Ayakta kramp

mcyc

Daimi Üye
Tepki
147
Merhaba arkadaşlar. Her gün düzenli olarak bisiklete biniyorum. Uzun turlara çıktığımda (uzundan kastım 15km' nin üstü) sol ayağımda kramp benzeri ağrı başlıyor. Ancak ayağımın konumunu değiştirirsem azalıyor. Spd kullanmıyorum. Normal pedal ve seleye oturduğumda bacağımda 175 derecenin üstünde bir açı oluşuyor.( pedala basarken bacağım dümdüz değil yani) Pedal basarken genelde ayak parmaklarım ile ayağımın orta kısımlarının arasında bir yerlerde basıyorum. Acaba damarlarda mı sorun oluyor?

Scudo

CROSSCU31

Daimi Üye
Tepki
31
valla bir bilgim yok ama bi tavsiyede bulunmak istedim acaba sele borunmu çok yüksek biraz alçaltıp denesene

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@mcyc

Bahsettiğiniz ağrının kaslara bağlı kramp mı yoksa, kas lifi, bağlar, eklemler yada kemiklerle alakalı bir ağrı mı olduğunu anlayabilmek için ağrı şikayetiniz hakkında biraz daha açıklayıcı bilgi vermelisiniz.

selamlar. geçmiş olsun.

mcyc

Daimi Üye
Tepki
147
öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. şöyle örnekleyebilirim sanırım. bacağınızı uzun süre kasarsanız (gergin tutarsanız) bir noktadan sonra ayağınızda bir ağrı başlar. (bu ağrının kaslardan kaynaklandığını düşünüyorum) kramp girmesine benzer bir ağrı(uyuşmadan bahsetmiyorum) ayağınızı ters bir durumda uzun süre tutarsanız da bu ağrıya sahip olabilirsiniz :) işin esprisi bir yana bisiklet sürerken ayağımın ters bir konumda olmadığını biliyorum. dediğim gibi ayağım gergin de değil pedal basarken. çok ciddi bir sorun olduğunu düşünmüyorum ama rahatsız edici bir durum.

bikergrrl

Forum Bağımlısı
Tepki
763
mcyc, mesut bey bu konunun piridir, ama bence 1. sele borunu kontrol et, mumkunse yukselt, 2. uzun turlar oncesi biraz kaslarini isit.. Eger problem hala devam ederse gel tekrar sor ne yapabilirim diye :D :D :D

PS: bir de bu forumda ergonomik ayarlar diye bir bolum var, oraya bir bakmani ve bisikletinin genel ayarlarini tam yaptigindan emin olmani tavsiye ederim :)

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Evet, sn bikergrrle nin önerilerine katılıyorum. Ama bu tavsiyeleri uygulamana rağmen yine de kramp giriyor ve seni rahatsız ediyorsa gerekirse bisikletinden inip esneme(yumuşak kas gerdirme hareketleri) ve yumuşak masaj yapabilir, o bölgeye kas gevşetici merhemler kullanabilirsin.
Not: tüm bu tavsiyelere rağmen krampların geçmez ise sıvı elektrolit dengesizliği vb. gibi başka durumlar olabileceğinden dolayı bir doktora müracaat etmeni öneririm.
selamlar. :)