ön bilgi olması açısından "Keçi Kalesi" hakkında da kısa bir bilgi sunalım.
  Keçi Kalesi:
  [​IMG]
  Keçi Kalesi Belevi Beldesi sınırları içinde, antik kaynaklarda adı Gallesion olarak geçen
  Alamandağı' nda 400 metre yükseklikte bulunur.Stratejik bir konuma sahip olan, Selçuk Kalesine yapılacak bir saldırıyı önceden haber vermek yani gözcülük görevini yapma amacıyla 13.yy da yapılmış.
  Keçi Kalesi İsmi Nereden Geliyor?:O güne dek kuşatılıp bir türlü alınamayan kale için gece olması beklenmiş. Çevreden toplanan binlerce keçinin boynuzlarına şamdanlı fenerler bağlanıp kaleye doğru yamaca sürülmüş. Kale görevlileri gece karanlığında kendilerine doğru gelen keçi sürüsünü kalabalık bir ordu zannederek kaleyi terk edip, arka kapısından kaçınca kale kolayca zapt edilmiş.Bu nedenle keçiler sayesinde alınan bu kaleye de Keçi Kalesi ismi verilmiş.
  Kaleye ulaşım yaya olarak yapıldığını belirtelim. Kalenin yerleşim yerinden uzak olması korunmasını da zorlaştırdığından son yıllarda defineciler tarafından yapılan illegal kazılar sonucu kalenin bir çok bölümü tahrip edilmiş.
  Keçi Kalesi mevkii yamaç paraşütü için de uygun bir bölge olduğunu belirtelim.
  Belevi Gölü(Pegasus):
  [​IMG]
  SELÇUK:
  Ege Bölgesi’nin batısında, İzmir-Aydın karayolunun 73. Km.’sinde, 295 km. lik alana kurulmuştur. Denize ve pırıl pırıl kumsala sahip Efes Sahili’ne uzaklığı 9 km. dir. Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Turizmin yanı sıra pamuk, zeytin, üzüm, şeftali, nar ve narenciye gelir kaynaklarıdır.*İlçeye havayolu ile ulaşım İzmir Adnan Menderes Havalimanı ve Selçuk-Efes Havaalanı ile; denizyolu ile ulaşım Kuşadası ve İzmir Limanları ile sağlanmaktadır. Önemli trafik hatlarının kesiştiği noktada bulunduğu için kara ulaşımı rahattır. Yakın il ve ilçelere demiryolu hattı ile de bağlıdır.
  *M. Ö. 6000 yıllarına dayanan bu toprakların üç dinin yayılmasını ve genişlemesini sağlamış olmasıdır. Eski çağlarda Putperestlik dünyasında burası Paganizm merkezi olmuştur. En güzel örneği dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı’dır. St. John ve havarilerinin bu topraklardan tüm dünyaya yaydığı Hıristiyanlık dönemine ait en iyi örnekler Meryemana Evi, Meryem Kilisesi, St. John Kilisesi ve mezarıdır. İslamiyet devrine tanıklık eden en iyi örnek ise İsa Bey Cami’dir.**** Her yılın Ocak Ayı'nın üçüncü pazarı Deve Güreşleri Festivali, Mayıs Ayı'nın ilk pazar gününde Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri, Eylül ayının ilk haftasında Uluslararası Selçuk-Efes Kültür, Sanat ve Turizm Festivali yapılmaktadır.
  Sanal Tur İçin TIKLA
  Selçuk Kalesi:
  [​IMG]
