Ayakta bisiklete binmek

Tepki
97
İsim
HAKAN
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
yahu 40 yaşına geldin hala acayip acayip şeylerin peşindesin hakan.bin işte bisikletine efendi gibi.yok bisiklete ağırlık takmakmış,yok bilmemneymiş.şimdide
ayakta şürüş diye birşey çıkardın.adam olmıycaksın sen:)

evet arkadaşlar daha önce bir konu açmıştım belki hatırlarsınız.bisikletle
düz yolda ayakta sürüşmü yoksa normal sürüşmü vücudu daha çok çalıştırır
diye.bir süredir bunun denemesini yapıyorum.şehir içi gezintilerimde sürekli
ayakta sürüyorum.bunu yaparken mümkün olduğunca en büyük vitesi kullanıyorum ve ağırlığımı sürekli ön tarafa,kollarıma veriyorum.bisikleti hızlandırmamaya çalışıyorum.böylelikle kollarıma daha çok güç vermiş oluyorum.
kol ve gövde açılarımıda değiştiriyorumki daha farklı bölgelerde çalışmış oluyor.
sonuç olarak şunu söyleyebilirim.öncelikle bu sürüş şekli bana çok büyük keyif
veriyor.normal sürüşe göre aynı mesafe ve süreyi baz alırsak çok daha fazla
enerji harcatıyor.sürüş sonunda vücudum spor salonunda ağırlık çalışmışım gibi
sıkılaşıyor.özellikle arka kol ve omuzlarımda ciddi bir gelişme bel bölgemde de
incelme oldu.

arkadaşlar,bu sadece bir paylaşım.bahsettiklerim sportif açıdan nekadar doğru bilemem.ben kendim için bu riski alıyorum.şu ana kadar bir sakatlanma yaşamadım ama dediğim gibi sadece paylaştım yani tavsiye ediyorum diyemem.herhangi biriniz bu yüzden bir sakatlanma geçirirse çok üzülürüm.
saygılarımla,

Scudo

tolgayalcin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.433
bende oturduğum bölgem ( :D ) ağrıdığı zaman ağır vitese alıp ayakta sürüyorum. bu sağlıklı bi durum bence. kan dolaşımı sağlandığı için uğuşma ve ağrılar minimize oluyor. kollara uygulanan güçte hakikaten doğru .geçen gün kol kaslarımın arka bölgelerinde (tam ne denir o bölgeye hatırlayamadım ) gözle görülür bir gelişme hissettim. hemde ayakta dediğiniz gibi yorucu olsada çok performanslı basabiliyorum.. Bence de gayet iyi.

42FY

Daimi Üye
Tepki
184
@tolgayalcin

Aynı performansı uygulayabildiğimi kendi adıma söyleyemem:)
Eminim vücut için birçok yararı vardır.
Herşeyin fazlası zarar bu kadar kas bana yeter:)

Tepki
74
Ama burada önemli olan bir şey unutuluyor;ayak deviri nin çok düşmesi bacak gelişimine katkı sağlamıyor.Ayrıca bende denedim ayakta iken nabız yükseliyor,yani daha çok yoruyor demek.Düz yolda kan dolaşımı için 15 dkda bir ayağa kalkılabilir,devir çok yüksekse 1-2 dişli düşürüle bilir o esnada,birde yokuşlarda çok faydalı oluyor ayağa kalkmak.Ama yüksek tempoda gurupla giderken Önden arkaya geçme esnasında ayağa kalkılıyor birde.Çünki yüksek tempoda kendine pek zaman ayıramıyorsun gurup içindeyken...

dogan58

Aktif Üye
Tepki
101
İsim
Doğan
Bisiklet
Diğer
ben bisiklete ilk başlangıçta ayakta sürüyorum ama tıkanınca oturuyorum.malum oturarak sürülür dimi :)Ayakta sürmenin ayrı bir zevki var.bir sağa yatıyorsun bir sola

• Beğen
Tepkiler: 42FY

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
Mağlum bolgede agrı hıssedıldıgı zaman ve ufak yokuslarda ayağı kalkmak oturmaktan daha karlı :D ayağa kalkmak ıcın dogal şeylerden faydalanmak lazım ne dıyım kırmızı ısıkta ve hafif yokuşlarda çok faydalı :)

