Ayak üşümesi ve çorap önerileri

Ufuk Yılmaz 45

Aktif Üye
Tepki
28
Arkadaşlar ben bisiklet sporuna yeni başladım sayılır.Ağustos ayından itibaren düzenli olarak antreman yapıyordum fakat antremanları sabah yaptığım için hava biraz da serin oluyordu ve ayağımda ayakkabı kılıfı olmadığı için de ayaklarım bolca terleyip,rüzgarlanıp soğuduğu için hastalanmış galiba.Bununla ilgili doktora da gitmeyi düşünüyorum ama gitmeden önce bir de size danışayım dedim.

Bisiklete başladığımdan beri tuvalete gitmelerim arttı.İlk başlarda önemsiz gibi gözüktü(ağustos ayında) fakat mevsim sonbaharı buldu ve soğuk havalar da olmaya başladı bununla birlikte kışlık kıyafetlere geçmem gerekirken maddi durumlardan dolayı kışlık kıyafete geçemedim ama spora devam ettim.

Öncelerde antremandan geldikten sonra ayaklarım normal sıcaklıkta oluyordu fakat zamanla rüzgarı yiye yiye ayaklarım rahatsız olmuş,soğuklarında gelmesiyle beraber... eve geldiğimde çorabımı çıkardığımda ayaklarım buz gibi oluyordu,sürerken de hissedilir bir uyuşma oluyordu.Rüzgarı kesmek için önce çorap geçirdim ayakkabıma,artık ayak üşüttüğü için o bile işe yaramadı sonra kışlık bir tane ayakkabı kılıfı aldım ama nafile ayaklar rüzgar görmese bile terleyince veya biraz soğuk görünce hemen buz gibi olmaya başlıyor.Sıcak görünce ise de birden ısınıveriyor.

3 haftadır evde trainerimde dahi antreman yapamıyorum.

Bu konu hakkında bilgisi olanlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

Scudo

Ozan Güneri

Forum Bağımlısı
Tepki
2.359
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kışlık ekipmanı almadan bisiklete binme bence bu havalarda.Ayaklarının üşümesinin nedeni ayaklarının terlemesidir.Termal çorap al ilk olarak.

Ufuk Yılmaz 45

Aktif Üye
Tepki
28
Teşekkür ederim.En yakın zamanda en az bir çift termal çorap edinmeye çalışacağım.

Kışlık kıyafet almadan bisikletimle dışarı çıkmayı düşünmüyorum zaten.Evde trainerim var artık.Onda sürerim.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Hemen hava soğukluğuna bağlama derim eksi 10 derecede ıslak çorap ile 2 saat pedal çevirdiğimi bilirim bu sıkıntıları yaşamadım.Demir ve kan değerleride önemlidir, ayrıca kan dolaşımında da sıkıntı olabilir(dolaşımın en zorlandığı bölgedir ayaklar).Bir dahiliyeciye gözükmende fayda var diye düşünüyorum.Beslenme problemide olabilir.Bir çok sebebe bağlı bu gibi durumlar.Tek tek sen araştıracaksın.

Devrim Uyanık

Aktif Üye
Tepki
97
Bisiklet
Salcano
Bugün 8-10 derecede sürerken ayaklarım dondu. Eve dönüp duşa girdikten sonra bile bir 10 dakka almıştır ayakların kendine gelmesi. 2 tane standart çorap üstüne su geçirmez ayakkabı giymiştim. Karda buzda sürsem ne hale geleceklerdi allah bilir.

Nasıl korumak gerek ayakları?

hamibektas

Daimi Üye
Tepki
125
Linkteki ürünler spd ayakkabı için ama sizin için de iş görür heralde...

Ekrem Yılmaztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
477
Bisiklet
Cube
Bende aynı dertten müzdaribim,3 kat çoraba kadar denedim:D. Spd ayakkabıma kılıf çok pahalı geldi halada alternatif bakıyorum, şöyle birşey okumuştum dalgıçların paletlerinin içine giydikleri çoraplar varmış , su geçirmiyor ben rüzgarıda geçirmeyeceğini korayacağını düşünüyorum .ayakkabıdan birkaç numara büyük bedende alıp ayakkabı üstüne giyenler işe yaradığını söylüyor, en azından parmakları büzmeden gidebilmeye yardımcı olabilir diye umut ediyorum ben deneyemedim ama

hamibektas

Daimi Üye
Tepki
125
@Ekrem Yılmaztürk

Bence en iyisi ve zahmetsizi sizin içinde ayakkabı kılıfı almak olacak en azında bu fiyata almak zorunda değilsiniz şahsen ben delta bisikletteki 100 TL'lik bir ürünü başka bir yerden garantili bir şekilde 75 TL ye aldım kaldı ki 2. el temiz ürünler de var. Bence bir kere daha düşünün derim ben :)

• Beğen
Tepkiler: Ekrem Yılmaztürk

Ekrem Yılmaztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
477
Bisiklet
Cube
@hamibektas

Çin sitelerine baktım çook daha uygunlar ,performansı da düşüktür tabiki ama biraz kesseler rüzgarı yeter bana , en güzeli dediniz gibi almak ama şu an için yeni bisiklete para biriktiriyorum çok da masrafa girmeden ucuza nasıl hallederim ordayım aslında:eek:

• Beğen
Tepkiler: hamibektas

Semih_ÇELİK

Forum Bağımlısı
Tepki
346
ayakların cok üşümesi hava sogudukca aslında terledikden sonra üşüme baslıyor soguyan ayakda bu sefer ter kurusada kolay kolay ısınmıyor. tek kat ve kalın kuru tutan teknolojili bi çorap ile bu sorunu büyük ölçüde hallediyor. birde farkında olmadan ayakkabı biraz fazla sıkıyor olsa bile ayaklar üşüme yapar. o gün yediklerinizde buna etki ve katkı yapar. üşüme gelmeden sürüş esnasında arada bir topuk kısmını yere değdircek gibi basdıgınızda ve tersini yapdıgınızda o bölgedeki kan pompalanmış ve taze kan gitmiş olacagı içinde üşüme gelmiycektir. ayak üşüdükden sonra yapılanlar cok fayda etmez zaten :) koşu ayakkabısı haricinde geri kalan cogu ayakkabılar aktivite esnasında cok üşütmiycek kadar sıcak tutar zaten.

• Beğen
Tepkiler: Ekrem Yılmaztürk

erendiz çetiner

Forum Bağımlısı
Tepki
1.074
Bisiklet
Corratec
Termal çorap + kışlık ayakkabı kılıfı + toe warmer = 2 - 3.5 saate kadar güleryüz :)

Toe warmer tenle asla temas ettirmeden ayakkabı ile çorap arasındaki katmanda kullandığım bir ürün.( Aslında ben eski yıllar ördek avı için Cabelas tan getirtmiştim.-3 derecede yer yer donuk buz içinde dam marka kısa lastik çizmede 2 saate kadar harika tutuyordu.)

Bisikletçinin eli ayağı diyorum bence.Gerçi neredeyse tüm uzuvlar için ısıtıcılar var piyasada.1 $ dan başlıyor 6-7 $ kadar çiftli paketleri mevcut.Toplu alınırsa 20 li ve 40 lı paketleri free sheep 1 $ dan geliyor.

Ben toe warmer denilenlerden kullandım.( yarım ayak ucu için) İstenirse komple foot warmerlar var.(Bütün Isıtıcı tabanlık)
Hatta mega warmerlar var onlarıda soğuk kış günlerinde uzun tur yapanlar mutlaka denemeli.( 8- 12 saate kadar)

Aydın Diricanlı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.871
Bisiklet
Specialized
Öncelikle 2 yada 3 kat çorap çözüm değildir.Aksine ayağınızı sıktığı için kan dolaşımı azalacağından daha çok üşürsünüz.Dalgıçların giydiği çoraplar neoprendir ve su geçirir.Aynı şekilde spd ayakkabı kılıflarının çoğuda neoprendir.Farklı malzemeden kılıflar mevcuttur.Bu işin tek çözümü tek kat ama iyi bir çorap ve yine iti bir kılıftır.Boşuna amerikayı tekrar keşfetmeye çalışmayın.

Evren Uyanık

Daimi Üye
Tepki
282
Bisiklet
Scott
Benim SPD ayakkabı tam oturduğu için birden fazla kat kalın çorap giyemiyorum, zaten giysem de o soğuk hava her türlü içine işler gibi geliyor. Tek kat termal çorap dediklerinizden önerebileceğiniz bir ürün var mıdır, link verebilir misiniz?

Geçende Nike'dan aşağıda linkini verdiğim Dri-Fit çoraplardan aldım, teri nemi dışarı atar diyordu, havlu çorap gibi de kalın bir ürün, ama sıcak tutma anlamında pek fark göremedim. Geçen sabah erken saatte 0 derece gibi bir havada çıkıp 1 saat dolaştım, ayaklarım buz kesti.

(link)

Gökhan S.

Aktif Üye
Tepki
127
Bisiklet
Cannondale
ben kışın "platform pedal+goretex bot" ikilisine geçiyorum. MTBci olduğum için spd ayakkabının altının çamur olması ve pedala girmemesi de bir ayrı dert.

• Beğen
Tepkiler: tt2000

İslam Gölge

Forum Bağımlısı
Tepki
790
İsim
İslam GÖLGE
Bisiklet
Cube
Termal ve yün çorapların haricindeki çoraplardan fazla bir şey beklememeliyiz bence. Ayak vb. ısıtıcılar güzel çözüm ama sürekli kullanıldığında maliyetli olur. İyi bir ayakkabı kılıfı şart spd ayakkabılar da fazla büyük alındığında uygun olmuyor tek kat çorap giyilebiliyor ancak. Su ve rüzgar geçirmeyen bir bot giyilebilir kışın ama spd derseniz epey pahalılar. Orta yol bulunmalı :)

Kadir Eskici

Forum Bağımlısı
Tepki
1.706
İsim
Kadir
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ben de aynı dertten muzdaripim. Bir sonraki turumda greyder botlarımla yola çıkacam. Bunun başka ucuz yolu yok gibi

Ekrem Yılmaztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
477
Bisiklet
Cube
Şöyleki gürkan genç idi biri diğeri isim olarak kimdi bilmiyorum site hangisiydi onuda hatırlamıyorum ama, orda okudum farklı çözüm ve sonuçlarını. Gürkan Genç'te belli bir yağmurdan sonra zerrecik miktarına bağlı olarak illaki su içeri giriyor diyordu kılıflarda, benim meselem sudan ziyade rüzgarı kesmek olduğundan fazla kat çorap o an için mantıklı gelmişti kimsede keyfinden Amerika yı keşfe çıkmıyor zaar iyi bir kılıf fiyatlarını benden iyi bilirsiniz çabamız ondan kısaca