  Saint Jean (Aziz Yuhanna) Kilisesi'nin kuzeyinde, tepenin en yüksek kısmında bulunan iç kale, son zamanlarda yapılan araştırmalara göre Efes'in ilk yerleşme yerinin üstünde yer almaktadır. Bugün görülen sur duvarları Bizans, Aydınoğulları ve Osmanlı dönemlerine aittir. Taş, tuğla ve harçla örülmüş olan duvarlar 15 kule ile desteklenmiştir. İç kaleye giriş, doğu ve batıdaki kapılardan sağlanmaktadır. Bu kapılar dış kaleye bağlı olmaksızın doğrudan dışarıya açılmaktadır. Sur duvarlarının iç kısmında, burç ve mazgallara çıkışı sağlayan dar merdivenler bulunmaktadır. Kale içinde taş döşemeli sokaklar, çeşitli büyüklükte sarnıçlar, bir cami ve en yüksek kısımda bir kilise kalıntısı vardır. Bu kilisenin apsis kısmı, Aydınoğulları döneminde bazı eklerle sarnıç haline getirilmiştir. Ayrıca caminin batı kısmında, kale hamamı olabilecek nitelikte bir yapı kalıntısı saptanmıştır.
  Efes Harabeleri:
  [​IMG]
  Yukarıda iki katlı sütunlu yapı Celcus (Selsus) Kütüphanesi'nin restore edilmiş ön cephesidir.Roma dönemi yapılarının en güzellerinden birisi olan yapı hem kütüphane, hem de mezar anıtı görevini üstlenmiştir. 106 yılında Efes valisi olan Celsus ölünce, oğlu kütüphaneyi babasının adına mezar anıtı olarak yaptırmıştır. Celsus'un lahdi kütüphanenin batı duvarı altındadır. Cephesi 1970-1980 yılları arasında restore edilmiştir. Kütüphanede kitap ruloları, duvarlardaki nişlerde saklanıyormuş.
  Efes Harabeleri klasik Yunan*döneminde İyonya'nın on iki şehrinden biriydi. Kuruluşu*Cilalı Taş Devri*MÖ 6000 yıllarına dayanıyor.17.–19. yüzyıllarda gezi notlarında yer almasından itibaren Londra’daki British Museum, Efes’te arkeolojik araştırmalara başlamıştır. 1906’dan bu yana tüm buluntular bulundukları ülke olan Türkiye’de kalmakta ve Selçuk’taki Ephesos Müzesi’nde teşhir edilmektedir.
  İsa Bey Camii:
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  1375 yılında Aydınoğlu İsabey tarafından Mimar Ali’ye inşa ettirilmiştir. 51x57 m.*ölçülerindeki bu camide Efes’le Artemis Tapınağı’ndan getirilen mimari parçalar, özellikle sütunlar kullanılmıştır. Kubbenin pandantifleri çini levhalarla, pencere pervazları stelaktit, örgü motifleri ve renkli taşlarla süslenmiştir. Mihrap ve minber mermerden yapılmıştır. Bunlardan başka Selçuk içinde halen kullanılan dört mescit ve birçok yıkık ve onarılmış mescit ve kümbet yer almaktadır. Bu eserler Aydınoğulları ve Osmanlı dönemine tarihlenir.
  Caminin iç avlusu geniş bir bahçe olarak düzenlenmiş.Bu bahçe yerden 3-4 metre yukarıda bulunuyor.
  [​IMG]
  Artemis Tapınağı
  [​IMG]
  Minia Türk te Artemis tapınağı maketi
  [​IMG]
  Dünyanın yedi harikasından*biri olan Artemis Tapınağı, antik dünyanın mermerden inşa edilmiş ilk tapınağı olup temelleri MÖ 7. yüzyıla kadar gitmektedir. Tanrıça*Artemis'e ithafen Lidya kralı Croesus tarafından yaptırılan yapı, Yunan mimar Chersiphron tarafından tasarlanmış ve dönemin en büyük heykeltıraşları Pheidias, Polycleitus, Kresilas ve Phradmon tarafından yapılmış olan bronz heykellerle süslenmişti. Tapınak hem bir pazaryeri, hem de bir dini müessese olarak kullanılıyordu. Artemis Tapınağı MÖ 21 Temmuz 356'da adını ölümsüzleştirmek isteyen*Herostratus*adlı bir Yunanlı tarafından yakıldı. Aynı gece*Büyük İskender*doğmuştur. Büyük İskender Anadolu’yu fethettiğinde Artemis Tapınağı’nın yeniden yapılması için yardım teklif etmiş fakat reddedilmiştir. Tapınaktan günümüze sadece birkaç mermer blok kalmıştır.
