Axel comp - RST omega SL Hangisi..?

mazhar

Daimi Üye
Tepki
323
Arkadaşlar merhaba... Donanım konusunda teknik bilgim pek iyi değil ve yeni bir bisiklet alma planları yaptığım için bu konuda biraz araştırma yapıyorum.
"Axel comp" mı daha iyi bir suspansiyondur sizce yoksa,"RST omega SL"mi...
İlgilendiğim iki ayrı bisikletde bu suspansiyonlar mevcutdu.
Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar beni aydınlatırsa çok sevinirim. :)

Scudo

Önder Özdoğan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.167
RST OMEGA SL...
MANİTOU AXELL COM..

Omega SL
RST

CROWN…………….………….Cold forged Aluminum Black Satin

CROWN PITCH…………….…125mm

STANCHION…………….….…Ti-Color

OUTER LEG…………….……..One piece Magnesium

SPRING SYSTEM......………..Oil (R), Coil spring + MCU (L) Lock-out Kit

PRE-LOAD ADJUSTMENT…..yes

TRAVEL…………….…………..4” (101mm)

WEIGHT (kgs) (w/o steerer)….1.8kg

AXELL COM...

Agirlik: 1890 g ....

Mesafe: 80mm /100 mm

Tepme kontrolü: Fluid Flow

Ayarlar: Air Assist, Lockout

Sistem: Celik yay

Casting: Magnezyum RA (Reverse Arch)

Saft: 1 1/8” Alu

Ic borular: 28.6 mm

tercih sizindir tabiki ikiside iyi bir maşadır özellık olarak ama şansınızı axell den yana kullanbılırsınız.. :D

daha fazla bilgi için gürsel hocamıza danışabilirsiniz......

(link)...

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
amortisör konusu bende kanayan bir yara olarak varlığını sürdürüyor. :) bizim zoom Hakk'ın rahmetine kavuşmak üzere. bu yaz bir RST alacağım herhalde.

Önder Özdoğan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.167

Sana benım axell hedıye edıcem en sonunda tayfurr..
Sen merak etmee sakın ayar cekıcemm..yılbasından sonra..

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Axel mi Omega mı sorusuna kesin bir yanıt veremem ancak RST mi Manitou mu diye bir soru gelseydi Manitou derdim.
Bu arada Önder Axel'in ağırlığından emin misin? COMP modeli çok daha ağır diye hatırlıyorum ben (2,2-2,3 gibi...). ( Manitou'nun bu yılki üretim gamında Axel Comp üretimde olmadığı için sitesinden kaldırıldı, o yüzden kesin ağırlığını hatırlamıyorum. Bakmak isteyenler için Manitou'nun resmi internet sitesinde AXEL'in linki (link))

mazhar

Daimi Üye
Tepki
323
Bilgiler için teşekkür ederim Önder... Halil'in dediği gibi bende axell'in ağırlını 2,5 kilo civarı diye biliyorum ama tam emin değilim.
Anladığım kadarıyla RST biraz daha iyi olmakla birlikte aralarında öyle aman aman bir fark yok.

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
önder abi bu baldan tatlı sözlerinden sonra merak etmiyorum bekliyorum abi :) yılbaşını heyecan ile aşk-i şevk ile :)

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153

Merhaba
Manitou Axel Comp tabii ki iyi bir amortisör.. Ama çoook ağır arkadaşlar.. Ben kendime bunu almazdım. RST Omega Air bundan en az 800 gr. daha hafif. (ve de manitou liste fiyatının yarısı )Ama meraklısı varsa bende 0 Trek'den çıkmış bir Axel var. 150 EU ya veriyoruz.

Önder Özdoğan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.167

Bu maşa ozelikklerı konusunda tabıkı gercek dayanaklara dayanarak yayınlıyoruz..
Bende axell kullanıyorum farkındayım 2,5 agırlıgı var tugrul bey'de zaten bızzat tartmıs.. :)
Maşa konusu ıncelerken gercekten boyle agırlıklar verılmıyor verılen agırlıgı yazdım ama tartınca 2,5 oldugu ortaya cıkıyor buda yanlıs yonlendırme yada fırma tarafından yada yanlıslık var....
Acıksası bu konuda gursel hoca mıza danısmakta yarar var.....

saygılar....

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153

Selam..
Manitou Axel'in performansına diyecek bir şey yok. O fiyat grubundaki çoğu amortisör gibi düzgün (istenildiği gibi) çalışıyor.. Ama ağırlığını dert etmeyecekseniz düşünülebilir.. Hatta bu gün 1 ad. Axel Comp çok temiz olarak 2. ele çıktı. 90.- EU