Axon 2011 RLD maşa ve kadro bağlantısı sorun?

Kerem İldeş

Daimi Üye
Tepki
48
Merhabalar bisiklet topluyorum ve geçen hafta aldığım Axon maşamı kadroya monte etmişler. Fakat maşanın şaft borusu18,5 cm falan ve spacer sız gidon boğazını monte ettirdim, fakat gidon boğazı takıldığında furç kapağı ile çektirme yaptık ve furç kapağı maximum oturduğunda maşanın şaft borusu 3 mm aşağıda kalıyor. yani arada boşluk olduğu için maşanın borusu kapağa dayanmadı, benim bildiğim furç kapağı boluğu almak içindir ve maşa borusu yukarı çektirilerek sıfırlanır.

Bu benim için bir sorun teşkil edermi? Zamanla metal yorgunluğundan dolayı şaft borusunun içindeki çiçek yukarı doğru çıkarmı?

Yorumlarınızı bekliyorum

Scudo

ilker çelikcan

Daimi Üye
Tepki
218
Furç kapağının şaft borusuna temas etmemesi gerekiyor ki furç takımlarında baskı yaratabilsin.
Aksi halde temas ettiği noktada artık şaft borusunu çekemez, fonksiyonunu kaybederdi.

• Beğen
Tepkiler: Derviş Özcan

Kerem İldeş

Daimi Üye
Tepki
48
Bende çektirme yapmadan once 3 mm kadar bosluk kalacagını bılıyorum ama cektırme ıslemı yapıldıktan sonra bu boslıugun kapanması gerektıgını dusunmustum.
heralde bu bır sorun degıl, gonderdıgınız vıdeoda gordugum kadarı ıle.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Kerem İldeş

Çektirme ile o boşluk kapanmaz kapanırsa boşluğu alma ihtimali azalır.Çiçeğin geri kaçmasından da korkmayın çekiçle vurarak bile çıkmıyor o meret :) 3 mm den daha fazla boşluk bırakıyorum ben hiç sıkıntı yaşamadım.Burada önemli olan kadro ile şaft borusundan boşluğu alabilmek.Boşluğu kapak ile alıyorsunuz ama şaft borusunu asıl tutan yükü kaldıran gidon boğazıdır.Kapağı sıktıktan sonra gidon boğazını sıktıgınız için şaft borusundaki yük gidon boğazına kayıyor kapak yüke binmiyor.Bilyalı fruşlarda kapağı sıktıkça gidon sertleşiyor rulmanlılarda bu sıkıntı fazla olmuyor.Fruş takımınız bilyalıysa gidonun sertliğine bakarak yapabileceğiniz en sıkı halde kapağı sıkın.Boşluk kesildiyse sorun yok gidon boğazını torkayın yola devam edin....

Kerem İldeş

Daimi Üye
Tepki
48
Bilgiler için teşekkür ederim çok yaralı oldular, bu headseat karışık bir olay, benimki bilyalı bir set önerdiğiniz yoldan gideceğim, teşekkürler.

Hüseyin ARICAN

Forum Bağımlısı
Tepki
89
@Kerem İldeş

Bilyalı sistemde kapağı çok sıkarsanız gidonun dönüşünü engellemeye başlar, sıkıştırır. Dikkat etmeniz gereken şey o kapağı maşadaki boşluğu alacak kadar sıkmak, boşluk kalmadığı anda sıkmayı bırakın. Gidon boğazını sıktıktan sonra kapağın vidasını gevşememesi için daha fazla sıkabilirsiniz.