  Hadrian Tapınağı:
  [​IMG]
  İmparator Hadrianus adına, anıt tapınak olarak inşa ettirilmiştir. Korinth düzenlidir ve frizlerinde Efes'in kuruluş efsanesi işlenmiştir. 20 milyon TL ve 20 YTL banknotlarının arka yüzünde*Celsus Kütüphanesi*ile birlikte bu tapınağın resmi kullanılmıştır.
  Efes Müzesi:
  [​IMG]
  Tüm sene boyunca açık tutulan müzede, çoğunluğu Efes kazılarında, bir kısmı da Klaros gibi yakın çevrede ortaya çıkarılmış eserler sergilenmektedir. Efes Müzesi, içerdiği eserler, ziyaretçi kapasitesi ve kültürel etkinlikleri ile Türkiye’nin en önemli yerel müzesidir.***
  Meryem Ana Evi:
  [​IMG]
  Selçuk’a 9 km. uzaklıktaki Meryemana Evi, Bülbül Dağı’nın üzerinde bulunmaktadır. İsa’nın ölümünden 4 ya da 6 yıl sonra, St. John’ın Meryem Ana’yı Efes’e getirdiği bilinmektedir. 1891 yılında Lazarist papazlar, Alman rahibe A. Katherina Emerich’in rüyası üzerine, Meryem Ana’nın son günlerini geçirdiği evin, araştırmalar sonunda bu yer olduğunu ortaya çıkarmışlardır. Bu olay Hıristiyanlık dünyasında yepyeni bir buluş olmuş ve din alemine ışık tutmuştur. Haç planlı ve kıbbeli olan bu yapı daha sonra restore edilmiştir. Müslümanlarca da kutsal sayılan evde, Papa VI. Paul’un 1967’deki ziyaretinden sonra, her yıl ağustos ayının 15. gününde ayinler düzenlenmekte ve bu ayinler büyük ilgi görmektedir.
  Yediuyuyanlar:
  [​IMG]
  *İmparator Decius zamanında putperestlerin zulmünden korkan yedi Hıristiyan genci Panayır Dağı eteklerindeki bir mağaraya sığınırlar ve 200 yıl süren derin bir uykudan uyandıktan sonra Theodosius II. zamanında Hıristiyanlığın resmi din olarak kabul edildiğini öğrenirler. Bu mucizevi olaydan ötürü mukaddes kişiler olarak kabul edilen yedi genç öldükten sonra yine bu mağaraya gömülürler.
  Pamucak Sahili (Efes Sahili):
  [​IMG]
  Efes*sahilinin eski ismi Pamucak plajıdır. 11 km. uzunluğunda olup, Türkiye'nin en uzun plajları arasında yer alır. Selçuk'a 8 km., Antik Efes kentine ise 6 km. mesafededir. Plaj kumlu, güneşli ve suyu temizdir. Üç adet mavi bayrağı bulunmaktadır. Her türlü su sporu ve kamp yapmak için uygun bir sahildir. Pamucak bölgesinde otellerin yanı sıra Kamping Alanı, Aquapark ve Kuşadası yolu üzerinde Selçuk'a 10 km. mesafede kırmızı çamlarla kaplı orman dinlenme alanı yer almaktadır. 100 kişilik piknik alanında içme suyu ve büfeler bulunmaktadır.** At ve Jeep safarileri gibi egzotik aktivitelerin yapılabildiği parkurlar mevcuttur.***Efes sahili, hayal edebileceğiniz her türlü su sporu ve eğlencenin yaşandığı ve muhteşem gün batımı manzaraları ile diğer Ege sahillerinden ayrılan eşsiz bir eğlence ve kültür turizmi merkezidir.
  Selçukta dikkatimi çekenlerden biri de dört adet caminin hepsinin de 14.yy dan kalma olmaları. Bunlardan en büyüğü İsa bey Camii. Diğerleri ise bir mescit büyüklüğünde ufak camiler. Yeni yapılan bir cami hiç görmedim.
  Aşağıdaki İshak bey Camii 14.yy
  [​IMG][/IMG]
  Akıncılar Camii 14.yy
  [​IMG][/IMG]
  birde yine 14.yy dan kalma "Karakolyanı" camii var.