Reahax

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Recep
Bisiklet
Cannondale
Neredeyse 1 aydır bisiklet sürüyorum, ilk zamanlarda birkaç pedal ayakta(yokuş yukarı) bitiriyordu beni sanki bütün enerjimi harcamışcasına.. Şimdi durum daha iyi tabi tahmini 100-200 metre civarı gidiyorum.
(link)
Şuradaki yokuş örnek olarak 5/1 lik kısmını filan anca ayakta sürebiliyorum sonra bayılıp mecbur vites küçültüyoruz :)

Ayakta daha uzun sürebilmek için ayakta sürmekten başka uygulayabileceğimiz taktik/antremanlar varmı?
Tabi fazla kiloda var onları bir yandan veriyorum, verdikçede motivasyon oluyor :rolleyes:

Tunç Tuncay

Forum Bağımlısı
Tepki
828
İsim
Tunç Tuncay
Bisiklet
Canyon
Bisiklet üzeirndeyken önemli sürüş pozisyonlarından biri olduğu kesin ayakta sürüşün. Geliştirmek içinde bikaç değişik idman şeklide mevcut bunlardan birisi endurance arttıran ayakta sürüş interval idmanıdır. Belli adette ve belli aralıklarda vitesi zora getirip ayakta sürüp sonra seleye oturup nabzı düzenleyip tekrar ayağa kalkmak bir diğeride yokuş yukarı ayağa kalkıp limiti zorlayarak yapılan idmandır. Ancak bisiklete ne kadar mesafe , nasıl bir yol profili ve ne hızda bindiğinizi bu sürüş tekniği ile doğrudan ilgisi vardır. Temelde ayakta sürüş oturarak sürmeye göre daha çok enerji harcamayı gerektirir ancak bisiklet sporu uzun mesafe gidebilmek adına enerjimizden maksimum tasarruf ve faydayı sağlamaya yönelik olduğu için uzun mesafeleri ayakta kullanmak pek mümkün olmamaktadır. Şöyleki 150 km lik yapılan bir turda mümkün olduğunca az ayakta binmek daha çok sele üzeirnde zaman geçirmek gerekliliği çııkmaktadır. Diğer bi husus ise dik yokuşlarda ki bu diklik kişinin gücü ile doğru alakalıdır kimi için %10 kimileri için %15 ayakta kullanmak ile sele üzerinde kullanmanın nabız anlamında bir farkı olmadığı yapılan denemelerle belirlendiğini bir yazıda okumuştum. Ancak tüm forumlara ve videolara bakıldığında uzun tırmanış gerektiren etaplarda daha çok sele üzeirnde ve mümkün olduğunca sabit tempoda çıkmanın gerekliliği antaltılıyor. Bu gibi etaplarda aralıklarla farklı kasların devreye girmesi ve dik olan yerlerin çıkılabilmesi için ayağa kalkmanın iyi olduğu da belirtilmekte.

nazmi bilmez

Forum Demirbaşı
Tepki
157
Bende bugün ayakta kaldırıma çıkmayı denedim çıktım çıktım da yağmur yağdığı için teker kaydı mis gibi düştüm yere :D
Dipnot: Bisikleti alalı daha 1 gün olmadı :)

• Beğen
Tepkiler: suat akman

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
zayıflamak istiyorsanız düz yolda ayakta sürmek yerine, 11 13 eğimlerde 5 10 km arası rampa çıkın. 20 30 km ayakta düz yolda gitmekten daha fazla kalori yakarsın

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@nazmi bilmez

kesin biraz çapraz girdin kaldırıma dimi. :)

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@nazmi bilmez

keşke hiç denemeseydin :D

nazmi bilmez

Forum Demirbaşı
Tepki
157
@chn krmz

Abi önü normal geçtim de sonra sola döndüm arka tekeride çapraz geçirdim mal gibi :D sonra olanlar oldu bisiklet altımdan fırladı :D

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@nazmi bilmez

neyse sağlık olsun. Allah uçak kazası vermesin :D

• Beğen
Tepkiler: nazmi bilmez

nazmi bilmez

Forum Demirbaşı
Tepki
157
@chn krmz

Abi kız evli boş ver kapatalım biz konuyu :D

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@nazmi bilmez

kapattım gitti ozaman :D

• Beğen
Tepkiler: nazmi bilmez

mehmet roy

Daimi Üye
Tepki
295
Bisiklet
Salcano
Ara ara özellikle rampa girişlerinde çok güzel oluyor ayakta sürüş.Rampa bitiyor bi çırpıda :D