Ayakta ne kadar süre bisiklete binebiliyorsunuz?

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
Arkadaşlar ayakda 500 metre kadar gidebiliyorum, sonra acayip kas yorgunluğu ve ayağa kalkmamış olsam sonundaki tükenen güç yerine belki oturarak daha hızlı çıkacakdım diyorum, kondisyonum iyi ama kilomun 85 civarı olmasındanmıdır yoksa kasları bu sürüşe alıştırmakmı lazım?

Siz ne kadar mesafe gidebiliyorsunuz

yarışcıların videosuna baktığımda rampanın başından sonuna kadar 5km 6 km ayakda gidiyorlar

Scudo

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Ayakta sürebilmen için vücudunu alıştırmalısın. Ayakta sürmek kolay değil, birçok bileşeni olan bir şey. Ayrıca bisikletinin de buna uygun olması lazım.

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
Bisikletim 29 inç bir bisiklet, bileşenler kısaca nedir?

MertAG

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Kron
Ayakta neden sürüyorsunki al bir royalgel sele yumuşcacık eskiden sele rahatsız ederdi ondan ayağa kalkardım şimdi bir yapıştımmı kaldırana aşk olsun :)

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@MertAG

Bazen performans amaçlı lazım oluyor, mesela bazı yerlerde 500 metre kadar bi tepeye geldin hızını düşürmeden aynı vitesde ,ayağa kalkıp abanıyorsun sonra orayı geçdiğinde oturuyorsun, ani hızlanmak istediğinde falan çok lazım olduğu oluyor.

O konuda yarışcılar gibi bi kalkdınmı ayağa komple yokuşu başladığın 20km hızla çıkmak var birde 7,8 kmye düşmek var, oda 3de1 - oranında 30 dk oturarak yokuş tırmanmakdansa 10 dk ayakda tırmanabilsem, gideceğim yere çabuk varmamdaki en büyük etken yokuş çıkış hız oluyor

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
ayakta uzun süre içmek içn bol bol alıştırma yapmak gerekiyor bence. bide ben oturarak ayaktakinden daha seri hızlanıyorum. bide yokuşlarda oturarak 25 le gidebiliyorum. ama ayakta sürmeye başlayınca çabuk yoruluyorum bende.

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
1.85 boy 75 kiloyum başıbuyuk rampasını 20 dakıka ayakta çıkıyorum toplamda 1 saatı geçiyor tabı ama öyle hızlı çıkılmıyor, oturarak da çok yoruyor...

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@chn krmz

oturarak hızlanmaya çalışırsam eklemlere ve kaslara çok yüklendiğimi düşünüyorum onuda en az yarım saat ısınmadan yapılmamalı diye düşünüyorum, ama ayakda ısınma o kadar sorun olmuyor, birde vücudun ağırlığı, spd'nin çekme gücü, kollarla gidondan alınan güç gibi etkenlerle daha bir iyi ve ani hızlanmalar elde edip sonra oturarak devam edilebilir diye düşünüyorum

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
yüksek kadans kuralları altında oturarak eklemlere yük bindirmeden hızlıca hızlanabilirsin.

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@chn krmz

Yüksek kadans uyguluyorum ama ne olursa olsun performansa yönelik sürüşlerde, ayaktaki hızlanmayı tutmuyor oturmak öyle olmasa yarışcılar hiç ayağa kalkmazdı

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@emrah9700

alışmakla da ilgili olabilir. ben herkesi oturarak geçiyorum.

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
@emrah9700
Ayağa kalkmadan fırtınalar koparan yarışçılar da var Chris Froome gibi. Ayağa kalkamamasının handikapını, çıkabildiği kadans değeri ile kapatıyor.

Bana göre tırmanıştayken ayağa kalkmak daha olması gereken bir davranışmış gibi geliyor ama pek beceremiyorum bunu. :p

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@chn krmz

Bence kondisyonun iyidirde ondan, çünkü ben yüksek kadansda sürüş yapıyorum, oturarakda hızlanıyorum ama sanki ayakda daha iyiyim,

Ama tabii asıl doğru cevabı konuya tecrübeli veya sporcu arkadaşlarımız vericekdir

@Sefa

Haftada bir binsem denerimde, günlük bindiğim için eklem ve kaslarımı pek zorlatmıyorum çünkü sonrasında günlük yaptığım 45 km civarı yol işkenceye dönüşüyor ve dinlenip bir kaç gün ara vermezsem 10 günde geçmiyor, belki bacaklarım o dayanıklılığa erişdiğinde ayağa kalkmadan yüklenmeyi süreklileştirebilirim

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
öncelikle ayakta gitme ihtiyacının nedenlerini yazmak gerek,bunları bilmelisiniz,nerede,niçin,nasıl,ne kadar?

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
Valla ben eski market bisikletimde selesi alçak olduğu için bir turumu hiç oturmadan bitirmiştim. Oda 45 dakika-1 saatte aldığım 11 km'lik yoldu.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şartmıdır bence değildir. Ben cancelleranın stiline bakıyorum. 200 km boyunca yerinden kalkınca koltuğundan olacak milletvekili tedirginliği içerisinde bir saniye bile ayakta sürmüyor. Sprinte kalkınca bile. Demekki adam g...ne güveniyor.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Biraz çalışma ile mesafeyi veya süreyi uzatabilirsiniz. Ben sprint veya çok sert rüzgara karşı sürmediğim sürece düz yolda ayağı kalkmıyorum ama tüm yokuşları ayakta çıkıyorum biraz da alışkanlık meselesi. Ben yokuşlarda vitesi biraz arttırıp ayakta çıkıyorum bazısı da 1. vitese alıp yüksek kadans ile çıkmayı tercih ediyor. Ben yüksek viteste ayakta çıkmanın hem daha hızlı hem de daha az yorduğunu düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Rocketman

Çağatay Y.

Forum Demirbaşı
Tepki
100
Bisiklet
Salcano
@muratcolakoglu

Bence uygunlukla alakası yok ben teker yaparken ortadan süspansiyonlu bisikletdede ayakta 700 metre gidiyordum ng 550dede astrodada

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Ben nabzımı arttırmak istediğim zaman ayağa kalkarım.

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
ayakta yokuş çıkmak kaslardan çok kondüsyon isteyen bir mesele , yokuşun eğimi ve uzunluğu da bunda önemli tabi
ben kısa yokuşlarda yokuş başında hızlanmak için ayağa kalkar sonra otururum gerekirse yeniden kalkarım , hiç oturmadan dik ve uzun bir yokuşu çıkabilmek ciğer kapasitesiyle ilgili bir şey, ışıklarda yada trafikte durmuşsam da vites düşürmektense ayakta hızlanmayı tercih ederim