  Cuma'dan sonra Pamucak üzerinden Kuşadasına doğru yola çıktım.

  DEVAM EDECEK...
   
 7. Göksun Özkirişçi

  Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

  Kayıt:
  4 Mart 2010
  Mesajlar:
  1.173
  Beğeniler:
  1.086
  Şehir:
  Gaziantep
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  anlatımı ve görselleriyle harika bir kültür turu gerçekleştirmişsiniz.
  ayakarınıza sağlık...
   
  Fikret Öztürk bunu beğendi.
 8. Yusuf Z. Şipal

  Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.834
  Beğeniler:
  1.449
  Şehir:
  Aydın, İzmir
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Ötnek bir tur, örnek bir anlatım. Çok teşekkürler, takipteyiz.
   
  Fikret Öztürk bunu beğendi.
 9. kurban

  kurban Yeni Üye

  Kayıt:
  31 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  33
  Beğeniler:
  5
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  cok guzel bir tur
   
  Fikret Öztürk bunu beğendi.
 10. Yavuz.M

  Yavuz.M Üye

  Kayıt:
  23 Nisan 2012
  Mesajlar:
  80
  Beğeniler:
  174
  Şehir:
  İstanbul / Kütahya
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Merhaba Fikret Bey
  turların ve anlatımların kısır olduğu şu dönemde sizinle turlamak ilaç gibi geldi
  rotayı gezecekler için bütün bilgileri sunmuşsunuz,emekleriniz ve paylaşım için teşekkür ederim
   
  Fikret Öztürk bunu beğendi.
 11. Hasan 16

  Hasan 16 Bisikletkolik

  Kayıt:
  8 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.161
  Beğeniler:
  224
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Tekrar gezmiş gibi oldum .Teşekkürler.
   
  Fikret Öztürk bunu beğendi.
 12. Erdal YAVUZ

  Erdal YAVUZ Bisikletkolik

  Kayıt:
  8 Kasım 2007
  Mesajlar:
  98
  Beğeniler:
  62
  Şehir:
  Mersin
  Bisiklet:
  Whistle
  Seviye:
  Buram buram tarih kokan harika bir gezi olmuş ayaklarınıza sağlık.
   
  Fikret Öztürk bunu beğendi.
 13. Arkın Şeker

  Arkın Şeker Bisikletkolik

  Kayıt:
  18 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.406
  Beğeniler:
  246
  Şehir:
  Bostancı - İstanbul
  Bisiklet:
  Canyon
  Seviye:
  Bir Tire'li olarak gezinizi çok beğendim. Memleketim ile ilgili anlattığınız şeyler, fotoğraflar çok güzel. Bu güzel konu ve geziniz için sizi tebrik eder, teşekkürlerimi sunarım.
   
  Fikret Öztürk bunu beğendi.
 14. alperK

  alperK Onursal Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2013
  Mesajlar:
  1.894
  Beğeniler:
  339
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  güzel bir gezi olmuş
   
 15. #15
  Fikret Öztürk

  Fikret Öztürk Kıdemli Üye

  Yaş:
  50
  Kayıt:
  8 Mart 2010
  Mesajlar:
  352
  Beğeniler:
  551
  Şehir:
  BİLECİK
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Uzunca bir ara vermiş olduğum makaleme kaldığım yerden devam ediyorum. Cuma günü öğleden sonra Selçuk'tan Dr Sabri Yayla Bulvarı üzerinden Efes Havaalanını geçip Kuşadası'na ulaştım.(20 km)Oradan da yapılacak olan bisiklet festivaline katılmak için Güzelçamlı'ya geçtim.(22 km) Yol güzergahında çektiğim fotoğraflara geçelim.
  Kuşadası Aquapark
  [​IMG]
  [​IMG]
  Aquapark'ın hemen alt tarafında 20 Ocak 2013 yılında açılışı yapılanTürkiye ve Doğu Akdeniz'in en büyük kongre merkezi olan "Efes Kongre Merkezi" 43.054 metrekare kapalı alana sahip olan merkezde aynı anda 10 bin kişinin kongre çalışması yapabileceği 5 ayrı salonu ile yerli ve yabancılara hizmet veriyor.
  [​IMG]
  [​IMG]
  "Adaland"
  [​IMG]
  [​IMG]
  Kuşadası
  [​IMG]
  [​IMG]
  Kuşadası'ndan sonra 22 km uzakta olan Güzelçamlı' ya ulaştım.Burada Milli park yakınında bulunan kamping de sahil kenarına çadırı kurdum.Katılımcılar da yavaş yavaş gelmeye başlamişlar.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Ertesi gün Güzelçamlı merkezde düzenlenen törenle bisiklet festivali başladı. Oldukça yoğun bir ilgi vardı.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Dilek Yarımadası Milli Parkı muhteşem.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Milli Parkta yemek molası verdiğimiz koyda davetsiz bir misafirimiz vardı. Umursamaz tavırlarla kalabalığın içinde gezinmeye başladı.
  [​IMG]
  Millipark'a sık sık gidenler bu yarı evcil domuzlara mutlaka rastlamışlardır. Ortama ayak uydurmuş piknikçilerin verdikleri yiyecekler ve bıraktıkları artıklar bu hayvanların yarı evcilleşmesini sağlamış. Genelde 8-10 lu gruplar halinde dolaşıyorlar.
  [​IMG]
  Festivalin ikinci günü Kuşadası etabı iptal olduğu için gerçekleştirilemedi. Güzelçamlı Bisiklet Festivali söylendiğine göre son kez yapılmış. Yani 2014 te yapılmayacak. Fakat öyle de olsa Memleketimizin böyle doğa harikası yerlerini görmek için illa festival düzenlenmesine gerek yok. Görmek isteyen kafaya koyarsa zaten gelir görür. Özellikle Delta yarımadası mutlaka görülmesi gereken bir yer.
  Son yıllarda ülkemizde bisiklete olan ilginin artmasıyla bisiklet festivalleri sayısında da ciddi beir artış oldu. Belediyeler bisiklet sayesinde çok güzel tanıtımlar yapıyorlar.Fırsat buldukça düzenlenen festivallere katılıp edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Sadece senelik izinlerimde gerçekleştirdiğim turlara bundan sonra daha fazla zaman ayıracağım. Çünkü bir iki aya kadar emekli oluyorum. Bisiklete daha fazla zaman ayıracağımı ümit ediyorum. Bir sonraki makalem Fethiye de yapılan "Yediburunlar Likya Bisiklet Turu" hakkında olacak. Bu arada gezi makalelerini bisikletforum sitesi dışında kendi sitem olan www.bisikletgezginleri.com sitesine de de yayınlıyorum. Oraya da desteklerinizi bekliyorum.
   
  isa çalış ve Turan Babacan bunu beğendi.
 16. Salih Eroğlu

  Salih Eroğlu Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  14 Haziran 2012
  Mesajlar:
  818
  Beğeniler:
  298
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Güzel bir tur, tebrikler.. Torbalı memleketim olur bu arada ;)
   
  Fikret Öztürk bunu beğendi.
 17. isa çalış

  isa çalış Yeni Üye

  Kayıt:
  4 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  19
  Beğeniler:
  32
  Şehir:
  malatya-istanbul/bostancı
  Seviye:
  bu turunuzdan 2 yıl evvel bi turunuz daha vardı .ankara-beypazarı-kıbrıscık ve bilecik e kadar gidiyodu galiba.o turunuzda böyle güzel anlatıma ve fotograflara sahipti.dikkatimi çeken en önemli şeylerden birisi de turlarınızda yaptıgınız kilometrelerin düşük olması ve bunun sebebi de gittiginiz yerin tadını ve kültürünü yaşamak istemeniz zannedersem.ben öyle düşünüyorum.en güzeli de bu zaten :D
   
  Fikret Öztürk bunu beğendi.
 18. Hasan Saylık

  Hasan Saylık Onursal Üye

  Kayıt:
  15 Kasım 2013
  Mesajlar:
  2.214
  Beğeniler:
  1.803
  Şehir:
  Aydın, Karacasu
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Bir Aydınlıya bunlar yapılır mı, hele ki memleketinde 1500 km uzakta olan , memleketi burnunda tüten birisine bu yapılır mı ? Keçi kalesine de çıksaydınız Fikret Bey yazın geldiğimde umarım turlarınıza katılabilirim ?
   
  Fikret Öztürk bunu beğendi.
 19. #19
  Fikret Öztürk

  Fikret Öztürk Kıdemli Üye

  Yaş:
  50
  Kayıt:
  8 Mart 2010
  Mesajlar:
  352
  Beğeniler:
  551
  Şehir:
  BİLECİK
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  İsa bey turlarımda yaptığım kilometrelerin düşük olmasının en büyük sebebi çalışıyor olmam nedeniyle vaktimin kısıtlı olması. İşyerimden bazen zar zor aldığım 5-10 günlük izinlerde bu turları gerçekleştiriyorum. İzinlerimin hepsini turlara ayıramıyorum.Çünkü ayrıca bir ailem de var. Onların da zaman ayırmam gerekiyor. Ancak bir iki aya kadar emekli oluyorum. Bu sene biraz zor ama seneye uzun bir tur planım var.
   
 20. sspl

  sspl 8240 Km'de Emekli oldum

  Kayıt:
  9 Aralık 2011
  Mesajlar:
  1.363
  Beğeniler:
  992
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Emre
  Seviye:
  Kuşadası'ndayken bi dahakine haber verirseniz bende size katılabilirim :)